Skocz do zawartości


Zdjęcie

Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
126 odpowiedzi w tym temacie

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Prosiłbym o podanie, w miare możliwośći, informacji na temat kucia katan ! Mam zamiar wykuć własną, ale jescze nei dysponuje wystarczającą ilością maetriałów :| Z góry dziękuję za podzielenie sie ze mną wiedzą techniczną na ten temat :D
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

Prosiłbym o podanie, w miare możliwośći, informacji na temat kucia katan ! Mam zamiar wykuć własną, ale jescze nei dysponuje wystarczającą ilością maetriałów :| Z góry dziękuję za podzielenie sie ze mną wiedzą techniczną na ten temat :D

Normalnie, z motyka na slonce...
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
A podobno dla chcącego nic trudnego ;P Pozatym wcale nie z motyką i nie na słońce. Jak już to z młotem do kuźni ;) Co w tym takiego zaskakującego ? Wszyscy nagle się kowalami urodzili ;) Pozatym mam kolegę, który wykuł już swoją pierwszą katane i jest 1 klasa ! Co prawda służy mi pomocą gdy trzeba, ale pracuje i nie che mu zajmować zbyt wiel czasu pytaniami. Dlatego postanowiłem postawić posta !
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

A podobno dla chcącego nic trudnego ;P Pozatym wcale nie z motyką i nie na słońce. Jak już to z młotem do kuźni ;) Co w tym takiego zaskakującego ? Wszyscy nagle się kowalami urodzili ;) Pozatym mam kolegę, który wykuł już swoją pierwszą katane i jest 1 klasa ! Co prawda służy mi pomocą gdy trzeba, ale pracuje i nie che mu zajmować zbyt wiel czasu pytaniami. Dlatego postanowiłem postawić posta !


"stawiaj posty" :wink: bez czajenia. Po to mamy to forum zeby sie pytac jak sie czegos nie wie.
A ze Ci nie kazdy odpowie tak jakbys sobie tego zyczyl to juz trudno - taka natura czlowieka.

KKamiLL

PS1 Liczmistrz - bez urazy bo to nie do Ciebie
PS2 ale se porzadzilem :-)
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
"stawiaj posty" bez czajenia

Nie do końca wiem jak mam to zinterpretować :|

Pozatym faktycznie ludzie różnie reagują. Widać osoba z tylko postami jest łatwiejszym celem ;) Nadal czekamna konkretne info !!! Pozdrawiam :D
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
chcesz wykuc katane? nie poradzisz sobie. twoj kumpel zrobil katane? z damastu, naweglane ostrze, hartowanie selektywne? czy moze chcesz wykuc cos co wyglada jak katana z resora? to juz inna bajka - to mozna zrobic. ktos na pewno powie jak - ja wiem tyle ze trzeba miec resor i kuznie :) kuc, az bedzie wygladalo jak katana ;) moze jakies konkretne pytania? jak kuc? z czego? nie wiem o co pytasz... chcesz wymiary? do czego ja chcesz? na sciane, czy do uderzania o inne katany? troche precyzyjniej sie spytaj.
pozdro
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

"stawiaj posty" bez czajenia

Nie do końca wiem jak mam to zinterpretować :|

Pozatym faktycznie ludzie różnie reagują. Widać osoba z tylko postami jest łatwiejszym celem ;) Nadal czekamna konkretne info !!! Pozdrawiam :D


spokojnie.
Napisalem "stawiaj posty" tylko dlatego samo sformulowanie wydalo mi sie smieszne. Ale nie bierz sobie tego do serca bo to nie zaden atak na Ciebie.
A to ze masz malo postow to tez zaden problem bo kazdy mial kiedys 0,1,2,3, itd postow.

tak wiec jesli o mnie chodzi to moge Cie tylko przywitac jako nowego czlonka forum i zyczyc milego obcowania (jesli to tak mozna nazwac) z nami.

KKamiLL
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Chciałem podziękować za miłe przywitanie :D Cieszę się, ze mogę dołączyć do Waszego grona :D Jak widać na poziomie, że pozowlę sobie użyc takiego sformułowania :D
To może napishę coś o sobie ;) Jestem studentem 3 roku informatyki na Politechnice Poznańskiej, uprawiam rużne sporty, przeważnie ektsremalne odmiany, np chodzenie zimą po górach, ASG, paintball, czy survival. :) Interesuję się kulturą japońską, mam 3 KYU w karate tradycyjnym ;P Jush nie trenuje, ale traktuje to jush jako sposób na życie :D W życiu kieruje się honorem, i dlatego przyjaciele mówią na mnie "ostatni biały samuraj" ;) Sajonara 8D Acha ... od neidawna mam zamiłowania kowalsko - saperskie ;) Pozdrawiam :D

PS. "stawiac posta" nie odebrałem negatywnie :D
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

Chciałem podziękować za miłe przywitanie :D Cieszę się, ze mogę dołączyć do Waszego grona :D Jak widać na poziomie, że pozowlę sobie użyc takiego sformułowania :D
To może napishę coś o sobie ;) Jestem studentem 3 roku informatyki na Politechnice Poznańskiej, uprawiam rużne sporty, przeważnie ektsremalne odmiany, np chodzenie zimą po górach, ASG, paintball, czy survival. :) Interesuję się kulturą japońską, mam 3 KYU w karate tradycyjnym ;P Jush nie trenuje, ale traktuje to jush jako sposób na życie :D W życiu kieruje się honorem, i dlatego przyjaciele mówią na mnie "ostatni biały samuraj" ;) Sajonara 8D Acha ... od neidawna mam zamiłowania kowalsko - saperskie ;) Pozdrawiam :D

PS. "stawiac posta" nie odebrałem negatywnie :D


heh kurna, nikt nam sie tu nigdy tak nie przedstawia.
Ale to milo z Twojej strony.


KKamiLL
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
A podobno jestem nieśmiały ;) Nadal czekam na info :) Techniki skuwania i kucia, zalecane materiały na ostrze, metody hartowania, materiały na tsuby i wiele wiele innych :D Mój głód wiedzy jest przeogromny :D
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Przeprasham :) Dopiero teraz zauważyłem odpowiedź od Kaliguli (tesh liczba postów mi sie nie zgadzała).
W planie mam wykuć 3 katany. Jedną na ścianę, drugą do treningów, a trzecią jako prezent dla mojego sensei :D
Mniej więcej mam zaplanowany wygląd. Co do sposobów, to myślę że na początek dla treningu można wykorzystać motyw resora. Od czegoś trezba zacząć. Planowałem najpierw z 1 kawałka. Za drugim razem jush warstwy przekuwać.
Jeśli chodzi o budowe docelowych modeli :
-> kształt => okres Edo
-> przekrój miecza=> Makuri, Kobuse, lub Wariha Tetsu
-> Kissaki => O Shinogi-Zukuri
-> Boshi => Komaru
-> Hamon => Notare
-> Hama => pojęcia nie mam
-> Nakago => Futsu

Reszta stoi pod znakiem zapytania :| Cel mniej więcej sprecyzowany, ale droga do neigo jak przez mgłe ;)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Witam! To może ja wreszcie powiem coś na temat. Zrobiłęm juz jedną katanę taką na ścianę, nie jestem z niej w pełni zadowolony ale nie oglądam jej już bo poszłą w świat. Nie była ona kuta lecz szlifowana. Zdjęcia znajdziesz w temacie "próba iskrowa i małą prosba". Z mojego doświadczenia kowalskiego (po Guldanie to mam chyba tu najwięcej doswiadczeń z kowalstwem) Proponuje Zrobić tak:
1.Dorwać stal resorową, albo jakąś inną wedle zapotrzebowania (tak dla treningu to proponował bym ci zrobić najpierw katanę ze zwykłej stali konstrukcyjnej, bo jest dostepna w wielu rozmiarach w postaci płaskowników, łatwo sie kuje, można nawęglać, no i oczywiście można to trochę zahartować, mimo to będzie to okaz tylko na scianę.)
2. Jak już porenujesz na konstrukcyjnej to weź się za resorową - trochę gorzej sie to kuje ale nie ma rzeczy niemozliwych.

No i opis całego przedsięwzięcia:
- masz płaskownik długości katany razem z rękojeścią.
-Odsadzasz w miejscu gdzie zaczyna się rękojeść i wydłuzasz tą część która będzie w rękojeści.
- Ostrze zaczynasz klepać tylko z jednej strony - w miarę kucia sama ci siezacznie zaginać.
- gdy ozyskasz pożądany kształt końcówkę sklepujesz na szpic przesuniety ku grzbietowi i całość doprowadzasz do takiego stanu jaki chcesz.
- Tsubę można kuć z gotowego kawałka - tu już postępuj wedle woli.
To jest taki bardzo syntetyczny opis - jak czegoś nie kumasz to pytaj śmiało tu lub na PW
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
msg witamy, fajnie sie przywitales, milo ;)
ogolnie widze, ze coraz wiecej luda z wmasgu tutaj sciaga, widno moja propaganda dziala :)

Pozdrawiam

woźny ;)
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Propaganda ?! Jaka propaganda :> Poprostu takie hobby :) Można troche Europy zwiedzić na koszt ministerstw obrony innych państw ;)
Nie ma bunkrów, ale też jest za...iście ;) (cytat żeby nie było ;)

Faktycznie wymiary katan jeśli ktoś ma to niech tesh prześle ;) Od nadmiaru informacji jescze sie nikomu krzywda nie stała - no chyba, że agentom obcych wywiadów ;P

PS. Co do przedstawienia ... grunt to dynamiczne wejście (CQC ;)
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
To może chociaż jakieś konkretne linki ?! Cokolwiek tylko byle techniczne informacje :D
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

A wystarczy w goglach wpisać samurai sword making
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
kucie to sprawa jedna , obróbka termiczna druga ale moim zdaniem najgorzej pójdzie ze szlifowaniem i naostrzeniem...tego na triangla nie włożysz!!! więc kamień w rękę i jazda??????? hmmm ciężka sprawa
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
No tak na kamieniu !!! Jakże by inaczej :) Katana ma tym więkshą wartość im więcej wysiłku w jej zbudowanie włożysh ... w każdym razie dla mnei :) Dzienki za linki :)
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Dzięki jeshcze raz za odzew,ale stronki są jush mi znane :| Najlepsha znich jest ta ostatnia :)

Mnie głónie chodzi o opis procesu wytwarzania samego miecza, najlepiej poparty zdjęciami . Coś jakby instrukcja krok po kroku, żeby jakiegoś istotnego błędu nie popełnić. Zdaje sobie sparwe, że pewnie takiej stornki nie ma, ale może ... :|
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Tak jak mówiłem - spróbuj zrobić pierwszą, jak ci coś nie wyjdzie to pytaj.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024