Skocz do zawartości


Zdjęcie

Formy? Ok, ale po co...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy? Ok, ale po co...
Ktoś wcześniej pisał o tym że nie ma form na gruszce, worku... itd.

jak to nie ma? a formy na manekinach?

jak dla mnie (a my form mamy mało), jestem zwolennikiem tego co powiedział w wywiadzie niegdyś sf. Maday, że forma jest jak abecadło, an nauka kung-fu jak nauka języka

przecież potrzeba jakiegoś źródła systematyzacji wiedzy

bo załóżmy hipotetycznie - każdy instruktor lubi jedne techniki bardziej inne mniej - załózmy że nie lubi techniki X, może jej wogóle nie uczyć ale jeżeli jest w formie to
a) uczeń może zapytać po co taki ruch
B) czyli nie ujdzie to pamięci potomnym

no i ładna forma to dobra gimnastyka, rozgrzewka i coś do pokazania się na plaży :twisted:
  • 0

budo_wtc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 178 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy? Ok, ale po co...

Co do form, to jest jedna ważna kwestia - aby zrozumieć formę, techniki składowe, ruchy formy i je właściwie wykonać, to moim skromnym zdaniem, należy bardzo dużo sparować z wykorzystaniem tych technik!

jest w tym nieco sensu Xia, ale sprobuj kogos czegos nauczyc (a zwlaszcza poczatkujacego) nie odnoszac sie do formy... formy pomagaja poczatkujacym zapamietac ruchy, pomagaja wykonywac je poprawnie, pomagaja zrozumiec strategie stylu, czesto zawieraja juz aplikacyjne rozwiazania, nie mowiac o pamieci miesniowej, motoryce, czy innym diabelstwie wspominanym przez kol. Szarego :-)
Zreszta na poczatku drogi nie da sie ograniczyc stylu do dwoch rodzajow ruchow: "prostych i okreznych" :)

Przekazywane ruchy z pokolenia na pokolenie pociągają za sobą różne małe błedy, naleciałości i potem okazuje się, że z jednej strony ćwiczymy w formie jakieś dziwne ruchy a podczas walki zupełnie coś innego

Zmierzasz jak rozumiem w strone dziwnych/niepraktycznych ruchow w formie? To najczesciej wina instruktora (lub instruktora instruktora), ze czegos nie rozumie, a nie systemu nauczania wykorzystujacego formy. Choc zapewne znajda sie w naszej duzej rodzinie KF ruchy takie, ktorych bez pomocy mitologii i demonow nie da sie wytlumaczyc...

Nawet jeśli uczy nas jakiś gościu z 10 letnią praktyką, to pokazuje nam swoją wersję formy.

To tez jest nieco prawda - choc przeklamania pewnie nie sa primo tak czeste, secundo tak wazne. Ja lubie traktowac formy jak pewnego rodzaju biblioteki ruchow i strategii ;-)
  • 0

budo_xia chang
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kochane Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy? Ok, ale po co...

jak dla mnie (a my form mamy mało), jestem zwolennikiem tego co powiedział w wywiadzie niegdyś sf. Maday, że forma jest jak abecadło, an nauka kung-fu jak nauka języka


Powiedziałbym raczej, że KF jest jak rzemiosło, które wymaga pracy i poświęcenia i nauczyciela. Forma = Abecadło? Brzmi to, że forma dla owego Madaya jest jak jakiś przepis, instrukcja czy definicja gramatyczna. A forma jest jak Biblia czy Wedy, czytasz i czytasz i odkrywasz coraz więcej, często paradoksalnie coś sprzecznego z tym, co już myślałeś, że o niej wiesz.

Koniec z tymi mądrościami;-)

A co do małej ilości form, ileż ty już poznałeś tych form i jak długo je ćwiczysz? Bo z tego co wiem, to w WT są formy 4 podstawowe wlaczajac manekina oraz dziesiątki form treningowych cwiczonych w parach. A w dodatku nauka ich kosztuje słone pieniądze. I zawsze możesz się dowiedzieć, że GÓWN... się nauczyłeś, hehehehe. Popraw mnie jeśli się mylę, bo mylić się to rzecz ludzka:?:.

Pozdrawiam

El Nino
  • 0

budo_kungfu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy? Ok, ale po co...
A najfajniejsze, że w przeróżnych stylach Kung Fu (np. ving tsun czy hung gar) mówi sie o tajemnych formach zastrzeżonych dla wybrańców, bo zawierają śmiercionosne techniki :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Formy? Ok, ale po co...

Przekazywane ruchy z pokolenia na pokolenie pociągają za sobą różne małe błedy, naleciałości i potem okazuje się, że z jednej strony ćwiczymy w formie jakieś dziwne ruchy a podczas walki zupełnie coś innego


sugerujesz że tylko założyciele systemu mieli dobre techniki a potem tylko niszczały? :D dobry system z biegiem czasu jest jak nóż który się ostrzy a nie rdzewieje :idea:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024