Skocz do zawartości


Zdjęcie

Instruktor walki wręcz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Instruktor walki wręcz
Ciekawi mnie przez jakie etapy musi przejść osoba która zamierza zostać licencjonowanym instruktorem walki wręcz,aby móc pracować np.jako instruktor służb mundurowych,ochroniaży,itd.
Pomijam tutaj wybór stylu (rzecz oczywista,że podstawą jest osiągnięcie stopnia instruktora w wybranym przez siebie stylu),ale bardziej interesuje mnie jakie jeszcze egzaminy lub szkolenia musi odbyć? Jak pownno się zaplanować kariere chcąc w przyszłości szkolić innych? Ile (mniej więcej) trwa przygotowanie do takiego zawodu? Może pomocne są szkoły dla ochroniaży itd?

Chętnie poczytam wypowiedzi osób ,które mają pojęcie na ten temat,bo bardzo zaciekawił mnie ten temat.

Pozdrawiam
Yankee8
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz

Chętnie poczytam wypowiedzi osób ,które mają pojęcie na ten temat,bo bardzo zaciekawił mnie ten temat.


To może spytaj w dziale Combat, bo na wu shu to GROMu czy wydz. zabezpieczenia raczej nie namówisz.
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Nie wieże ,że nie ma osoby która,po osiągnięciu licencji instruktora nie starała się jakoś dalej poszeżać swojej działalnosci..nawet po Kung Fu/Wu Shu,wcale nie musi być zaraz GROM :wink:
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Kiedyś opracowywałem program kursu "samoobrony" ale... zbyt drastycznie prosty był... tylko to co skuteczne... a to nie zawsze jest przydatne dla poszczególnych służb... różne służby mundurowe potrzebują różnych sposobów i technik... mam wrażenie że w większości opierają się na technikach ju jutsu i jak pokazuje życie z całkiem pozytywnym rezultatem.
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Zaciekawił mnie temat,bo wpadłem jakoś na strone jednostek więziennych,i tam właśnie była relacja z przebiegu takiego szkolenia.

I tu masz rację bo instruktorami byli mistrzowie Jujitsu. Ale wydaje mi się ,że np. Combat56 to zaczerpnięcia m.i. z ChiNa,więc czemuż by instruktorzy Kung Fu nie mieli by możliwości prowadzenia takich szkoleń.

Tylko ciekawi mnie jakie jeszcze muszą być certyfikaty(egzaminy w Komisji WF)
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
tak jak mamy rożnorodność stylów/szkół walki, nawet w obrębie jednego systemu, tak podobnie jest z formacjami mundurowymi, każda z nich potrzebuje systematyki i rodzaju szkolenia pod katem swojego przeznaczenia, otoczenia w jakim przychodzi jej działać, uwarunkowań formalnoprawnych na których opiera swoją metodykę, aktualnych "tryndów u decydentów" itd.
Generalnie można powiedzieć, że sa tu dwa główne kierunki :
- prowojskowy, który ma za zadanie głównie eliminację, a co najmniej cięzkie naruszenie istotnych funkcji życiowych (to pole walki i tu nie ma czasu na cackanie się z adwersarzem)
- propolicyjny, który ma za zadanie głównie obezwładnienie, unieruchomienie, aby w dalszej kolejności poddać delikwenta procedurom karnoprawnym.
Te dwa kierunki determinują wykorzystanie sposobów i technik jakie instruktor może nauczać/demonstrować/zapoznawać.
Obecnie, chociażby w ramach brutalizacji zycia, policyjne/wiezienne techniki walki wręcz determinują w kierunku wojskowych i można powiedzieć, że "poczatki" w wielu wypadkach są podobne, tylko wykończenia akcji są inne, wojskowe kończą się conajmniej trwałym okaleczeniem, natomiast policyjne musza mieć swój dalszy ciąg, więc raczej sa stymulacja bólu i wykorzystaniem technicznych środków obezwładnienia lub unieruchomienia.
Nie sądzę, żeby w ramach "kultury fizycznej" oferowano jakiekolwiek sensowne kursy instruktora dla mundurowych, po prostu to nie te resorty.
Siłówka obsługuje się samoistnie wewnatrz własnych struktur, najcześciej w szkołach oficerskich w tzw. zakładach taktyki (najczęściej pod hasłem samoobrona i walka wręcz). Cywilni, czy zewnętrzni szkoleniowcy są wykorzystywani głównie w systemie seminaryjnym lub demonstracyjnym i raczej nie mają szans na długotrwałą współpracę. Aby stworzyć praktyczny, dostosowany do potrzeb danej formacji system szkolenia, trzeba po prostu tym zyć na codzień, byc jednym z funkcjonariuszy, czy zołnierzy, aby czuć "o co biega w temacie". Inaczej są to tylko wyobrażenia, które tylko częściowo moga realizowac faktyczne potrzeby mundurowych. Nie demonizujmy także istotności walki wręcz dla jednostek mundurowych, włącznie z tymi specjalnego przeznaczenia. Jest to dla nich tylko jedna z wielu umiejetności, które muszą posiadać i dzisiaj akurat nie pierwszoplanowa, traktowana raczej jako forma podtrzymania bojowego psychofizycznego nastawienia niż głównych umiejetności praktycznych. Tu działa zasada "sprzęt, wyposażenie i oporządzenie najsampierw, a łapy to potem, bo są zbyt cenne". Na tyle na ile znam realia jednostek specjalnych, czy ogólnie formacji mundurowych, mogę stwierdzić, iż sztuki czy sporty walki w ich powszechnym wydaniu są dobrym uzupełnieniem/podtrzymaniem kondycji/psychiki dla ich funcjonariuszy, formą aktywności ruchowej, rekreacji fizycznej i czego tam jeszcze znajdziemy w ogólnej kategorii kultury fizycznej.
Resztę prawdy jedynie słusznej mozna doczytać w kategorii "Combat", ewentualnie innych forum o tejże tematyce, gdzie polemika idzie aż skrzy.
Tsalifowym pozdrowionkiem - zdrówka życzę.
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Mowiac ( pisząc ) o specjalizacji Combat najpierw trzeba zapoznać się z definicją co to jest combat. Uprawnienie mozna nabyć będąc naprzykład zrzeszonym w któreś z organizacji skupiających instruktorów służb mundurowych, ale musza one być poparte papierami instruktoprskimi ze sztuk lub sportów walki
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Z tego wynika ,że służby specjalistyczne mają wyłącznie swoich instruktrów,wyłonionych z pośród najlepszych kandydatów na to stanowsko i to oni przeprowadzają stałe szkolenia w ośrodkach szkoleniowych,a pozostałe dorazne seminaria mają na celu uzupełnienie lub wprowadzenie nowych elementów.
Fakt,że osoba nie mająca kontaktu z więzniami nie będzie potrafiła odpowiednio przygotować skutecznej obrony w razie próby ucieczki ,ataku,itd. więznia,bo nie miała styczności z takimi warunkami,ale przecież są w Polsce doskonali facowcy ,którzy napewno nie pozostają niezauważeni i pomimo ,że nie należą do jednostek mundurowych,szkolą je. Nie wnikam jak nawiązały znajomość z daną organizacją rządową,ale napewno każda jednostka chce mieć do swojej dyspozycji najlepszych i stara się ich przeciągnąć na swoją stronę,a przecież nie każdy chce od razu zostać policjantem poto tylko by prowadzić regularne szkolenia. Czyli jakaś nadzieja wg mnie jest na nawiązanie stałej współpracy.
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Nadzieję na współpracę to zawsze mozna mieć.
Nikt nie zabrania próbować, mnogość szkółek i kursików ochroniarskich szczególnie pozwala się aktywizować na tym polu, jednakże jeżeli myslimy o kategorii stałej współpracy z konkretna formacją zbrojną (poza pruszkowem oczywiście :D ), to po drugiej stronie są konkreciarze, którym zalezy zazwyczaj na pokazaniu paru przydatnych patentów, które w szybkim tempie zejdą do wyszkolenia podstawowego, zołnierza/policjanta sztuk jeden... Metodyka szkoleniowa premiuje przede wszystkim posługiwanie się niezbędnym i przydziałowym sprzętem i wyposażeniem, walka wręcz ma swój zazwyczaj kilkudziesięciogodzinny program i na tym koniec. Resztę formy ekipa już musi utrzymywac i kształtować w jednostkach macierzystych i najczęściej własnymi chęciami i zaangażowaniem. (Tu powstaje najcześciej realne pole do popisu dla instruktorów sztuk/sportów walki w ramach normalnego prowadzenia swojego klubu).
Specyfika mundurowa predysponuje do szkolenia przede wszystkim krótkie, instynktowne, szybkie interwałowo programy doskonalenia umiejetności walki wręcz. Stąd, w pewnym sensie, oprócz nowoczesnie "wymyslonych" od zera tzw. militarnych systemów walki wręcz typu np. polskich bas3, combat56, czy innych nacji (rosyjskie, izraelskie, amerykańskie, niemieckie, brytyjskie, oczywiście mając na uwadze wspomniane wczesniej ich dwutorowe podstawowe ukierunkowanie), wiele szkół/stylów, instruktorów/nauczycieli sztuk/sportów walki opracowuje i propaguje "erzacowe", okrojone wg własnego wyobrażenia minisystemy "combatowskie" na bazie swych podstawowych umiejetności, które z większym lub mniejszym szcześciem probuja zaszczepic w takich formacjach. Zreszta patrząc wstecz trudno nie powiedzieć, że praktycznie wszystkie "sztuki walki" powstały w założeniu jako "combatowskie" a dopiero pojawienie się broni palnej i nowoczesnego uzbrojenia spowodowało ich ukierunkowanie na szerorozumiana kulturę fizyczną (sport, rekreacja, samodoskonalenie itp.). Niejako zatem w wielu wypadkach jest to powrót do źródeł :)
Co do stałej współpracy z formacjami specjalnymi to najcześciej jest ona możliwa dzieki przychylnemu spojrzeniu dowódcy danej jednostki i bez jego zgody/przekonania nawet superhipermajster z the best combatsystemem nie ma szans.
Najracjonalniejszą sciezką wydaje się porada Ryśka Jóźwiaka, po prostu trzeba zrobić "cywilne papiery", zrzeszyć się w jednej z organizacji szkolenia procombatowskiego dla mundurowych, zacząć ucześzczać na specjalistyczne szkolenia/semianria pod tym katem i z czasem, zazwyczaj przez zapoznanie ekipy z wewnątrz formacji ma się szanse na zaistnienie i jesli się tego nie spali i poprze właściwie medialnie, to jest szansa na pare lat pływania na topie. Praktycznie co kilka lat w ramach "mody" na taki czy inny styl/system mozna się załapać.
Zreszta najlepiej będzie rzucić posta w forum combatowskie, wtedy na pewno odezwa sie zainyteresowani i doradzą, co? jak? kiedy?
  • 0

budo_xiamen
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz

Nie wieże ,że nie ma osoby która,po osiągnięciu licencji instruktora nie starała się jakoś dalej poszeżać swojej działalnosci..nawet po Kung Fu/Wu Shu,wcale nie musi być zaraz GROM :wink:


nie wiem czy Was to z dziwi ale co po niektóre grupy GROMowców w RP trenują właśnie Wing Tsun.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz

nie wiem czy Was to z dziwi ale co po niektóre grupy GROMowców w RP trenują właśnie Wing Tsun.


Sorry ale kto nie trenuje Wing Tsun ????
Może będzie łatwiej wymienić tych co nie ćwiczą...
Wiem o : FBI, Marines, Niemieckiej AT... itd, itp.
  • 0

budo_yankee8
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Dzięki Guardian za dogłębne wyjaśnienie sprawy. Nieomieszkam poczytać posty na forum Combat,może wyszukam coś jeszcze na ten temat.

A tak na marginesie to w obecnej sytuacji najlepiej sprzedawałby się system AntyTalibski :) ,ciekawe czy ktoś już wymyślił?

pozdrawiam
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
widzę Yankee8 że załapałeś od razu :wink: , "soguś" dla Ciebie 8) , najlepiej wejdź w kooperację z gostkiem, który juz "tematy mundurowe kuma", to wypłyniesz i kto wie gdzie Cię wody poniosą ... :idea: na rynku jest zawsze miejsce dla nowych "produktów", to tylko kwestia przemyslenia jak wywołać odruch Pawłowa u klienta, a że moda na combaty jeszcze sie trzyma, to chwila jest sprzyjająca, więc działaj ... 8)
  • 0

budo_ali_san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
W sumie kung fu to calkiem ciekawa sztuka walki no nie? ; ]
Czemu by nie urozmaicac swoich umiejetnosci walki przez inne , jak ktos trenuje np. ju jutsu i jest na wysokim pozomie to czemu by nie sprobowac czegos innego :idea:

dobrze , ze nikt ze sluzb porzadkowych nie poszedl do RT :P
  • 0

budo_ali_san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Instruktor walki wręcz
Jak by sluzby porzadkowe polecaly RT to ja bym nie wychodzil na ulice bez osobistych ochroniarzy mnichow shaolinu :P mnostwo kevlarow etc :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024