Skocz do zawartości


Zdjęcie

rozciaganie , poradzcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_leo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Spoko wielki panie i władco, już nie będę. Mnie też denerwuje to co wypisujesz. Jednak może sam byś coś spróbował napisać coś z sensem i na temat, a nie tylko kogoś krytykujesz. Jeszcze jedno, to według ciebie koleś powinien dać sobie na spokój z rozciąganiem? Bo jak dla mnie nie da się prowadzić rozciągania samych mięśni. Bez rozciągania ścięgien, one też w jakimś stopniu biorą w tym udział. Myślę, że gdybym słuchał takich wypowiedzi jak twoja slaszysz to dawno bym zrezygnował ze sportu, siedział bym przed telewizorem i wcinał żarcie. Jednak ja nikogo nie krytykuje, staram się doradzić. Wierzę, że osoba która czyta ma świadomość co jest dla niej najlepsze i to będzie stosowała.
  • 0

budo_mieczit
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Leo slaszysz ma rację , takie rozciąganie prowadzi do luzów w stawach.

Pozdrawiam
  • 0

budo_mieczit
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Mam jedno pytanie. Czy znacie jakieś metody na "odratowanie" stawów uszkodzonych złym rozciąganiem? Czy pomocne są w tym wypadku ćwiczenia na mięśnie?

Pozdrawiam
  • 0

budo_pencil
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubelskie

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Tak - jesli staw jest uszkodzony mozliwe jest wzmocnienie miesni przy kolanie - to maja na celu cwiczenia rehabilitacyjne polecane dla ludzi po operacjach itp.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie

Tak - jesli staw jest uszkodzony mozliwe jest wzmocnienie miesni przy kolanie - to maja na celu cwiczenia rehabilitacyjne polecane dla ludzi po operacjach itp.

Jeśli jest uszkodzona powierzchnia stawu, to ćwiczenia mięśni nie są tu wystarczającym rozwiązaniem.

Leo: o rozciąganiu pisałem tu i w innych miejscach już wielokrotnie. Polecam je każdemu - ale rozciąganie mięśni! Tkanka łączna czyli ścięgna też w pewnym stopniu podlega rozciąganiu, ale nie może to być głównym celem tego ćwiczenia, tak samo jak i siłowe rozciąganie stawu (np. stanie w szerokim rozkroku bez podparcia w celu uzyskania szpagatu).

A ludzie pytają się dlatego, że czegoś nie wiedzą. Napisze taki jeden z drugim jakąś głupotę, a potem pojawia się kolejny post z pytaniem "boli mnie kolano, kręgosłup, co mam robić?" :twisted:
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Dla wszystkich nieuswiadomionych i majacych na celu katowanie sobie stawow czy sciegien proponuje maly test ... Wezcie krzeslo z oparciem na wysokoci troche nizszej niz pas (tak by gdy polozymy noge na tym oparciu byla ona w kacie prostym) stancie do niego bokiem i polozcie noge na oparciu tego krzesla ... Jezeli jestescie w stanie to zrobic znaczy to, ze jestescie w stanie zrobic szpagat ... Bez rozwalania sobie stawow ... Wiec prosze was nie robcie tu fabryki kalekich sportowcow ...

Aha jak juz jestesmy przy rozciaganiu to ostatnio mialem okazje przeczytac ciekawa ksiazke mianowicie Relax Into Stretching" by Pavel Tsatsouline ... wysunal on tam smiala teorie iz zrobienie szpagatu nie ma nic wspolnego z rozciaganiem miesni ... NIe mialem okazji sprawdzic tego, lecz twierdzi on, ze miedzy obydwoma nogami nie biegnie zaden miesien, nic oprocz skory ... Wiec jezeli potrafisz zrobic cwiczenie (test ktory podalem wyzej) podane wyzej to nic nie stoji na przeszkodzie do zrobienia szpagatu ... :] jego zdaniem wszystko zalezy od relaxacji miesnia, ktory jest wystarczajaco dlugi, lecz po latach pracy "przyzwyczail" sie do "bezpiecznego" zakresu ruchow ...

Jak widac jest wiele teorii, ale zadna logiczna nie popiera niszczenia stawow ...

Pozdrawiam.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Rozciaganie a trening;
Ten scheamt dotyczy kazdej dyscypliny sportowej

1.Rozgrzewka od 5 do 15 min ,ma na celu podniesienie tetna doprowadznie krwi do miesni , rano bedzie dłuzej niz wieczorem ,latem bedzie krocej niz zima , a to dlatego ze miesnie wieczorem czy latem sa bardziej rozgrzane

2.Rozciagnie Dynamiczne zaczynamy od dołu i konczymy na górze.Nic na siłe ,nie powinno nas bolec przy rozciaganiu.Od 5 do 10 minut

3.Własciwy trenning ,tu dowolnosc wyboru.

4.Schłodznie ,np jak biegamy to przespacerujmy sie jeszcze pare minut aby wyrówanc oddech i tetno

5.Rozciagnie Statyczne,naciagamy miesien i zatrymujemy na parenascie sekund(od 10 do 15) i powtarzmy stronami.Parenascie minut ,w zaleznosci od orgabiznu

Dobrze rozciagniety mieśnień , jest "zdrowszy" mnij narazony na kontuzje,
wiekszy zakres ruch ma,w kulturystyce rozciagniety miesnien łatwiej sie buduje(wieksze efekty)
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Rozciaganie a trening;
Ten scheamt dotyczy kazdej dyscypliny sportowej

1.Rozgrzewka od 5 do 15 min ,ma na celu podniesienie tetna doprowadznie krwi do miesni , rano bedzie dłuzej niz wieczorem ,latem bedzie krocej niz zima , a to dlatego ze miesnie wieczorem czy latem sa bardziej rozgrzane

2.Rozciagnie Dynamiczne zaczynamy od dołu i konczymy na górze.Nic na siłe ,nie powinno nas bolec przy rozciaganiu.Od 5 do 10 minut

3.Własciwy trenning ,tu dowolnosc wyboru.

4.Schłodznie ,np jak biegamy to przespacerujmy sie jeszcze pare minut aby wyrówanc oddech i tetno

5.Rozciagnie Statyczne,naciagamy miesien i zatrymujemy na parenascie sekund(od 10 do 15) i powtarzmy stronami.Parenascie minut ,w zaleznosci od organizmu

Dobrze rozciagniety mieśnień , jest "zdrowszy" mnij narazony na kontuzje,
wiekszy zakres ruch ma,w kulturystyce rozciagniety miesnien łatwiej sie buduje(wieksze efekty)
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
kurcze 2 razy poszło :(
  • 0

budo_zlotyelf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 624 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Feniks-Arete Rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Niechce mi sie tutaj czytac tych [c]herezji od Leo i jakis tam o rozciaganiach dynamicznych mitach sportowych za czasów ciemnogrodu

Weź się chłopie za porzadna lekture Stretchingową dzieki temu nienabawisz sie kontuzji i szybko uzyskasz gibkość

Jak zawsze odsyłam do lektury Mariana Listkowskiego "stretching - sprawnośc i zdrowie"
  • 0

budo_leo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Powiem wam jedno, tyle czasu się rozciągam i jakoś nic mnie nie boli. Jednak pełnego szpagatu nie mogę zrobić. Ten test o, którym Gubrin piszę to go wykonuję bez problemu. Jeżeli, już się rozjeżdżałem do szpagatu to nigdy nie robiłem tego na siłę. Zawsze czegoś się podtrzymywałem. A o rozciąganiu dynamicznym to nie tylko ja pisałem. Bo przecież kopnięcia to czym są? Jak nie rozciąganiem dynamicznym. Slaszysz coś pisałeś o rozciąganiu wewnętrznych mięśni ud. jeżeli znasz jakieś ćwiczenia by te mięśnie dobrze rozciągnąć to napisz jakie to ćwiczenia.
  • 0

budo_zlotyelf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 624 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Feniks-Arete Rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
wewnetrzne miesnie ud to rotatory uda odpowiedznialne za czyt. nazwe : P

rozciaga sie je poprzez tzw. szpagad poprzeczny ; )

jesli juz porzadnie rozciagnać ta grupe miesniową to najpierw staje sie w rozkroku spina sie z całej siły miesnie przez ok20s. nastepnie 2s. rozluznienia i ~15s. rozciagania ale stopniowo powoli nieschodzi sie odrazu na max'a i nigdy do bólu, ból to już ostatn ia bariera przed zerwaniem, obrona po przez skórcz
  • 0

budo_leo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Ludzie no to ja coś takiego opisałem wcześniej. O tym napinaniu i rozluźnianiu mięśni, następnie rozjeżdżaniu się. A wy mnie zjechaliście.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie

Aha jak juz jestesmy przy rozciaganiu to ostatnio mialem okazje przeczytac ciekawa ksiazke mianowicie Relax Into Stretching" by Pavel Tsatsouline ... wysunal on tam smiala teorie iz zrobienie szpagatu nie ma nic wspolnego z rozciaganiem miesni ... NIe mialem okazji sprawdzic tego, lecz twierdzi on, ze miedzy obydwoma nogami nie biegnie zaden miesien, nic oprocz skory ...

Owszem szpagat ma wiele wspólnego z rozciągnięciem mięśni - ale chodzi o mięśnie każdej nogi z osobna, głównie przywodziciele ud przy szpagacie poprzecznym i mięśnie górnej i dolnej części uda przy szpagacie wzdłużnym.
A nóg ze sobą faktycznie nie łączy żaden mięsień ani ściegno.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
ja tylko pisalem o tym co tam pisze ... Twierdzi ow autor, ze jezeli jestes w stanie zrobic ten test co opisalem na jedna i druga noge to czemu nie mozesz na obydwie ? Brzmi niby rozsadnie, ale czy dziala ? :] Ksiazka co prawda smierdzi troche taka ruska propaganda albo ja odnioslem takie wrazenie, ale moze nie pieprzy glupot :]

Logicznie myslac ma to nawet sens ... jezeli mzoemy zrobic pol szpagatu na obydwie strony to czemu nei mozemy zrobic calego, jezeli nic nie laczy jednej polowy z druga ? :]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_zlotyelf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 624 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Feniks-Arete Rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
taka jest budowa anatomiczna bioder i inne ustawienie podczas 1/2 szpagat a cały przynajmniej tak mi sie wydaje
  • 0

budo_mieczit
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Jakaś konkluzja? Co można , czego nie? Ewentualna rehabilitacja :-)

Pozdrawiam
  • 0

budo_cookkie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie
Ja proponuje takie konkluzje/porady:

- nie kopac wysoko i nie rozciagac sie zbyt energicznie bez rozgrzewki(to z doświadczenia :/).

- Oczywiscie nie rozciagac sie do bólu (przerywac cwiczenie jesli pojawia sie ból, zmienic cwiczenie jesli bol pojawia sie zawsze przy jego wykonywaniu).

- rozciągac sie regularnie ale za to nie forsowac stawów (mniej intensywnie). Nie wyobrazam sobie poco ktos mialby sie z tym spieszyc.. no chyba ze sie zalozył ze za tydzien zrobi szpagat... ;)

Pozdrawiam.
  • 0

budo_blackgirl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 456 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ankh-Morpork

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie

Jak myślisz, dlaczego gimnastyczki tak wcześnie zaczynają i tak wcześnie kończą karierę? O tym się nie mówi, ale żeby osiągnąć takie efekty, trzeba sobie zniszczyć stawy.


no ja przez prawie 8 lat trenowania akrobatyki i gimnastyki nie zepsulam sobie stawow...


a nasz sposob na rozciganie wygladal mnie wiecej tak:
poniewaz treningi byly codziennie po 1,5-2 godzin to przede wszystkim regularnosc, punkt 2 to dobra rozgrzewka, 3 chcac zrobic szpagat zaczynalismy od rozgrzewki na drabinkach: jedna noga jak najwyzej dasz rade i sklony do niej, a pozniej do nogi na ktorej stoisz; nastepnie poprostu robilismy szpagat, schodzilismy jak najnizej, kto jak dawal rade, do lekkiego, ale naprawde bardzo lekkiego, ledwo wyczuwalnego bolu (z tym trzeba bardzo uwazac), chwile wytrzymywalismy w tej pozycji az bol znikal, w ten sposob schodzilismy stopniowo coraz nizej - i tak w ciagu jakichs 2, 3 miesiecy mozna bylo spokojnie robic szpagat. tak samo sytuacja wyglada z linka (szpagatem bocznym), na drabinkach stajesz bokiem i robisz sklony, pozniej schodzisz do linki...

inne, podstawowe cwiczenia rozgiagajace to: skolony do jednej i drugiej nogi w rozkroku na siedzaco, sklony do wyprostowanych nog, tzw. klapa czyli sklony do srodka (miedzy nogi w rozkroku) na siedzaco... to samo na stojaco... mozna cwiczyc w parach (bardziej efektywne uwazam)...
troche tego jest...

pozdrawiam i zycze powodzenia i wytrwalosci
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie , poradzcie

no ja przez prawie 8 lat trenowania akrobatyki i gimnastyki nie zepsulam sobie stawow...


...tak Ci się tylko wydaje :) Proponuję wrócić do tematu za kilka lat, albo przeprowadzić szczegółowe badania.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024