Skocz do zawartości


Zdjęcie

Makiwara - co przez to rozumieć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Makiwara - co przez to rozumieć?
Dość dziwna niespodzianka mnie spotkała podczas przeglądania netu i analizy doświadczeń własnych i braci. Niespodzianka ta tyczy się makiwary, jej konstrukcji, całego zaplecza teoretycznego i aspektu ćwiczeń... Na niektórych stonkach jest napisane ze makiwara to kołek wbetonowany w ziemie i owinięty liną (bez żadnych zabezpieczeń, typu: skóry!!!) inni też daja kołek, tylko że to raczej worek na kołku, jeszcze inni decha z poduszkami/tarczami przymocowanymi doń... co to ma znaczyc i czym właściwie jest porządna makiwara?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
"Klasyczna" makiwara to deska owinięta słomą ryżową. Jako, że u nas takie coś jest raczej trudno dostępne, stosuje się deskę z obiciem skóro/skajo- podobnym. Co do wypełnienia to nie wiem, nie rozpruwałem tej poduszki. :wink:
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
A w takim razie zadam pytanie: jak sobie zrobić taką makiwarę by były wszystkie strefy i można na niej ćwiczyć i kopy, i ciosy (wszystko co sie da od prostych do mawach)?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?

A w takim razie zadam pytanie: jak sobie zrobić taką makiwarę by były wszystkie strefy i można na niej ćwiczyć i kopy, i ciosy (wszystko co sie da od prostych do mawach)?


Powiesic sobie twardy, ciezki worek - 180 cm dlugosci ;)

Nazwa Makiwara doslownie znaczy zwinieta sloma od pierwowzoru przyrzadow do uderzania a potem powstaly rozne konstrukcje.
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
Worek - dobry pomysł, ale na razie nie dla mnie (na chwilę obecną nie stać mnie na wydatek 500 zł, a chłamu nie będę kupował)

Makiwara - jakieś schemaciki robienia by się przydały

ps. Czy jako makiwara może słuzyć leszczyna/olcha owinięta grubą (7cm) warstwą liny tradycyjnej, do tego warstwa słomy (jakieś 2-4cm) i płutno?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?

Makiwara - jakieś schemaciki robienia by się przydały


Schematy ? - opracuj sobie sam wyglad
Czy do jazdy turystycznej skladal bys teraz bicykl z XIX wieku czy zlozyl bys sobie cos na nowych czesciach wygodnego i praktycznego ?
Nie ma co opierac sie na schematach starych makiwar bo czesto to byl tylko jakis pal czyms winiety (albo i nie ;) )

ps. Czy jako makiwara może słuzyć leszczyna/olcha owinięta grubą (7cm) warstwą liny tradycyjnej, do tego warstwa słomy (jakieś 2-4cm) i płutno?


Oczywiscie ale ja akurat preferuje skore na wierzch i skrawki skory do srodka to najbardziej przypomina cialo ludzkie, oczywiscie mozna tez posluzyc sie roznymi filcami i piankami teraz troche tego jest.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
Dołączona grafika
A tak wogole to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
Dziś na treningu zrozumiałem że do dobrej techniki nie jest potrzebna tak bardzo praktyka (ciagłe doskonalenie) jak Satori (oświecenie) czyli zrozumienie istoty techniki, jej współgrania z ciałem, punktów trafienia w przeciwnika itp.

Udowodnienie? Proszę bardzo: Dzisiaj na treningu, gdy sparowałem z kumplem (tym o którym kiedyś opowiadałem - z shotokanu), a gościu nic kompletnie nie kumał, tylko starał sie praktykować - wychodziło mu coraz lepiej, ale gdy sensei dorzucił nam kontre i uniki, low-kick (który był zadany jako technika do sparowania), którego mieliśmy ćwiczyć nie dochodził do celu po obu stronach, a tylko ja potrafiłem wykontrować sparingpartnera. W końcu podeszedł do nas sensei, zwracając uwage na błędy partnera, pratner ofcoz dostał low-kicka technicznego, a w tedy ja zrozumiałem istotę low-kicka. Kumpel nic nie mógł później wykombinować na mojego low-kicka, a gdy się przyjmował - dawał skutki low-kickowe mimo iz nie wkładałem w technikę siły, gdy w końcu wlożyłem troszeczkę siły u partnera efekt jak młot - czyli efekt porządnego low-kicka.

Zgadzacie się z tym że potrzebne jest oświecenie w wykonywaniu techniki? Wam to tez się zdarzyło?
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
Cholera, jak się człowiek grubo pomyli to nie ma kasowania ani edycji.

Liczmisztrz: Chodziło mi o makiwere wielostrefowa, a taki schamat tradycyjki chudan to znam dobrze
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?

Dziś na treningu zrozumiałem że do dobrej techniki nie jest potrzebna tak bardzo praktyka (ciagłe doskonalenie) jak Satori (oświecenie) czyli zrozumienie istoty techniki, jej współgrania z ciałem, punktów trafienia w przeciwnika itp.

Udowodnienie? Proszę bardzo: Dzisiaj na treningu, gdy sparowałem z kumplem (tym o którym kiedyś opowiadałem - z shotokanu), a gościu nic kompletnie nie kumał, tylko starał sie praktykować - wychodziło mu coraz lepiej, ale gdy sensei dorzucił nam kontre i uniki, low-kick (który był zadany jako technika do sparowania), którego mieliśmy ćwiczyć nie dochodził do celu po obu stronach, a tylko ja potrafiłem wykontrować sparingpartnera. W końcu podeszedł do nas sensei, zwracając uwage na błędy partnera, pratner ofcoz dostał low-kicka technicznego, a w tedy ja zrozumiałem istotę low-kicka. Kumpel nic nie mógł później wykombinować na mojego low-kicka, a gdy się przyjmował - dawał skutki low-kickowe mimo iz nie wkładałem w technikę siły, gdy w końcu wlożyłem troszeczkę siły u partnera efekt jak młot - czyli efekt porządnego low-kicka.

Zgadzacie się z tym że potrzebne jest oświecenie w wykonywaniu techniki? Wam to tez się zdarzyło?

To już było w dziale cross - budo, osobny temat założyłeś....
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
Helfire: po prostu pomyliłem sie, a to się zdarza gdy na raz masz otwarte z 70 stron, z czego 20 to odpowiedz (niektóre w na prawdę dziwnych językach), a wszystko w jednej przegladarce...
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?

Helfire: po prostu pomyliłem sie, a to się zdarza gdy na raz masz otwarte z 70 stron, z czego 20 to odpowiedz (niektóre w na prawdę dziwnych językach), a wszystko w jednej przegladarce...

Spoko, tak tylko zaważyłem... No offence...
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?

Liczmisztrz: Chodziło mi o makiwere wielostrefowa, a taki schamat tradycyjki chudan to znam dobrze

A przegladales dalej te strony? Wielostrefowa jest po prostu owinieta cala a nie tylko na gorze.

Dołączona grafika
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
brrr.... az mnie boli jak sie tylko patrze na to kontuzyjne narzedzie ;)
lepiej owinac caly dookola orlagly pal.
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?
nu, horoszo, a jak powinny byc grube warstwy i z jakich materiałów?
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara - co przez to rozumieć?

nu, horoszo, a jak powinny byc grube warstwy i z jakich materiałów?

Napchaj jakiejs gabki czy szmat, owin scisle materialem i walnij. Jak za twarde to upchaj wiecej, jak za miekkie to owin ciasniej.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024