Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przegapić goryla (psychologia postrzegania)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
Ponieważ w dziale ulica "Wygląd człowieka i stosunek do niego" pjawiły się wątki z wiktymologii i psychologii postrzegania (ja jestem totalny amator, ale wiem, że parę osób tu studiuje). To ciekawy link do PDF
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] 90 KB

Dla tych co nie chcą się przebijać przez ang. proponuję czytać od str. 8
Generalnie zabawa była prosta, 6 graczy (3 białe tshirty, 3 czarne) grają piłką do kosza, Ty masz zliczać punkty i podania (grają szybko, w małej przestrzeni). W pewnym momencie między graczami przechodzi goryl, oni grają jakby go nie widzieli.
50% badanych też go nie zauważa twierdzą że to lipa, trzeba im przwijać film, żeby udowodnić że goryl był :)
  • 0

budo_grey fox
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
Oglądałem kiedyś taki program w telewizji. Była koszykówka, był goryl. I wiecie co? Przez #####, w różnych momentach przewijał się ten goryl (np. gościu rozmawiał z jakimś przechodniem, a obok goryl niósł drzwi). Byłem zszokowany jak to na końcu ujawnili (najpierw lałem z tych gości że nie zauważyli goryla, a potem z siebie :-) ) A że miałem to na kasecie to przewijałem w miejsca scenek z gorylem o którego istnieniu nie wiedziałem... "Szok i przerażenie" normalnie...
  • 0

budo_pivko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
jakies pół roku temu leciał cały program edukacyjny wlasnie z "tym gorylem" ... i malo tego ze ten gosc przechodzil przez srodek ekranu to jeszcze stanął, ze 3 sekundy machal i sobie poszedl :) no ale tacy to juz jestesmy slepi...wystaczy ze ktos odwroci nasza uwage i nie trzeba "koperfilda"....

Co więcej: po tym eksperymencie pokazano jeszcze kilka innych scen z tego filmu w których przewinął sie goryl...hihi ,to chyba dla tych cwaniaków co to się chwalili ze jednak go ujrzeli w scenie z koszykarzami.

gdyby ktos pamietal tytul to bardzo prosze o podanie bo przydaloby sie dołączyc do domowych archiwów :) ...o ile dobrze pamietam to bylo cos o mechanice postrzegania...moze psychologii tez ...

pozdro
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
fajnie by było jak by to było na kazie...
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
fajnie by było jak by to było na kazie...
  • 0

budo_wrezz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
Pamiętam, być może z tego samego programu taki motyw:

Pan A z mapą w ręku podchodzi do przechodnia i o coś pyta, jeżdżą palcem po mapie. Panowie C i D niosąc drzwi wchodzą pomiędzy nich. Pan A "podczepia" się pod drzwi i odchodzi, pan D puszcza drzwi, zostaje i kontynuuje jakby nigdy nic rozmowę z przechodniem. Panowie A i D wcale niepodobni do siebie.
Nie jestem tego pewien ale chyba nawet podmieniali Pana na Panią, czy odwrotnie.
Oczywiście przechodnie nie zauważali podmiany.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
ta, swietny byl ten program ;D jak na koncu ta malpe pokazali to myslalem, ze padne. jak mozna bylo nie zauwazyc goryla?? :P
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
Heh ja ten program oglądałem grugi raz (wtedy już wiedziałem gdzie mniej więcej jest ta małpa), i powiem Wam szczerza, że kilka razy ją poraz kolejny przegapiłem (np. na plaży-gdy koleś jedzie rowerem a za nim siedział owy goryl) :lol:
  • 0

budo_punisher
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 760 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZN/BLN
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
Ciekawy był ten (chyba) cykl. Pamięta ktoś tytuł??

No a goryl - cóż wystarczy zaabsorbowac czymś nasz umysł i już nie zwraca uwagi na inne rzeczy. Odwrócenie uwagi stosuje się np. w iluzji. No i w kawale o przemytniku co rowery przemycał. :wink: :)
  • 0

budo_sulej
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:DG | Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
Też widziałem ten film i byłem nieźle zszokowany że nie zauwazyłem tego goryla ;)
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: Przegapić goryla (psychologia postrzegania)
wiecie moze gdzie mozna zdobyc ten filmik????
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024