Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chiński na treningach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Chiński na treningach
Jeśli taki post już był, proszę o usunięcie go.

Jeśli jednak nie, chciałbym przedstawić pewien pogląd.

Zapewne w wielu sekcjach karate, judo, czy może ogólniając, w japońskich sztukach walki w czasie treningów (do opisywania pozycji, liczenia np. w czasie wykonywania form, nazywania technik) najczęsciej używa sie japońskich słów.

Jeden z ostatnich treningów mojej sekcji (w której ćwiczę od pół roku) odbył się na sali klubu, w którym ćwiczy się japońskie sztuki walki. Człowiek który nas tam przyjął, zdziwił się, że podczas wykonywania formy nie liczymy po chińsku. A czy wy w waszych sekcjach używacie języka chińskiego (no może poza nazwą stylu)?

U nas również jest tego bardzo mało (praktycznie tylko niektóre pozycje). Chciałbym się dowiedzieć również jak liczy się po chińsku (najlepiej wraz ze sposobem wymowy i zapisu). Chodzi mi oczywiście o chińskie nazwy liczb. Mam nadzieję, że licznie odpowiecie na mój apel. :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
a jak chcesz liczyc? po mandarynsku czy po kantonsku? :?:
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
Używamy. Kilkudziesięciu nazw ćwiczeń. Przy czym każde ma swój polski odpowiednik, bo Andrzej to kiedyś tam pzetłumaczył. Liczyć nie liczymy, bo niby co mielibyśmy liczyć? :roll:

K.
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
Przestany czas... :wink: :D
Pozdrawiam,
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
Na to by cyferków nie starczyło ;)

K.
  • 0

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach

a jak chcesz liczyc? po mandarynsku czy po kantonsku?


Nie znam się na jezyku chińskim i nie wiem jakie są dialekty (czy czymkolwiek jest mandaryński czy kantoński). Czy nie ma jakiegoś uogólnionego systemu? Takiego, że obcokrajowiec z np. Niemiec zrozumie obcokrajowca z USA, jeśli obaj uczyli się chińskiego, a nie jakiegoś jego dialektu.

Liczyć nie liczymy, bo niby co mielibyśmy liczyć?


Głównie chodzi mi o liczenie w czasie wykonywania formy, gdzie każda techinka może mieć swój numer, tak, by gdy np. robi się ją w kilka osób można było jak najlepiej się zgrać.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
Mandaryński jest oficjalnym językiem urzędowym, opartym w znacznej mierze na dialekcie pekińskim. Kantońskim jak sama nazwa wskazuje mówi się w Kantonie i w jego okolicach.
Kantoński jest popularny w Stanach, bo chińska diaspora w USA składa się głównie z Chińczków z południowych prowincji.
Natomiast "stylowo" to kantońskiego nazewnictwa używa się w systemach południowochińskich (i to też pewnie nie wszystkich), takich jak np. Yonchunquan, Hongjiaquan, Califoquan (zresztą same nazwy można podać w transkrypcji pinyin "po mandaryńsku", tak jak powyżej, albo po kanońsku, czyli odpowiednio Wing Chun, Hung Gar, Choy Lee Fut, do czego "południowcy" są zresztą przywiązani.)

Głównie chodzi mi o liczenie w czasie wykonywania formy, gdzie każda techinka może mieć swój numer, tak, by gdy np. robi się ją w kilka osób można było jak najlepiej się zgrać.


Eee... to ma sens tylko wtedy chyba jak robisz proste, krótkie sekwencje. Tak do 10-15 ruchów. I to raczej na zasadzie treningu pozcji. Większego sensu to odliczanie raczej nie ma ;)

Japończycy mają na tym punkcie świra, bo oni sobie pompki lubią odliczać ;)

K.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
I piekielnie ciężko sie dogadać władającemu mandaryńskim a kantońskim...
  • 0

budo_tstankie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
U mnie na treningach używa się kantońskich zwrotów, liczymy i nazywamy pozycje po kantońsku, jeśli chcesz przeczytać liczby, to są tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach

Eee... to ma sens tylko wtedy chyba jak robisz proste, krótkie sekwencje. Tak do 10-15 ruchów. I to raczej na zasadzie treningu pozcji. Większego sensu to odliczanie raczej nie ma

Na to by cyferków nie starczyło


Nie konicznie. Przecież nie trzeba liczyć wszystkich ruchów kolejnmi numerami. Np. można podzielić formę na kilka większych części i kolejne ruchy w tych częsciach ponumerować. Wtedy nie liczysz np.: 1, 2, 3, ..., 54..., tylko 1, 2, 3, ..., 9, 10, 1, 2, 3,... Mnie to znacznie ułatwia naukę. Ćwiczę dopoiero pół roku i znam dopiero jedną, 20 ruchową formę, więc być może masz rację. Nie ma to jak być początkującym. Pewnie każdy tak zaczynał. 8)

U mnie na treningach używa się kantońskich zwrotów, liczymy i nazywamy pozycje po kantońsku, jeśli chcesz przeczytać liczby, to są tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Dziękuję bardzo, o to mi właśnie chodziło.
Jednak my na treningach np. pozycję łuku i strzały nie nazywamy gee-m-ma (jak to jest na powyższej stronie), a gongbu. Domyślam się, że jeśli nie jest to dialekt kantoński, to zapewne mandaryński, więc prosiłbym abyście udzielili mi tych samych informacji (o których mowa w poprzednich postach), tyle że po mandaryńsku.

Dziękuję i pozdrawiam :)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach
W pierwszej kolumnie - cyferka, w drugiej wymowa mandarynska, w trzeciej wymowa kantonska (ale w innej transkrypcji, niz ta z poprzednio podanej stronki)

1 - yi1 - jat1
2 - er4 - ji6
3 - san1 - saam1
4 - si4 - sei3
5 - wu3 - ng5
6 - liu4 - luk6
7 - qi1 - cat1
8 - ba1 - baat3
9 - jiu3 - gau2
10 - shi2 - sap6
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach

Mnie to znacznie ułatwia naukę. Ćwiczę dopoiero pół roku i znam dopiero jedną, 20 ruchową formę, więc być może masz rację. Nie ma to jak być początkującym. Pewnie każdy tak zaczynał. 8)


Nie słuchaj go, oni nie liczą, bo yiquan nie ma form. Po prostu 8)
  • 0

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Chiński na treningach

Nie słuchaj go, oni nie liczą, bo yiquan nie ma form. Po prostu


Dzięki za wsparcie :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024