Skocz do zawartości


Zdjęcie

tatami ścierami :-)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_democrux
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Dęblin

Napisano Ponad rok temu

tatami ścierami :-)
Ehlo.

Podczas ostatniego mycia tatami przed treningiem naszły mnie pewne refleksje.

Otóż matę myje się u nas w sposób następujący: wystawiane jest "wiodro z wodom i płynem myjoncym", nastepnie adepci sztuki japońskich morderców łapią szmaty, maczają je we wspomnianym "wiodrze" i myją matę w kierunku od kamiza do shimoza, każdy w granicach wyznaczonych przez rozciągające się w tymże kierunku linie połączeń tatami - ergo - każdy ma swój "pasek". Do czego dążę? Otóż podczas takiego ścierania, szmata jest zwykle mocno przesuszona już w połowie paska. Nie zaobserwowałem aby adepci wycofywali się do "wiodra" w połowie paska celem namoczenia szmaty. Czynię to czasem samojeden powodowany odrazą znalezionych na macie fragmentów wszechświata. Takie postępowanie powoduje iż (zwykle niezauważalnie) shimoza jest brudniejsza od kamiza. Ja rozumiem że ma niższą rangę itp ale czy to jest fporzo względem tej niewinnej strony dojo, która nie wybierała, gdzie będzie stać?

Moje pytanie tedy brzmi: bracia i siostry w wierze w skuteczność aikido przeciw uzbrojonym f-16 jak również błądzących niedowiarków uprasza się o odpowiedzi poparte przykładami:

1. czy moczycie szmatę "w trakcie", dostosowując tę częstotliwość do warunków (ubrudzenia maty i współczynnika tarcia, powodującego wysuszenie szmaty)?
2. w czasie mycia maty napotykacie na kłębek kurzu, włosy, strzępek kimona, złamany paznokieć itp - czy zbieracie to wszystko do łapki i wyrzucacie potem, czy raczej ścieracie szmatą i pod koniec gdzies upychacie?

proszę o potraktowanie tej kwestii poważnie :D
  • 0

budo_randori
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 552 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
8O o matko.
Zapytaj Pani Steni.
:D
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)

2. w czasie mycia maty napotykacie na kłębek kurzu, włosy, strzępek kimona, złamany paznokieć itp - czy zbieracie to wszystko do łapki i wyrzucacie potem, czy raczej ścieracie szmatą i pod koniec gdzies upychacie?


Zbieram z niezwykła troskliwością te ludzkie pozostałości, przydaja mi sie później do robienia lalek VooDoo, które pozwalają mi jeszcze skuteczniej razić mooch przeciwników :) :D :rofl:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
U nas matę zmywa sprzątaczka. Chyba... To znaczy widziałem ją kiedyś w sobotę po treningu... Ale się nie przyklejamy, znaczy że ktoś zmywa :rofl:
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
U nas zmywa się mate jak sensei wystawi wiadro lub jak jakiś nadgorliwy aikidoka sam wyniesie je z szatni :)
  • 0

budo_elmo-san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
u nas też pani sprzątająca zmywa matę, ale nie jest tak różowo
Treningi mamy zazwyczaj po zajęciach grupy judo, i trochę "farfoclów" na tatami zawsze zostanie.
Niestety - jak na razie nie zauważyłem, żeby była tradycja czyścić tatami przed treningiem, a imo powinno sie coś takiego wprowadzić.
Ale ja narazie się nie wychylam, bo za młody na to jestem :P
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
U nas matę niestety zmywa sprzątaczka - nam maluczkim narzędzia czystościowe nie są dostępne. Niestety - ponieważ jakimś dziwnym trafem ta pani nie zorientowała się jeszcze, że tatami ma nie tylko środek, ale i brzegi. Te pozostają szare od kurzu i pełne różnego dziadostwa.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
Dbanie o czystosc maty, to tak samo jak dbanie o czystosc osobista, czystosc wlasnego ubrania, czy domu.
Jest czescia konceptu "Misogi". Jest wazna czescia glebokiego rozumienia aikido.
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
Dołączona grafika
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)

Dbanie o czystosc maty, to tak samo jak dbanie o czystosc osobista, czystosc wlasnego ubrania, czy domu.
Jest czescia konceptu "Misogi". Jest wazna czescia glebokiego rozumienia aikido.

Tak, dla fanatyka kultury japońskiej. Dla większości mata to po prostu miejsce w którym się ćwiczy, bo to zdrowiej i wygodniej niż na betonie.
A z dbaniem o czystość, to owszem popieram - po to by sie nie przyklejać i grzyba jakiegoś nie wyhodować.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
mycie ma znaczenie integracyjne i wpaja odpowiedzialno
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
cholera - sorry
odpowiedzialno
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
co jest??? przepraszam - komp zgupl, jeszcze raz:
sprzatanie ma znaczenie integracyjne dla grupy i uczy odpowiedzialnosc za miejsce - uczy fatku, ze dojo nie jest po prostu aerobikowom salom gdzie pani zosia posprzata po tobie i gumem mozna przylepic za gaku. to twoje dojo i wchodzac tam okiem sokolim sprawdzasz czy jest gotowe do zajec przeroznych. przeslicznie mnie ktos to kiedys wyjasnil :
jesli nazywasz swoje keikogi szmata - nie zdziw sie jesli ktos nazwie cie szmaciarzem...., nie wiem jak to odniesc do dojo ale wiecie o co mnie sie rozchodzi.
fakt z wroclawskiego podworka - czasami z tym sprzataniem wiecej problemu niz bez - kisna namoczone szmaty, kaluze poslizgowe na macie a brudu wiecej niz przed myciem. wiedziec trzeba jeszcze ze czesto dla adepta to pierwsze zetkniecie sie z szeroko pojetym sprzataniem w zyciu... kiedy bylem uchideshi we francji pewin mlodzieniec ugotowal herbate sypiac fusy bezposrednio do elektrycznego czajnika, inny w tym samym czajniku ugotowal mleko... dla takich eksponatow wiadro i scierka to zabojcza bron....
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
Pewnie, jak mamusia zawsze w domu sprzata, to nie ma dziwne, ze zamiast dbac o czystosc w dojo, niektorzy wola walnac sobie pifko :? A potem przychodzi taki do dojo w smierdzacej keikogi, z zarosnietymi brudem nogami i wsypuje czaj do elektrycznego czajnika .....coz, taka kultura osobista, rodem z zapadlych rosyjskich stepow :wink:

Nawet jak cwiczy sie w salach gimnastycznych to sprzatnaie da sie zalatwic. Ja prowadzilem kiedys treningi na uniwerku. Tutaj tez jest odpowiednia firma sprzatajaca, i oczywiscie zawsze bylo brudno. Codziennie chodzilem do administracji zeby kupili takie specjalne szczotki na kiju, szerokosci poltora metra do scierania kurzu. W koncu zeby sie odemnie odczepic kupili 4 sztuki. Od tej pory, nie tylko my, ale wszyscy inni sportowcy ktorzy tam cwiczyli, sami z siebie zaczeli sprzatac :)
  • 0

budo_democrux
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
Witam ponownie.

Odpowiedzi na moje skromne pytania bardzo mnie zdziwiły - myslalem ze gdzie jak gdzie, ale wsrod aikidokow mycie maty jest nawykiem powszechnym i akceptowanym. 8O

Rozumiem jeszcze jak gdzies sie wynajmuje i sa od tego ludzie (chociaz uwazam ze jesli chcesz miec cos dobrze zrobione, to trzeba to zrobic samemu), ale post Szczepana pokazuje ze jednak mozna mimo tego.

Natomiast uwazam ze jesli jestesmy w dojo jedynymi gospodarzami to mycie maty przed kazdym treningiem jest zakichanym obowiazkiem adeptow! U nas tez oczywiscie sa tacy co sie do tego poziomu nie zniza, ale to tylko o nich swiadczy.

Ktoregos razu wszyscy sie u nas zagadali na przerwie miedzy jednym treningiem a drugim i jakos nikt nie umyl maty. Prowadzaca sempai tez stala z boku i obserwowala bieg wypadkow. Zaczyna sie trening, rei, rei, "a mata umyta?" "nie..." "no to musze umyc", rzekla sempai, powstrzymujac gestem ludzi, ktorzy sie rzucili aby pomoc. Przyniosla wiadro i szmate i niespiesznie umyla cala mate podczas gdy my siedzielismy w rzadku zawstydzeni cala sytuacja. Zajelo to ok. 30 min. Na trening lacznie z rozgrzewka zostalo 15. Ale lekcja jest na cale zycie.

Nie wiem jak to mozna scierac tatami zeby byly kaluze i bloto - wystarczy szmatki dobrze wyzymac. Zeby sie nie kisily, wiesza sie je na rurach grzewczych/kaloryferach.

W kazdym badz razie nigdy po treningach nie mialem problemow wymienionych w watku "infekcje!!" - do wody daje sie nieco srodka przeciwgrzybicznego, mata lsni a stopy sa zdrowe.

Ponadto uwazam ze od czasu do czasu dobrze zeby ludzie sie w weekend zebrali, wymyli kible, wyszorowali podlogi, starli kurz z karniszy itp. Wyjatkowo to integruje i walor wychowawczo/odpowiedzialnosciowy jest nie do przecenienia.
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
U nas obyczaj jest taki, ze mate najpierw zamiatamy (sposob na paprochy), a potem dopiero myjemy. Sensei mowi, ze wlasna scierka powinna byc elementem osobistego wyposazenia treningowego kazdego aikidoki. To u nas normalne i dziwie sie, ze w innych klubach aikidocy nie sprzataja maty.
Choc uczciwie przyznam, ze zima, kiedy w dojo jest zimno i mata dlugo nie chce schnac, ograniczamy sie do jej zamiatania, zeby sie na treningach stopy nie slizgaly.
A przy okazji taka dykteryjka...
Kiedy mamy trening tuz po zapasnikach, otwieramy na chwile okna, zeby wywietrzyc dojo. Kiedys kilkunastoletni zapasnik skomentowal to tak: "Ja wiem, dlaczego wy otwieracie te okna. Bo wy, aikidocy, na pewno sie nie myjecie i smierdzicie". :? :wink: :roll: :oops:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
a potem tez froterujecie, pastujecie ....
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)
Tak, tak, i zlizujemy pot i krew z tatami po kazdym treningu, ofkoz :wink: :) :) :) :)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)

Dbanie o czystosc maty, to tak samo jak dbanie o czystosc osobista, czystosc wlasnego ubrania, czy domu.
Jest czescia konceptu "Misogi". Jest wazna czescia glebokiego rozumienia aikido.

Tak, dla fanatyka kultury japońskiej. Dla większości mata to po prostu miejsce w którym się ćwiczy, bo to zdrowiej i wygodniej niż na betonie.
A z dbaniem o czystość, to owszem popieram - po to by sie nie przyklejać i grzyba jakiegoś nie wyhodować.


Szczepan Ty fanatyku! Nie wiesz,że jesteśmy w Polsce! A tu wszyscy ćwiczą na brudnej macie?! phi :roll: :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: tatami ścierami :-)

Szczepan Ty fanatyku! Nie wiesz,że jesteśmy w Polsce! A tu wszyscy ćwiczą na brudnej macie?! phi :roll: :wink:


I ty Jusi przytulasz do tej brudnej maty, pelnej grzybicy i innych plazow i gadow, swoj delikatny, rozowy, kroliczkowany policzek?
.......oooooooookkkrrrooooopneeee.... :roll: :twisted: :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024