Skocz do zawartości


Zdjęcie

hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

budo_przemo21
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wroclaw

Napisano Ponad rok temu

hakama
Mam pytanie.
Jak to właściwie jest z tą hakamą?
Czy hakame można zkłożyć wtedy kiedy otrzyma się 1 dana?
Czy mogą nosić ją osoby z (kturymś tam) kyu?
Ćwiczę aikido dopiero :cry: 5 miesięcy i nie wiem jak to jest.
pozdrawiam
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Zależy chyba od organizacji...
Ale tak na mój gust, to od 1 dana jest w porządku.
  • 0

budo_blah...
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ściana wschodnia:)

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
hm...no wuasnie...mi sie cos obiuo o uszy ze mozna nosic hakame po ukonczeniu kursu instruktora (cz.c.t.)...tez sie nie orientuje w temacie...prawda li to?
  • 0

budo_panaskmitas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Ciekawa historie przeczytalem w Tatami (niestety nie mam pod reka, wiec nie podam teraz szczegolow).
Jeden z uczniow Dziadka zapomnial zabrac hakamy na trening i ... Dziadek nie dosc ze go zjechal, to jeszcze kazal siedziec na lawce zamiast trenowac ("w gaciach chcesz stanac przed nauczycielem?").

Potem wyglosil mowe, w ktorej zalil sie, ze w wielu dojo hakama jest wylacznie przywilejem mistrzow. Tymczasem jako stroj tradycyjny powinna byc uzywana przez wszystkich aikidokow..

Dzisiaj o tym, kto moze nosic hakame decyduja wewnetrzne "przepisy" dojo. W jednym hakame nosi sie od samego poczatku, w innym od 3 kyu (kobiety) i 2 kyu (mezczyzni), jeszcze w innym hakame nosi tylko Sensei (czasem tylko na specjalne okazje)..

Ot - porobilo sie! :D

pozdrower
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

hm...no wuasnie...mi sie cos obiuo o uszy ze mozna nosic hakame po ukonczeniu kursu instruktora (cz.c.t.)...tez sie nie orientuje w temacie...prawda li to?

To są sprawy organizacyjne, polityczne, a organizacji aikidowych jest jak mrówków. W PFA od 2 kyu. Spytaj swojego nauczyciela, on ci prawdę powie.
  • 0

budo_przemo21
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
To co tak naprawdę oznacza hakama?
Jeżeli w jednych organizacjach można ją nosić od 2 kyu a w innych tylko mistrz moze sobie na to pozwolić.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

To co tak naprawdę oznacza hakama?
Jeżeli w jednych organizacjach można ją nosić od 2 kyu a w innych tylko mistrz moze sobie na to pozwolić.

Odpowiedzi może być mnóstwo.

Hakama sama w sobie to po prostu część garderoby, różnica między człowiekiem w hakamie, a bez hakamy jest taka jak między człowiekiem w krótkich spodenach, a człowiekiem w długich. Lub między człowiekiem w dresie, a człowiekiem w garniturze. Po prostu kwestia elegancji. Jak pójdziesz na egzamin w krótkich spodenkach i bluzie dresowej, wyjdziesz na chama. Co innego, gdy pojawisz się w garniturze.

A prawo noszenia hakamy w sztukach walki to sprawa wyłącznie polityczna.
  • 0

budo_blah...
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ściana wschodnia:)

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

To co tak naprawdę oznacza hakama?
Jeżeli w jednych organizacjach można ją nosić od 2 kyu a w innych tylko mistrz moze sobie na to pozwolić.


wuasnie...bardzo sluszne pytanie...ja tez nie wiem. jak ktos wie to niech oswieci nowicjusza z 5kyu.
U nasz w naszej niezbyt majętnej i zacofanej gospodarczo Białej Podlaskiej, gdzie jest tylko jedno dojo (wydzial LAA) czasem brakuje hakam gdy zjedzie sie paru znaczniejszych wojownikow nieoczekiwanie:P...wtedy oczywiscie nakladaja je ci o najwyzszych stopniach. bez watpienia hakama to jakies wyrooznienie...budzi respekt...a moze sie myle?
przeciz to strooj do cwiczenia...ale jest roznica miedzy hakama a zubon przecie...
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Na treningu Katori nosimy hakamy granatowe i nie ma znaczenia czy mam pierwszy dan czy nie.Dla G.Hatakeyamy tez nie ma to znaczenia ,to tylko ubranie..ale wszystko zalezy od tego jak zarzadzi prowadzacy w danej szkole.
  • 0

budo_przemo21
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
No to mi się podoba!!! :) Jak każdy ja również chciałbym już założyć spudnice. Ale niestety chyba jest to nie mozliwe bo dobiero 6 kyu :cry:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

No to mi się podoba!!! :) Jak każdy ja również chciałbym już założyć spudnice. Ale niestety chyba jest to nie mozliwe bo dobiero 6 kyu :cry:


Skąd tu tyle zboczków ;). Tylko jesli bedziesz chciał założyć miniówke, wpierw wydepiluj nogi :)


Info: Hakama jak każde spodnie posiada coś takiego jak nogawki.
  • 0

budo_przemo21
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
ha,ha,ha... :evil:
  • 0

budo_pekar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
przemo21 ty umiesz mówić czy tylko pisać? o takie rzeczy spokojnie można się zapytać przed/po treningu. chociaż chłopaki myślę że byli wyczerpującymi dostawcami info
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Hakama nie miala byc wyröznikiem statutusu. O´sensei nigdy nie zmienil zdania na ten temat. Dlaczego rzeczywistosc wyglada inaczej?
Spröbuje wcielic sie teraz, choc to trudne w jednego forumowicza:

Odpowiedz znajdziecie w najnowszym numerze piiiii. Piiii najlepsze w prenumeracie!

W Niemczech zaleznie od organizacji- w wiekszosci od 3kyu, w wielu dojo od 5kyu, u Walter sensei- od 1dana.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
W PUA hakamę można nosić po kursie instruktorskim, tyle że kurs można zacząć robić od 2 kyu. Czyli jak w PFA, hakama od 2 kyu. Jeszcze nie widziałem nikogo w hakamie poniżej 1 Kyu.
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Hakama to jest niezaprzeczalny dowód, że skejci wywodzą się od aikidoków. :) A nie?
  • 0

budo_kada
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Nie wiem, jak to się dzieje, ale hakama dodaje naturalnego uroku każdemu, kto ją założy. Szczególnie w chwilach, kiedy w trakcie wykonywania technik zaplączą się w nią stopy.. :lol:
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
chyba trzeba założyć ankietę o tym jakiej muzyki słuchają aikidocy, szczególnie ci powyżej 2 kyu. Założe się że w większości hip hopu :D
  • 0

budo_zirael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tak gdzieś pośrodku

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Dzisiaj o tym, kto moze nosic hakame decyduja wewnetrzne "przepisy" dojo. W jednym hakame nosi sie od samego poczatku, w innym od 3 kyu (kobiety) i 2 kyu (mezczyzni), jeszcze w innym hakame nosi tylko Sensei (czasem tylko na specjalne okazje)..


u nas w dojo nosi się hakamę od 3 kyu. W styczniu przybyła nam na sali czwarta "hakamka" :D :D :D , która jakoś bardzo broni się przed założeniem hakamy pewnie dalatego, że jak

Nie wiem, jak to się dzieje, ale hakama dodaje naturalnego uroku każdemu, kto ją założy. Szczególnie w chwilach, kiedy w trakcie wykonywania technik zaplączą się w nią stopy.. :lol:

:wink: :) :) :) :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Japończycy nosili hakamę tak jak Polak nosi dres po pracy dla relaksu ;) Zwykłe ubranie i tyle. Przecież nawet Dziadek sie wkurzał,że to już tylko przywilej mistrzów. W wielu innych SW(Kendo itp.) KAŻDY nosi hakamę,niezależnie od stopnia, i to jest chyba zdrowe podejście... Niby te "fałdy" na hakamie oznaczają różne wartości,ale bez przesady.

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024