"cho" - wcięcie w ostrzu khukri
Napisano Ponad rok temu
Czy zastanawiało was kiedyś przeznaczenie półkolistego wcięcia na ostrzu khukri niedaleko rękojeści? Otóż, jak wszystkim zapewne wiadomo każdy fragment noża ghurków na swoją symbolikę - półksiężycowate ostrze w kształcie godła Nepalu, zwieńczenie rękojeści w kształcie oka, etc, etc. O tym, że religia i mistyka wpływa na kształt broni, nie sposób dyskutować. Wystarczy tylko przypomniec kształt mieczy używanych przez krzyżowców podczas krucjat. W przypadku wzmiankowanego powyżej wcięcia mamy jednak do czynienia z mnogością interpretacji. Wszystkie przypisują mu takie czy inne znaczenie - mistyczne lub praktyczne, lecz naprawdę trudno ustalić genezę jego powstania.
Znaczenie praktyczne:
Wcięcie, zwane "kaura","kaudi" lub "cho" niewątpliwie zostało umiejscowione nieprzypadkowo. Brak wyraźnej gardy na rękojeści khukri wymusił szukanie innych sposobów ochrony palców. Dzięki "cho" mamy mozliwośc zatrzymania zsuwającej się po ostrzu klingi przeciwnika, sklinczowania jej, a przy odrobinie szczęścia i wprawy - pozbawienia go broni. Gdy już rozbroimy wroga, zaszlachtujemy i zabierzemy się do tradycyjnego odcinania uszu, może przeszkadzać nam krew spływająca
z ostrza na palce (khukri ma tylko lekko zaznaczone zbrocze lub wcale). Wtedy znów ujawnia się przydatność "cho", które zatrzymuje strumień juchy i kieruje go litościwie na ziemię.
Znaczenie symboliczne:
Ty zaczynają się schody. Nie udało mi się dotrzeć do żadnych źródeł, które jednoznacznie potwierdzałyby religijno-mistyczne wytłumaczenie specyficznego kształtu "cho". Co do jednego źródła są zgodne - wcięcie ma przynosić szczęście. Najczęściej wiąże się je z tradycją hinduistyczną. Bardzo wiarygodna wydaje się być teoria, że "cho" przedstawia uproszczoną wizję Ardhanarisvary - androgenicznego boga Sziwy, który z prawej strony jest mężczyzną, a z lewej kobietą. Symbol równowagi między Shivą a Shakti. Błogosławieństwo groźnego Sziwy wydawałoby się być mocno pożądanym atutem w bitwie, dającym potężną przewagę nad przeciwnikiem takich konekcji nieposiadającym. Takie wytłumaczenie pojawia się najczęściej i bez większych zastrzeżeń gotów byłbym je przyjąć, gdyby nie typowo góralski koncept Ghurków, którzy ukuli kilka dodatkowych wersji genezy tego małego detalu.
Według współczesnych nepalskich producentów noży, "cho" miałoby przedstawiać "zachodzący księżyc, nasze godło" czyli mielibyśmy to do czynienia z niepotrzebnym zdublowaniem symboliki krzywizny ostrza. Inny producent, tym razem z Indii, twierdzi, że to "odcisk krowiej racicy", czyli zwierzęta czczonego w hinduiźmie jako święte. Wskazywałaby na to używana równolegle z "cho" nazwa "kaura". W wolnym tłumaczeniu oznacza to właśnie ślad pozostawiony przez łaciatą rogaciznę parzystokopytną. Jeszcze inna nazwa przewijająca się w opisach khukri to "pariwa ki aka" czyli "jedno oko gołębia". Ghurkowie nazywają tak
specyficzny rodzaj zamkniętego "cho", jako żywo przypominający ptasze ślepia. Jeszcze inne torie mówią o przenikaniu sie słońca i księzyca czyli związku pomiędzy dniem a nocą. Najbardziej idiotycznym wytłumaczaniem na jakie się natknąłem to "cho" jako rodzaj zaawansowanego technicznie celownika przez który patrzy Ghurka na chwilę przez rzuceniem swoim khukri we wroga.
I tu zbliżamy się do teori najciekawszej, która czego nie ukrywam popchnęła mnie do napisania tego postu. Wegług owej teorii "cho" to po prostu kobiece organy płciowe, których umiejscowienie na ostrzu broni ma przynieść właścicielowi szczęście i powodzenie w boju. I rzeczywiście, jakby nie patrzeć, to niektóre wersje kojarzą się dość jednoznacznie. Bo po co doszukiwać się metafizycznych znaczeń u prostych niepiśmiennych górali? Absolutu i transcendentu? A może to po prostu najnormalniejsza w świecie fascynacja dupą? Prosty góralski dowcip - wyciąć w ostrzu cipę, a turystom sprzedać historię o trójcy świętej. Nie mówiąc już o tym, że podczas długiej i żmudnej wojaczki przyda się przy boku coś co chociaż trochę przypomina ciepło domowego ogniska.
A wy? Jak myslicie? Czym tak naprawdę jest "cho"? Może czytaliscie lub słyszeliście jakieś inne historie na ten temat? Chętnie dotarłbym do jakichś
poważniejszych oprawowań. Wszelkie uwagi, spostrzeżenia i komentarze mile widziane.
Napisano Ponad rok temu
Dawno mnie nic tak nie zaciekawiło....
Pozdr
Mithr
Napisano Ponad rok temu
Co na to Akasha..???
Pozdr
Mithr
Napisano Ponad rok temu
"pariwa ki aka" w wersji hardcore 8O . Płatnerz cokolwiek przesadził z symboliką.
BTW - LTC i Ghurka Khukri od Cold Steela nie mą "cho".
Cenzura? Purytańska wstydliwość? Polityczna poprawność?
Napisano Ponad rok temu
Wcięcie, zwane "kaura","kaudi" lub "cho" niewątpliwie zostało umiejscowione nieprzypadkowo. Brak wyraźnej gardy na rękojeści khukri wymusił szukanie innych sposobów ochrony palców.
Wysz poklon za wiedzę i pasję.
Inni bez gardy, też sobie jakoś radzą z tym zsuwającym na palce ostrzem, acz symbolika? Hmm, rodem z otwieracza do butelek :wink:
Napisano Ponad rok temu
BTW macie może coś na temat sgian dubh?
Napisano Ponad rok temu
Mimo iż noże kukri mnie w ogóle nie rajcują, to tekst mnie wciągnął, a finał zaskoczył . Więcej takich
Napisano Ponad rok temu
K.
Napisano Ponad rok temu
lubię kukri , zawsze mnie kręciły ale teraz ... to już na maxa świetny artykół :D
kooniu
Napisano Ponad rok temu
Pozdro
Daniel
Napisano Ponad rok temu
tekst mnie wciągnął, a finał zaskoczył . Więcej takich
Czego wiecej? Wiecej takich tekstow czy wiecej takich finalow?
Napisano Ponad rok temu
Ciekawy jest także fakt, że niektóre wojskowe wersje khukri indyjskie lub nepalskie produkowane po 1800 też nie mają "cho".
Istnieje hipoteza, że dawno temu formowanie "cho" było demonstracją umiejetności kowali i przybierało bardzo różne kształty np. liści roślin.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
dla mnie rewelacja
ja słyszałem że ten kawaęk jest po to żeby Ghurek zaciął sie w palucha kiedy wyciągnie nóż w złej sprawie
ale rozwiązanei z cipką bardziej m isie podoba
Napisano Ponad rok temu
Blacha - dzięki za odkopanie.
Napisano Ponad rok temu
troche przed moim przyjściem na budo pisane i jak przeglądałem forum jako nowy dziwne że nie czytałem
zawsze warto przypomnieć
kurde normalnie choruje strasznie na kukri
ale jedynie cold steelowe wydaje sie być w pełni hard corowo użytkowe
no i kiedyś mnei będzie stać
Napisano Ponad rok temu
Co do symboliki - wieloznaczność symbolu zwiększa jego nośność... Sądzę, że cipkowe wytłumaczenie nie wyklucza innych - zazwyczaj tak jest, że symbol o znaczeniu ewidentnie seksualno-genitalnym ma też "duchowe" znaczenie, i to wcale nie na użytek turystów. Chyba wszystkie ludy mają skłonnośc do metaforyzacji seksualności. I to nie tyle jest tak, że cośtam jest przyrównane do cipki albo cipka do czegośtam, tylko obie te rzeczy zrównane i złączone w jedność. Więc może ta cipka na ostrzu, będąca jednocześnie znakiem boskości (shivy czy kali czy innej świętej krowy ;P ) to coś jak dwa poziomy przypowieści. Jedna i druga interpretacje są słuszne, dopiero razem dają pełnię wglądu w temat. Czy coś w ten deseń.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Gdy już rozbroimy wroga, zaszlachtujemy i zabierzemy się do tradycyjnego odcinania uszu, może przeszkadzać nam krew spływająca
z ostrza na palce (khukri ma tylko lekko zaznaczone zbrocze lub wcale). Wtedy znów ujawnia się przydatność "cho", które zatrzymuje strumień juchy i kieruje go litościwie na ziemię.
Wszelkie uwagi, spostrzeżenia i komentarze mile widziane.
Cala ta teoria o zbroczu i odprowadzaniu krwi to bzdura jakich malo
Zbrocze nigdy nie sluzylo do tego aby odprowadzac krew a jego zadaniem bylo zmniejszenie ciezaru glowni dzieki czemu latwiej operowalo sie bronia w boju. Dla lzejszej glowni latwiej bylo bowiem skonstruowac skuteczna przeciwwage w postaci glowicy.
Co do "cho" to lookne do kilku pozycji bronioznawczych moze ktos sie zajal juz ta tematyka
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
wysyłka zagranicę
- Ponad rok temu
-
Crowfoot - ponowne spojrzenie na chlodno..
- Ponad rok temu
-
Allegro-prawie oryginały :)
- Ponad rok temu
-
Firmowy motyl - ostrze wieksze niz 4,2 cala
- Ponad rok temu
-
0 blade play
- Ponad rok temu
-
LCC special ltd. edition
- Ponad rok temu
-
Ile wy macie latek ???
- Ponad rok temu
-
53% nastolatków nosi przy sobie broń
- Ponad rok temu
-
BALISONG fan club
- Ponad rok temu
-
CQC8 bez surefire ?
- Ponad rok temu