Skocz do zawartości


Zdjęcie

"cho" - wcięcie w ostrzu khukri


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "cho" - wcięcie w ostrzu khukri
Blacha, wyprzedziłeś mnie!!
Ładnie to tak przed starszych się wpychać?? :)
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "cho" - wcięcie w ostrzu khukri
Kubek calkiem niezla proba ujecia historycznego ale mnie osobiscie brakuje w tym jednego ... za kim to piszesz ? Na podstawie jakich materialow i jakich autorow publikacji ? No chyba ze jest to calkowicie Twoja teoria to wtedy przydalyby sie odwolania do zrodel.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "cho" - wcięcie w ostrzu khukri
Generalnie, wzięte z netu, z bardzo wielu źródeł. W odwołania do nich nie będę się bawił, bo albo już nie istnieją, albo nie pamiętam gdzie ich szukać.
Zresztą ja kierowca, nie magister, więc czego się spodziewać.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: "cho" - wcięcie w ostrzu khukri
Kubek przepraszam
walne skruche i 3 zdrowaśki przy piecu :)
(taki mały OT : spowiada sie zakonnica - prosze księdza nie założyłam majtek pod habit, no cóż córko za pokute zmówisz 2 litanie a w drodze do ołtarza zrobisz 2 gwiazdy i 3 fikołki)
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "cho" - wcięcie w ostrzu khukri
Tym razem odpuszczam. Postawisz flaszkę i będziemy kwita. Zresztą, te moje linki i tak nie wszystkie są OK. Pewnie dla tego, że to gify som, czy cóś.
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "cho" - wcięcie w ostrzu khukri

Generalnie, wzięte z netu, z bardzo wielu źródeł. W odwołania do nich nie będę się bawił, bo albo już nie istnieją, albo nie pamiętam gdzie ich szukać.
Zresztą ja kierowca, nie magister, więc czego się spodziewać.


Kapuje. Generalnie ja o tym temacie tez niewiele wiem stad prosba o publikacje coby mozna bylo dokladnie zapoznac sie z argumentami bo niektore wydaja mi sie karkolomne wrecz.

Najlepszy jest poczatek. To co w nim niepasuje to proba przejscia od broni obuchowej od broni siecznej poprzez redukcje drzewca. Ale przeciez obydwa te rodzaje oreza sluzyly do czegos innego. Topory generalnie bazowaly na uderzeniach przelamujacych i rozbijajacych gdzie sila ciosu zalezala od masy zelezca powiekszonej o energie wynikajaca z dlugosci trzonka dzieki ktoremu zwiekszalo sie ramie zamachu. Natomiast zadaniem broni siecznej byly ciecia i pchniecia oraz szermierka (oczywiscie nie w przypadku kazdej). Nie mozna moim zdaniem przejsc wiec z jednej broni do drugiej bo one mialy zupelnie inne zadania w boju. To tak jakby powiedziec ze z tarczy z okresu rzymskiego zdjeto umbo zalozono na glowe i tak powstal wczesnosredniowieczny helm stozkowy :D
Do tego topory uzywane byly do wszystkich prac zwiazanych z ciesiolka natomiast bron sieczna chyba tylko w zupelnie awaryjnych przypadkach.

Takze watpliwe jest to ostanie przejscie. Autor tego ukladu sugeruje ewolucje broni jednosiecznych. Ostatnia bron to typowy dwusieczny miecz wczesnosredniowieczny datowany przypuszczalnie na wiek IX tylko ze z tak uszkodzonym sztychem ze wyglada na jednosieczny. Przypasowal do tablicy ewolucji wiec sie go dodalo.

Co do srodka tego schematu tez mam pewne watpliwosci ale na tych tematach w ogole sie nie znam wiec nie bede zabieral glosu.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "cho" - wcięcie w ostrzu khukri
Dobra, postaram się po kolei.
Po pierwsze primo, nie jestem autorytetem w dziedzinie broni białej, miotającej, czy jakiejś innej. To co wiem, wiem z netu, paru książek i z tego co mi pani nauczycielka na lekcjach powiedziała.
Po drugie primo, to ten cały Kopesh, nie wziął się z nikąd. Tak to już jest, że w ewolucji nic nie dzieje się overnight. To zwykle jest dość czasochłonny proces. Więc odcinając się od wiedzy, mamy dwie możliwości. Albo przedłużony nóż, albo topór po liftingu. Na zdrowy rozum, przedłużanie noża wykonanego z miedzi, jest sztuką dla sztuki. Materiał nie wytrzyma.
Z drugiej strony, zwiększanie szerokości topora, ma szanse, bo jest on podtrzymywany w grzbiecie przez stylisko. Natomiast masz na pewno rację z tą całą energią, czego przykładem może być średniowieczny Pool Axe.
Po trzecie primo :) , w Egipcie mamy tradycje procarzy i włóczników i ani słowa o szermierce bronią sieczną. Miejsce, zarówno dla topora, jak i noża, jest w świątyni.
Topór i nóż mają więc znaczenie rytualne i ceremonialne, podobnie miała się sprawa z pierwszym mieczem. Kopesh, w mojej opini miał znaczenie ceremonialne, lecz nie bojowe.
Po czwarte primo, to historia zna przypadki skracania drzewca i uzyskania broni "prawie siecznej", chodzi mi o broń Zulusów.
Po piąte primo, ciężko mówić o pracach ciesielskich w Egipcie, gdzie puszczę wycięli przed wynalezieniem koła.
Po szóste primo. Przejście z klingi jednosiecznej do obusiecznego normańskiego miecza, do mnie również nie przemawia. Trochę to jest chyba naciągane.
Co do środka, to można trochę poczytać.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
No i pozycja na papierze. El Armamaento Iberico, popełnione przez Fernando Quesada Sanz
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024