Skocz do zawartości


Zdjęcie

BALISONG fan club


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

BALISONG fan club
Zamieszczajcie w tym temacie wszystko o balkach, technikach itp.
Na dobry poczatek ,moze ktos zechcialby porownac motylki Benchmade i Microtecha? (nurtuje mnie zwlaszcza kwestia uchwytu, wygody i bezpieczenstwa w przypadku MT, poniewaz rekojesci ich nozy wydaja sie dosc "plaskie") Domyslam sie rowniez ,iz w kwestii ostrza MT goruje, natomiast zastosowanie praktyczne (machanie :wink: ) budzi moje podejrzenia.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
Co do technik, w mojej stopce masz moj lamerski filmik, na poczatek powinno starczyc :)

Co do modeli. Sporo sie naczytalem o wszystkich balkach i panuje opinia, poniekad sluszna, ze benchmady sa najlepsze. Byl kiedys taki produkowany przez MT - tachyon, ktory wykonaniem przewyzszal BM ale zbyt wysokie koszty obrobki tytanu zmusily MT do przerwania produkcji Tacha i obecnie mozna go kupic z drugiej reki za okolo 250$ jak sie ma szczescie ...
Co do Dragonfly, czyli balisongow produkowanych obecnie przez MT to ostrze maja jak najbardziej spoko, dobra stal i wykonanie, niestety rekojesci sa za lekkie przez co balisong ssie przy manipulacjach. I masz racje, sandwitch construction, czyli te, na wzor MT dragonfly gorzej leza w rece niz Benchmadowskie.

Co do benchmade, to mialem przyjemnosc bawic sie trzema modelami, obecnie sprzedaje swoja 43 bo mam na oku cos innego, a wrazenia ? Jak najlepsze. Zadnych luzow pomiedzy ostrzem a rekojesciami, a w wypadku takowych po prostu dokrecasz srubki :)
Stal pomimo, ze nie zadna wymyslna, jest piekielnie ostra o czym moje rece przekonaly sie juz nie raz, no i oczywiscie spring latch - patent od BM - niezrownana wygoda otwierania i super bajer.

Uff, nie wiem, co jeszcze moglbym tu napisac, jakby co, pytaj :)
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
A masz jakieś porównanie przy zastosowaniach EDC ogólnie Balisong a składak ?
Taka konstrukcja zdaje się być zupełnie niewrażliwa na brud. A "blokada" ... chyba też spójniej to się trzyma niż jakieś konstrukcje nawet na framelocku ... ?
Jeżeli ktoś nie czuje potrzeby szybkiego, widowiskowego otwierania to te nowe Microtechy na EDC się nadają Twoim zdaniem ?
Pozdrawiam
  • 0

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
Ponizej linki do tematow z forum odnosnie balisong'ow.
http://budo.net.pl/v...=balisong#31587
http://budo.net.pl/v...=balisong#33816
http://budo.net.pl/v...=balisong#42906
http://budo.net.pl/v...balisong#206628
http://budo.net.pl/v...balisong#212338

a takze link do kultowej strony
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

opis modelu BM 46
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] -w dziale noze

i link do najpopularniejszego producenta
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club

A masz jakieś porównanie przy zastosowaniach EDC ogólnie Balisong a składak ?
Taka konstrukcja zdaje się być zupełnie niewrażliwa na brud. A "blokada" ... chyba też spójniej to się trzyma niż jakieś konstrukcje nawet na framelocku ... ?
Jeżeli ktoś nie czuje potrzeby szybkiego, widowiskowego otwierania to te nowe Microtechy na EDC się nadają Twoim zdaniem ?


Ja uzywalem swojej 43 jako EDC i spisywala sie spoko, kilka osob na tym forum pisalo, ze nie odczuwa zbytniej roznicy pomiedzy 440c a 154cm, wiec przy wyborze balisonga stawialbym bardziej na ergonomie.
Nie mialem w rece Zadnego z balkow MT ale z tego co wyczytalem nie jest to konstrukcja bez wad, jako, ze aluminium, nawet to lotnicze ustepuje wytrzymalosci tytanowi i nierdzewnej stali, zaczep w miejscu gdzie sie zamyka, pozostawia slady. No i konstrukcja jak juz napisalem jest nieco niewygodna poprzez swoja "kwadratowosc".
No ale to tylko moja subiektywna opinia, oparta glownie na opiniach ludzi z BF nie na mojej wlasnej...
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
Benchmade jest nie tylko dobrym nozem ale jest bezkonkurencyjny jezeli chodzi o stosunek ceny do jakosci.Za 100- plus $ mamy noz moim zdaniem lepszy niz drozszy CS czy nawet niektore semi - customy.
Jezeli chodzi o Microtecha to oczywiscie jakosciowo nic nie mozna mu zarzucic ale jak napisal Vince nie chodzi on tak dobrze jak BM.
Pancake - skeleton konstrukcja jak moim zdaniem zbyt lekka.Oczywiscie jakosc laczenia , podkladki , wszystko to jest najwyzszej jakosci i taki np Tachyon naprawde fruwal w dloni , ale ja po prostu nie jestem fanem rekojesci tytanowych w balisongach.Osobiscie preferuje stare Pacific Cutlery czy BM ze stalowymi rekojesciami (one and only BM 45 czyli moj Mr Perfect).
Starzy balisingowi wyjadacze jak Dobruski czy Elishewitz tez raczej pozostaja przy tradycyjnych materialach na rekojesci .
CZy nadaje sie na EDC i tak i nie , oczywiscie nie jest filozofia obrac pomarancze czy przeciac sznurek ( i do tego nie trzeba nic specjalnego) , ale balek jak dla mnie nie jest ze wzgledu na konstrukcje prawidlowo wywazony i nie jest zbyt ciekawy .Duzo ciezsza rekojesci powoduje ze w stanie otwartym noz ten nie chodzi tak jak tradycyje foldery czy fixed.Lepiej tu wlasnie spisuje sie wlasnie balek z tytanowymi rekojesciami , ale tu juz robi sie loop , i tak zle i tak niedobrze.Nastepna sprawa to szlif glowni , wiekszosc ze wzgledu na waska glownie i krotki szlif nie sa zbyr ciekawymi nozami do ciecia , no chyba ze ma sie kase na np. Gemini Ralpha z flat grind.
  • 0

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
No wlasnie wiec jak to jest, ja bawilem sie dotad tylko metalowymi ruskami, Seiken twierdzi ze metalowe sa lepsze, Vince Ty napewno tez zaczynales na jakichs wynalazkach prawdopodobnie metalowych?
Tak wiec lepiej macha sie ciezszymi motylkami czy lzejszymi? (sa wogole jeszcze w sprzedarzy jakies balki dobrych firm o metalowych rekojesciach?)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
Mindrazor: wkraczamy juz teraz na grunt osobistych preferencji... Mnie osobiscie bardziej lezy tytan, bo imho balisongiem lepiej sie macha kiedy masa rekojesci jest zblizona do masy ostrza, a w wypadku stalowych rekojesci roznica bylaby spora :roll:
Zaczynalem na ruskich, ale watpie czy byla to stal, predzej jakies zeliwo czy miedziopodobny syf, bo odksztacalo sie to jak cholera... W kazdym razie teraz jestem danem tytanu :)
  • 0

budo_yossarian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
Witam, i pozdrawiam wszystkich fanow balisongow :) Postanowilem zabrac glos jako posiadacz Microtecha (Dragonfly) Uzywam go od ladnych paru miesiecy jako EDC, wiec mysle, ze moge rzucic nieco swiatla na ta konstrukcje,zwlaszcza dla osob zastanawiajacych sie czy jest to konkurencja dla benchmadea. Przede wszytkim konstrukcja noza jest naprawde solidna. macham nim sporo, i do dzis nie zauwazylem zadnych luzow-sruby jak byly dokrecone na poczaktu tak zostały. Dzieki wykorzystaniu aluminium noz jest naprawde lekki, co moim zdaniem stanowi duzy plus jesli chcemy uzywac go jako edc. Ostrosc noza (stal 14-4CrMo) po wyjceciu go z opakowania byla naprawde porazajaca, a ilosc plastrow jakie musialem zuzyc uczac sie trudniejszych trickow sprawila, ze znajomi zaczeli podejrzewac mnie o masochizm. Kwadratowosc noza faktycznie preszkadza troche przy trikach wymagajacych szybkiego obracania noza w rece, natomiast nie zauwazylem by lekkosc konstrukcji stanowila jakas przeszkode w machaniu. Najsilniejszym atutem Dragonflya w moim mniemaniu jest jego wygląd (choc to oczywiscie kwestia gustu), czarny, zgrabny, fruwajacy w dloni motylek naprawde robi wrazenie. Co do wad, aluminium faktycznie sciera sie jak diabli, zwlaszcza przy latchu. Sam latch trzyma pewnie i mocno, co powoduje jednak ze trzeba uzyc troche siły bo otworzyc noz, i co owocuje niestety szybszym scieraniem sie aluminium na koncu rekojesci. Nie polecalbym tez noszenia noza z innymi metalowymi przedmiotami w kieszeni (np. klucze) gdyz raczki latwo sie zarysowuja. To chyba tyle. Gdyby ktos byl szczegolnie zainteresowany, moge zrobic kilka fotek detali.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
Bingo ! tak wlasnie jeden lubi to drugi tamto.Pamietam jak kupilem Tachyona czy BM42 , kurcze bylem zachwycony , ale po kilku tygodniach wrocilem do starych BM.Co nie znaczy ze czasami dla odpoczynku nie omacham "tytanem".
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club

Na dobry poczatek ,moze ktos zechcialby porownac motylki Benchmade i Microtecha? (nurtuje mnie zwlaszcza kwestia uchwytu, wygody i bezpieczenstwa w przypadku MT, poniewaz rekojesci ich nozy wydaja sie dosc "plaskie") Domyslam sie rowniez ,iz w kwestii ostrza MT goruje, natomiast zastosowanie praktyczne (machanie :wink: ) budzi moje podejrzenia.


ale trafiony temacik ;) zapraszam koło południa do mnie na stronę...
  • 0

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club

dark lord napisał:
co komu z tego machania przyjdzie oprocz rozladowania nerwoow?

RobertP napisał:
Fajna koordynacja i sila palców, silny ruchliwy nadgarstek, niezle przedramiona i kupa dobrej zabawy. To mało? Ja tam o wiele bardziej lubie machać balisongiem, niż ściskaćw łapie gumowe kółeczko.


I tu mam pytanie odnosnie tytanowych rekojesci. Kiedy macham ciezkim "ruskiem" po pewnym czasie czuje wszystkie wymienione wyzej efekty, czy machanie lekkim balkiem jest rownie "odczuwalne"?
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
tak!















wiem, malo wylewne :)
  • 0

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
Co myslicie o nozu Jaguar M4 (podrobka BM) na dobry poczatek? Domyslam sie ze wlasciwosci tnace sa ponizej normy, ale chodzi mi glownie o "solidnosc" konstrukcji, mial ktos okazje trzymac ten noz? Zastanawiaja mnie zwlaszcza te srobki, czy w razie luzow mozna je dokrecic czy tez sa to tylko atrapy? (na stronie pisze ze niby mozna - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników])


fotka Jaguara M4
http://www.forum-kul...showtopic=63543
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
aluminiowe rekojesci ... poza tym po doliczeniu wysylki i ew cla wyjdzie Ci, ze za 2 razy tyle masz benchmade czy MT Dragonfly...
  • 0

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Re: BALISONG fan club
no tak ale z BM czy MT po doliczeniu wysylki robi sie to samo (2xdrozej) wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024