Skocz do zawartości


Zdjęcie

hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Co do czyszczenia, to iaito nie wymaga jakiejs wielkiej konserwacji, ale ostry miecz juz tak, bo jest ze stali, a na palcach zawsze jest pot, ktory jest zracy. Dlatego trzeba po treningu wysypac wiorki i przetrzec miecz olejkiem.

Rozumiem, wszystko jasne.
A słuchaj, jeszcze spytam o ten materiał, który sensei zadaje uczniom do opracowania indywidualnie. Sorry, że w innym topicu, ale skoro jesteśmy przy temacie :wink:
Generalnie podoba mi się ta koncepcja indywidualnego toku nauczania, tylko nie wiem jak to potem działa w praktyce treningowej, kiedy kilkanaście osób ma do dopracowania różne techniki. Domyślam się, że każdemu zależy na tym, aby jak najlepiej odrobić własną pracę domową, ale pewnie nie wykłócacie się „teraz ja robię koshi nage! Nie! Bo ja kote gaeshi!” :wink: :D jak sobie z tym radzicie?
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
dzieki za posta bo poprawiles mi chumor od rana. Oczywiscie, ze sie nie klocimy kto jaka technike. Mowimy tu o czarnych pasach o roznych stopniach. Tu nie chodzi o jakies konkretne techniki, ale sposob ich wykonywania. Jak wiesz na wschodzie mowi sie wiele o dualizmie yin i yang i to tez jest w SW. Jest mikro i makro. Dopiero polaczenie tych aspektow daje wlasciwe wykonanie. Teno uchi, ashi no uchi itd. Mowimy tu o detalach praktycznie niewidocznych dla poczatkujacych. Czarne pasy nie ucza sie wlasciwie technik, bo techniki (wszystkie - o ile da sie je ograniczyc do zbioru zamknietego) trzeba pokazac "ksiazkowo" na 1. dana. Potem to sa to juz tylko aplikacje tychze technik. To samo dotyczy battodo. Po 1. danie robi sie rozne warianty technik, rozne sposoby ich wykonania (np. sono kata, enno kata itd.). Techniki sa po to, zeby nauczyc sie zasad a nie odwrotnie. Techniki nie sa celem samym w sobie, a tylko narzedziem.

Pozdrawiam
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

dzieki za posta bo poprawiles mi chumor od rana.

Zawsze do usług :wink: :lol:
Dziękuję za info i pozdrawiam, :-)
h-k
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
A ja mam trochę lamerskie pytanie- czy ok sa niebieskie hakamy?
:)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

A ja mam trochę lamerskie pytanie- czy ok sa niebieskie hakamy?
:)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Hehe, dzięki voivod :)
"Navy", niezłe :P
  • 0

budo_dobry ludek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
witam, kiedyś sie doktoryzowałem nad hakamą z kolesiem co jest w japoni
napisał mi ze nie ma znaczenia kolor najpopularniejsze są jednak kolory żółty, zielony, czerwony, niebieski/granatowy i oczywiście czarny jako najbardziej cool :)
znaczy czarny jest praktyczny
nie wiem czemu czarny jest bardziej praktyczny od hmm.. żółtego Przcież mata jest czysta :) bo ją zawsze ładnie i dokładnie myjemy, prawda? :wink:

Doktorat był z okazji fałd i ich ilości w hakamie do aikido ponoc ma byc 7
a w kendo 5
Oczywiscie kazda fałda cos oznacza i o czyms przypomina dokładna rozpiska była w:

"Tatami"Nr2(10) jesien `03 strona 30-31

to tak jakby kogoś to bardziej serio interesowało :wink:

pozdrawiam
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

czy ok sa niebieskie hakamy?
:)


a widziałem takie,ups ... a w zasadzie błękitną, dokładnie pod kolor kontaktówek mistrza :lol:
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Kolor hakamy, to rzecz gustu. W aikido przyjelo sie nosic granatowe lub czarne. W iaido natomiast mozna sobie nosci nawet we wzorki. W kendo uzywa sie granatowych, ale kendocy z Gwardii Cesarskiej nosza biale. Jest to rzecz bardzo umowna.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
A znany w pewnych kręgach PFA, sensei Jerzy S. (pamięta jak węgiel powstawał) nosi czasem hakamę dżinsową, przez co nazywany jest przez niektórych top-trend. :) :) :wink:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

A znany w pewnych kręgach PFA, sensei Jerzy S. (pamięta jak węgiel powstawał) nosi czasem hakamę dżinsową, przez co nazywany jest przez niektórych top-trend. :) :) :wink:


No, sa nawet tacy, ktorzy twierdza, ze sensei S. nie tylko pamieta, jak wegiel powstawal, ale ze to on go zrobil :) Oczywiscie jest takze szkola, ktora glosi, ze z tym twierdzeniem lepiej nie polemizowac, bo wtedy moze sie okazac, ze ubior treningowy polemisty moze przestac byc trendy anway, nawet jesli jest wykonany z jakze niezniszczalnej plecionki, prawdaz :D

APAS (tropiciel podan, ktorego te mocarne dlonie takoz kiedys w kosmos poslaly)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Oczywiscie jest takze szkola, ktora glosi, ze z tym twierdzeniem lepiej nie polemizowac, bo wtedy moze sie okazac, ze ubior treningowy polemisty moze przestac byc trendy anway, nawet jesli jest wykonany z jakze niezniszczalnej plecionki, prawdaz :D

Łoj prawdaż, prawdaż...., ja podejrzewam czasem, że s. Jerzy w chwilach wolnych, dla wprawy, menhiry przerzuca, stając w zawody z niejakim Obelixem. :P :wink: :) :)
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Do któregoś momentu widok składających z namaszczeniem hakamy aikidoków budził we mnie zastanowienie ( nie wiedziałem wtedy nic o Japoni, aikido i takich tam...), później tak bardzo chciałem ją mieć, że było mi obojętne co to oznacza i jak już :nabyłem prawa" noszenia spodni składałem ją z takim samym namaszczeniem ale bez zastanawiania się po co. Po jakimś czasie kiedy ( wydaje mi się) określiłem swoje miejsce w aikido, życiu... składam hakamę aby trenować bycie "tu i teraz...", tak samo składam chusteczkę do nosa, skarpetki, zamówienie na pralkę, ukłony, i siebie w pół :lol:
It's all ( zauważyłem, że sporo ludzi piszę tu po angielsku więc chcąc być cool też to zrobiłem :twisted: )
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Widzisz Marcinie,

w budo wazny jest szacunek. Ale taki zarowno do ludzi, jak i rzeczy. Wchodzac do dojo klaniasz sie, bo masz gdzie cwiczyc, szanujesz i skladasz swoje gi, bo masz w czym cwiczyc myjesz sie, zeby miec z kim cwiczyc z kim cwiczyc. Z hakama jest podobnie. Zlozenie hakamy troche trwa, bo jest tak kilka fadek i trzeba je po prostu dokladnie poskladac, bo bedzie wygladala jak nie powiem co.
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Zgadzam się, szacunek najpełniej wyrażamy będąc "tu i teraz" poświęcając w pełni swoją uwagę temu co w danym momencie robimy. Hakama jest niczym sama w sobie ale jest czymś w sensie tego ile zawiera wkładu pracy innych ( w wytworzenie, sprzedaż) historii która się z nią wiąże.

Takiego samego szacunku wymaga wszystko co nas otacza i w tym sensie hakama nie jest czymś wyjątkowym. Jest tym samym co husteczka do nosa :D

Pozdrawiam
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Niezupełnie, bo chusteczkę kupujesz i masz, a na hakamę należy zapracować. Tak samo, jak na czarny pas. Owszem, jedno i drugie możesz kupić ot, tak i zacząć nosić, ale nie zmienia to faktu, że kiedy na nie w pocie czoła zapracujesz, stają się czymś więcej niż tylko fajnymi elementami ubioru.
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Chusteczkę kupujesz kiedy masz za co, więc musisz też na nia zapracować ( tyle że nie na macie) ktoś musi włożyć swoją pracę aby ją wykonać, jeśli jest z lnu nawet rolnik który go uprawiał jest częścią tej chusteczki :D

Oczywiście musisz zapracować na hakamę i Twój trud też stanowi o jej wartości, pełna zgoda. Dlatego nie zwinąlbym Twojej hakamy w rulonik.
  • 0

budo_hódy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Niezupełnie, bo chusteczkę kupujesz i masz, a na hakamę należy zapracować. Tak samo, jak na czarny pas.

sa szkoly gdzie hakame mozna nosic nie majac zadnego stopnia
jak dla mnie hakama to taki sam stroj jak i kimono
nie widze zadnego powodu by dbac o nia jakos szczegolnie
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Tu, gdzie trenuję, prawo do noszenia hakama nabywa się po wielu latach ciężkiej pracy, więc nie jest ona raczej traktowana na równi z chusteczką do nosa :-)
Szacunek do hakama to też szacunek do siebie samego i swojej pracy.
Pozdrawiam, h-k :-)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

nie widze zadnego powodu by dbac o nia jakos szczegolnie

Widzisz, ja nawet o gi szczególnie dbam. ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024