Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kacik techniczny: ikkyo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Kacik techniczny: ikkyo
Ikkyo jest uznawane za jedna z podstawowych technik w aikido, ktora jednoczesnie zawiera "ukryty" przekaz istoty aikido, niezbedny do osiagniecia wysokiego poziomu aikido.
prawda?
falsz?
Ponoc byli senseie, ktorzy kazali robic wylacznie ikkyo przez 6 miesiecy na kazdym treningu....
Glupota?
Niezmierzona madrosc?
Co jest rowniez ciekawe, niby podstawowa technika, a w roznych federacjach, czy dojo wykonuje sie ja inaczej, np wchodzac do przodu inna noga przy pierwszym kroku!
Skad takie duze rozbieznosci techniczne? W koncu podstawy powinny byc wszedzie takie same, nie?
Czy ma sens jakakolwiek standaryzacja tej techniki?
  • 0

budo_biniu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Jak dla mnie Ikkyo jest najtrudniejsza z technik Aikido. Wielu osobom wydaje sie, ze potrafia zrobic poprawnie Ikkyo ale zazwyczaj konczy sie to na wydawaniu sie. Ja sam uwazam, ze nie potrafie zrobic ikkyo (i nie chodzi tu o jakies glupkowate silowanie czy przepychanie sie, ale o czysto techniczne wykonanie techniki. Ze wzgledu na warunki fizyczne jestem w stanie zrobic ta technike na 80% populacji cwiczacych, ale zostaje te 20%, ktore swiadcza o tym, ze jeszcze duuuuzo trzeba nad tym pracowac.).
Jak kiedys bede umial to bedzie znaczylo, ze posiadam juz baaaardzo wysoki poziom...

Pozdrawiam - Adam
ps. pewnie zaraz wszyscy beda sie chwalic jak to oni dobrze robia ikkyo i podawac 100 tysiecy przepepisow jak to zrobic... :-)
Ikkyo nalezy wypracowac sobie samodzielnie, przez dlugotrwale cwiczenie i studiowanie tej techniki a nie teoretyzowanie nad nia.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Szczepciu....
Przeciez doskonale wiesz ze kazdy nauczyciel pokazuje inaczej... a powodów mozna wyliczac i wyliczac..... (tak jak sie nauczył, tak jak to najlepiej wychodzi, tak jak najlepiej czuje, tak jak w danej chwili uke podejdzie, na wysokim inaczej na niskim inaczej....).... mozna wyliczac i wyliczać...
pozdrowionka...
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Co do tego ukrytego przekazu - to rzeczywiście - ikkyo jest specyficzną techniką i większość początkujących przy robieniu tego pomaga sobie siłą fizyczną naciskając na ramię z góry, a z tego co mnie uczono to sensem tej techniki jest aby nasza siła była /przynajmniej mentalnie/ pod ramieniem partnera tak jakby szła z naszych łokci w dół..to ciężko opisać, ale wtedy nie siłujemy się z partnerem a działa dość skutecznie.
Wiele osób uważa, że musi nastąpić rotacja w momencie kiedy wypychamy ramię partnera do góry a tak wcale nie musi być bo można zrobić ikkyo na prostej ręce.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo

Szczepciu....
Przeciez doskonale wiesz ze kazdy nauczyciel pokazuje inaczej... pozdrowionka...

No tak, ale jak pokazuje towj nauczyciel? A jak ty torobisz? tak jak on pokazuje? :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Jeszcze mi sie przypomnialo, ze niektorzy uwazaja atak shomenuchi jako symbolizujacy atak mieczem. Czy robicie ikkyo przeciw atakowi shomen bokkenem?
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Pisalem o tym juz ze dwa razy, ale jesli ten topic jest poswiecony efektywnemu ikkyo, to powtorze. Od lat mialem te same problemy, o ktorych wspominacie, i to co pracuje, 'kupilem' w Japonii, w HQ Tohei Sensei. Sekret polega na wlasciwym uchwycie palcow reki partnera i specyficznym ruchu wlasnego nadgarstka po uniesieniu jego reki. Wlasnie tak, jak zarzuca sie wedke. Kierunek ruchu dokladnie shomen, jak ciecie mieczem. To dotyczy nie tylko ikkyo, bo od tego momentu sprowadzenie ramienia partnera w dol pozwala na kontynuacje ruchu i zalozenie nikyo, czy tez sankyo. Wlasnie zartobliwie zilustrowalem te technike pociagnieciem lobuza za ucho. Pierwszy moment szybko uswiadamia mu kierunek ruch. Zatem, zanim padna pod moim adresem stwierdzenia, ze jestem na prochach, czy tez naczytalem sie tego z ksiazek, radze sprobowac. Nie bedziecie zalowac.
  • 0

budo_bachu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Jak to kiedyś powiedział mój kumpel z klubu:
"Trudno jest zrobić Ikkyo na kimś kto nie wie że masz zrobić Ikkyo" :-)
To trudna technika i trudno ją wykonać bez pomocy (a raczej z interwencjami) uke. Co do Ikkyo z shomenuchi z bokenem to ja osobiście na nie widziałem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo

Sekret polega na wlasciwym uchwycie palcow reki partnera


Mowisz ze nie jestes na prochach? :wink: ale w ikkyo kontroluje sie lokiec i nadgarstek reki atakujacego a nie jego palce. Moze chodzi ci o sankyo? :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Ikkyo. Przecież to można zrobić na tyle sposobów. Jak zwykle wszystko zależy od ataku. Na szomen z bokenem jakoś nie wpadłem, trzeba by robić omotei uciekać za plecy tenkanem, bo coś czuję że bokenem można by w heda zarobić :roll: Ikkio wcale nie wydaje mi sie strasznie trudne, zawsze jak uke coś przeszkadza to można pokombinować. No i dobre wychyblenie ofkoz. Jak połączyć z dobrym wejściem to stawia na twarzy /albo łamie rękę - zależy od uke :twisted: /
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo

Szczepciu....
Przeciez doskonale wiesz ze kazdy nauczyciel pokazuje inaczej... pozdrowionka...

No tak, ale jak pokazuje towj nauczyciel? A jak ty torobisz? tak jak on pokazuje? :)

Szczepciu!!!!!
Nie zartuj nawet na ten temat... wiesz jak robi Tamura sensei... :D :) :D :) (no comments)- to jest po prostu nie do powtorzenia...ze wszystkimi szczegolami i elementami...a zwlaszcza jak On cie zlapie za reke.... :idea: :?: :!:
a tak przy okazji...sprobowales moze wykonywac techniki tak jak On na stazach z Tamura sensei??? i jakie efekty??..
ale wlasnie dlatego ze sa taaakie roznice kazdy powinien zdawac egzaminy u swojego nauczyciela (albo u nauczyciela cwiczacego w bardzo podobny sposob.....)...dlatego ze student wie jakiego aikido (tzn sposobu wykonywania technik) "oczekuje" nauczyciel.... i stara sie cwiczyc w taki wlasnie sposob....
  • 0

budo_remi-thor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:śląsk
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Co do ikkyo, hmm.
Omote to dla mnie nieporozumienie, zwłaszcza gdy ktoś atakuje tsuki-prosty na twarz, można stracić zęby, nie łapiąc ręki.
Z Shomena, ale po co lepiej przecież zejść z lini.
Ikkyo-ura to już może bardziej.

Pozdrowienia jestem nowy. :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo

a tak przy okazji...sprobowales moze wykonywac techniki tak jak On na stazach z Tamura sensei??? i jakie efekty??..

Jasne, jak jestem u niego na stazu to robie tak ,jak on kaze 8)
Smiesznie bylo na ostanim stazu jak sensei byl u nas. Przyjechalo z nim paru silnych senseiow z Bretanii(nie bede wymienial nazwisk, ale znasz ich oczywiscie) no i jak to zwykle oni, z takim poblazliwym, ojcowskim usmiechem cwicza ze mna, zdaje sie nawet ikkyo. Na poczatku wszystko pieknie, patrze jak i co robia, jestm grzeczny jak aniolek. Atak byl ai -hanmi katatedori....gosciu ma lapki jak imadelka, zbija mnie w dol, ikkyo mi wychodzi koslawe jak droga do Lublina.........No usmialem sie do lez. ale po chwili sobie mysle, a co tam, najwyzej sie obrazi jakis. No i zaczalem mocniej atakowac.
I tu nagle --- no cud!!!! Cos mu technika przestala wychodzic. Ojcowski usmiech powoli zaczal znikac....Mysle dobra nasza, tak trzymaj....no i jeszcze mocniejszy atak. Tak jak sensei, kompletnie zblokowalem przebrzydlego bretona :wink: . Nawet nie mogl reki ruszyc. Mina mu zrzedla, zaczal sie mocno starac, ale to nic nie dalo.....Oczywiscie wszystko obrocilem w zart, zeby sobie wrogow nie robic, ale potem juz cwiczylismy normalnie, bez mistrzowskiej poblazliwosci w oczach :lol:

Tamura sensei niezwykle ciekawie robi ikkyo, bo sam wybiera moment kontaktu, przez co potrafi wybic z rownowagi za kazdym razem inaczej. Stosuje tez presje psychologiczna i zmylki - jest w tym genialny!!! Zmylki w tempie i zmylki w zmianie dystansu. Jak to razem polaczy - tooooooo jest geeeeeniaaaaaaaalne....aikido PRZED kontaktem, to jest to co misie lubia najbardziej....mniam, mniam.... :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo

Co do ikkyo, hmm.
Omote to dla mnie nieporozumienie, zwłaszcza gdy ktoś atakuje tsuki-prosty na twarz, można stracić zęby, nie łapiąc ręki.


Lapac reke przy uderzeniu?????? CO ZA HORROR!!!!!!!!
Kto ci takich rzeczy naopowiadal. Przeciez to samobojstwo 8O 8O 8O

Wersja omote DOSKONALE nadaje sie na tsuki w twarz, tylko wchodzi sie POD atakiem. Poczatkujacy moga schodzic z linii ataku, a zaawansowani nawet tego nie potrebuja, wchodzi sie na wprost, w sam srodek centrum atakujacego.

Efekt jest zatrwazajacy :wink: , scina to atakujacego od razu na glebe. Poza tym, tylko wersja omote zabezpiecza calkowicie przez drugim atakiem :) Wszelkie tenkany to smierc gwarantowana !!!!
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Szczepciu....
Ty mnie chyba ładujesz... :wink:
Przeciez na staze nie jezdze po to zeby nie cwiczyc aikido Tamura sensei... przeciez po to sie jezdzi zeby nasladowac nauczyciela i uczyc od niego i cwiczyc tak jak On...... a nie na wakacje...hehehe.. doskonale przeciez wiesz o tym....hehehe... a jakie efekty??? hehehe a jakie u Ciebie??? :P chyba takie same jak u kazdego.... hehehe hmmm a jakiej odpowiedzi oczekiwales :idea: :?: 8)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
i jeszcze jedno...
Na stazach sensei pokazuje techniki (np.ikkyo) w wielu wariantach...rozniacych sie miedzy soba bardzo niewielkimi szczegolami...ale dzialanie na uke bywa przy tych minimalnych ruchach rozne... niby jest jedno np. "ikkyo omote"...a le za kazdym razem widac rozniace ta technike rozne szczegoly... i nigdy nie wiadomo w ktora strone i czym to sie skonczy... i niby jest "jedna zmiana".... ale mozna sie niezle pogubic w tych wariantach... A jeszcze jak On cie zlapie... to sprobuj sie napiac lub wykonac technike z bledami...hie hie... Ja staram sie wykonywac w sposob zblizony..... ale tak jak gdzies juz wczesniej napisalem... daaaleka droga przede mna.... (optymistycznie mowiac...hehehe) bo Tamura sensei jest dla mnie niedosciglym nauczycielem... a dzialanie aikido w Jego wykonaniu konczy sie dla uke "piorunujaco"... chyba ze sensei ma akurat dobry humor... :wink: hehehe... to oczywiscie zart...bo sensei oczywiscie nie wykonuje technik w sposob "piorunujacy" na dzieciach....hehe
zreszta wykonywanie (i wykonanie) technik tak jak pokazuje sensei i na nim to tylko i wylacznie efekt jego dobrej woli... bo potrafi uchwytem np. katate dori unieruchomic wielokrotnie wieksza, ciezsza i potezniejsza osobe...
pozdrawiam
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo

Tamura sensei niezwykle ciekawie robi ikkyo, bo sam wybiera moment kontaktu, przez co potrafi wybic z rownowagi za kazdym razem inaczej. Stosuje tez presje psychologiczna i zmylki - jest w tym genialny!!! Zmylki w tempie i zmylki w zmianie dystansu. Jak to razem polaczy - tooooooo jest geeeeeniaaaaaaaalne....aikido PRZED kontaktem, to jest to co misie lubia najbardziej....mniam, mniam.... :)

Szczepciu....
to wszystko mozna powiedziec o Tamura sensei nie tylko w odnesieniu do "ikkyo".... ale do calego Jego aikido... a przy tym jest niesamowicie blyskawiczny, luzny.. i po prostu "czuc tutaj bluesa".... hehehe wszyskto to co wymieniles jest przeciez bardzo wazne w aikido... hehehe...
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
O qrcze...ale sie rozpisałem... 8O :idea: :roll: :!: :?: :oops: :oops:
  • 0

budo_remi-thor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:śląsk
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
Lapac reke przy uderzeniu?????? CO ZA HORROR!!!!!!!!

Sorki error. Nie miałem na myśli dosłownie łapania ręki, chociaż tak też niektórzy uczą na treningach.

Co do rewelacyjnych efektów, według twojej teori Szczepan to szło by się kłócić, ale tu już znowu wkraczamy na temat skuteczności Aikido wogóle.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kacik techniczny: ikkyo
a moze łapać w rękawice basellbolowa??? hehehe 8O :D :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024