Skocz do zawartości


Zdjęcie

hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

budo_elfilipo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Cze według Ciebie Szczepanie należało by zachować ten element tradycji? Czy powinno się składac hakamę swojemu senseiowi i innym sempaiom? Pytam z ciekawości :wink:


U mnie w sekcji czasem zdarza sie, ze jedna z przedstawicielek plci pieknej sklada senseiowi hakame i moim zdaniem jest to dobry, a przy tym sprawiedliwy pomysl (bo w tym czasie faceci skladaja maty, czego one robic nigdy nie musza :P ).
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Cze według Ciebie Szczepanie należało by zachować ten element tradycji? Czy powinno się składac hakamę swojemu senseiowi i innym sempaiom? Pytam z ciekawości :wink:

Osobiscie bylbym niezwykle zazenowany gdyby ktos mi skladal hakame.
  • 0

budo_zirael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tak gdzieś pośrodku

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Cze według Ciebie Szczepanie należało by zachować ten element tradycji? Czy powinno się składac hakamę swojemu senseiowi i innym sempaiom? Pytam z ciekawości :wink:


U mnie w sekcji czasem zdarza sie, ze jedna z przedstawicielek plci pieknej sklada senseiowi hakame i moim zdaniem jest to dobry, a przy tym sprawiedliwy pomysl (bo w tym czasie faceci skladaja maty, czego one robic nigdy nie musza :P ).


Ja ostatnio składałam senseiowi hakamę, ale nie dla tego, że mi kazał czy mnie poprosił - wręcz przeciwnie to ja go poprosiłam o to. Dlaczego? Z dwóch powodów : 1. Bo go lubię :-) 2. Chciałam się nauczyć to robić :wink:
Natomiast co do składaniahakamy sempai'om - zależy to od tego jaki zwyczaj panuje w dojo. Czasami może być to niemile widziane ( autopsja) :?

PS u nas w dojo sklada się maty ale z założenia dziewczyny w tym nie uczestniczą :-) co najwyżej pomagają przy układaniu
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Ja tylko dodam,że u mnie w dojo wszyscy rozkładają matę:sprawiedliwie :)
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Ja tylko dodam,że u mnie w dojo wszyscy rozkładają matę:sprawiedliwie :)


U nas mamy ten problem z głowy. Mata jest ciągle rozłożona. Szkoda tylko, ze mata i to dojo nie jest nasze. :D
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

Ja tylko dodam,że u mnie w dojo wszyscy rozkładają matę:sprawiedliwie :)


U nas mamy ten problem z głowy. Mata jest ciągle rozłożona. Szkoda tylko, ze mata i to dojo nie jest nasze. :D


Hehe :wink: Za to tracicie niezła rozgrzewkę :)
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Taa... tylko jakoś niezbyt zachęcające jest marnowanie 10 minut na składanie i rozkładanie maty. Lepiej w 10 minut złożyć hakamę :)
  • 0

budo_joviszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miastko

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
hehe... w moim dojo tez mata leży na stałe, a pomimo to, wszyscy zawsze są już gotowi do zajęć ok. 30 min przed rozpoczeciem treningu ;-)

mam takie pytanie:
jak w praktyce wygląda sprawa noszenia hakamy w PFA? teoretycznie kobiety mogą nosić ją od 3 kyu, a mężczyźni od 2 kyu. jeżeli natomiast ja jestem kobietą i mam najwyższy stopień w sekcji, to po zdaniu egzaminu (wraz z kolegami) na 3 kyu powinnam nosić hakamę, czy też wstrzymać się z tym nieco?
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

hehe... w moim dojo ... (ciach) ?


O, Jowisz..., a dzień dobry, dobra kobieto :) :) :) :P :wink: witam w imieniu licznej grupy userów na vortalu :P :wink:

to po zdaniu egzaminu (wraz z kolegami) na 3 kyu powinnam nosić hakamę ?

Oczywiście i bezapelacyjnie, oczywiście razem z kolegami. Tylko, dlaczego jedną hakama razem kolegami??? Nie można więcej zakupić? :) :) :) :wink:

Za to tracicie niezła rozgrzewkę

Wiem co piszesz. Ja mam tę rozgrzewkę od 12 lat i... mam jej dosyć od 12 lat :wink:
  • 0

budo_dzieciak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

mam takie pytanie:
jak w praktyce wygląda sprawa noszenia hakamy w PFA? teoretycznie kobiety mogą nosić ją od 3 kyu, a mężczyźni od 2 kyu.


Z tym chyba jest bardzo różnie. Należę do CAA czyli od PFA i u nas w Dojo nie ma podziału "kobiety, Męszczyźni". Wszyscy nosza hakama od chwili zdania egzaminu na stopień 2 kyu.
Przynajmniej taką praktykę stosuje sensej R.H

Pozdr
  • 0

budo_joviszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miastko

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

hehe... w moim dojo ... (ciach) ?


O, Jowisz..., a dzień dobry, dobra kobieto :) :) :) :P :wink: witam w imieniu licznej grupy userów na vortalu :P :wink:


o, witaj Shawnee :D miło Cię znów widzieć :)

to po zdaniu egzaminu (wraz z kolegami) na 3 kyu powinnam nosić hakamę ?

Oczywiście i bezapelacyjnie, oczywiście razem z kolegami. Tylko, dlaczego jedną hakama razem kolegami??? Nie można więcej zakupić? :) :) :) :wink:


po takiej zachęcie z pewnością nie będę się ociągać... jak inni dadzą się namówić do egzaminów, to będziemy razem zdawać i razem nosić hakamę, ale chyba każdy swoją, bo w jedną, pomimo szerokości "spodenek", moglibyśmy się wszyscy razem nie zmieścić ;-)


__________
pozdro 8)
  • 0

budo_dobry ludek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Witam

Ludzie wy po co ćwiczycie?

Po to żeby załozyć hakama?
Po to żeby sie upajać kolejnymi stopniami?
Po to żeby robić selekcje bo on ma a on nie?

Podczas pewnego stażu spytałem japończyka z którym akutrat ćwiczyłem o co chodzi z hakama. Odpowiedział krótko - Hakama uczy.
Hakama nas poprawia i pokazał parke ćwiczących
Widzisz? on nie "słucha" hakama i ją poprawia on jest nie nauczalny
Pokazał inną pare trenujących
Widzisz ? on "słucha" swoją hakama.

Faktycznie sposoby poruszania sie obu porównywanych różniły sie od siebie, może i nie wiele ale jednak.

Jeśli problemem jest czy już moge założyć hakama zamiast jak wykonać poprawnie technike to coś tu nie gra... bardzo nie gra

pozdrawiam
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Dobry Ludku, ja cwicze dla przyjemnosci cwiczenia i dla frajdy bycia aikidoka. A o tej hakamie to taka gadka jest, co by w statystykach Budzio aikido wyzej stalo... :D
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Widze, ze nawet hakama budzi dyskusje. Jak juz ktos napisal wczesniej byla ona elementem stroju i tyle. W aikido kazdy klub, czy federacja ustala sobie zasady. U nas zakladamy hakame od 3. kyu ale to dla tego, zeby mozna bylo zobaczyc prace nog. Hakama ja zakrywa i nie bardzo widac, czy ktos juz opanowal ten podstawowy element. O ile wiem to w Yoshinkan hakame zaklada tylko prowadzacy bez wzgledu na stopipen, ale moge sie mylic. Co do skladania to kazdy sklada sobie sam. Na stazach zwykle biore sie za skladanie hakamy Sensei, ale roznie sie to konczy. Czasem On mnie wyprzedzi i jak sie zabieram za to, to widze, ze i moja jest juz zlozona. Nie przywiazujemy jak widac nie panuja przynajmniej u nas uklady feudalne, ze ktos od kogos czegos oczekuje, bo mu sie to nalezy. Ale to juz kwestia osobowosci i wlasnego ego.
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
A, i to samo dotyczy miecza. Oczywiscie probuje wyczyscic najpierw miecz Sensei, ale jak juz pisalem o hakamie, to zdarza sie, ze Sensei wyczyscil juz swoj i moj. On nie robi z tego problemu.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

O ile wiem to w Yoshinkan hakame zaklada tylko prowadzacy bez wzgledu na stopipen, ale moge sie mylic.

Na stażach tylko sensei ma ubraną hakamę. Na pokazach zakładamy ją przeważnie od shiodana. Natomiast na zajęciach w Polsce jeszcze nie spotkałem się z instruktorem (niezależnie od dana jaki posiada), który by prowadził obecnie zajęcia w hakamie.
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
Dzieki Kiod za wyjasnienie. My czasem taz nie zakladamy hakamy bez wzgledu na stopien, ale po to, zeby lepiej bylo widac prace nog. W battodo, to inna rzecz.

Jeszcze raz dzieki i pozdrawiam
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

A o tej hakamie to taka gadka jest, co by w statystykach Budzio aikido wyzej stalo... :D

I tak stoi najwyzej, bo gdzie indziej jak nie w Aikido można aż tylu teoretyków spotkać? :D :wink:

Starszawy proszę i również pozdrawiam.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama

A, i to samo dotyczy miecza. Oczywiscie probuje wyczyscic najpierw miecz Sensei, ale jak juz pisalem o hakamie, to zdarza sie, ze Sensei wyczyscil juz swoj i moj. On nie robi z tego problemu.

Starszawy, mógłbyś napisać coś więcej na ten temat?
Ćwiczycie mieczami w ramach treningu Aikido, czy chodzi o inną SW?
Czy coś tniecie, że miecz wymaga czyszczenia, czy to standardowa procedura po zakończeniu treningu?
Dziękuję,
Pozdrawiam, h-k
  • 0

budo_starszawy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: hakama
witaj Hara-Kiri,

jak wiesz aikido wywodzi sie od miecza i Sesnei Nishio na bazie roznych szkol miecza stworzyl 15 kata i nazawal aikido toho. Moj Sensei cwiczyl takze inne szkoly miecza (eishin ryu, enshin ryu) i oprocz toho cwiczymy techniki z innych szkol i battodo. Co do czyszczenia, to iaito nie wymaga jakiejs wielkiej konserwacji, ale ostry miecz juz tak, bo jest ze stali, a na palcach zawsze jest pot, ktory jest zracy. Dlatego trzeba po treningu wysypac wiorki i przetrzec miecz olejkiem. U nas cwiczenie aikido i battodo jest nieodlaczne. Nie mozna np. tylko cwiczyc jednego, bo sie nie da.

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024