Skocz do zawartości


Zdjęcie

Brunsviga - charakterystyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Brunsviga - charakterystyka
wiem ze mecze Forumowiczow, ale chcialbym czegos sie dowiedziec o walce nozem... jakies teoretyczne podstawy - sposoby treningu, techniki... itd

art zaczerpniety ze stronki [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

mam nadzieje, ze autor sie nie obrazi... moze jakos usystematyzujemy jakos ten system? podamy nr linii ciec, rodzaj noza ktory sie stosuje..

jestem pod wrazeniem stronki sayoc.com i moze z niej moznaby sciagnac pkty witalne
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

no i moze cos jeszcze:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

cytat

"BRUNSVIGA
Jako ze wiekszosc grup cwiczacych walke nozem, moze pochwalic sie przynaleznoscia do jakiegos konkretnego stylu o dzwiecznej nazwie, a my (grupa BB z Braunschweigu) nie - postanowilismy ni z gruszki ni z pietruszki, nazwac nasza metode - Brunsviga.
W ten sposob na pytanie - "a jaki styl wlasciwie cwiczysz?" nie musimy juz odpowiadac: "a w ryj chcesz?", tylko walimy nazwe, z ktora i tak nikt nie wie co poczac...

Oczywiscie jak kazdy szanujacy sie styl, Brunsviga posiada bardzo dluga historie, siegajaca Kaina, Piasta Kolodzieja i Wszystkich Swietych. Niestety zadne materialy pisane z tego okresu sie nie zachowaly, gdyz wyzej wymienieni byli analfabetami badz sploneli na stosie razem z notatkami, wiec musicie mi wierzyc na slowo, ze tak jest.

Oprocz oficjalnej historii stylu, istnieje jeszcze druga - poloficjalna (moze nie tak prawdziwa jak powyzsza, ale rownie ciekawa). Te wlasnie geneze powstania Brunsvigi strescil kiedys bardzo pieknie E2rd na Gorinkan Forum :

"Jesli chcesz sie pobawic w walke nozem, to skombinuj jeszcze jednego takiego maniaka jak Ty, kup dwa gumowe noze i do roboty. Zabawa polega na, ze zacytuje, "by dziabnac i nie zostac dziabnietym" ;-) Jesli juz cos cwiczyles to masz jakies nawyki ruchowe. Na poczatek sprobuj ich uzyc, zastosuj jakas znana sobie taktyke a potem o tym zapomnij ;-)
I zacznij dostosowywac swoje dzialanie do tej nowej sytuacji. I eksperymentuj bawiac sie przy tym ;-)
Wszystko na luzie by wczuc sie w walke. Jesli jestes bystry - zalapiesz o co biega, jesli nie - zaden opis Ci tego
nie wyjasni ;-) Szybko zobaczysz jakie srodki prowadza do trafienia, co warto robic a co jest samobojstwem :-) "

Tak wiec w Brunsvidze sparring jest najwazniejsza metoda treningowa. Nie cwiczymy zadnych, tak charakterystycznych dla styli filipinskich "flow-drills".

Z filipnskich MA przejelismy za to numeracje linii ataku, ulatwiajaca komunikacje podczas treningu, oraz systematyzacje i zapis technik. W przeciwienstwie do styli filipinskich, linie ataku podzielone sa (podobnie do tradycyjnej szermierki na szable) na "rdzenne" i "wreczne".

Nauke ciec i pchniec zaczyna sie od "solo-drills" (filipinskich "musteros"), sluzacych do nauki prowadzenia ostrza i plynnego przechodzenia od jednej techniki do drugiej. Rozwinieciem tych drills jest walka z cieniem.

Trening z partnerem, to przede wszystkim cztery rodzaje sparringu: "semi", "szermierka", "amok" i "continuous sparring", trening na specjalnie skonstruowanych tarczach, oraz trening reakcji.

Jesli chodzi o poruszanie sie, to uzywamy bokserskiej/szermierczej pracy nog.
Pozycje dzielimy na: szermiercza - reka uzbrojona z przodu i wiezienna - "wolna" reka z przodu.

Generalnie styl moznaby okreslic jako sportowy - sworzony z mysla o startach w zawodach. Oparty o taktyke szermiercza i optycznie bardzo przypominajacy szermierke europejska. Dosc agresywny, z przewaga pchniec nad cieciami. Nie zawierajacy zadnych rzeczy, ktorych nie da sie juz od pierwszego momentu zastosowac w sparringu.


I to by bylo na tyle.

Admin" [bladebrothers]

zlinczujecie mnie? czy cos sensownego napiszecie?
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Brunsviga - charakterystyka

mam nadzieje, ze autor sie nie obrazi... moze jakos usystematyzujemy jakos ten system? podamy nr linii ciec, rodzaj noza ktory sie stosuje..

Przeczytaj cały tekst jeszcze raz, może też inne posty z Gorinkan Forum jak również posty Chrisa, Seikena, Kubusia Puchatka i WARa na Gorinkan i VB bo coś mi się widzi, że nie do końca pojąłeś założenia systemu :roll:
  • 0

budo_mar.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Brunsviga - charakterystyka
Hi

Cos do BRUNSVIG'i ?? :twisted:

Narka.
  • 0

budo_chris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Braunschweig

Napisano Ponad rok temu

Re: Brunsviga - charakterystyka

zlinczujecie mnie? czy cos sensownego napiszecie?


Junior,

nie probuj systematyzowac tego, co juz jest usystematyzowane.

Najlepiej poszukaj se w necie cos innego do "systematyzowania".

Ciao
Chris, Brunsviga
  • 0

budo_chris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Braunschweig

Napisano Ponad rok temu

Re: Brunsviga - charakterystyka

Przeczytaj cały tekst jeszcze raz, może też inne posty z Gorinkan Forum jak również posty Chrisa, Seikena, Kubusia Puchatka i WARa na Gorinkan i VB bo coś mi się widzi, że nie do końca pojąłeś założenia systemu :roll:


Hi Robert,

gorinkan jest juz zamkniety, wiec se nie poczyta.

Ciao
Chris
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Brunsviga - charakterystyka

Hi Robert,

gorinkan jest juz zamkniety, wiec se nie poczyta.

Ciao
Chris

Ano wlazłem dzisiaj z przyzwyczajenia, a tu :dupa:
Wymigałeś od mowy pogrzebowej, więc chociaż napisz coś czasem tutaj (żołć wylej, to Ci dobrze zrobi a nam się fajnie poczyta)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024