Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening zaawansowany, lub jego brak.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.
wiczenie "jednoręczne" znakomicie eliminuje chęć do siłowego forsowania technik. Spróbuj pod rząd wykonać kilkaset powtórzeń (powiedzmy chudan-tsuki kotegaeshi) używając tylko jedej ręki (drugą trzymaj w pogotowiu, żeby Ci się postawa nie rozjechała) , a potem wróć do "normalnego" wykonania. Jeśli po tym nie poczujesz żadnego progresu- zwracam honor:)

Prorock:
-Mówie o Aikidokach, którym nie sprawia żadnej trudności wykonanie technik na shodan i wyżej, czyli o jakiś 25% tych, którzy faktycznie mają dana.
- oczywiście wszędzie nie byłem i wszystkiego nie widziałem. Ale wiesz co to znaczy "reprezentatywna próba"?
-Ok. Ale dawanie stopni za sam staż obraża ludzi, którzy ciężko pracują na to samo na macie.

Mr Smail:

Źle się wyraziłem... Miałem na myśli yoko-ukemi do stójki wykonywaną z np: kotegaeshi (źle prowadzonego) i USHIRO -ukemi bez rąk. Umiesz?:) Jeśli nie, to trudno o lepszą ilustrację tezy, że ćwiczenie wykonywane bez dodatkowych poprzeczek podnoszą poziom tylko do pewnego momentu.
Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że jest to podejście bardzo nieortodoksyjne- tradycja (słusznie przywołałeś przyład suburi) każe ćwiczyć latami wciąż te same układy. Owszem, jest to skuteczne, ale zarazem bardzo czasochłonne. Podobne efekty można uzyskać szybcieć kombinując z nowocześniejszymi medodami treningu. Słynne 1000 cięć przez 10 lat można na przykład ogarniczyć do 3 lat machania na przemian gazrurą, bokkenem i plastikowym kijkiem od szczotki (wiem jak to brzmi, ale pisze poważnie: -sam tak robiłem :) )
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

Podobne efekty można uzyskać szybcieć kombinując z nowocześniejszymi medodami treningu. Słynne 1000 cięć przez 10 lat można na przykład ogarniczyć do 3 lat machania na przemian gazrurą, bokkenem i plastikowym kijkiem od szczotki (wiem jak to brzmi, ale pisze poważnie: -sam tak robiłem :) )

Brawo! :!:
U mnie błogą rozkosz :wink: wywołał widok studenta Todai'u ćwiczącego podstawowe cięcia Kashima, który używał do tego 10-kilowego stalowego pręta. 8) 8O A bez tego pręta wyglądał na sfrustrowanego niezdanym egzaminem okularnika. :wink: Aż mu cyknąłem kilka zdjęć na pamiątkę. :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

Prorock:
-Mówie o Aikidokach, którym nie sprawia żadnej trudności wykonanie technik na shodan i wyżej, czyli o jakiś 25% tych, którzy faktycznie mają dana.

A jak ich wybrać? Poza tym co z resztą pytania:

Czy nie uwazacie, że w Polsce nie ma miejsc, osób i programów treningowych w których zaawansowani Aikidocy mogliby doskonalić swoje umiejętności.

Jakie warunki ma spełniać miejsce, osoba i program treningowy, żeby odpowiedź na twoje pytanie była twierdząca?


- oczywiście wszędzie nie byłem i wszystkiego nie widziałem. Ale wiesz co to znaczy "reprezentatywna próba"?

Zupełnie mnie to nie przekonuje. Aikido jest tak różne u różnych nauczycieli, że naiwnością jest stosowanie do jego opisu statystyki.

-Ok. Ale dawanie stopni za sam staż obraża ludzi, którzy ciężko pracują na to samo na macie.

Przesada. Sam napisałeś, że w pewnym momencie olałeś stopnie. Stopnie mają znaczenie właśnie organizacyjne, a nie techniczne, dlatego opisują głównie hierarchię polityczną, a nie techniczną.
  • 0

budo__samuel_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.
Socjon: Mysle, ze odpowiedz jest prosta - wiecej cwiczyc. Niewazne z kim. Jesli uwazasz, ze brakuje Ci treningu z kims zaawansowanym, popros senseia - jesli tylko nie bedzie zajety podrywaniem aikidoczek... ekhem, wyjasnianiem subtelnych niuansow technik, znaczy sie... powinien nie miec nic przeciwko. A jesli chcesz sie dowartosciowac, to z kims poczatkujacym (tylko, geez, bez kazan; sam mam 3 kyu i nienawidze gdy mi jakas hakama wyjezdza z religijno-ezoterycznymi korzysciami wynikajacymi z przesuniecia reki o dwa centymetry w lewo). Wazne po prostu zeby cwiczyc, i to jak najwiecej, a zwlaszcza wtedy gdy opadaja Cie mysli, ze z polskim aikido jest cos nie tak. Alob z jakimkolwiek innym aikido jest cos nie tak. Albo z treningami dla zaawansowanych jest cos nie tak. Albo... cokolwiek. W takich momentach najlepiej od razu wyjsc na mate, chwycic jakiegos uke i wykonywac na nim techniki dopoty, dopoki nie bedziesz juz tak zmeczony, ze mysli same odejda.

Howgh.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

to nagle przestaje byc zabawa ludyczna, koniec rekreacji --- zaczynaja sie rzeczy NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA.

Szanowny Szczepanie,
Z zabaw ludycznych to znam topienie Marzanny oraz puszczanie wianków w Noc Świętojańską :) , kiedyś było jeszcze Święto Trybuny Ludu :-) , nie znam niestety zabaw ludycznych w Kanadzie (może tańce z niedzwiedziami grizzli - ale to może być rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia :) ).
Szczepan, jeszcze raz apeluje: uważaj na siebie. :)
Ile juz tego zdrowia tak straciłeś? :)

Pancer (zawsze zaczynajacy czytać posty Szczepana z trwogą...)
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.
Wszyscy: Ok, ok... ODSZCZEKUJE. Tak mi się tylko napisało "polskie Aikido". Problem w istocie nie ma charakteru lokalnego, tylko uniwersalny

_Samuel_: Niestety nie mam już stałego senseia od 8 lat. I właśnie w tym problem! Jak zaczynasz kombinować "na swoim", to często brak Ci determinacji do rozwoju. Brak też kierunków, bo w sumie wszystko już umiesz... Zobaczysz i ciebie za jakieś 2 lata zacznie dręczyć stagnacja...

Szanowne Budojo: PRowskie frazesy typu "W Aikikai zakłada się stały rozwój od 1 do 4 dana" radzę zachować dla mniej świadomych... (chyba bezwiednie przepisywałeś z jakiejś ulotki, bo tylko tym można tłumaczyć babola z "5mi danami")
Bo jeśli naprawdę macie opracowany taki program ćwiczeń, to proszę, napisz co takiego umie zrobić 3ci dan, czegoby dobry 1szy nie potrafił?

Prorock: Statystyka jest jak najbardziej na miejscu, o ile umiesz się nią posługiwać. A jakie warunki ma spełniać osoba? Hmmm... Marzyłby się powtórny, solidny egzamin... Co do programu, to mozna go streścić słowami: 'to samo, ale lepiej". Weźmy np: takie zejścia. Każdy wykona zejście z linii ciosu, mijając atakującą rękę w odległości jakiś 30 cetrymetrów. To żadna sztuka. Ale umiejętność wykonania ześcia z jedynie kilkucentymetrowym przesunięciem ciała to już coś. Duże coś. Ale żeby to osiągnąc musisz do tego dążyć- mieć na zewnątrz, lub wewnątrz kogoś kto będzie Cię korygował i mówił "za daleko" za każdym powtórzeniem. W żadnym zaś Nie nauczysz sie tego, robiąc bezreflekyjnie wejścia "z automatu", pełen dumy, że laski w lokalnym klubie lecą na Twoją hakamę.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

Cała przyjemność ćwiczenia w Aikikai Hombu Dojo to właśnie fakt że trzeba się specjalnie rozglądać by znaleźć uke poniżej 1-2 dana.

Przestanmy demonizowac Hombu Dojo. Bywaja tam systematycznie ludzie od nas z dojo i wracaja rozczarowani niemilosiernie. W Hombu cwicza glownie Harmonijne Wspolcwiczenie, i uke jak i tori staraja sie z calej sily aby technika wyszla.Duch wojenny jest tam w calkowitym zaniku. Szczegolnie po tym jak przestal uczyc Arikawa sensei. Cwicza taki taniec socjalny powiedzialbym raczej :wink:
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

Cała przyjemność ćwiczenia w Aikikai Hombu Dojo to właśnie fakt że trzeba się specjalnie rozglądać by znaleźć uke poniżej 1-2 dana.

Przestanmy demonizowac Hombu Dojo. Bywaja tam systematycznie ludzie od nas z dojo i wracaja rozczarowani niemilosiernie. W Hombu cwicza glownie Harmonijne Wspolcwiczenie, i uke jak i tori staraja sie z calej sily aby technika wyszla.Duch wojenny jest tam w calkowitym zaniku. Szczegolnie po tym jak przestal uczyc Arikawa sensei. Cwicza taki taniec socjalny powiedzialbym raczej :wink:


Panie Jurku, az sie Panu dziwie, tak ladnie sie przeciez rymuje:

Zamiast w Hombu Dojo, cwicz w Budojo!

To takie nienachalne i w ogöle patriotycznie poprawne, nicht wahr. Copyright by bujin, w razie watpliwosci :) .
Osobiscie wydaje mi sie, ze nie o dany tu chodzi. Tak sie sklada, ze raz w tygodniu jestem uke dla 6. dana i powiem, ze jakos mnie nie powala na kolana to jego aikido. A w Hombu po 2 latach cwiczen dostaje sie ponoc shodana. I co z tego? Nie wierze, ze po 2 latach cwiczen kazdy jest wyszkolony na takim wlasnie poziomie. Ale prawde möwiac, w ogöle mnie to nie obchodzi. Dyskusja nt. certyfikacji, stopni, organizacji jest jedna z najbardziej niekonkluzywnych.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.
a juz przez chwile myslalem ze sam zostane na placu w starciu z Redakcja :-)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

a juz przez chwile myslalem ze sam zostane na placu w starciu z Redakcja :-)

Nie bedziesz sam, mozesz liczyc na widownie :)
  • 0

budo_peedro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.
jak sie juz nauczysz wszystkich technik, zdasz na ten dan to zaczyna sie dopiero nauka..
cza ruszyc tylek na ulice i tam poprobowac ile naprawde sie nauczylismy.. :}
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

Szanowny Szczepanie,
Z zabaw ludycznych to znam topienie Marzanny oraz puszczanie wianków w Noc Świętojańską :) , kiedyś było jeszcze Święto Trybuny Ludu :-) , nie znam niestety zabaw ludycznych w Kanadzie (może tańce z niedzwiedziami grizzli - ale to może być rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia :) ).
Szczepan, jeszcze raz apeluje: uważaj na siebie. :)
Ile juz tego zdrowia tak straciłeś? :)

Pancer (zawsze zaczynajacy czytać posty Szczepana z trwogą...)

Zatrwozony Pancerze,
Nie grizli tylko strelali - to z jednego ze starych dowcipow mysliwskich z Himalajow :wink:
Co tam bede sie rozwodzil nad wlasnym zdrowiem, jeszcze przypadkiem moglbys odniesc zgola falszywe wrazenie ze sie chwale, tymczasem jeszcze jakos po treningu moge sie dowlec do kompa, wiec nie jest tak zle. Rozumiem ze pozycja boczna, nie---patrzenie na napastnika oraz bezkontaktowe aikido powoduja ze zadnego niebezpieczenstwa NIET. 8)

Aczkolwiek osobiscie sadze, ze to z powodu braku na magazynie napastnikow o odpowiednim poziomie wyszkolania. :)
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

jak sie juz nauczysz wszystkich technik, zdasz na ten dan to zaczyna sie dopiero nauka..
cza ruszyc tylek na ulice i tam poprobowac ile naprawde sie nauczylismy.. :}


Ty im chyba źle życzysz... To by była bardzo okrutna lekcja pokory...
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

a juz przez chwile myslalem ze sam zostane na placu w starciu z Redakcja :-)


Na starcie to zapraszam do Budojo np.sparing kenjutsu bez ochraniczy, mozna filmować i przyprowadzić publiczność.
:twisted: :lol: Bujin może masz rację, czas na mnie - trzeba uwierzyć w siebie
pozwolisz zatem że skorzystam
Zamiast w Hombu Dojo, cwicz w Budojo!
To takie nienachalne i w ogöle patriotycznie poprawne, nicht wahr. Copyright by bujin, w razie watpliwosci .

A do Szczepanka - nie wiem czy wiesz to Chopina najlepiej uczą na Islandii, najsmaczniejsze pizze to tylko w Afganistanie , batiki w Dallas,
a drwale w Mongolii. Zaraz zaraz ale co to ja miałem a już wiem!
Moim hobby jest aikido - kanadyjska sztuka walki, uff. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

A tak na poważnie , w Hombu Dojo i Aikikai w ogóle przez ostanie 40 lat nauczali najlepsi na świecie nauczyciele aikido, Tohei, Tada, Yamaguchi, Arikawa, Okumura, Ichihashi, Kobayashi (Hirokazu i Yasuo), Tamura , Yamada, Endo, Isoyama, Saito.
Kto chciał i umiał skorzystać z ich wiedzy mógł to zrobić, kto nie umiał lub nie chciał jego sprawa.
Jeśli oni wszyscy nadawali stopnie bez sensu, nie uczli tego co stanowi o wartości aikido jako systemu stworzonego przez O-sensei i uprawiali taniec socjalny to ja zapisuję się na taniec socjalny bo mnie to wszystko co oni robili bardzo się podoba, a wam nie? :) :D :) :D :) :D

  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.
ps.zapraszam wszystkich forumowych sympatyków, wrogów i nijakich do odwiedzin Budojo w Sylwestra,
dobra sake na gorąco za darmo, punkt 12.00 ścinam stary rok
O 8) 8O :P :P


szczegóły na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

Jeśli oni wszyscy nadawali stopnie bez sensu, nie uczli tego co stanowi o wartości aikido jako systemu stworzonego przez O-sensei i uprawiali taniec socjalny to ja zapisuję się na taniec socjalny bo mnie to wszystko co oni robili bardzo się podoba, a wam nie? :) :D :) :D :) :D [/color]

Szanowny Jureczku,
nie mieszaj do tego stopni. To nie ma nic do rzeczy.
Hombu dojo stalo sie FABRYKA. Jaki moze byc bezposredni przekaz mistrz -uczen kiedy na jednym treningu jest ponad 200 osob? Byc moze kilku doskonale wyszkolonych aikidokow mozna znalesc, ale to kropla w morzu. A w takim wypadku to nie ta kropla swiadczy o poziomie danego dojo. No i jest rzecza oczywista, ze patrzy sie na poziom uczniow a nie tylko na nauczycieli, nie? :wink:

Poza tym, aby popularyzowac jak najszerzej aikido wydaje sie ze Hombu (znaczy intruktorzy) swiadomie zrezygnowalo z nauczania "ducha wojennego" --- bo instruktorzy bez watpienia go posiadaja. I tu jest pies pogrzebany --- bez tego nie ma mowy o cwiczeniu na wysokim poziomie.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

a juz przez chwile myslalem ze sam zostane na placu w starciu z Redakcja :-)


Na starcie to zapraszam do Budojo np.sparing kenjutsu bez ochraniczy, mozna filmować i przyprowadzić publiczność.
:twisted: :lol: Bujin może masz rację, czas na mnie - trzeba uwierzyć w siebie
pozwolisz zatem że skorzystam
Zamiast w Hombu Dojo, cwicz w Budojo!
To takie nienachalne i w ogöle patriotycznie poprawne, nicht wahr. Copyright by bujin, w razie watpliwosci .

A do Szczepanka - nie wiem czy wiesz to Chopina najlepiej uczą na Islandii, najsmaczniejsze pizze to tylko w Afganistanie , batiki w Dallas,
a drwale w Mongolii. Zaraz zaraz ale co to ja miałem a już wiem!
Moim hobby jest aikido - kanadyjska sztuka walki, uff. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

A tak na poważnie , w Hombu Dojo i Aikikai w ogóle przez ostanie 40 lat nauczali najlepsi na świecie nauczyciele aikido, Tohei, Tada, Yamaguchi, Arikawa, Okumura, Ichihashi, Kobayashi (Hirokazu i Yasuo), Tamura , Yamada, Endo, Isoyama, Saito.
Kto chciał i umiał skorzystać z ich wiedzy mógł to zrobić, kto nie umiał lub nie chciał jego sprawa.
Jeśli oni wszyscy nadawali stopnie bez sensu, nie uczli tego co stanowi o wartości aikido jako systemu stworzonego przez O-sensei i uprawiali taniec socjalny to ja zapisuję się na taniec socjalny bo mnie to wszystko co oni robili bardzo się podoba, a wam nie? :) :D :) :D :) :D


Hehe, Panie Jurku, no prosze bardzo. Mam nadzieje, ze bede mial darmowy wjazd do budojo anytime :) .
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.

a juz przez chwile myslalem ze sam zostane na placu w starciu z Redakcja :-)


Na starcie to zapraszam do Budojo np.sparing kenjutsu bez ochraniczy, mozna filmować i przyprowadzić publiczność.
:twisted: :lol: Bujin może masz rację, czas na mnie - trzeba uwierzyć w siebie
pozwolisz zatem że skorzystam
Zamiast w Hombu Dojo, cwicz w Budojo!
To takie nienachalne i w ogöle patriotycznie poprawne, nicht wahr. Copyright by bujin, w razie watpliwosci .

A do Szczepanka - nie wiem czy wiesz to Chopina najlepiej uczą na Islandii, najsmaczniejsze pizze to tylko w Afganistanie , batiki w Dallas,
a drwale w Mongolii. Zaraz zaraz ale co to ja miałem a już wiem!
Moim hobby jest aikido - kanadyjska sztuka walki, uff. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

A tak na poważnie , w Hombu Dojo i Aikikai w ogóle przez ostanie 40 lat nauczali najlepsi na świecie nauczyciele aikido, Tohei, Tada, Yamaguchi, Arikawa, Okumura, Ichihashi, Kobayashi (Hirokazu i Yasuo), Tamura , Yamada, Endo, Isoyama, Saito.
Kto chciał i umiał skorzystać z ich wiedzy mógł to zrobić, kto nie umiał lub nie chciał jego sprawa.
Jeśli oni wszyscy nadawali stopnie bez sensu, nie uczli tego co stanowi o wartości aikido jako systemu stworzonego przez O-sensei i uprawiali taniec socjalny to ja zapisuję się na taniec socjalny bo mnie to wszystko co oni robili bardzo się podoba, a wam nie? :) :D :) :D :) :D


Hehe, Panie Jurku, no prosze bardzo. Mam nadzieje, ze bede mial darmowy wjazd do budojo anytime :) .


Darmowy wjazd i nawet wyjazd - pionierskie słowo redakcji- anytime :lol: :lol: :) :lol: :lol:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening zaawansowany, lub jego brak.


Jeśli oni wszyscy nadawali stopnie bez sensu, nie uczli tego co stanowi o wartości aikido jako systemu stworzonego przez O-sensei i uprawiali taniec socjalny to ja zapisuję się na taniec socjalny bo mnie to wszystko co oni robili bardzo się podoba, a wam nie? :) :D :) :D :) :D [/color]

Szanowny Jureczku,
nie mieszaj do tego stopni. To nie ma nic do rzeczy.
Hombu dojo stalo sie FABRYKA. Jaki moze byc bezposredni przekaz mistrz -uczen kiedy na jednym treningu jest ponad 200 osob? "ducha wojennego" --- bo instruktorzy bez watpienia go posiadaja. I tu jest pies pogrzebany --- bez tego nie ma mowy o cwiczeniu na wysokim poziomie.


Szczepan, ducha wojennego to nauczają na Koryu Bujutsu, aikido nie po to jest i sam o tym często piszesz.
W hombu jest tłum i to dobrze świadczy o hombu, ale 200 osób nie da sie tam zmieścić, na sali jest 50-70 osób max.
Ludzi którzy chodzili na przykład za Tada sensei lub Arikawa krok w krok również poza Hombu jest cała masa, spotkałem wielu z nich i są naprawdę mocni, w każdym tego słowa znaczeniu.
Powtarzam, kto się chciał uczyć miał od kogo i to stanowi i stanowiło o wyjątkowości Hombu. Ale prawdą jest że niektóre rzeczy musiałem studiować poza hombu.

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024