seria i jak się przed nią obronić
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Czy to znaczy, że irimi powoduje, że aikidoka jest za wolny na obronę przed serią?To prawda, ale napiszcie proszę czy ktoś widział Aikido w którym jakakolwiek technika nie zaczynałaby się od irimi? To jest "serce"- aksjonat (matura działa lepiej niż google) Aikido, którego nie da się usunąć nie niszcząc całego systemu. Nieszczęśliwie tu właśnie skrywa się przyczyna tego, że w krótkim dystansie nasza ulubiona sztuka nie ma nic do powiedzenia. Sad, bud true...
(.....)
aha, jeszcze jedno... Co to jest irimi? Cóż... Na głupie pytanie odpowiem całkiem poważnie. Jest to krok, lub też opowiadający mu motoyką bioder balas ciała. Pasuje?
(.....)
Przypomne jeszcze, ze chodzi mi o to, że w krótkim dystansie nie ma na to czasu... A że seria to właśnie krótki dystans, to wnioski są oczywiste dla każdego, kto ma choć trochę wyobraźni (lub kogoś, kto próbował to przećwiczyć).
A czy nie można by irimi przyspieszyć lub skrócić, żeby nie przeszkadzało?
Napisano Ponad rok temu
nie ma glupich pytan, lecz sa glupie odpowiedzi
jaki krok? gdzie ? po co?
[ytam wiec doswiadczonego kolegi, nawet bardziej ode mnie bo ja zaczalem cwiczyc w 90 roku (mimo iz mam znana ksywke) co to jest irimi?
Napisano Ponad rok temu
[
Czy to znaczy, że irimi powoduje, że aikidoka jest za wolny na obronę przed serią?
Dokładnie tak! O to chodziło mi od samego początku
A co do przyśpieszania, to niestety nie ma na wielkich widoków... Najwolniejsza ręka zawsze będzie szybsza od najszybszych bioder. Taka jest już ludzka motoryka...
Obejrzyj jeszcze raz ten filmik do którego podesłałem link i popatrz na biodra tych gości. Co robią? Nic... Nie dlatego, że ci ćwiczący nie mają ochoty, lub nie umieją "podeprzeć" mimi siły swoich ciosów, ale dlatego, że nie mają na to czasu...
Skracanie? Jak chciałbyś skrócić irimi-nage (w wersji z wejściem dłonią na podbródek)?
Napisano Ponad rok temu
Krok wykonujesz tam gdzie sobie życzysz. Może być długi, lub krótki. Z przytupem, lub bez... Jak chcesz... Ale jeśli wykonujez technikę Aikido, to musisz go zrobić, lub tak "zapracować" biodrami, jakbyś go robił. Dotyczy to nawet stosunkowo "nieruchawego" Aikido Kobayashi.
Pozwól, ze ja zadam Ci pytanie. Gdy zaczynasz wykonywać jakąkolwiek technikę, to jaka część Twojego ciała zaczyna poruszać się pierwsza? Ręka, czy biodro?
Napisano Ponad rok temu
Obejrzałem ten film. Co prawda nie wiem po co się tak wychylają do tyłu, ale biodrami i nogami pracują ładnie. Ten film to właśnie przykład tego, że irimi zupełnie nie przeszkadza w obronie i niczenie nie spowalnia.Obejrzyj jeszcze raz ten filmik do którego podesłałem link i popatrz na biodra tych gości. Co robią? Nic... Nie dlatego, że ci ćwiczący nie mają ochoty, lub nie umieją "podeprzeć" mimi siły swoich ciosów, ale dlatego, że nie mają na to czasu...
Nie wiem, ale jeśli trzeba, to wszystko można skrócić. A dlaczego proponujesz skracanie akurat tej techniki?Skracanie? Jak chciałbyś skrócić irimi-nage (w wersji z wejściem dłonią na podbródek)?
Napisano Ponad rok temu
seria to uderzenia jedno po drugim np. lewy prosty, prawy , lewy prawy...
Czy seria musi być w krótkim dystansie? Czy w innych dystansach nie ma serii? Czy w innych dystansach aikido też jest bezbronne wobec serii?Przypomne jeszcze, ze chodzi mi o to, że w krótkim dystansie nie ma na to czasu... A że seria to właśnie krótki dystans(...)
Napisano Ponad rok temu
Dla Aikidoki nieco dziwna... (sam długo nie mogłem się przyzwyczaić)
A co do pracy nóg- to owszem pracują- ale tak samo jak ręce, czyli asynchronicznie z biodrami. Co za tym idzie, nie są one (biodra) motorem ruchu
A dlaczego ta technika? Bo to jedna najkrótszych mojżliwa opcji w obronie przed uderzeniem. Jeśli cos miałoby działać, to właśnie to... Poza tym jest prosta (z zasadzie to samo, "czyste" irimi- tyle że z wyciągniętą ręką)
Napisano Ponad rok temu
A co do skuteczności w obronie przed atakami zadawanymi z dalszego dystanu (zadawanymi z przemieszczeniem się), to Aikido nie ma tutaj sobie równych i w tej karegorii jest najskuteczniejszą sztuką walki na świecie.
Napisano Ponad rok temu
Synchronicznie czy niesynchronicznie, to jest irimi, i tym na filmie zupełnie to nie przeszkadza w zabawie. Wniosek: irimi nie jest takie złe, w Ving Tsun też je stosują.Prorock: To, że są tak wychyleni do tyłu, to jedna z zasad tej sztuki...
Dla Aikidoki nieco dziwna... (sam długo nie mogłem się przyzwyczaić)
A co do pracy nóg- to owszem pracują- ale tak samo jak ręce, czyli asynchronicznie z biodrami. Co za tym idzie, nie są one (biodra) motorem ruchu
Działają tylko techniki pasujące do sytuacji. Żadna technika nie jest uniwersalna i dotyczy to również tej techniki.A dlaczego ta technika? Bo to jedna najkrótszych mojżliwa opcji w obronie przed uderzeniem. Jeśli cos miałoby działać, to właśnie to... Poza tym jest prosta (z zasadzie to samo, "czyste" irimi- tyle że z wyciągniętą ręką)
Szkoda. :wink: To niestety zawęża temat dyskusji. Chciałem znaleźć jeszcze jakieś słabości aikido, poza brakiem obrony przed serią. :twisted:Seria w innym dystansie? Ewentualnie jedynie pierwsze uderzenie:) Zresztą pomyśl. jak to sobie wyobrażasz?
A co do skuteczności w obronie przed atakami zadawanymi z dalszego dystanu (zadawanymi z przemieszczeniem się), to Aikido nie ma tutaj sobie równych i w tej kategorii jest najskuteczniejszą sztuką walki na świecie.
Napisano Ponad rok temu
2. Jaka technika Twoim zdaniem pasuje lepiej?
Napisano Ponad rok temu
Czy to znaczy, że to ta synchroniczność spowalnia aikidokę i powoduje, że nie może się obronić przed serią?1. Irimi musi być synchroniczne. W Aikido to biodra "wypychają" rękę, w WC ręce, nogi i biodra pracują niezależnie.
Irimi w aikido bywa bardzo różne, dlaczego chcesz je ograniczać tylko do jednego typu? To co robią ci panowie na filmie jest przykładem zastosowania "zasady irimi".
Niejedno irimi się w życiu widziało. :wink:Poza tym gdzieś Ty tak widział irimi?
Nie wiem, ja nie znam gotowych recept na serię. Przykład z tych panów w cichobiegach pokazuje, że wchodzenie z biodrami, nogami i rękami w atakującego, zgodnie z podstawową dla aikido "zasadą irimi", jest jednym z rozwiązań. Ten przykład pokazuje jeszcze, że wcale przy tym nie trzeba stosować technik aikido, wystarczą zasady aikido.2. Jaka technika Twoim zdaniem pasuje lepiej?
Napisano Ponad rok temu
Aż dziw bierze że tylu ekspertów z takim stażem nie doszło jeszcze do konsensusu...
Przeczytałem cały temat w jeden wieczór - jakieś świeta posrane i treningi wypadły . I zauważam co następuje:
1) na pytanie odpowiedź nie padła, zatem udzielam
- Jest obrona, użyć aikido, ale jak ktoś sądzi że należy poczekać na uchwyt dłoni a następnie wykonać np sankyo, to zalecam baranka o ściane na odmulenie...
2) skoro wszyscy podpisują się pod stwierdzeniem że obrona przed serią to obrona przed pierwszym, może drugim atakiem, to po co pytanie o obronę przed serią?
3) Dalej, gość nie pojawi się z nikąd, musi najpierw podejść w ten "niebezpieczny" dystans, wtedy należy działać i to aikido pzewiduje.
Co dzieje sie gdy pacjent podejdzie i będzie czekał, doskonale demonstruje film z klatki zamieszczony w tym topiku. (inna bajka że gość nie wygrał dzięki "wszechpotędze" serii, tylko szybkiemu celnemu, niekoniecznie mocnemu strzałowi, który trafił... takie atemi)
Całą resztę dyskusji podsumował Fiodor na pierwszej stronie tego topiku:
Jak wypierdolisz 80% technik, zmienisz system nauczania.Podobno aikido się zmienia,czy jest możliwość,żeby w przyszłosci było skuteczne?
Dziad już pisał że aikidoka nie może dać wciągnąć się w bijatykę bo nic nie wskóra. Dostanie w łeb, a coś myślał hai? to tak jakbyś się zapytał jak bjj obroni się przed nożownikiem - też chuja zrobi.
Zostawmy aikido jako sztuka dla sztuki dobrze?
Reszta w nowym temacie...
Napisano Ponad rok temu
Mr smail:
Krok wykonujesz tam gdzie sobie życzysz. Może być długi, lub krótki. Z przytupem, lub bez... Jak chcesz... Ale jeśli wykonujez technikę Aikido, to musisz go zrobić, lub tak "zapracować" biodrami, jakbyś go robił.
no oka - odrobiles zadanie - w koncu :-)
Dotyczy to nawet stosunkowo "nieruchawego" Aikido Kobayashi.
hehe jakies badania marketingowe na temat ruchawosci w aikido przeoczylem? ale sie nie czepiam, bo zejdziemy z tematu :-)
Pozwól, ze ja zadam Ci pytanie.
bardzo prosze, ale nie wiem czy bede umial odpowiedziec :-)
Gdy zaczynasz wykonywać jakąkolwiek technikę, to jaka część Twojego ciała zaczyna poruszać się pierwsza? Ręka, czy biodro?
rozumiem ze jesli odpowiem noga to bedzie zle?
tak powaznie (bede sie staral, choc korci mnie coby nie, bo i tak szkoda czasu se mysle)
widzisz roznie to bywa, ale podazajac Twoim rozumowaniem i droga twojej proby udowodnienia pewnej ulomnosci, to musze powiedziec ze wykonujac ruch biodrem bede znacznie szybszy niz atakujacy wykonujacy ruch reka, czy noga, a to z tej prostej przyczyny, ze biodro ma znacznie krotsza droge do przebycia niz reka.
Mam na mysli ruch skretny, czy obrotowy biodra, a nie chodzenie ala robocik prawa nozka prawa raczka prawe biodro...
tak sie sklada znakomicie ze bioderka moga chodzi odwrotnie niz raczki
a irimi to nie tylko kroczek drogi aikidoko. Irimi to "wejscie" fakt, ale czy koniecznie chodzi o kroczek? to wejscie w ruch atakujacego, np seria :-)
Mozesz se tupac albo nie, ale jak nie wejdziesz w ruch to se mozesz potupac najwyzej
co Ci kolesie na tym ulomnym filmiku robia?
wchodza sobie w ruch, zdje sie na tym polega to cwiczenie lepkimi rekami zwane...
(blagam nie przywoluj tego filmu jako pokaz obrony przed seria - bo seri tam zadnej nie ma.. a i sama obrona jest daremna...)
Napisano Ponad rok temu
aha, jeszcze jedno... Co to jest irimi? Cóż... Na głupie pytanie odpowiem całkiem poważnie. Jest to krok, lub też opowiadający mu motoyką bioder balas ciała. Pasuje?
hehe,postanowilam sie kolejny raz odezwac :roll: , ja glupia myslalam, ze w zasadzie irimi chodzi glownie o wejscie w ruch przeciwnika,a to czy zrobimy to krokiem , balansem ciala , niedostrzegalnym ruchem bioder to zalezy od sytuacji.
No tak , ale ja mam nikle doswiadczenia, choc zwazywszy jak dostaje lupnia od moich ulubionych kolegow,to w pewnym sensie wiem o czym pisze :wink:
Napisano Ponad rok temu
Puść ten film w zwolnionym tempie i porównaj tempo przemiesczania rąk i nóg. Mają się one do siebie jak 3 do 1... Z tego powodu nie ma mowy o żadnym irimi! Przy irimi bowiem ręce i biodra działają synchronicznie. Zawsze. Jest to warunek niezbedny do wykonania jakiejkolwiek techniki Aikido.
Jak widziałeś inne irimi- asynchroniczne, to koniecznie napisz u kogo i gdzie, bo argumenty typu: "my ze szwagrem po wódce nie takie rzeczy widzieli" jakoś do mnie nie przemawiają.
Randal:
Tak! Masz rację! To niesamowite. Przyszedł sobie Hai- zadał proste pytanie na które przez prawie pół tysiąca postów nikt z ekspertów nie udzielił równie prostej odpowiedzi. To zdarza się tylko w Aikido
1. Skoro obrona jest, to jaka?
2. Obrona przed serią = Obrona przed pierwszym. Racja! Ale jak już pisałem, nie o samą serię chodzi, ale o dystans w którym działa. Równie dobrze mogłby to byś np: kop w kolano, lub w piszczel i moje argumenty wyglądałyby podobnie
3. Z tego co piszesz wynika, że Aikido przewiduje atak... Już to przerabialiśmy z garrym.
A tak na margisnesie, czy nie wydaje Wam się paradoksalna i dziwna ta chęć do lania w morde u ludzi, którzy na codzień ćwiczą coś zupełnie innego? IMHO wbrew temu co wszyscy piszą o skuteczności Aikido, to każdy intuicyjnie czuje, że w realnej sytuacji zwykły odruchowy, (zaprogramowany genetycznie) nie wyćwiczony cios przyda im się bardziej niż te kilkanaście tysięcy powtórzeń zejść/wejść... Wnioski wyciągnijcie sami.
Jeszcze kilka sprostowań do filmu.
-To nie był film z żadnej klatki. To była jedynie demonstracja jednego z podstawowych ćwiczeń, które praktykuje się na każdym teningu WC. Ot, kihon...
-Facet z lewej nie podchodzi i nie czeka bezczynnie. Zadaje krótkie uderzenie (takie o jakie nam chodzi:), które zostaje zablokowane. Z zwolnionym tempie widać to znakomicie.
Mr Smail:
- o co mnie jeszcze zapytasz? Następny byłby tenkan... Może skończymy z głupim udawadnianiem sobie kto zna się lepiej i kto dłużej i ciężej ćwiczył? Fakty mają swoją własną wymowę...
- nie przeoczyleś żadnych badań marketingowych. Każdy, kto ćwiczył i Aikikai, i Kobayashi zdaje soboe sprawę, że w tym drugim pozycje i zejścia są krótsze, mniej kroków przypada na jedną technikę i w ogóle przemieszczanie się jest ograniczone do minimum... (zresztą bardzo słusznie..)
- jeśli odpowiesz, że noga to będzie źle. Krok zaczyna sie od bioder- zawsze. Przynajmniej u naczelnych dwunożnych...
- samo biodro może być czasem szybsze od samej ręki lub nogi. Ale tylko wtedy, gdy ćwiczysz hula-hop, a nie wtedy, gdy ma ono do poruszenia całe ciało.
- oczywiście, że biodra mogą sobie chodzić odwrotnie niż rączki, ale nie wtedy, gdy chcesz zadziałać "centrum". Mam nadzieje że wiesz co w Aikido można (a raczej nie można) zrobić samą ręką?
-Poczytaj sobie co sam piszesz. Proponujesz "wejście" bez robienia kroku. Sorry, jaki sposób poruszania bez użycia nóg proponujesz? Czołganie? Jazda na rokach?
Cwiczenie na filmie nazywa się tak, jak jego tytuł. A serii nie ma- jest obrona przed pierwszym uderzeniem z serii (także i Ty przyjrzyj się dobrze- jak chcesz się bronić przed uderzeniami w półdystansie, to fajnie by było najpierw nauczyć je dostrzegać)
Napisano Ponad rok temu
Mr Smail:
kurde nie chce mi sie pisac...
mialem ciezkie swieta, moze pozniej sie wysile.
nawet mi sie jakies twoje zdanie podobalo, ale juz zapomnialem ktore.
co do tego filmu - tam nawet pierwszego uderzenia nie ma.
tam koles wyciaga reke na dziendobry (mniej wiecej taki dystans) i dostaje kilka strzalow, zrezta juz dobrze nie pamietam jak to tam szlo...
ja sie z Toba nie licytuje, tylko poigrywam :-) (co ja mam w nicku napisane? - myslisz ze to dlatego ze powazny jestem? do tego nuda czasem na tym forum, a tu swieze miesko przywiezi )
ten temat juz tak sie pogmatwal ze pewnie nikt nie pamieta co napisal...
oczywiscie ze w aikido nie ma obrony przed seria, tak jak przed nozem, low-kickiem i jeszcze masa innych rzeczy...
Napisano Ponad rok temu
oczywiscie ze w aikido nie ma obrony przed seria, tak jak przed nozem, low-kickiem i jeszcze masa innych rzeczy...
pytanie konkursowe: co łączy te trzy ataki?
Napisano Ponad rok temu
co wygralem?
tylko nie buziaka prosze bo bede musial odmowic nagrody...
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Wysoki upadek na twardej powierzchni
- Ponad rok temu
-
Uczciwa konkurencja (?) czyli bosman Wiesław powraca :)
- Ponad rok temu
-
Zwycięstwa O-sensei.
- Ponad rok temu
-
Iwama Ryu oficjalne wiadomości
- Ponad rok temu
-
Niezginalna reka!!!!!!!!
- Ponad rok temu
-
zajęcia potrzebne od zaraz
- Ponad rok temu
-
Granatowa hakama
- Ponad rok temu
-
Budo Pass
- Ponad rok temu
-
Aikido pokaz impreza :D
- Ponad rok temu
-
Po stażu z sensei Etienne Leman 6°dan
- Ponad rok temu