żeby ładnie świszczało...
Napisano Ponad rok temu
miałem do czynienia przez pewien czas z WIELKIM MISZCZEM ( 20kilka lat 6dan własne ryu) gość zasłynął różnymi wygłupami (min tarł swój pas pumeksem żeby wyglądał na dłużej używany) przyglądałem się kiedyś jak czyścił swoją katanę (czyścił miecz siedząc na hotelowym korytarzu na wystawionym z pokoju taborecie po co robił to na korytarzu do dziś nie wiem?) i nieco zdziwiony zauważyłem że na głowni ma zbrocze a jest to element raczej rzadko spotykany w japońskich mieczach. na moje zdziwienie usłyszałem "to po to żeby ładnie świszczało podczas wykonywania kata"
opadła mi szczęka, opadły mi ręce...
Napisano Ponad rok temu
co do zbrocza, to na mieczach japońskich zaczęlo się ono pojawiać w wyniku kontaktów z europejczykami, świst ma swoje znaczenie, ale tu chodzi raczej o długośc świstu, kiedy miecz zaczyna świstać itp... ciężko mi tak wytłumaczyć, ale nie jest to beż znaczenia.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
w zasadzie staram się unikać podawania nazwisk na forum (chyba że o kimś wyrażam poinię pozytywną) ale nie to zupełnie inny miśćczy to był moze pan B.Strzemieczny ???
Napisano Ponad rok temu
Inna waza cecha, to pozwala to zmniejszyc mase miecza i zmienic rozlozenie wywazenia bez uszczerbku odpornosci.
To jest przydatne dla poczatkujacych, zeby sie nauczyli prawidlowego prowadzenia miecza podczas ciecia. Jak ktos cwiczy z daleka od wlasnego nauczyciela, to w ten sposob moze sam siebie poprawiac.
Oczywiscie przy dobrym cieciu, prawidlowy swiszczacy dzwiek mozna wydobyc z prawie kazdego miecza.
Napisano Ponad rok temu
czy mogę prosić o więcej informacji? bo naprawdę spotkałem się z tym pierwszy razNie tylko chodzi o to czy swiszcze ale JAK swiszcze :wink:
Napisano Ponad rok temu
czy to był moze pan B.Strzemieczny ???
Ten gosc jest z wawki a Aniolowi chodzi o goscia z Krakowa
Napisano Ponad rok temu
czy mogę prosić o więcej informacji? bo naprawdę spotkałem się z tym pierwszy raz
Jesli odpowiednio umiesz uderzyc jo czy ciac bokenem czy mieczem(a moze i innym kijem, nie probowalem) to te narzedzie pokonujac opor powietrza wydaje dzwiek. Wynika to z trajektorii(ooppps nie wiem czy to po polsku) i odpowiedniego uzycia miesni przy przykladaniu sily calego ciala do ciecia.
Wazne jest wiele elementow, kluczowe to np: pozycja kata miecza(glowni????) pod jakim trzeba ciac. Np nawet niezwykle mocne ciecie jest nieprawidlowe, jesli odchylenie kata jest nawet o 1 stopien(no i swistu NIET). Innymi waznymi elementami sa moment przylozenia sily podczas ciecia, ruch nadgarstkow, skrecenie dloni, przesuniecie calego ciala do przodu, pozycja lokci, pozycja rekojesci miecza w stosunku do glowy, w stos do linii centralnej...itd...
Oczywiscie mozna symulowac dobre ciecie, sztucznie robiac swist poprzez oszustwo, sztuczki, tricki...Ale jak ktos troche cwiczy miecz, to wykrywa to z dziecinna latwoscia.
Jesli np ciecie mieczem idzie tylko z usztywnionych ramion, to swist jest krotki, urywany i wysoki. Albo robi sie olbrzymi zamach, tak ze miecz przed cieciem opada za plecy, niemalze dotykajac posladkow
cecha charakterystyczna dobrego ciecia jest niski, basowy dzwiek. Zwykle towarzyszy temu niezwykle oszczedny ruch miesni podczas ciecia, bardzo luzne ramiona, ciecie wyglada jakby od niechcenia. Dzwiek nie jest wymuszony, on po prostu "staje sie", "pojawia sie" ....Wlasciwie cala sztuka polega na tym zeby miecz opadajac(z powodu grawitacji) jakby sam sobie torowal droge, zeby mu w tym nie przeszkadzac. jestes jakby zjednoczony z mieczem, stanowi on czesc twego ciala. I wtedy jest dobry dzwiek.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
bracia rycerze!!
- Ponad rok temu
-
rycerska szopka
- Ponad rok temu
-
Polonus sum!
- Ponad rok temu
-
nowoczesna bron
- Ponad rok temu
-
co tam masz pod płaszczem?
- Ponad rok temu
-
S.P.Q.R
- Ponad rok temu
-
[Kraków] - boken, iaito, bo? Gdzie trenowac/kupic? Legalnosc
- Ponad rok temu
-
Amunicja 9mm
- Ponad rok temu
-
Tonfa
- Ponad rok temu
-
Ktora latareczke?
- Ponad rok temu