Skocz do zawartości


Zdjęcie

Program Uchideshi w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

BEZPOSREDNI i OSOBISTY przekaz z serca mistrza do serca ucznia. Jak to wykonac w dzisiejszych czasach - oto jest pytanie.

Jak to jak :?: 8O Zwykła transfuzja od zastawki do zastawki :rofl: :rofl: :rofl:
Sorry, ale tego rodzaju rozważania mnie nie przekonują. Myslę ze Jurek niepotrzebnie używa nazwy uchideschi dla swego programu, bo tak spieramy sie o termin i jego zawartośc, a tego w warunkach współczesnego świata i okolicznościach Europejskiej kultury nie da się przeszczepić.


A czy ktoś próbował to zrobić znaczy przeprowadzic tu w Europie, bo nie mówię o Polsce takie program??? Jeśli nie to stwierdzenie że ie da się tego zrobić jest chyba zbyt daleko idącym. Uważam iż należałoby spróbowac ochotnicy z cała pewnością się znajdą i dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć czy jest to możliwe czy nie.
  • 0

budo_combol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce


tak to sobie wyobrazam

Combol, to co ty sobie wyobrazasz, to wylacznie strona fizyczna i to mocno okrojona. Zeby to cwiczyc nie musisz spac w dojo i byc uchideshi, wystarczy cwiczyc normalnie codziennie + co-weekendowe staze. Program uchideshi, to cos duzo glebszego, to BEZPOSREDNI i OSOBISTY przekaz z serca mistrza do serca ucznia.
Jak to wykonac w dzisiejszych czasach - oto jest pytanie.
Mysle ze z ludzi cwiczacych w Polsce jedynie Pmasz ma jakiekolwiek wstepne pojecie jak to przebiega w rzeczywistosci.


Obawiam sie ze w Polsce nie ma takiego "dawcy" by taki przekaz sie udal. jedyne co nam pozostaje to poszukiwac, sluchac i rozwazac wskazowki ludzi bardziej doswiadczonych.

Czy znasz takiego sensei ktoremu oddalbys serce i glowe (traktuj jako przenosnie) bez obaw o to czy nie stanie ci sie "krzywda" autorytet moralny i techniczny
  • 0

budo_combol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
mysle ze trzeba odzielic aspekt duchowy a raczej pozostawic do rozwoju we wlasnym zakresie, pozbawionym zewnetrznego przymusu, opartego na wlasnych przemysleniach.

Praktyka AIKIDO poprzez swoja specyfike bedzie oddzialywac samoistnie na to jakimi ludzmi sie stajemy. 8)

nieznam czlowieka ktory stal sie "agresywny" bo cwiczy aikido.

:idea: wiec oddzielenie jest tylko pozorne.

uffff az sie dymi.......
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Bardzo proszę o jak najwiecej opinii.
Wszystkie postaram sie zrozumieć i wykorzystać.
Tak czy inaczej od listopada ruszam i nie dam sie zniechęcić.
Moje doswiadczenia wykraczają poza Japonię, w Indiach w innej sztuce spędzałem po kilka miesięcy z rodziną mistrza. Były chwile trudne i wspaniałe.
Szczepan i Pmasz nie zrozumieliście mojej uwagi o aspekcie miejsca, to też ważne.Proszę o komentarz.
A wszystkich zainteresowanych zapraszam do prywatnej korespondencji i rozmowy.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Szanowna Redakcjo,
Jak zwykle jestem pod wrażeniem Twojej pomysłowości :) :wink: .
Informacja o tym tzw. programie U (nie mylić z akcją Powrót z U :wink: ) jest chyba częściowo wynikiem naszych paru rozmów odnośnie kończenia się formuły stażów takich jakie się odbywały do niedawna.

Pancer (życzący powodzenia w nowej formule aiki)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

Czy znasz takiego sensei ktoremu oddalbys serce i glowe (traktuj jako przenosnie) bez obaw o to czy nie stanie ci sie "krzywda" autorytet moralny i techniczny

Oczywiscie np:
Tamura, Kanai, Sugano, Chiba, Shibata sensei....Ale nawet oni nie prowadza programu uchideshi w scislym tego slowa znaczeniu, np Chiba sensei nazywa to kensukai(pisownia?)

mysle ze trzeba odzielic aspekt duchowy a raczej pozostawic do rozwoju we wlasnym zakresie, pozbawionym zewnetrznego przymusu, opartego na wlasnych przemysleniach.


Tak sie dzieje podczas normalnego treningu aikido, instruktor ogranicza sie do fizyki. I te "samodzielne przmyslenia" powoduja ze w wiekszosci wypadkow rozwoj zostaje wypaczony. Uchideshi to kompletnie inna planeta. Tam nie dzialaja te same prawa co w reszcie spoleczenstwa.To zamkniety swiat, co sie rzadzi swoimi prawami i nie mozna je oceniac z zewnatrz.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

Szczepan i Pmasz nie zrozumieliście mojej uwagi o aspekcie miejsca, to też ważne.Proszę o komentarz.

Aspekcie miejsca?? Nie rozumiem, mozesz wyjasnic?
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Rozmawiałem kiedyś z bardzo uznanym mistrzem bardzo szacownej szkoły Koryu Bujutsu i zadałem mu pytanie dlaczego na terenie Japonii a i w świecie nie ma "branch dojo" czyli oddziałów jego szkoły.
A on odpowiedział - przecież tam nie będzie odpowiedniego otoczenia dla naszych ćwiczeń, tajniki naszej szkoły można poznać tylko tu bo tu się narodziła idea naszej szkoły.
Tyle prawdziwa anegdota.
I nie jest to żadna metafora z podwójnym dnem, w tradycji shinto miejsce może być równie ważne jak osoba. :idea:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

Bardzo proszę o jak najwiecej opinii.

Na przyklad taki aspekt jak lojanlosc. Jak doskonale wiesz, w Japonii nie liczy sie jednostka jako taka, tylko wzgledem roli jaka spelnia w grupie. Tak ze indywiduum jest niezwykle lojanle w stosunku do danej grupy. Z drugiej strony grupa zapewnia jednostce swoja lojalnosc. Sa to wiezi nie tylko szczere i prawdziwe ale trwajace cale zycie.

Takiej struktury w Polskim spoleczenstwie nie tylko nie ma, ale lojalnosc jest postrzegana jako frajerstwo i slabosc.

A przeciez relacja mistrz - uczen opiera sie w glownej mierze na lojalnosci. W wypadku uchideshi lojalnosc jest jeszcze bardziej zaciesniona. Z obu stron - znaczy uczen jest lojalny w stos do mistrza ale i mistrz jest bezwglednie lojalny w stos do ucznia. Dobrym przykladem bedzie tutaj i Kanai sensei i Chiba sensei.
Claude jest praktycznie usynowiony przez senseia, i cwiczy nie tylko aikido ale i iaido i bron tak jak sensei przez ostatnie 25 lat. Z drugiej strony w dojo senseia w Bostonie sa jego uczniowie nie tylko starsi stazem niz Claude, ale i opiekuja sie senseiem na co dzien. Ale nie cwicza iaido i broni tak intensywnie jak Claude. A jednak do wspol-prowadzenia corocznego obozu jesiennego iaido i broni sensei poprosil Claude'a. Nie musze mowic ze nie spotkalo sie to z ogromnym entuzjazmem ludzi z dojo sensei'a.

Inny przyklad to Chiba sensei. Zeby pozostac lojalny w stos do swoich wieloletnich uczniow, stworzyl swoja organizacje Birankai i odcial sie od aikikai, dlugoletnich przyjaciol - aikidokow, i O! zgrozo! od rodziny Ueshiba.

Gdyby to chodzilo o ludzi z cywilizacji zachodnioeuropejskiej, nie mialoby to jakiegos specjalnego znaczenia, ale w kontexcie tego, ze sa to bardzo tradycyjni Japonczycy nabiera to calkiem innego wymiaru, nieprawdaz...
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Z Chibą to kiepski przykład znam sprawę od kuchni. :cry: :cry: :cry:

Ale z Claudem to super trafiony tekst.
Dla mnie jest oczywiste że relacja i lojalność świadczą o specjalnym przekazie a nie kto częściej poda popielniczkę mistrzowi.
Wg twojego opisu to Claude jest uchideshi a pozostali to bez urazy grupka sfrustrowanych przydupasów, u O-senseia było wielu takich tyle że o nich historia milczy.
Czyli jak sam widzisz to nie 24/24 decyduje kto jest naprawdę uchideshi a komu się tylko tak wydaje. :roll: 8) :roll:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
To mi napisz na pw o tej kuchni.

Co do Claude'a to nie ma to zwiazku z programem uchideshi, chodzilo mi o pokazanie ze lojalnosc to skomplikowana sprawa.
Kanai sensei nie prowadzi programu uchideshi, raczej stosownie do wspolczesnych warunkow cwiczy Claude'a jak moze. Jesli cos takiego ci sie podoba, czemu to nazywac uchideshi? - ta nazwa wprowadza w blad oraz robi duzo niepotrzebnego zamieszania.
Okreslenie ludzi z dojo od sensei'a wybrales niezwykle jaskrawe, zbyt mocno przejaskrawione powiedzilabym. To sa ogolnie niezwykle dobrzy ludzie. Nie chodzi o ich ocenianie a o pokazanie ze czasem trzeba wybierac pomiedzy kilkoma lojalnosciami. I wtedy wybor pada na tego kto ma blizszy zwiazek, ze tak sie wyraze wulgarnie, "duchowy". zreszta podobnie jak rodzinie, no nie? Dlatego program uchideshi to jakby dokompletowana rodzina,z ktora jestes non-stop, i tworzysz specjalne wiezi...
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Ciekaw jestem jakie trzeba spełniać warunki żeby zostać Uchideshi ?
Jaki stopień umiejętności ?
  • 0

budo_combol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
zapal i duch budo, wystarcza
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

zapal i duch budo, wystarcza


Nie wydaje mi się, że jest to wystarczające. Aczkolwiek bardzo ważne :-)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
trochę ostre ale na temat:
Shihan Aikikai Saotome Sensei studiował przez 20 lat Aikido pod okiem O'Sensei\a M. Ueshiba, w tym 15 jako jego uchi deshi. Dzisiaj kieruje organizacją - Aikido Schools of Ueshiba, której głównym dojo jest Shobukan Dojo w Waszyngtonie.

"ATM: Sensei, wydaje się, ze odnawia się zainteresowanie programem uchi deshi. W ATM często jesteśmy pytani o możliwości uczestnictwa w nich. Czym jest bycie uchi deshi?

Sensei: Uchi deshi to nie tylko studenci śpiący na macie. Ich trening jest bardziej nauką dyscypliny niż aspektów technicznych (...) Uchi deshi mieszkaja i śpią w dojo, więc mogą studiować 24 godziny na dobę. Częścią ich obowiązków jest także wiele form pracy w dojo. Niektórzy używają terminu "uchi deshi" bardzo swobodnie, jako nazwę studenta który śpi w dojo, ale to nie jest zgodne z moich zrozumieniem tego terminu.


ATM: Sensei, w przeszłości mówiłeś, że prawdziwy system uchi deshi współcześnie nie istnieje. Dlaczego tak sądzisz?

Sensei: Prawdziwy system Uchideshi zająłby 24 godziny pracy na dobę. Zarówno dla ucznia jak i nauczyciela. Ludzie pracujący musieliby zostawić pracę - bycie uchi deshi wymagałoby tego poziomu poświęcenia. Są także inne rzeczy o które musi dbać nauczyciel: wyżywienie ucznie, zapewnienie mu noclegu w dojo lub blisko niego.
Wielu ludzi prosiło mnie o wprowadzenie systemu uchi deshi w moim dojo, ale ja tego nie zrobię. Nie mam możliwości ani źródeł aby dbać o prawdziwych uchi deshi. Miałem bardzo bliskich uczniów, ale nigdy nie byli oni właściwymi uchi deshi. Ostatnio jeden ze studentów mieszkał w moim dojo - "amerykanski styl bycia uchi deshi".
Kiedy pierwszy raz przyjechałem do USA Hioshi Ikeda spełniał rolę uchi deshi m.in. podróżując ze mną. Jednak zarówno czas jak i krąg kulurowy są tak od siebie różne i wierze, że prawdziwy system uchi deshi już nie istnieje. "

  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Redakcjo - ja nadal nie rozumiem aspektu miejsca.... mimo wyjaśnień.
w miejscach gdzie byłem uchideshi - Francja i USa nauczyciele brali za mnie odpowiedzialność. praktycznie byłem na ich utrzymaniu, cały dzień był zaplanowany min. 6 treningów dziennie i indywidualne bardzo ostre traktowanie przez nauczyciela. kazdy z nich przez lata sam był uchideshi i nie eksperymentował - bo sam to przeszedł, wie jak daleko może popchnąć ucznia, linia i tradycja jest zachowana. chyba ze tworzymy nową świecka tradycje, ale czyim kosztem...
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Dlatego, nadana nazwa wydaje się być niezbyt fortunna :) :) , ale jakże chwytliwa :wink: .
Z Szanownym i Wielce Miłym memu Sercu Kolegą Łabędziem doszliśmy do wniosku że nasz polski charkterek niezbyt nadaje się na tego typu eksperymenty (24 godziny na dobę, usługiwanie itp)

praktycznie byłem na ich utrzymaniu,


No właśnie, a co z rachunkami w knajpach :wink: :wink:

Pancer
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
pmasz
Niezły artykuł. Bardzo wymowny.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
heheeheehehehehehehehe kolega trafiasz w samo sedno bezlitośnie.... hehehehehehehehehhee i tu jest ból jako, ze spożywanie alkoholu jest od dawien dawna nieodzowną częścia życia uchideshi aspekt finansowania takowego jest kluczowy i zależnie od możliwości konkretnego uchideshi mniej lub bardziej boleśnie drażliwy.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Tradycyjnie aspekt rachukow w knajpach byl rozwiazywany w ten spsob, ze od czasu do czasu ci bardziej zaawansowani(sempai w Japonii) oraz bogaci sponsorzy dojo(ktorzy niejednokrotnie tylko symbolicznie cwiczyli na macie) zapraszali na swoj koszt mlodych uchideshi. To oczywiscie oznacza ze ci starsi ranga i doswiadczeniem mieli juz jakies dochody - nie jest jasne czy jeszcze sie kwalifikowali jako uchideshi :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024