Skocz do zawartości


Zdjęcie

Program Uchideshi w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Program Uchideshi w Polsce
Jak Wam się wydaje, jak myślicie czy możliwe jest aby w Polsce coś takiego powstało ?
Czy są ku temu odpowiednie warunki ?
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

Jak Wam się wydaje, jak myślicie czy możliwe jest aby w Polsce coś takiego powstało ?
Czy są ku temu odpowiednie warunki ?


Oj nieczytasz Budojo :P albo przynajmniej nie odwiedzasz ich stronki.. ;)

Szanowna Redakcja będzie niepocieszona.. :> :) :) :) :)
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
O to chodzi, że czytam. :(
Moj temat jest odpowiedzią i kontynuacją tego co tam przeczytałem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Moim zdaniem to by bylo totalne nieporozumienie. Nawet shihani przyznaja ze obecnie nie ma czegos takiego jak uchideshi. Ludzie ktorzy kiedys cwiczyli jako uchideshi byli czescia rodziny mistrza. Byli z mistrzem 24/24 codziennie, towarzyszyli mu w podrozach....Ten mistrz byl kiedys uchideshi u swojego mistrza...itd....Jest to pewnego rodzaju kontynuacja tradycji rodzinnych a nie tylko technicznej.

Cwiczenie uchideshi to nie tylko cwiczenie na tatami, to swego rodzaju "pranie mozgu" w celu uksztaltowania lepszego czlowieka i fizycznie doskonalego artysty wojennego. Cienka czerwona linia oddziela to od nowoczesnego niewolnictwa :wink:
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Szczepan.
Przychylam się do Twojej odpowiedzi. też mi się tak wydaje, że taki program to nie tylko fizyczne ćwiczenie. To jest strona techniczna a tu chodzi również tą drugą stronę. Nie widoczną na zewnatrz.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Szczepan i myslisz że obecnie nie znalazbyś chętnych do zostania Uchideshi, czy raczej nie znalazłby sie mistrz, który chciałby kontynuować tą tradycję?
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Sceptycznie do tego podchodzicie... jest to wykonywalne.. niestety nie u nas.. Chetni by się znaleźli napewno.. Przykład ja :) Mając taką mozliwość zostawiłbym dom, pracę, i poświęcił się tylko temu programowi.. co mnie powstrzymuje? Hmm... zastanówmy się chwilke...

1.) Kto byłby shihanem w dojo (Polska ma tylko watpliwego) chodzi mi tutaj o gościa który poświęciłby sie tylko dojo i szkoleniu uczniów, a nie polityce i propagowaniu swojej osoby..

2.)Co z klimatem panującym w dojo? pewnie będa tysiące odwiedzających i gapiów którzy będa chciali tylko popatrzeć, niszcząc tym samym harmonie treningu (prosze nie lugajcie na mnie :) )

3.)Co z doborem uczniów.. czy każdy mógłby zostać uchideshi? czy to tylko dla Yudansha i wybranców jak Seminarium na Karowej ?:

4.)Co z dyscypliną? czy jesteśmy nacją na tyle zdyscyplinowaną (chodzi mi o polskich aikidoków) aby dobrowolnie poddac się dyscyplinie prawdziwej dla uchideshi rodem z Iwama?

Jestem optymistą i myślę że dałoby się prawdziwy program uchideshi zorganizować, ale jeszcze nie teraz.. ;) myslę że mamy za małe zaplecze dydaktyczne i organizacyjne aby podejmować się takiego wyzwania. o dyscyplinie się nie wypowiem.. ;)

No a teraz trzymam gardę i czekam na ripostę.. :? 8O
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

Byli z mistrzem 24/24 codziennie, towarzyszyli mu w podrozach....Ten mistrz byl kiedys uchideshi u swojego mistrza...itd....Jest to pewnego rodzaju kontynuacja tradycji rodzinnych a nie tylko technicznej.
:


Szczepan jak zwykle idealizujesz, ze znanych mi uchideshi 24/24 z mistrzem nikt nie był i nie o to tu chodzi. Niektórzy z nich całymi miesiącami nie widzieli mistrza. Natomiast masz rację, że w tej tradycji chodzi o specjalną relację pomiędzy nauczycielem - uczniem i miejscem, w tradycji japońskiej ten trzeci element był również bardzo ważny ( ma to swój religijny kontekst).

Czy jestesmy dzisiaj w stanie nadać tej tradycji nową dopasowaną do współczesności formę, myślę że jeśli nie spróbujemy to nigdy sie nie dowiemy. A zatem mam zamiar spróbować. Komu moja skromna osoba wystarczy za nauczyciela to przekażę wszystko co wiem o budo i postaram sie stworzyć takie warunki dla rozwoju by wskazać gdzie dalej szukać samemu. Ilość miejsc będzie bardzo ograniczona.
Sądzę że dla osób spoza Warszawy może to być bardzo atrakcyjne z uwagi na mozliwość mieszkania za darmo w dojo.
JP
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

Szczepan jak zwykle idealizujesz, ze znanych mi uchideshi 24/24 z mistrzem nikt nie był i nie o to tu chodzi.
JP


idealizujesz? :twisted: :twisted: :twisted:
przytocze maly przyklad:
Uchideshi u Saito sensei nie tylko byli z nim 24/24, czyli mieszkali u niego, jedli, sprzatali, wykonywali rozne prace na rzecz dojo i rodziny Saito, i cwiczyli przez kilka miesiecy lub lat ale podrozowali z nim na staze, takze zagraniczne. Kiedys np w Londynie, podczas obiadu, Saito sensei nie majac ochoty dokonczyc rozpoczetego posilku po prostu kazal zjesc reszte dla towarzyszacego uchideshi. I tak bylo wiele razy. Podobnie bylo z Dziadkiem...
Chcialbym zobaczyc chetnego w Polsce ktory bedzie wyjadal resztki posilkow po mistrzu....
Moze znasz malo uchideshi? :wink:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Szczepan nie strasz ludzi, znam więcej uchideshi od ciebie.
W Iwama wygląda to tak, jest kilka czasem kilkanaście osób, jak kto miał pieniądze to mógł towarzyszyć Saito sensei w podróżach na własny koszt.
Dom Saito jest kilkadziesiąt metrów od dojo ale pomiędzy treningami uchideshi zajmują się sobą a czasem jak nie mogli się wybrać w podróż z senseiem z braku pieniędzy lub gdy ich nie wybrał przez wiele dni a nawet tygodni nie mieli z nim zajęć. To są fakty, co w niczym nie zmienia mojej oceny że z nam współczesnych senseiów system nauczania Saity w Iwama był najbliżej tradycyjnej koncepcji uchideshi.
Ale ja miałem na myśli uchideshi O-senseia. :roll:

ps.Historyjkę z dojadaniem z talerza też znam, nawet mnie kiedyś Saito dał swoje o-bento do zjedzenia a nie byłem jego uchideshi.
Jest to swoisty wyraz sympatii. :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

Czy jestesmy dzisiaj w stanie nadać tej tradycji nową dopasowaną do współczesności formę, myślę że jeśli nie spróbujemy to nigdy sie nie dowiemy.
JP


Nie jestem z cala pewnoscia w pozycji radzenia ci co masz robic, wiec traktujmy nasza dyskusje ...powiedzmy jak ....wieczornych rozmow rodakow przy piwie :lol:

Jesli chodzi o ta nowa forme, co jej jeszcze nikt nie probowal, to masz jakas konkretna koncepcje? Czy raczej jakies luzne pomysly?
Czy to ma byc cos w rodzaju - jeszcze do tej pory nikt nie wyleczyl raka watroby wycinajac lewa polkule mozgu, ale myślę że jeśli nie spróbujemy to nigdy sie nie dowiemy. :)
znam więcej uchideshi od ciebie
Mysle ze znajomosc duzej ilosci uchideshi nie ma tu nic do rzeczy. Raczej co byloby pozadane to osobiste doswiadczenia jako uchideshi u jakiegos powazanego mistrza - mozesz cos zaproponowac? :wink:

Jest to swoisty wyraz sympatii.

Moze. Ale jak konkretnie wyobrazasz sobie w dzisiejszych warunkach osobisty przekaz miedzy uczniem i mistrzem w relacji mistrz-uchideshi? W czasach Dziadka obejmowalo to jak najbardziej osobiste poslugi, typu przygotowanie kapieli, mycie ciala mistrza, masaz mistrza, pranie jego ciuchow, przygotowywanie jedzenia, zakupy, pomoc w najroznorodniejszych pracach domowych, dla rodziny, prowadzenie treningow w roznych miejscach kiedy zarobki z tego byly przekazywane rodzinie mistrza, itp...Jakie konkretnie elementy dzisiaj zastapia ewentualnie te ktore wymienilem i beda nosnikiem przekazu ?
osobiscie sadze ze takich elementow obecnie NIE MA.

Ale ja miałem na myśli uchideshi O-senseia

Oczywiscie tych sprzed II wojny swiatowej? :lol: Bo ci z lat 50-tych to byli uchideshi Syna, jak z cala pewnoscia wiesz, nieprawdaz?
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
... no nie wiem czy dojadanie po kims to wyraz sympatii ze strony osoby przekazujacej resztki jedzenia... ale coz, co kraj to obyczaj...
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

[Czy jestesmy dzisiaj w stanie nadać tej tradycji nową dopasowaną do współczesności formę, myślę że jeśli nie spróbujemy to nigdy sie nie dowiemy. A zatem mam zamiar spróbować. Komu moja skromna osoba wystarczy za nauczyciela to przekażę wszystko co wiem o budo i postaram sie stworzyć takie warunki dla rozwoju by wskazać gdzie dalej szukać samemu. Ilość miejsc będzie bardzo ograniczona.
Sądzę że dla osób spoza Warszawy może to być bardzo atrakcyjne z uwagi na mozliwość mieszkania za darmo w dojo.
JP


Czy szanowna redakcja budojo mogłaby napisać coś więcej w tym temaci, bo zaczyna się interesująco. czy po informacje raczej mamy zgłaszac się na priv?
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

... no nie wiem czy dojadanie po kims to wyraz sympatii ze strony osoby przekazujacej resztki jedzenia... ale coz, co kraj to obyczaj...

Nie wiem jak w programie uchideschi ale to w wielu kulturach było obecne. Najpierw jadł najważniejszy (najsilniejszy) a potem rodzina - żona i dzieci.. 8) Fakt ze to raczej w kulturach prymitywnych :oops: :oops:
To zjawisko czesto jest obserwowane u zwierząt -stąd słynny eksperyment z kurami pokazujący tzw. hierarchię dziobania -czysty Darwinizm :roll:
  • 0

budo_combol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Stare czasy , nowe czasy.
Nowa formula uchudeshi widze to tak.: intesywne treningi u jednego prowadzacego:
codzienne treningi po kilka godzin
+ raz na jakis czas zgrupowania "calodobowe"(wspolne posilki sila rzeczy)
+ nocne zajecia w polmroku lub nawet pociemku
+ weekendowe maratony ( z przerwami na sen(wspolny bez podtextow))
+ rozne formy: ken, aiki, jutsu, kokyu

trening,trening, trening bez zadnego prania mózgu o duchach z przeszlosci, kosmosie itp. to pewnie wyjdzie samo :wink: :lol: przy takiej intensywnosci 8O

a wszystko w niewielkim gronie max 10 osob.

traci troche fanatyzmem, ale czy to ze cwiczymy po 10 lat sztuke dla sztuki (bez wspolzawodnictwa, bez widokow na jakis wymierny sukces, glorije i chwale) to czy to nie jest juz fanatyzm? :P

kto z was jest wstanie z lekkim sercem powiedziec o jutra nie cwicze przez 5 lat? juz po jest was 8) :lol: :)

tak to sobie wyobrazam
A jak to widzi Redaktor? :?:
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
Zastanawiam się tylko jakie trzeba spełnic warunki, żeby wziąć udział w tym programie.
Z drugiej strony ciekawe, kto by to finansował. Takie mieszkanie w dojo przez 10 miesięcy.
Ale bardzo mnie to ciekawi, a smuci brak rzeczowych informacji. To powinno być jawne. Jak, gdzie, co, kto itp. ??
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
nie wiem ile osób tu było uchideshi i jak długo. ja byłem u Chiba Sensei przez 6 miesięcy i szczepan ma całkowitą racje - dwadzieścia kurna cztery godziny na dobę. nauczyciel bierze za ciebie całkowita odpowiedzialnosć a ty oddajesz mu cały swój czas i uwagę. dodatkowo praca w dojo - praktycvznie jego prowadzenie, opieka nad początkującymi , częśc zajęć do prowadzenia i 1000 małych rzeczy do zrobienia codziennie. ponadto nauczyciel wpływa na to jak spędzasz czas, co jesz i tp. tak jest w san diego i ja znam tylko taki system .ponadto nigdy nie było nas tam wiecej niz 2 sztuki.
moja uwaga - nie powinien mieć uchideshi ktoś kto sam nigdy nim nie był. to posyłanie ludzi gdzieś gdzie sie samemu nie było i poprostu szukanie darmowej siły roboczej zamiast opłacania stróża i sprzątaczki
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce
pmasz
Super. Strasznie Tobie zazdroszczę.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

tak to sobie wyobrazam

Combol, to co ty sobie wyobrazasz, to wylacznie strona fizyczna i to mocno okrojona. Zeby to cwiczyc nie musisz spac w dojo i byc uchideshi, wystarczy cwiczyc normalnie codziennie + co-weekendowe staze. Program uchideshi, to cos duzo glebszego, to BEZPOSREDNI i OSOBISTY przekaz z serca mistrza do serca ucznia.
Jak to wykonac w dzisiejszych czasach - oto jest pytanie.
Mysle ze z ludzi cwiczacych w Polsce jedynie Pmasz ma jakiekolwiek wstepne pojecie jak to przebiega w rzeczywistosci.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Program Uchideshi w Polsce

BEZPOSREDNI i OSOBISTY przekaz z serca mistrza do serca ucznia. Jak to wykonac w dzisiejszych czasach - oto jest pytanie.

Jak to jak :?: 8O Zwykła transfuzja od zastawki do zastawki :rofl: :rofl: :rofl:
Sorry, ale tego rodzaju rozważania mnie nie przekonują. Myslę ze Jurek niepotrzebnie używa nazwy uchideschi dla swego programu, bo tak spieramy sie o termin i jego zawartośc, a tego w warunkach współczesnego świata i okolicznościach Europejskiej kultury nie da się przeszczepić.
Ta roslina albo obumrze, albo bedzie jakimś potwornym mutantem. Stanie się albo clownem albo Frankensteinem. Tak i tak :dupa: blada :( :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024