Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym jest hakama?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_smile
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
Sorki za powtórke ale tu ten post wydaje mi sie bardziej na miejscu więc powtarzam :wink:
Byłem na stronce robercika i tak mi się nasunęło a propos hakamki, chętnie się dowiem jakie zdanie jest szanownego grona "w tym temacie".

Tam są zdjątka z obozu aikidockiego. Panienki nieuprawnione w hakamkach. Eh, świat się wali, a dziadek w zaświatach się wścieka. Co jest. Na noszenie hakamy to sobie trzeba zapracować. A tu niewiastki co ledwo może rok ćwiczą poubierane w to wyróżniające odzienie. Ja się pytam, kto wpadł na taki pomysł? O tempora o mores! Kiedyś to takie młodziki byłyby szczęśliwe żeby mistrzowi złożyć hakamę, a teraz mistrzowie chyba tak się w łaski wkupują . A może za łatwo taką hakamke zdobyć?

Tak poważnie to myślę, że hakama jest wyróżnieniem i jak miecz jest nie do udostępniania osobom nieupoważnionym. A co wy na to?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?

Tam są zdjątka z obozu aikidockiego. Panienki nieuprawnione w hakamkach. Eh, świat się wali, a dziadek w zaświatach się wścieka. Co jest. Na noszenie hakamy to sobie trzeba zapracować.


Nie ma w tym niczego złego. Poniżej tekst, który pokrótce opisuje różnorodność zwyczajów dotyczących noszenia hakamy. Wszystko zależy od lokalnych zwyczajów. A Dziadek uważał, że aikido jest zbyt poważną sztuką, żeby ćwiczyć je w bieliźnie bez hakamy.

In many schools, only the black belts wear hakama, in others everyone does. In some places women can start wearing it earlier than men (generally modesty of women is the explanation - remember, a gi was originally underwear).
O Sensei was rather emphatic that EVERYONE wear the hakama, but he came from a time/culture not too far from wearing hakama as standard formal wear.


Tekst pochodzi z AIKIDOFAQ: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_smile
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
No tak argument mocny, ale czy letniość i ambiwalencja jest do końca na miejscu w tym akurat przypadku?

Czy jednak zasady nie powinny być chronione, a nie dewaluowane. Owszem żyjemy w czasach względności :)
ale czy to dobrze? Czy jednak pewne wartości nie powinny zostać zachowane?

Czy dostanie hakamy wraz z wysokim stopniem nie jest na tyle niepowtażalnym i nobilitującym faktem, iz powinien zostać zachowany i kultywowany w niezmienionej formie? :wink:
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?

Czy jednak zasady nie powinny być chronione, a nie dewaluowane. Owszem żyjemy w czasach względności :)
ale czy to dobrze? Czy jednak pewne wartości nie powinny zostać zachowane?

Dzięki wiecznej równowadze między tradycjonalistami a rewolucjonistami, tradycje, zasady i wartości zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc jest z czego wybierać. Ja tam wolę zmieniać własne tradycje niż cudze i gdybym poszedł na trening w miejsce, gdzie hakama by mi nie przysługiwała, to bym jej nie założył. Przecież tak właśnie jest z kendokami przychodzącymi na treningi aikido. Mimo, że w kendo hakama jest strojem obowiązującym wszystkich, zakładają gacie do gi zamiast hakamy, bo wiedzą, że tu hakama im się nie należy.

Czy dostanie hakamy wraz z wysokim stopniem nie jest na tyle niepowtarzalnym i nobilitującym faktem, iz powinien zostać zachowany i kultywowany w niezmienionej formie? :wink:

A ja marzę, żeby niepowtarzalne było potykanie się o własną hakamę, żeby to się już nigdy nie powtórzyło. Ale i tak czasami zdarza mi się zaplątać we własne pludry. :wink:

Kultywowanie tradycji jest bardzo cenne, ale noszenie hakamy jest tradycją japońską, a nie polską, i trzeba by się odnieść do zasad japońskich, które są bardzo różnorodne i często się zmieniają.
  • 0

budo_bochema
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
Ale smile mówi o porzyczaniu hakamy ludziom bez prawie żadnych umiejętności, a nie klubowym pozwoleniu na noszenie hakamy i japońskich tradycjach.

A swoją drogą nie wiedziałem, że istnieje polskie aikido :D
  • 0

budo_smile
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
Prorok skupił się na głoszeniu dobrej nowiny. :) ale zapomniał, że można miłować i kultywować tradycję, bez tego to co ćwiczymy zamieni się szybko w "kota przesiąkniętego psem" :lol:
  • 0

budo_greebo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
Smile to sa tylko zdjecia w hakamie, dziewczyny sobie porobily zeby zobaczyc jak w hakamie wygladaja :)
Moim zdaniem nic bulwersujacego, hakama ma jakies tam znaczenie tylko w czasie treningu aikido, a przymierzac kazdy sobie moze do woli poza treningiem to tylko zwyczajny stroj(no w Polsce raczej egzotyczny).
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
Ja zawsze mialam troszke inny stosunek do hakamy i zadnej nie przymierzylam(nawet o tym nie pomyslalam) dopoki nie moglam tego zrobic "oficjalnie". Mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi. Zawsze mialam ciut inny stosunek do tego egzotycznego stroju ;)
  • 0

budo_smile
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?

Smile to sa tylko zdjecia w hakamie, dziewczyny sobie porobily zeby zobaczyc jak w hakamie wygladaja :)
Moim zdaniem nic bulwersujacego, hakama ma jakies tam znaczenie tylko w czasie treningu aikido, a przymierzac kazdy sobie moze do woli poza treningiem to tylko zwyczajny stroj(no w Polsce raczej egzotyczny).


To są zdjęcia z dojo. No już nie chcę drążyć poczułem zgrzyt i napisałem.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?

Prorok skupił się na głoszeniu dobrej nowiny. :) ale zapomniał, że można miłować i kultywować tradycję, bez tego to co ćwiczymy zamieni się szybko w "kota przesiąkniętego psem" :lol:

Bo ja jestem umiarkowanym tradycjonalistą, co prawda hakamę noszę, ale czasami piorę hakamę, co jest poważnym odstępstem od tradycji. Nigdy nie zapomnę japońskiego studenta, który zobaczywszy jak wkładam gi do pralki, przełamał swój strach przed gaijinami i zaczął łamanym angielskim tłumaczyć, że tak nie wolno.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
kiedy zaczalem cwiczyc,to w ogole nie rozumialem fenomenu hakamy.odpowiednik pasow z innych styli i tyle.do tego drogie to,choc warte pewnie kilkanascie zlotych.i nie zmienialo mi sie z czasem.a teraz patrze na to jak Fiodor,mimo ze sie swojej nie doczekalem ( choc na upartego juz niedlugo bym zakladal).zawsze mnie smieszylo jak slyszalem gadki "a ja juz za rok hakame wloze!!!", "a wiesz,ze kobiety maja hakame od 3 kyu?bede miala szybciej niz ty!!!!!" itd.albo przegiecia,jak ojcowie.matki z hakamami dawali je swoim dzieciom do zlaoeznia po treningach....i niektorzy sie dziwia,ze odszedlem z aikido :wink: :twisted:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?

Ja zawsze mialam troszke inny stosunek do hakamy i zadnej nie przymierzylam(nawet o tym nie pomyslalam) dopoki nie moglam tego zrobic "oficjalnie". Mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi. Zawsze mialam ciut inny stosunek do tego egzotycznego stroju ;)


i masz dobry stosunek :-) do sprawy noszenia hakamy.


Prorock powiedział

Bo ja jestem umiarkowanym tradycjonalistą, co prawda hakamę noszę, ale czasami piorę hakamę, co jest poważnym odstępstem od tradycji. Nigdy nie zapomnę japońskiego studenta, który zobaczywszy jak wkładam gi do pralki, przełamał swój strach przed gaijinami i zaczął łamanym angielskim tłumaczyć, że tak nie wolno.




ja też piorę, nawet czasami prasuję, kiedyś jak jeden Japonczyk się o tym odwiedział to mnie pochwalił za to że nie chcę wyglądać jak cieć. zależy od Japończyka, a że nie wolno prac to nie wiedziałem :?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
A jak jest "wygladac jak ciec " po japonsku? :lol: czy to nie bylo cos w stylu "masakatsu agatsu" ?
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym jest hakama?
nie wiem, gościu mówił po angielsku, :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024