Skocz do zawartości


CS SRK czy Fallkniven A1?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

GośćGuest_budo_wysz_*

Guest_budo_wysz_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

CS SRK czy Fallkniven A1?
Witam,

Od dluzszego czasu choruje na porzadny uniwersalny noz wyprawowo-lesny. Tak, ktorym bez problemu mozna mniejsze drwa porabac, podlubac, ale tez oprawic rybe, czy porznac nieszczesnego pomidorka.

Wczesniej uzywalem zestawu Victorinox Hunter + toporek Fiskarsa, ale przy niektorych pracach inox jest juz za maly, a toporek za duzy.

Kase mam odlazana, ale ciagle waham sie pomiedzy SRK a Fallknivenem A1 lub F1.

Czy ktos z was mial okazje porownac te noze? Co wybrac? Amerykanska legende, czy finskie doswiadczenie? Co wy byscie wybrali jako uniwersalny noz do lasu, w gory i nad wode jako glowny noz przy pasku razem z Leathermanem Wavem (ktory to Wave sluzy mi tez jako folder)?

Szlag mnie trafia, bo i SRK i A1 podobaja mi sie jak diabli, a moge kupic tylko jeden.

pozdr
wysz[/list][/code]

budo_xarr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 409 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
jezeli chcesz noz naprawde twardy i do wszystkiego ktory cie nie zawiedzie przy jednoszesnym lekkim dbaniu o klinge po kazdej ciezszej pracy ... to sie nie zastanawiaj i bierz SRK :lol:

mi sie osobiscie jakos niezabardzo widzi stal VG-10 w takim koniu roboczym ... co innego weglowka ... :wink:
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
Rzecz gustu, bo sa podobne i dobre, jeden i drugi. A1 jest nieco dluzszy.
Osobiscie wole A1, i nie mam pojecia co przedmowca ma do stali VG-10...

Wybierz na czuja!
  • 0

GośćGuest_budo_wysz_*

Guest_budo_wysz_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
No i nadal mam zagwozdkę...;)

Dwa posty i dwie przeciwstawne rady...

SRK jest na tyle popularny, że wiadomo o nim wszystko a nawet więcej. I na pewno jest swietnym wołem roboczym,.

Co jednak mi byscie mogli podpowiedziec o A1? Tak sie składa, że mogę go ze Szwecji (nie Finlandii...;) sprowadzić taniej przez kumpla. tylko, tak sie składa, ze poza propagandówką fabryki cięzko jest znaleźc jakieś obiektywne recenzje. Moze masz cos wiecej Lo-Han?

Na czuja wole nie wybierać, bo nóz ma byc wybrany z rozmysłem i posłuzyć mi przez jakis czas.

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
Dosc dlugo uzywalem F1, A1 krocej, ale kilka slow moge powiedziec. Duzo lepiej pracowalo mi sie Fallknivenami, SRK mnie nigdy do siebie nie przekonal. Co do VG10 ... nie wiem Xarr czego uzywales, ale VG 10 w Fallknivenach spelniala wszystkie moje oczekiwania co do stali w nozu survivalowym. I nie rdzewiala po obraniu jablka :wink: Poza Fallknivenami jesli chodzi o VG10 uzywalem Spyderco, obecnie Al Mar SERE, i w przypadku tego ostatniego musze stwierdzic, ze wiele renomowanych nozy ze 154CM czy ATS34 nie dorownuje mu klasa.
Jak dla mnie, bierz Fallknivena.
Wojtek
  • 0

budo_nurek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
F1 ma lepiej tnaca geometrie ostrza - taka bardziej przypominajaca szlif plaski. SRK jest szlifowany szablowo, i przy glebszym cieciu trudniej sie prowadzi.

IMHO z tych trzech nozy F1 jako wyprawowy jest najfajnejszy, szczegolnie jesli masz zamiar dalej dzwigac siekiere.

Gdy bedziesz kupowal wybierz wersje z pochwa a Kydexu.


pozdr

n.
  • 0

GośćGuest_budo_wysz_*

Guest_budo_wysz_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
dzieki za pomoc!

Chyba rzeczywicie wezme Fallknivena. A SRK to troche jak Ferrari - moze nie jest najlepszy, ale po prostu trzeba go miec. Bedzie nastepny w kolejnosci ;)

Jeszcze jedno pytanie - Fallkniven sprzedaje tez gole klingi do oprawienia samemu. Znajomy rusznikarz moglby mi dopasowac rekojesc i pochwe do lapy (jestem leworeczny). Zwlaszcza, ze samo ostrze jest tansze ;)

Kombinowac, czy zdac sie na fabrycznych expertow?

pozdr
wysz

budo_xarr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 409 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?

Dosc dlugo uzywalem F1, A1 krocej .


hmm no to ok :) ale moim zdaniem SRK jest nozem bardziej uniwersalnym ... chociaz dalej idac skoro ma zamiar nosic ze soba siekiere czy inne narzedzia zastepcze to w sumie ten zgrabny maluch F1 z pochwa z kydexu sie nada , mialem i mam do czynienia z VG-10 od Spyderco no i jest to bardzo dobra stal ale jakos nie bardzo mi sie widzi w nozu do survivalu :wink:


Pozdrawiam
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
Oba noże mają swoje zalety. Ja chyba stawiałbym na SRK - jak już mam coś rąbać, to najlepiej węglówką. SRK ma też duże pole przekroju poprzecznego, co może nie daje tak dobrego efektu cięcia jak w F1 ale za to jest z niego kawał łomu. Cóż... wybierz sam. Jedno jest pewne, każdy wybór spośród tych noży będzie dobry, i na pewno cię nie zawiedzie w terenie :D
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?

SRK ma też duże pole przekroju poprzecznego, co może nie daje tak dobrego efektu cięcia jak w F1 ale za to jest z niego kawał łomu.


Wiesz Piter, F1 to wyszedl pozniej w rozmowie, porownaj SRK z A1 od ktorego sie zaczelo i juz bym sie zastanawial ktory z nich to wiekszy kawal lomu :D
Wojtek
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
[/quote]Tak sie składa, że mogę go ze Szwecji (nie Finlandii...;) sprowadzić taniej przez kumpla.[/quote]

No w koncu to Szwedzka firma, nie finska. Tylko ze wielokrotnie widzialem noze Fällkniven tansze w USA niz tu w Szwecji!

[/quote]Moze masz cos wiecej Lo-Han?[/quote]

Nie mam nic wiecej, nie jestem objektywny i wole A1, ale nie wynika to z zadnych ciezkich testow.
Jesli chodzi o fachowe wypowiedzi to raczej czytaj posty WAR'a i Pitera.
W sumie dalej proponuje zebys wybral na czuja, moze na wyglad.
Ktorykolwiek z nich kupisz to bedzie to dobry zakup.
  • 0

GośćGuest_budo_wysz_*

Guest_budo_wysz_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
moze nie do konca jasno wyrazilem sie w poprzednich postach

A1 lub SKR dlatego, ze:

NIE CHE juz nosic toporka i dlatego potrzebuje zastepstwa - oczywiscie do miejszych konarow, robot obozowych, ale i kuchennych - zwlaszcza na jednoosobowe wypady w gory.

2 tygodnie temu bylem w Bieszczadach i po 3 dniach na szlaku mialem juz dosc. Kilkukrotnie chcialem toporek wypieprzyc w krzaki, ale zawsze robilo mi sie zal tak pieknego narzedzia i taskalem go dalej. Tak od paru ladnych lat ;)

Niech Fiskars zostanie na grupowe wypady, ja potrzebuje uniwersalnego, mocnego ostrza + 2 x malenstwa w Wave'ie.

(ale pomidorki tez powinien kroic - na wszelki wypadek)

to ja juz kurnia nie wiem......;(

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
WAR... co do cięcia, różnica w tym jak tnie SRK i A1 jest zerowa (sprawdzałem na kartonach). To ten sam typ szlifu w końcu. Dla tego porównałem cięcie SRK do F1, który tnie lepiej. A jeśli chodzi o "łomowatość" to czy A1 czy SRK - w sumie jeden pies jak dla mnie. Oba w zastosowaniach "leśno - terenowo - survivalowych" są w zasadzie niezniszczalne. Ale jak przychodzi do rąbania, to nie ukrywam, że skłaniałbym się raczej ku stali węglowej Cold Steela (ale to tylko moja osobista opinia!). VG10 jest bardzo dobrą stalą i z doświadczenia oceniam ją wysoko. Delica z VG10 to jeden z moich stałych "kurtkowców" i trzyma ostrze jak trzeba a nieraz ma sporo roboty w ogródku u teściów. Miałem w ręku A1 kilka razy np. w ostatni weekend na zlocie strzeleckim, ale niestety, przyznaję, nie było mi dane tym akurat nożem na poważnie się w lesie zabawić. Zaś SRK spisał się nie raz doskonale w moich rękach, więc cóż mógłbym polecać spośród tych dwóch? No niestety tylko SRK i to właśnie nie porównując go bezpośrednio do A1 bo nie mam ku temu podstaw. A jak napisałem A1 to również świetny nóż!
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
Male porownanie:
Dołączona grafika

Dane:
Dlugosc calkowita: 11.0"
Dlugosc ostrza: 6.3"
Stal: VG-10
Dlugosc rekojesci: 4.7"
Material rekojesci: Kraton
Waga: 11 oz
Pochwa: Kydex

Dołączona grafika

Dane
Dlugosc calkowita: 10.75"
Dlugosc ostrza: 6"
Stal: Carbon V
Dlugosc rekojesci: 4.75"
Material rekojesci: Kraton
Waga: 8.2 oz
Pochwa: Concealex

A1 jest masywniejszy, bezsprzeczna zaleta jest mniejsza rdzewnosc Fallknivena, ja nie jestem hardcorowym survivalowcem, i robiac cos w nocy na mokrym materiale, to ja ide spac, a nie siedze jeszcze i zabezpieczam noz :wink:
Wojtek
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
to nie a1 , ale zawsze coś. polecam też inne testy ze stronki.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
Bawilem sie tymi dwoma nozami dosyc dluzo i musze powiedziec ze rzeczywiscie stosunek ceny do wartosci produktu jest tu znakomity.
A1 jest masywniejszy to przeciez 1/4 " , SRK to 3/16 , ale przy cieciu wlasnie ta mniejsza grubosc ( niznacznie ) wychodzi SRK na dobre.
Wywazenie , tu lepiej jednka zawsze mi sie uzywalo A1 , po prostu lepije chodzil mi rece przy roznego rodzaju pracach.
Stal , A1 pomimo braku pokrycia niezle znosi wilgotnosc nawet ta podwyszona ontaryjska.Nie mozna sie przyczepic tez do SRK , ale nigdy nie przpadalem za powder coating , po roku uzywania SRK nie wygladal zbyt ciekawie.
Zgodze sie Piterem ze jednka SRK lepiej trzyma ostrze , na twardym drzewie , A1 szybciej ma dosyc i ostrze przestaje byc agresywne.
Co kupic do survivalu ???? Ja polecam Fällkniven A2
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: CS SRK czy Fallkniven A1?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

ślepy jestem, a1 też jest...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024