Skocz do zawartości


Zdjęcie

nunchaku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_chack
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

nunchaku
Witam!
Mam pytanie zwiazane z nunchaku. Bardzo chcialbym nauczyc sie poslugiwania ta bronia, ale w szkole, w ktorej sie ucze, cwiczenia z ta bronia nie sa obecne. Bardzo prosilbym o informacje na temat sron internetowych lub ksiazek (jesli te ostatnie, to miejsce gdzie mozna je dostac) wlasnie na temat tej broni. Chcialbym tez dowiedziec sie czegos wiecej na temat jej rodzajow, materialow z jakich sa wykonane itp.
Z gory dziekuje.
  • 0

budo_lukozuch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Google wyrzuca całą masę stron np:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Cośtam pewnie znajdziesz. Ale z tym pytaniem zwróc się raczej do karateków.
Nie widziałem w żadnym kung fu ćwiczeń z nunchaku, chyba że z "potrójnym nunchaku"
(samtsin kuan, czy jakoś tak :oops: ). Czy takie "prawdziwe" nunchaku, jakim machał
w filmach Bruce Lee było w ogóle w Chinach używane?
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Na forum "Bron i walka bronia" byl taki temat chyba, poszukaj sobie w archiwum.

Co do samego nunchaku, to chyba rozsadniej bedzie pytac karatekow - czesc z nich zajmuje sie takze kobudo. Oczywiscie, w chinskich sztukach walki wystepuja cepy, w tym porownywalne z nunchaku, ale nie wiem czy ktokolwiek z polskich instruktorow sie tym zajmowal. (Osobiscie radzilbym pytac Choy Lee Futowcow). Zreszta niech wypowiedza sie w tej kwestii osoby o dluzszym niz ja stazu...

Na polskim rynku jest chyba jeszcze do kupienia ksiazka Fumio Demury "Nunchaku. Bron karate w samoobronie".

To chyba byloby na tyle z mojej strony :wink:
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Oto link do tematu o nunchaku:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_chack
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Dziekuje za odpowiedzi.
Nie jestem jeszcze tak bardzo zaglebiony w kung-fu dlatego nie wiedzialem jak to dokladnie jest z tym nunchaku. O cepach slyszalem, to fakt, ale myslalem ze nunchaku tez jest w tej sztuce walki uzywane :?
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Co do "cepow" to nazywaja sie one san jie gun, czyli trojsekcyjny bicz/cep. Jak po kantonsku - nie mam pojecia (khem... moze by kto pomogl? :wink: )
W Polsce poza CLF cwiczy sie z tym sprzetem w szkolach Hung Garu, w Modliszce (cwiczycie chlopaki? bo ja tylko artykul czytalem ze sjg wystepuje jako bron w tang lang), w szkolach specjalizujacych sie w sportowym wushu.
Ladnie prezentuje sie ta bron w formach podwojnych.
Co do typowego nunchaku natomiast, to wymienia sie ja w opracowaniach, jako bron kf, ale w jakich stylach sie je cwiczy, tego niestety nie wiem (a moze ktos umie powiedziec cos konkretnego? Andrzej? Tomasz? Ge Ande? Widywaliscie typowe nunchaku w Chinach?).

K.
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
spotkalem sie z nunchaku w stylu polodniowego shaolin (wiem ze to nie wiele mowi, ale taka nazwe nosila szkola). fakt, ze gdy sie zjawili na zawodach to federacja miala watpliwosci czy ta bron jest rowniez chiska, ale jest, tylko fakt, ze ciezko znalezc nunchaku w typowych szkolach kung fu (podobnie sie ma z tonfa, ktora rowniez istnieje w kung fu, a przyjezlo sie mowic, ze to bron z okinawy)
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
No wlasnie, tak to jest z tymi "poludniowcami" ze kupe u nich roznych rzeczy widac, ale o konkretna szkole trudno sie dowiedziec i nie wiadomo, czy to, co robia to nie akurat za moda :wink:
Zartuje, po prostu niewiele jakos dostepnych rzetelnych publikacji jest na temat poludniowych styli wushu. Poza wing chunem rzecz jasna, ale on troche wlasnym zyciem zyje.

K.
  • 0

budo_chack
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Jesli chodzi o publikacje to wydaje mi sie, ze dawniej (a moze nawet i dzisaj) mistrzowie nie pisywali podrecznikow czy dokladnych informacji na temat wyuczonej sztuki walki (chodzi mi konkretnie o wushu). Wiedza przekazywana byla z ust do ust. Najbardziej zaawansowane techniki i tajemnice mogli poznac jedyni osobisci uczniowie (zazwyczaj byl to tylko jeden "wybraniec" mistrza).
Poprawcie mnie jesli sie myle.
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku

Ge Ande? Widywaliscie typowe nunchaku w Chinach?).

K.


Nie, ale jak bylem w Chinach, to mialem akurat odplyw zainteresowania kungfem :-)
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Ja na żywo w Chinach nunchaku nie widziałem. Ale widziałem w reklamach sprzedaży wysyłkowej. I w czasopismach o sztukach walki w reportażach ze szkół Jiequandao (Jeet kune do) - zwykle demonstrował to jakiś pan przystrzyżony na Bruce'a i w kombinezoniku z "Game of death". W jakimś pismie chińskim mam też formę z nunchaku (erjiegun), ale nie wiadomo co to, kto to i skąd to się wzięło (to chyba "Wulin" było, czyli pismo wydawane w Kantonie). I widziałem w artykułach o chińskiej broni różne cepy, w tym dwusekcyjne, a z nich niektóre o równych ramionach, ale dłuższych zdaje się niż w typowym nunchaku, a za to z krótszym łańcuchem, czy co tam między tymi badylami było wstawione.
Jeśli chodzi o tonfę, to chińskie formy (północno-shaolińskie) z czymś podobnym spotykałem w różnych książkach i czasopismach, z tym że też od okinawskiej tonfy to było zwykle dłużo dłuższe.
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku

(cwiczycie chlopaki? bo ja tylko artykul czytalem ze sjg wystepuje jako bron w tang lang)

K.


Witam,
w przekazie z Yantai nie ma tej broni natomiast w wielu przekazach w zależności od odmian modliszki potrójny 3cep pojawia się. W Polsce znany jest w/g przekazu z Hongkongu oraz jeden człowiek, który ćwiczył na Tajwanie zna formę z 3cepem w/g tamtejszego przekazu. Są to jednak formy raczej dodane do systemu w późniejszym okresie przez różnych nauczycieli.
Mam gdzieś nagranego Chińczyka z jakiś zawodów, który wykonuje formę z "nunchaku" - ale to raczej ściema.
  • 0

budo_lukozuch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Już sprawdziłem, że nazwę "sam tsin kuan" znam ze starego artykułu w czasopiśmie
"Wojownik" nr 1/93 :-) Był to artykuł pana Milczarka o tej właśnie broni w stylu
modliszki. Wtedy w PTKFM ćwiczono jeszcze wspomniany przekaz z Hong Kongu i
ćwiczono tą bronią, stąd też zapamiętałem kantońską nazwę :-)

Aha, przypomniałem sobie, że chyba w RT ćwiczą najprawdziwszym nunchaku :wink:
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: nunchaku
Hmmm, a mnie sie cos kolacze, ze w ksiazce pp. Szymankiewicza i Snigowskiego "Kung fu/Wu shu. Chinska sztuka walki" w rozdziale o broni byl narysowany jakis krotki cep podobny do nunchaku i chyba nawet byla podana nazwa chinska. Niestety, nie mam tej ksiazki tu na miejscu wiec nie sprawdze. Poszukajcie, jesli ktos z Was ma dostep do tej pozycji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024