Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Hej.
Mam pytanko. Czy jest w Polsce szkoła Shaolin Kung-Fu, taka gdzie szkolenie oparte na tym samym co w sławnym klasztorze? Tzn. nie tylko aspekty fizyczne walki, ale też medytacje itd. Wogóle gdzieś się uczy medytowania w polskich szkołach?
Ciekawy jestem, bo zainteresowała mnie medytacja. Sprawienie by podaczas walki miec czysty umysł itd.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
czysty umysl powiadasz?... hmm.... zapisz sie na Zen
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
przypominam sobie odpowiedz na podobne pytanie, nauczyciel nie stosowal medytacji na treningach, poniewaz juz sa one osc krotkie, lecz z mila checia dawal rady i sposoby medytacji!
a jak dobrze pamietam to np. na treningach choy lee fut w krakowie sie medytuje...
  • 0

budo_tomifu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Ja miałem na treningach medytacje, zarówno jako rozpoczęcie i zakończenie zajęć jaki jako oddzielne zagadnienie. Ale z tego co wiem nie praktykuje sie tego w innych szkołach chyba że jako formke relaksacji przed i po treningu. U nas traktuje się to bardzo powaznie i medytacja stanowi nieodzowny elemnet trengu walki.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
bo w regularnych szkolach kung fu nie ma na to czasu, dobra sesja medytacyjna to przynajmniej 20-30 minut dlatego polecam szkolki Zen, ktore sa czesciowo zwiazane z tradycja Shaolin.
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
tak,ale w stylu YANGa (wlasnie Shaolin Kung -Fu) , duza uwage poswieca sie rowniez na techniki medytacyjne

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
A moglbys krociutko napisac, jak to w praktyce wyglada?
Tzn. co konkretnie robicie na treningu i ile czasu to zajmuje?

K.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
1. byc moze mylicie techniki relaksacyjne i chi kung z medytacja. Medytacja jest ogolnie rzecza dosyc zlozona i nawet cos tak prostego jak zazen powinno sie robic pod okiem nauczyciela.
2. to ze sie spedza pierwsze i ostatnie 10 minut w odprezajacej pozycji to nie jest tak naprawde medytacja. Natomiast jest to bardzo korzystne podczas dalszego treningu. Bo: pozbywamy sie napiec przed treningiem (np.jak ja ide na zajecia po 11h przed komputerem to jestm spiety dosyc) i przed wyjsciem z treningu "puszczamy" ten caly zastrzyk emocjonalny jaki dostajemy np. podczas sparingu.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
O, o wlasnie...
Dlatego chcialem dopytac, co oni wlasciwie robia na tych zajeciach.
Bo jakis czas temu na ten przyklad uslyszalem, ze ten yiquan, "to najpierw qigong robia, a potem sie okladaja po ryjach". Sil mi nie starczylo, zeby wyprostowac ten "qigong". "Okladania po ryjach" nie bylo potrzeby prostowac :)

K.
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Ja nie robie NIC jesli chodzi o medytacje :-)

Mowilem o Shaolin Kung-Fu
Bardzo istotnym elementem tego stylu jest Tai-Chi wg przekazu Yanga Ywing Minga, na czym polega to nie musze tlumaczyc.

Duzo cwiczen medytacyjnych jakie byly prowadzone na zajeciach to zblizone cwiczenia oddechowe jak w Yoga.
dziwnie wygladaja dla laikow (jak i dla calej reszty;) i trudne w opisaniu...(np. siad skrzyzny, rece zlaczone kciukami i stukanie baaardzo powoli zebami, pozniej coraz szybciej jakby sie cos gryzlo, przy tym nalezy sie skoncentrowac na tantiem i powoli oddychac, albo ruchy rak - wzniosy do gory (wdech) i gwaltowne opuszczenia na dol wydech...takich roznych dziwacznych cwiczen bylo duzo)
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?

Duzo cwiczen medytacyjnych jakie byly prowadzone na zajeciach to zblizone cwiczenia oddechowe jak w Yoga.
dziwnie wygladaja dla laikow (jak i dla calej reszty;) i trudne w opisaniu...(np. siad skrzyzny, rece zlaczone kciukami i stukanie baaardzo powoli zebami, pozniej coraz szybciej jakby sie cos gryzlo, przy tym nalezy sie skoncentrowac na tantiem i powoli oddychac, albo ruchy rak - wzniosy do gory (wdech) i gwaltowne opuszczenia na dol wydech...takich roznych dziwacznych cwiczen bylo duzo)

Podobny opis widziałem gdzieś na sieci, tylko bez stukania zębami. :-) To chyba standardowa pozycja.
Co to jest tantiem? :P
Ciekawią mnie te tajemniczo brzmiące aspekty Shaolin Kung-Fu. To jak kontrolować energię chi. Jak najlepiej koncentrować się, m.in. podczas walki. Jak utwardzać ciało (z tego co czytałem to oprócz wielu powtórzeń uderzeń daną częścią ciała, stosuje się jakieś "mikstury" z ziół - pewnie takie szczegóły nie są wam znane? tzn. chodzi mi o skład takich "mikstur").
Czy uczycie się na treningach mapy czułych punktów u człowieka? Czy używacie w ćwiczeniach takich map (np. naklejonych na ścianę) lub manekinów (np. z drewna) z zaznaczonymi punktami witalnymi?
Może głupie są te pytania, trochę poczytałem o Shaolin, ale zbyt dużo nie wiem.
Sam chciałbym sobie poćwiczyć styl: Pięść Oko Feniksa, bo wydaje mi się to bardzo efektywne i stosunkowo niezbyt trudne. :P (Poza tym trenuję capoeirę).
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?

Sam chciałbym sobie poćwiczyć styl: Pięść Oko Feniksa, bo wydaje mi się to bardzo efektywne i stosunkowo niezbyt trudne.


Chuka Shaolin? Tak, sifu w dzwonach i kwiecistej koszuli bylby najlepszy. Moglbym sie zapisac ;)
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
W krakowskim CLF medytacja wystepuje.

W sekcji Ving Tsun Kuen, w ktorej cwicze zasadniczo nie ma "klasycznej" medytacji takiej jak w zen/chuan.
Swoja droga, nie chcialbym truc, ale nalezaloby tu uscislic pojecie "medytacji" - dla jednego medytacja jest medytacja zen/chuan wlasnie a dla innego np. koncentracja na sile jet chun w Siu Lim Tao to juz takze medytacja...

Pozdrawiam
  • 0

budo_jute
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Łodzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
WITAJ Seroslaw

Medytacja to temat morze o którym można długo.
Jezeli chodzi o Shaolin oni bazują na praktyce Chan(jap Zen). Jest mało szkól Kung Fu w Polsce gdzie praktykuje sie i naucza medytacji. Jak napisał Yareck treningi sa krótkie i brakuje czasu na medytacje. A po drugie to ilu nauczucieli tak naprawde medytuje w czynny sposób w jakimś ośrodku Zen lub ma nauczyciela duchowego. Wiesz bo oszołomów jest dużo i na nich trzeba uważać. Jak sam widzisz sami dyskutujący mają rózne poglądy na medytacje. Sam musisz okreslić czym jest dla ciebie medytacja. Czy jest to siedzenie w danej pozycji z pewnym układem rąk i koncentracja na oddechu, powtarzanie mantry, czy praca z koanem. A może jest to płynne i spokojne ćwiczenie Chi gong lub bycie świadomym siebie tu i teraz w każdej sytuacji.
Stary odnośnie walki i czystego umysłu. Czystrzy to on już chyba być nie może. Popatrz co sie dzieje z twoją świadomościa na sparingu. Jestes ty i twój przeciwnik i tylko ta chwila. Nie ma cycatej Anki ani zasranego profesora czy nie zapłaconych racunków jest TERAZ i nie ma potem czy wczesniej. I to jest medytacja. Po walce ogarnia cię spokuj i cisza i jest ci super masz wszystko w nosie bo jest teraz.
Pozdrawiam
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Dzięki JuTe za odpowiedz :D

Ciekawy jestem co kryje się za określeniem: "kontrolować energię chi". Gdzieś to na necie przeczytałem odnoście Shaolin Kung-FU właśnie.

Wiecie może coś więcej o "miksturach" jakich używają tamtejsi mnisi przy utwardzaniu ciała (po nawalaniu np. w worek piasku) by zapobiec nieodpowiednim następstwom nadwyrężania ciała.

Czy uczycie się na treningach mapy czułych punktów u człowieka? Czy używacie w ćwiczeniach takich map (np. naklejonych na ścianę) lub manekinów (np. z drewna) z zaznaczonymi punktami witalnymi? Szukam takiej mapki bo chciałbym sobie poćwiczyć styl: Pięść Oko Feniksa.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
$ero$lav, prosze, powiedz, ze robisz sobie z nas jaja...
Albo napisz, ile masz lat...
prosze....

K.
  • 0

budo_jute
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Łodzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
$ero.

Jak mi powiesz czego ty szukasz i czy masz ponad 15 lat to możemy pogadać. Bo widzisz znam taki przypadek z doświadczenia :lol:

Także nie owijaj w bawełne tylko jak u księdza na spowiedzi ile masz lat,
skąd jesteś, i co ćwiczysz. A jak nie to gitary nie zawracaj tylko wróć do artykułów i filmach o Shaolinie. Żyj swoim światkiem

Pozdrawiam

Ps. KrzysT ma racje dobrze wiedzieć z kim się gada na takie tematy i co on ma do powiedzenia :)
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Ogólne rzecz biorąc to chciałem się dowiedzieć jak bardzo różni się Shaolin Kung-Fu od tego w Polsce. I już wiem :D

Dobra idę sobie poczytać więcej, ale jeszcze chyba tu wrócę :P :twisted: .
Tak poza tym nic o sobie nie powiem :roll: hehehehe.
  • 0

budo_jute
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Łodzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Seros Caporitas

Naucz się składać polszczyzne. Jaki Shaolin Kung Fu od tego w Polsce.
Piszesz jak baba a miedzy wierszmi czytać mi się nie chce. Więc przejdz do konkretów. A jak tego nie potrafisz to zmykaj potańczyć. Bo nikt tu cię o nic prosić nie będzie tym bardziej że to ty zaczołeś od pytania. :twisted:

Rzegnam oziemble :)
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
nie zebym sie czepial...ale ktos tu pisal o polszczyznie;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024