Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_jute
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Łodzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Dzięki Mafox
  • 0

budo_tomifu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Medytacja i kontrolowanie energii CHI przeplatają się nawzajem. Najprostsze okreslenie medytacji to wyciszenie. Ta metoda polega na utrzymywaniu "czystego" umysłu w dowolnej pozycji. Praktyka powinna na początku trwać 15-30 minut. Nie wolno "wyłączać się", wszystkie bodźce z otoczenia są przez nas odbierane, ale ich nie analizujemy i nasze myśli za nimi nie podążają. Umysł jest jak lustro - tylko odbija rzeczywistość. Im gładsze lustro tym odbicie bardziej zbliżone do realności. W walce przydaje się to na wiele sposobów. Potrafimy bezbłędnie zobaczyć podpuche przeciwnika, wiemy jaka technika gdzie uderzy itp. Oczywiście nie przychodza takie umiejętności po miesiącu :D

Co do nauki mapy punktów, jest ona rozwinięciem medytacji. Uczymy wykorzystywać w praktyce energię CHI. Oczywiście najpierw teoria, potem praktyka na sucho (manekin) i następnie realia. "Zanim nauczysz się zabijać, naucz się leczyć", każdy odpowiedzialny nauczyciel stosuje taką zasadę. I jak ktoś wcześniej wspomniał we współczesnych szkołach walki nie ma czasu na taką naukę, a też myślę że i wielu chętnych by się nie znalazło. Droga długa i ciężka i efekty po wielu latach. Zawsze można zaliczyć coś szybszego :)

Jeżeli kogoś poważnie interesuje ten temat zapraszam na obóż:
10-24 lipca wioska Gołubie, 50 km. od Gdańska, w poblizu Kościerzyny, szczegóły na maila

Pozdrawiam
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Tak sobie siedzę w środku nocy i czytam te bzdety o medytacjach to płakać się chce...
Medytacje na treningach ? Jakieś bzdury !!!
Medytacje na treningach CLF ? Chyba jeszcze większe bzdury !!!

Ludzie pomyślcie kilka razy zanim kretynizmy zaczniecie znowu wypisywać !!!

Medytacja to zbyt złożony proces aby go na treningach "robić"... chyba że macie na myśli siedzenie w bezruchu (lub stanie) przez krótką chwilę i myślenie o tym aby nie myśleć !!!

HA HA HA HA HA !!!
Uważajcie abyście nie zaczeli lewitować :D
  • 0

budo_silentgreg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
a czemu to niby mają byc takie bzdury??Byłoby miło gdzybyś wyjasnił??i ile to dla ciebie chwila??
Mam takie pytanie na marginesie ile wytrzymasz siedząc w bezruchu w zazen??(i jeśli praktykujesz medytacje to ja długo)
Oczywiście co innego medytacja statyczna a co innego w ruchu.
W mojej sekcji jest raz w tygodniu trening poswięcony medytacji statycznej(właśnie typu siedzenie).Tu zgadzam się z tomifu:"umysł jest jak lustro-tylko odbija".Nie zamykamy się na otaczająca nas rzeczywistośc ale tez nie staramy się na nią reagować.
Co do Seroslava to jak wyjdziesz z kręgu baśni o światyni Shaolin to możemy pogadać na poważnie bo tak na dłuższą mete to rzeczywiście załamac się idzie.
PS.TSAILIFO mogę sie z toba zgodzić jeżeli ktoś twierdzi że chwila skupienia przed i po treningu jest dla niego medytacją(chyba ze osiągna taka biegłość a w dzisiejszym społyczeństwie zbytnio nie chce mi sie w to wierzyć)wtedy to dla mnie też bzdura. :roll:
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Nie wdając się w szczegóły... moim zdaniem medytacja ma wogóle jakiś sems jeżeli praktykujesz ją codziennie. Takie minimum to 40-60 minut.
  • 0

budo_silentgreg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Z tym musze się zgodzić za minimum można uznac ze 30 minut.No i oczywiście regularna przaktyka(czytaj jak najczęsciej najlepiej codziennie) byle nie sporadyczna.Wtedy naprawdę można coś osiągnąć. :) :) :)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?

Z tym musze się zgodzić za minimum można uznac ze 30 minut.No i oczywiście regularna przaktyka(czytaj jak najczęsciej najlepiej codziennie) byle nie sporadyczna.Wtedy naprawdę można coś osiągnąć. :) :) :)


taaaaa.... np mozna w wariatkowie wyladawac... :)

ja sie wcale nie nabijam w Pekinie jest specjalny szpital gdzie sie leczy ofiary treningow mentalnych, medytacji i qigongow....
i slyszalem ze pacjentow calkiem sporo....
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Bardzo mozliwe... wiadomo ze nie każdy sie nadaje to różnych spraw... zresztą nadgorliwcy często mogą zrobić sobie krzywde... :D
  • 0

budo_silentgreg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
A owszem tak też może się skończyć :) ale są i tacy którzy tam nie ladują:) Wszystko zalezy od podejścia,ucznia i nauczyciela :-)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?

A owszem tak też może się skończyć :) ale są i tacy którzy tam nie ladują:) Wszystko zalezy od podejścia,ucznia i nauczyciela :-)


no niekoniecznie... sa osoby ktore sie po prostu nie nadaja do pewnych elementow trenigow mentalnych szczegolnie metod wizualizacyjnych... osoby o tzw slabej psychice...

zreszta mowimy tu duzo o trenigach medytacyjnych i qigongowych i powiem udalo mi sie zobaczcy juz duzo mistrzow kungfu czesc to robila czesc wrecz wysmiewala inni mowili ze nie zawadzi a moim zdaniem wszyscy oni mieli ten sam poziom umiejetnosci...

wiec albo niektorzy nie potrzebuja tego typu treningow albo te trenigi poza dobrym samopoczuciem cwiczacego (ot takie placebo) tak naprawde nic nie daja....
niestety ja nie umiem stwierdzic co jest prawda wiec robie to co nauczyciel mnie uczy a jego podejscie jest mniej wiecej posrodku w mysl zasady co za duzo co niezdrowo lub zeby tak bardzie po chinsku bylo to chinskie przyslowie:
woda moze unosic lodzie
moze je tez wywracac
  • 0

budo_silentgreg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
No tak jak i sifu mojej szkoły:)
Jak to jest wśród różnych mistrzów nie bede się wypowiadał bo nie mam rozeznania.

Ps.Tomasz prosze o jakiś kontakt w miare możliwości
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?

No tak jak i sifu mojej szkoły:)
Jak to jest wśród różnych mistrzów nie bede się wypowiadał bo nie mam rozeznania.

Ps.Tomasz prosze o jakiś kontakt w miare możliwości


a mozesz privy odbierac?
  • 0

budo_silentgreg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Niestety nie jestem w grupie:)jak coś to moje namiary sa chyba dostepne
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?

Niestety nie jestem w grupie:)jak coś to moje namiary sa chyba dostepne


no chyba nie....
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Medytacja...Bardzo szerokie określenie...
Podchodziłbym z dużym spokojem i rezerwą do tematu.Nadgorliwcy i natchnieni są śmieszni i niebezpieczni nie dla siebie ale głównie dla otoczenia.Psują prawdziwe spojrzenie na temat!!
Inną sprawą są poważne zagrożenia takie jak choroby psychiczne na tym forum wspomniane itd.Ale w naszych warunkach to rzadkość,prędzej ktoś zwariuje od "szarej codzienności" :D
Nie lubię się wynurzać na temat medytacji,bo to bardzo indywidualne i dość ciężkie do opisania słowami...
Ale nazwijmy medytację na poczatek relaksacją, bo przez pierwsze długie czasy to jedno i to samo i tak się powinno zaczynać-do medytacji nie można zmuszac,musi sprawiać przyjemność!Wtedy na pewno nikomu nic się nie stanie!!
A dalej pod okiem Mistrza ale do tego poziomu dojść trudno,zatem zalecam porzadna relaksację,element qigong a potem dopiero medytację :D
PS Po chińsku to słowo MEDYTACJA ma szersze znaczenie ,nawet inne jak wiele słów tłumaczonych z tego języka.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Przede wszystkim słowo medytacja nie zostało przetłumaczone z języka chińskiego :-)

W języku chińskim są dziesiatki terminów na rozmaite formy praktyk mentalnych/duchowych/mentalno-cielesnych, czy jak to nazwać w sposób uproszczony. Każdy z tych terminów ma nieco inne znaczenie, różne są metody i cele tych praktyk. Sprowadzanie wszystkiego do jednego worka to straszne spłycenie.

Generalnie z doświadczenia wiem, że o medytację w sztukach walki (np. w yiquan) najczęściej pytają ludzie, którzy na ten temat nie mają zielonego pojęcia, i po prostu posługują się kliszami pseudo-orientalnej pop kultury.

A szczególnie szokujące jest, gdy ktoś kto przychodzi na zajęcia już trzeci miesiąc, i cały czas na tych zajęciach pracuje z relaksem, wyciszeniem, wizualizacją, odczuciami - jako narzędziami dla osiągnięcia "jedności umysłu i ciała", nagle zadaje pytanie, dlaczego my w yiquan nie robimy "medytacji", i czy yiquan przez to nie jest zbyt płytki i pozbawiony filozofii? Dziwny jest ten świat.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?

Przede wszystkim słowo medytacja nie zostało przetłumaczone z języka chińskiego :-)

W języku chińskim są dziesiatki terminów na rozmaite formy praktyk mentalnych/duchowych/mentalno-cielesnych, czy jak to nazwać w sposób uproszczony. Każdy z tych terminów ma nieco inne znaczenie, różne są metody i cele tych praktyk. Sprowadzanie wszystkiego do jednego worka to straszne spłycenie.

Generalnie z doświadczenia wiem, że o medytację w sztukach walki (np. w yiquan) najczęściej pytają ludzie, którzy na ten temat nie mają zielonego pojęcia, i po prostu posługują się kliszami pseudo-orientalnej pop kultury.

A szczególnie szokujące jest, gdy ktoś kto przychodzi na zajęcia już trzeci miesiąc, i cały czas na tych zajęciach pracuje z relaksem, wyciszeniem, wizualizacją, odczuciami - jako narzędziami dla osiągnięcia "jedności umysłu i ciała", nagle zadaje pytanie, dlaczego my w yiquan nie robimy "medytacji", i czy yiquan przez to nie jest zbyt płytki i pozbawiony filozofii? Dziwny jest ten świat.


  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Rozpędziłem się z cytowniem mojego przedmówcy!! :D

Zgadzam się w pełni!!To chciałem napisać!

Rozpędziłem sie trochę z tłumaczeniem słowa medytacja, jak wiedza nawet laicy nie tylko sinolodzy ,cięzko tłumaczyć c chińskiego i wiele terminów jest spłaszczonych bądź zmienia znaczenie ,przez to wiele ,wiele komplikacji i niepotrzebnych nieporozumień!!

PS Ciekawe,czy ktos sie podejmie porządnie przetłumaczyć "Drogę" Lao-Tse, bo o ile wiem z opinii (np Liu Zhong Chuna) jest to dalekie od orginału.
Pozdrawiam przedmówcę!!
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczy się medytacji w polskich szkołach Kung-Fu ?
Uważam, że tłumaczenie T.Żbikowskiego jest bardzo wierne. Nie spotkałem lepszego. Inna kwestia, że Liu Zhongchun mógł czytać po chińsku inną wersję, niż Żbikowski tłumaczył. Bo generalnie dostępne są dwie. Żbikowski tłumaczył tę bardziej oryginalną. Ale istnieje też późniejsza, zmodyfikowana przez taoistów religijnych wersja, bardziej "qigongowa" :-) , więc ludzie zajmujący się qigongiem ją wolą, bo bardziej pasuje do tego co robią.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024