Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jacek Wysocki i atemi.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

ciagle sie uczymy atemi,atemi jest nieodlaczna czescia technik ( moim skromnym zdaniem :) )
A jak? Patrzymy jak robi sensei i staramy sie tak samo :roll: :wink: :twisted:


to wpadnij tu, zobaczymy, czego cie twoj mistrz nauczyl.


hehe,zaproszenie? czemu nie,byc moze :wink: ,chetnie zobacze jak sie u Was cwiczy,( z atemi czy bez), ale pod warunkiem ,ze bedzie "piano" ,bo poczatkujaca jestem :)
I popieram zaproszenie mojego sensei :wink:
  • 0

budo_ares
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

W książce pt: Poznaj aikido. Jacek Wysocki pisze, że w walka realna w wykonaniu praktyka aikido sprowadza się do atemi. Nie chce poruszać drażliwego tematu skuteczności aikido. Było to omawiane wiele razy. Interesują mnie czy w szkole mistrza Wysockiego istnieją jakieś metody treningu atemi :?: Jak to ma się w innych szkołach aikido np. Nishio aikido :?:


Czytałem tu różne wypowiedzi i moim skromnym zdaniem wygląda to tak że atemi jest nieodzowną częścią każdej techniki (oczywiście nie zawsze jest ono odpowiednio akcentowane) zależy to od poziomu ćwiczącego. Sam osobiście czasami o tym zapominam ale to chyba normalne jak byśmy wszystko wiedzieli to byśmy nie praktykowali.
Co do ściśle technicznego podejścia to atemi powinno być wtedy kiedy otwieramy się w technice (każda techika ma punkty otwarcia).Są do momendy w których partner mógł by przejąć kontrole. My to uniemożliwiam przez zadanie atemi.
Atemi z pewnością nie powinno zakłucać techniki.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

bujin - przyjedz tu i sprawdz czego sie nauczyli lub nie.

co do atemi - sa i tyle.
nie sa a ni zapchajdziurami, ani podstawa technik. poprostu robi sie atemi tam gdzie trzeba i juz

u mnie atemi jako cwiczenie sluza takze do nauki kontroli linii centralnej atakujacego i dystansu.


w Nishio najpierw uczymy się bazy - powiedzmy horeografii techniki (POWIEDZMY), później rytmu, timingu i atemi. Tak jak napisał Smile - robi się tam gdzie trzeba i już.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

...
Atemi z pewnością nie powinno zakłucać techniki.


W Nishio to się nazywa "atemi no kokyu". w przybliżeniu zadajesz ateni nie przerywając ruchu będącego częścią składową techniki
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

...
Atemi z pewnością nie powinno zakłucać techniki.


W Nishio to się nazywa "atemi no kokyu". w przybliżeniu zadajesz ateni nie przerywając ruchu będącego częścią składową techniki


Tak robia chyba w ogole zaawansowani aikidocy na calym swiecie. Tylko tak jak Molierowski Pan Jourdain nie wiedzial, ze mowi proza, tak tez i oni nie kumaja, ze to ma specjalna nazwe...
to nie zaden wynalazek nishio, powiedzmy sobie szczerze.

W ogole to powracanie do tematu atemi smieszy mnie nieco. Zawsze kiedy pada zarzut o nierealnosci aikido, odpowiada sie "no, jak to, a atemi?" albo cos podobnego, do tego, co napisal Wysocki- ze w realnej walce aikido polega na zadaniu atemi w idealnym timingu. Gottes will, toz nic innego nie robia bokserzy na ringu.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
Bujin, ale ja mówięjak my to nazywamy - nie, kto to wymyślił i czy inni tego nie robią, SO TAKE IT EASY!
  • 0

budo_paweł b.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
Przepraszam, ale ja nie napisałem - "atemi z pewnością nie powinno zakłucać techniki", ale to stwierdzenie zgadza się z tym co pisze Jacek Wysocki w "Poznaj aikido". Wracając do metod treningowych atemi Karol Matuszczak pisał kiedyś, że w szkole Nishio aikido praktyka bokkenem ma związek z treningiem atemi. Podkreśla jednak, że różni się ona od tradycyjnego suburi. Czy któryś z praktyków tego stylu może opisać te różnice :?:
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

Przepraszam, ale ja nie napisałem - "atemi z pewnością nie powinno zakłucać techniki", ale to stwierdzenie zgadza się z tym co pisze Jacek Wysocki w "Poznaj aikido". Wracając do metod treningowych atemi Karol Matuszczak pisał kiedyś, że w szkole Nishio aikido praktyka bokkenem ma związek z treningiem atemi. Podkreśla jednak, że różni się ona od tradycyjnego suburi. Czy któryś z praktyków tego stylu może opisać te różnice :?:


wygląda to mniej więcej tak, że techniki z bokkenem i jo przekładają się na techniki ręczne - niekiedy dłoń jest prowadzona w taki sam sposób jak miecz, po tych samych liniach/torze ruchu i np uderzasz kantem dłoni w skroń w podobny sposób jak uderzałeś tępą stroną miecza
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
kurde..czytam i czytam.. ale o co chooo.. ??
atemi jakie jest kazdy widzi ;-)) wsadza sie je tam gdzie trzeba i juz.. jaknie trzeba to sie nei wsadza.. w czym problem ?
  • 0

budo_ares
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
[quote name="bujin"][quote name="budo_yokot"][quote name="budo_Ares"][quote name="budo_Paweł B."]...
Atemi z pewnością nie powinno zakłucać techniki.[/quote]

W Nishio to się nazywa "atemi no kokyu". w przybliżeniu zadajesz ateni nie przerywając ruchu będącego częścią składową techniki[/quote]

Tak robia chyba w ogole zaawansowani aikidocy na calym swiecie. Tylko tak jak Molierowski Pan Jourdain nie wiedzial, ze mowi proza, tak tez i oni nie kumaja, ze to ma specjalna nazwe...
to nie zaden wynalazek nishio, powiedzmy sobie szczerze.

W ogole to powracanie do tematu atemi smieszy mnie nieco. Zawsze kiedy pada zarzut o nierealnosci aikido, odpowiada sie "no, jak to, a atemi?" albo cos podobnego, do tego, co napisal Wysocki- ze w realnej walce aikido polega na zadaniu atemi w idealnym timingu. Gottes will, toz nic innego nie robia bokserzy na ringu.[/quote]

Zgadza się w relanej walce przede wszystkim decyduje taimin i decyzja. Akcja rozgrywa się w ułamkach sekund.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
Ja popieram Pasukdę :P Patrzymy co robi sensei i staramy sie to powtórzyć!!!^___________^
  • 0

budo_europe
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
atemi jest niezastapione!!!!!
nieda sie zrobic Yokomen Uchi Shiho Nage bez atemi !!! no przynejmnije jesli nie chce sie dostac conajmnije 3 razy w glowe ;)

wszyscy wiedza czym byala by technika bez atemi ....ale czym jest atem bez techniki???
mi wydaje sie ze technika (bez atemi) to najprzyjemnijesze i najdelikatniejsze rozwiazanie dla napastnika?? wiec same atemi bez techniki(nie liczac zbic zejsc z lini)??? jest ......masakrą???


o jak wy sie uczycie atemi ??? nie chodzi mi o to kiedy sie je wkalda ale o spoosoby uderzania?? wiem ze na treningu zamiast ciosu piescia przyklada sie reke zamiast uderzenia lokciem podobnie ??? ale tych uderzen terz trzeba sie nauczyc prawda??? jak sobie z tym rodzicie???

:) :?: :idea: :?: :idea: :!: :!: :!:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
Należy pamiętać, że atemi oddziaływuje na punkty witalne, co wymaga odpowiedniej techniki, od ułożenia dłoni, poprzez trajektorię ruchu a także jej hartowania. Oczywiście forma jest podstawą ruchu, to ona pozwala nam sie swobodnie realizować, jednak atemi to głównie sprawa kime. Sama kwestia kontaktu jest tu troche drugorzędna gdyż jego celem jest oddziaływanie bardziej na wnętrze uke , niż bezposreknio na jego ciało. Dobrym wyjaśnieniem atemi, sa odpowiednie ćwiczenia z bokken, zreszta całe Shoho geiko czyni ten temat przejrzystym.Ta pozornie wypowiedź, wymaga niestety praktycznego poparcia, więc nie ma co sie specjalnie rozpisywać ...
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

Należy pamiętać, że atemi oddziaływuje na punkty witalne, co wymaga odpowiedniej techniki, od ułożenia dłoni, poprzez trajektorię ruchu a także jej hartowania. Oczywiście forma jest podstawą ruchu, to ona pozwala nam sie swobodnie realizować, jednak atemi to głównie sprawa kime. Sama kwestia kontaktu jest tu troche drugorzędna gdyż jego celem jest oddziaływanie bardziej na wnętrze uke , niż bezposreknio na jego ciało. Dobrym wyjaśnieniem atemi, sa odpowiednie ćwiczenia z bokken, zreszta całe Shoho geiko czyni ten temat przejrzystym.Ta pozornie wypowiedź, wymaga niestety praktycznego poparcia, więc nie ma co sie specjalnie rozpisywać ...

to wszystko bardzo ladne,ale to jest teoria.w walce bardziej realniejszej ( abstrahuje juz od tematu uzytecznosci aikido w walce realnej,wiec zeby sie tu nikt nie czepial :wink: ) nie bawie sie tak bardzo w uderzanie w "punkty witalne".staram sie o tym pamietac,ale nie zawsze stosuje w te akurat miejsca,cios w zolasa tez jest niezly . jak cwicze atemi?tak jak uderzacze cwicza sile ciosu,jego szybkosc itd. czyli"makiwary,ciosy z hantlami itd.innego sposobu nie ma.jesli maly chudzielec liczy,ze jedno atemi w "punkt witalny" jakiegos byczka zwali tego byczka z nog,to niech przestanie cwiczyc,bo go niedlugo pochowaja. tak samo z kopnieciami-aikidocy tego nie cwicza,a powinni.ja n.p utwardzam sobie lydki i probuje cwiczyc low-kicki, bo w walcebardziej sie to przyda, niz bajery w stylu punktow energetycznych"
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

makiwary,ciosy z hantlami itd.innego sposobu nie ma....

zdaje się że nie przeczytałeś uważnie więc powtórzę

Marilyn M"]atemi wymaga odpowiedniej techniki, od ułożenia dłoni, poprzez trajektorię ruchu a także jej hartowania.



jesli maly chudzielec liczy,ze jedno atemi w "punkt witalny" jakiegos byczka zwali tego byczka z nog,to niech przestanie cwiczyc,bo go niedlugo pochowaja.

mam nadzieję że ja tego nie napisałem :)

.

ja n.p utwardzam sobie lydki i probuje cwiczyc low-kicki, bo w walcebardziej sie to przyda, niz bajery w stylu punktow energetycznych"


Jasne potrójny ogrzewacz, czyli kąt żuchwowy ,końcówki żeber, czy jądra to bajer :)
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

makiwary,ciosy z hantlami itd.innego sposobu nie ma....

zdaje się że nie przeczytałeś uważnie więc powtórzę

Marilyn M"]atemi wymaga odpowiedniej techniki, od ułożenia dłoni, poprzez trajektorię ruchu a także jej hartowania.



jesli maly chudzielec liczy,ze jedno atemi w "punkt witalny" jakiegos byczka zwali tego byczka z nog,to niech przestanie cwiczyc,bo go niedlugo pochowaja.

mam nadzieję że ja tego nie napisałem :)

.

ja n.p utwardzam sobie lydki i probuje cwiczyc low-kicki, bo w walcebardziej sie to przyda, niz bajery w stylu punktow energetycznych"


Jasne potrójny ogrzewacz, czyli kąt żuchwowy ,końcówki żeber, czy jądra to bajer :)

eeeee,ale sie czepiasz :) po prostu czyste atemi jest ciezko zadac,czasami lepiej po prostu przywalic.of koz, atemi tez wypracowywuje,ale uwazam,ze bez odpowiedniego treningu rozwijajacego sile ciosu,szybkosc itd. atemi bedzie malo skuteczne.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

Jasne potrójny ogrzewacz, czyli kąt żuchwowy ,końcówki żeber, czy jądra to bajer :)

jasne ze nie bajer ale nie wystarczy o tym wiedziec zeby udalo sie zastosowac. popatrz chociazby na walki bokserow- gdyby to bylo takie proste walki koncxzylyby sie w 1 rundzie strzalem w rzuchwe... oczywiscie czasami sie koncza ale w stosunku do walk zakonczonych w inny sposob nie jest to chyba imponujaca liczba. jezeli sie nastawisz an taki pojedynczy konczacy strzal i cos nie wyjdzie to co wtedy? przeciwnik nie czeka az sie dostosujesz.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

Jasne potrójny ogrzewacz, czyli kąt żuchwowy ,końcówki żeber, czy jądra to bajer :)

jasne ze nie bajer ale nie wystarczy o tym wiedziec zeby udalo sie zastosowac. popatrz chociazby na walki bokserow- gdyby to bylo takie proste walki koncxzylyby sie w 1 rundzie strzalem w rzuchwe... oczywiscie czasami sie koncza ale w stosunku do walk zakonczonych w inny sposob nie jest to chyba imponujaca liczba. jezeli sie nastawisz an taki pojedynczy konczacy strzal i cos nie wyjdzie to co wtedy? przeciwnik nie czeka az sie dostosujesz.

i wlasnie o to mi chodzilo.nie neguje atemi,po prostu stwierdzam,ze szanse na skuteczne zastosowanie nie sa duze
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.
hmm
uderzenia powinno sie CWICZYC , POWTARZAC, trener powinien POPRAWIAC WSZYSTKICH, nalezy uwazac zeby trzymac garde, dystans, utwardzac powierzchnie uderzajaca, sprawdzac jaka sie ma sile i precyzje uderzenia (worki), uderzac powoli i dokladnie, uderzac szybko i silno, tylko szybko a precyzyjnie...cwiczyc tylko do zmeczenia itd...

swoja droga to pomimo,ze atemi wystepuje w niektorych nie kontaktowych sztukach walki to aspekt wycwiczenia prawidlowych uderzen jest calkowicie pomijany ...wielka szkoda :(
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Jacek Wysocki i atemi.

jasne ze nie bajer ale nie wystarczy o tym wiedziec zeby udalo sie zastosowac. popatrz chociazby na walki bokserow- gdyby to bylo takie proste walki koncxzylyby sie w 1 rundzie strzalem w rzuchwe...

W boksie raczej trudno, aby walki się tak szybko kończyły...tam mają takie wielkie ładne rękawice, ze którymi można się ładnie schować :) Ja jak się za nimi chowam, to niewiele mnie wystaje :wink:

jezeli sie nastawisz an taki pojedynczy konczacy strzal i cos nie wyjdzie to co wtedy? przeciwnik nie czeka az sie dostosujesz.

wtedy pewnie skończysz w zwarciu, a ze zwarcia jak coś nie wyjdzie to pewnie skończysz w parterze :) a tu co króluje, to już wiadomo :wink:
A tak w ogóle moi drodzy to w aikido do nauki atemi to się używa bokken, a tego, jak składać dloń do atemi (o ile jest to dłoń) uczy taiso i nie jest to z pewnością dłoń zamknięta w pięść :)
Jeśli ktoś z poczatkujących aikidoków uważa, że daje mu to przewagę nad innymi stylami, czlowiekiem, to sie myli :!: Aikido jest różne od innych sztuk walki i skuteczność wcale nie jest jego głownym wyznacznikiem. Ale to nie znaczy, że tej skuteczności nie ma, jest, ale nie od razu. To samo mówią o tai-chi, tam też jest skuteczność, ale nie od razu...polecam książki panna E.Montaignue z Australii (praktyk tai-chi xx letni, sprawdziło mu się nawet w parterze :) ). Jestem zdania, że aikido lepiej zacząć ćwiczyć, jak sie ma już doświadczenie w innym SW. Parę lat boksu i judo/bjj daje mnóstwo możliwości jeśli chodzi o samoobronę i o jej nauczenie w szybkim tempie. A potem to możesz się zastanowić i możesz wybrac aikido. Chcesz hartować ciało do atemi :?: Ok, najlepiej robią to w starym twardym okinawskim karate, chcesz robić inne rzeczy :?: W porządku. Poznaj te metody, zastosuj, zaadoptuj do siebie. To Ty się masz rozwijać. Wyznacznikiem aikido nie jest tylko skuteczność. Sam Ueshiba mówił, że stworzył coś odmiennego, niż inne sztuki walki. Jak jest inne, to jest inne :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024