Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana partnera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Zmiana partnera
Zauwazylem rzecz nastepujaca: w Niemczech prawie zawsze zmienia sie partnera po kazdej technice, podczas, gdy w Polsce nie. Bylem ostatnio w dojo w Szczecinie, uklonilem sie, a tu koles do mnie: przepraszam, ale ja zawsze cwicze z X-em". Pomijam juz kwestie obyczaju i kultury na treningu, ale mnie osobiscie cwiczenie ciagle z tym samym raczej by uwstecznialo, nie mowiac juz o tym, ze byloby nudne. Jak to jest u was?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
bo to zalezy z kim cwiczysz bujin
w poprzednim klubie cwiczyliscmy wlasnie ze stalymi partnerami. tzn na poczatku nie, cwiczy sie poprostu z tymi bez pary, potem jesli znajdujesz kogos kto ci odpowiada to tak zostaje (gorzej jak trener uprze sie zeby cwiczyc z kims kto ci nie pasuje) wtedy jest problem (kiedys taki problem dotyczyl mnie ponad pol roku)

w klubie w ktorym cwicze od niedawna natomiast zmienia sie partnerow po kazdej technice. I szczerze mowiac tesknie za stalym partnerem :wink: , bo nie ze wszystkimi lubie cwiczyc, pozatym z partnerem trzeba sie zgrac, zeby osiagnac faktycznie jakas korzysc z takiego cwiczenia. Zadanioweczki (taka niby walka , lekka techniczna) powinny byc z roznymi osobami, ale technika chyba z jedna.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
Zdecydowanie uważam, że ćwiczenie z wieloma partnerami daje największe korzyści - a do tego dodam, że trzeba również ćwiczyć z partnerami spoza własnych styli i sztuk walki, wtedy dopiero widzimy co robimy źle i wychodzą nasze błędy techniczne ...
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

Zauwazylem rzecz nastepujaca: w Niemczech prawie zawsze zmienia sie partnera po kazdej technice, podczas, gdy w Polsce nie. Bylem ostatnio w dojo w Szczecinie, uklonilem sie, a tu koles do mnie: przepraszam, ale ja zawsze cwicze z X-em". Pomijam juz kwestie obyczaju i kultury na treningu, ale mnie osobiscie cwiczenie ciagle z tym samym raczej by uwstecznialo, nie mowiac juz o tym, ze byloby nudne. Jak to jest u was?

Może powinienes odwiedzić inne dojo ?
  • 0

budo_msj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Obiecana Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

Zauwazylem rzecz nastepujaca: w Niemczech prawie zawsze zmienia sie partnera po kazdej technice, podczas, gdy w Polsce nie. Jak to jest u was?


U nas w Łodzi, w naszym klubie zmieniamy partnera przy kazdej technice. Oczywiscie kazdy z nas ma osoby z ktorymi najlepiej sie cwiczy, ale praktycznie nie ma mozliwosci by cwiczyc caly czas z ta sama osoba bo trener pilnuje tego bysmy sie zmieniali.
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
Tam gdzie ja trenuje, jest podobnie, tzn. zmianiamy patnerow po kazdej technice. Z prostej przyczyny.... Przynajmniej z zalozenia (jesli inni mysla inaczej ich sprawa) cwiczymy sztuke walki, no i jak nie daj boze kiedys przyjdzie co do czego, to na ulicy technika ma mi wyjsc. A przeciez nie bede sobie wowczas wybieral partnera.....Wyskoczy mi gosc i co??? Nie zrobie bo to nie moj partner z ktorym zawsze cwicze?
A czy powinno sie juz w grupie poczatkujace stosowac taki system mieszania partnerow? Mysle ze tak, lepiej od poczatku sie przyzwyczajac do takiego stanu rzeczy, i sie nie czarowac....

Jeszcze jedno mi przychodzi do glowy.... Kazdy z nas ma "swoje" aikido, tzn. wiadomo ze podstawy ruchu itd. sa dla wszystkich takie same..... Ale przeciez wszyscy mamy inne warunki fizyczne, a co za tym idzie wykonanie techniki tez moze wygladac inaczej.... No i wydaje mi sie ze wlasnie takie mieszanie partnerow pomaga w znalezieniu sposobu na "wlasne" wykonanie techniki....

a wiec, jestem za mieszaniem partnerow.... :-)
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
staly partner to chyba po pewnym czasie takie mini - towarzystwo wzajemnej adoracji,
ciekawe co sally robilas na stazach, jak nie bylo twojego partnera...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

Zauwazylem rzecz nastepujaca: w Niemczech prawie zawsze zmienia sie partnera po kazdej technice, podczas, gdy w Polsce nie. Bylem ostatnio w dojo w Szczecinie, uklonilem sie, a tu koles do mnie: przepraszam, ale ja zawsze cwicze z X-em". Pomijam juz kwestie obyczaju i kultury na treningu, ale mnie osobiscie cwiczenie ciagle z tym samym raczej by uwstecznialo, nie mowiac juz o tym, ze byloby nudne. Jak to jest u was?


swoją drogą to ciekawe gdzie byłeś, u J.W. w jego dojo, tam tak ćwicza, stale z jednym typem. Znam dwie sekcje w Grodzie Gryfa gdzie zmienia się partnera przy każdej kolejnej technice, w kolejnej też tak najprzypuszczalniej jest - swoją ja uważam że należy cwiczyć z różnymi osobami by nie wpadać w rutynę ćwiczac cały czas z jedną i tą samą osobą, tam gdzie ćwiczyłem jiu-jitsu różnie to bywało, raz isę zmienialismy co technike raz nie. Trochę bajzel był.

Napisz o kogo byłeś na treningu?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

staly partner to chyba po pewnym czasie takie mini - towarzystwo wzajemnej adoracji,
ciekawe co sally robilas na stazach, jak nie bylo twojego partnera...


jakich stazach u licha?? ja cwicze kicka...
do cwiczenia technik nie potrzebuje urozmaicenia. Dobry partner to ktos taki z kim jestesmy na tyle zgrani ze nie musimy pol godziny ustalac co teraz zamierzamy zrobic, wiemy to bez slow. Poprawiamy siebie na nawzajem, znamy swoje błedy i niedociagniecia, mozemy nad nimi pracowac, wiemy co wychodzi nam dobrze, co zle, mozemy koncentrowac sie nad tym drugim...czyli mozemy pracowac nad umiejetnosciami nie tracac czasu na cwiczenie z innymi osobami
(nie dotyczy to walk-powinno sie walczyc ze wszystkimi, co prawda w moim przypadku dotyczylo, ponieważ to byl moj jedyny sparing-partner, jednak byl o tyle lepszy ode mnie, ze kazdy sparing i tak byl dla mnie materialem do poprawki...) i moim zdaniem dalo mi to o niebo wiecej niz ciagle bieganie od jednej osoby do drugiej
  • 0

budo_10kan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

jakich stazach u licha?? ja cwicze kicka...


Co się ciskasz chłopie :D Tu jest forum aikido i jak wyraźnie nie napiszesz,
że ci o kicka chodzi, to skąd LM ma się domyślić.

U nas pratnera zmienia się po każdej technice (choć w dobie AIDS podobno
stali parnerzy są w modzie :wink: ).

Bywa nawet, że sensej każe nam zmienić partnera w czasie wykonywanie jednej techniki.
Mi to odpowiada. Każdy uke atakuje trochę inaczej. Ćwicząc
wciąż z tym samym człowiekiem łatwo o pewnego rodzaju rutynę,
przyzwyczajenie do pewnych schematów ruchowych.

Może winnych stylach (vide kick) to nie jest tak istotne ale tu wychodzi
specyfika Aikido.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
Na swoim przykładzie mogę stwierdzić że u nas w dojo róznie z tym bywa zdarzały mi sie treningi które przećwiczyłem z jedna osobą, ale przeważnie staram się po jednej, ewentualnie dwóch technikach zmieniać osoby z którymi cwiczę. No tyle że to nie jest takie proste bo niektórzy sie do siebie przyzsają i trzeba ich siłą rozdzielać :)
  • 0

budo_ares
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

Zauwazylem rzecz nastepujaca: w Niemczech prawie zawsze zmienia sie partnera po kazdej technice, podczas, gdy w Polsce nie. Bylem ostatnio w dojo w Szczecinie, uklonilem sie, a tu koles do mnie: przepraszam, ale ja zawsze cwicze z X-em". Pomijam juz kwestie obyczaju i kultury na treningu, ale mnie osobiscie cwiczenie ciagle z tym samym raczej by uwstecznialo, nie mowiac juz o tym, ze byloby nudne. Jak to jest u was?


U mnie w dojo zdecydowanie preferuje się częste zmiany. Partnerzy różnie reagują na technikę. Ćwicząc z jednym przyzwyczajasz się do jego reakcji i inna reakcja możę cię zskoczyć (np. techinka przstanie wychodzić) Oczywiście zdarzają się tzw. "papuszki nierozłączki". Ale nie jest to dobre wyjście - proponuje w miarę możliwości częste zmiany

Pozdrawiam:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
pozwole sobie zacytowac tekst mojego nauczyciela - Chiba Sensei - wybieranie partnera:
"Jest zawsze bardzo przyjemnym ćwiczyć z partnerem, który rozumie i zna cię.
Ona lub on może pomagać lub współpracować w rozwiązywaniu problemów na różnych etapach treningu. Szukanie partnera na własnym poziomie jest zupełnie naturalne. Jednak, aby możliwy był postęp, szczególnie rozwój solidnej fizycznej bazy, dynamicznego i elastycznego ruchu, idealny trening powinien zawierać wiele różnych elementów. W tym wypadku wiele podstawowych pojęć szeroko znanych w japońskich sztukach wymaga szczegółowego omówienia.

Po pierwsze powinieneś ćwiczyć z partnerem na wyższym poziomie. W tym typie praktyki powinieneś otworzyć umysł na indywidualne cechy partnera, króre różnią każdego ćwiczącego.
Ćwicz swoje oczy rozpoznając różne formy ekspresji sztuki, odkrywając ich korzenie takie jak - płeć, wiek, waga, wzrost, osobowość, mentalność, narodowość, historię treningu i kondycję fzyczną.
Praktykuj obserwację.
Ćwicz i wykonuj techniki z maksymalnym zaangażowaniem, tak abyś doszedł do granic swoich możliwości i je rozszerzył (jeśli nie znasz swoich ograniczeń - nie możesz nad nimi pracować).

Po drugie ćwicz z partnerami, którzy ćwiczą na twoim poziomie. Spróbuj zobaczyć własne problemy i słabości, "odbijające" się w partnerze. Uważnie obserwuj jak inni, na twoim poziomie pokonują poszczególne problemy i próbuj odkryć jak to robią.
Ten proces pokonywania problemów nie dotyczy tylko technik, ale zwłaszcza "przełamania się " do wyższego wymiaru świadomości fizycznej.

Po trzecie ćwicz z partnerami, którzy ćwiczą krócej i są na niższym poziomie. Wzmocnij swoją znajomość podstawowych technik i staraj się je wykonywać bez wysiłku. Ucz się samokontroli, wciąż pracując nad skutecznością technik. Ćwicz w szczególności z początkującymi, którzy nie mają jeszcze wyobrażenia ruchu, dzięki czemu możesz studiować skuteczność i precyzję ruchu. We wszystkich tych wymienionych, trzech metodach pielęgnuj zdolność do praktyki z różnymi osobami.
Ćwicz ze studentami, którzy są o ciebie więksi, wyżsi, ciężsi, także z tymi, którzy są podobni do ciebie
i tymi, którzy są od ciebie mniejsi.
A przede wszystkim wykorzystuj każdą okazję by wrócić do stanu umysłu począkującego.
Aby prawidłowo zastosować tę koncepcje podczas treningu, ogólnie prowadzę zajęcia tak, aby studenci zmieniali się często, co najmniej 2 razy w czasie techniki. Uważam za potrzebne to, aby, jeśli to możliwe, ćwiczyli z kazdą obecną podczas zajęć osobą. Słyszałem o dojo w których pary umawiają się przed zajęciami, ten zwyczaj ukazuje ignorancję nauczyciela.
Ogólnie istnieją dwie formy praktyki, dla których powyższe rady są użyteczne. Pierwszą jest ta, kiedy jesteśmy nauczani przez nauczyciela w czasie zajęć. Drugą jest wolna praktyka. Wolna praktyka może mieć formę pracy z partnerem lub samotnie. Ćwiczenie w samotności, bardzo wartościowe -
w szczególności w studiowaniu z bronią, jest poza tematem tego eseju. Zazwyczaj wolna praktyka
ma miejsce na końcu zajęć, w czasie ostatnich 10 min. Jej celem jest powtórzenie technik ćwiczonych
na zajęciach. Mimo tego wolna praktyka nie jest ograniczona do form nauczanych podczas regularnych zajęć. Powinna być praktykowana poza nimi. Bez wątpienia poważnym Aikidoką jest ten, który korzysta
z tej formy tak często jak to tylko możliwe, zarówno z partnerem jak i samotnie.
Tej inicjatywy niestety nie zauważam u amerykańskich studentów. Kiedy byłem uchideshi w Hombu Dojo po zajęciach zawsze zostawało kilku uczniów ćwicząc (to było poważnym problemem dla uchideshi, którzy musieli pracować cały dzień i byli wycieńczeni, jednak nie mogli odpocząć dopóki wszyscy studenci nie zakonczyli ćwiczyć. Uchideshi musieli umieć przespać się 10 czy 15 min. wciąż ubrani w gi, wykorzystując do tego każdą możliwość)
Nie jest moim zamiarem podkreślanie wagi intensywnego teningu, chociaż w mentalności wielu ćwiczących trening jest ograniczony do zajęć prowadzonych przez nauczyciela. Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą wam w przyszłych treningach. "
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
Ten Chiba to ponoc patentowany sadysta. Ale czasem miewa racje.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
prawdziwy MANIFEST DEMOKRATYCZNY pmasz,

....powinieneś otworzyć umysł na indywidualne cechy partnera,
......Spróbuj zobaczyć własne problemy i słabości, "odbijające" się w partnerze ...


w każdym z pietnastu "zaliczanych" w trakcie treningu ...

Ćwicz ze studentami, którzy są o ciebie więksi, wyżsi, ciężsi, także z tymi, którzy są podobni do ciebie i tymi, którzy są od ciebie mniejsi.


no,innych ciezko bedzie znalezc :)

Drugą jest wolna praktyka. Wolna praktyka może mieć formę pracy z partnerem lub samotnie. Ćwiczenie w samotności, bardzo wartościowe -


WOLNOSC ROWNOSC I BRATERSTWO :D
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
takie juz ma pioro Chiba Sensei, ale lapke to on ma ciezka i chetnie popatrze jak to ty mu slonko te wszystkie lingwistyczne watpliwosci bedziesz wyluszczal.... hehehe mam dziwne wrazenie ze moj przedmowca nieco by spodnie wowczas zamoczyl w miejscach intymnych.... hehehehe
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
eeee chiba by sie tak nie zdenerwował.... :)

bo jak narazie to nie wystrzymal moj interlokutor :) :) :) :)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera
ja misiu spokojnym jest jak nie wiem co i jeszcze troche
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

prawdziwy MANIFEST DEMOKRATYCZNY

ciach!

WOLNOSC ROWNOSC I BRATERSTWO :D


OOOOo to ty Sally demokracji szukasz w SW? no to pomyliles/as (ty jestes, za przeproszeniem, jakiej plci?) kierunki, ten przedzial, to przedzial dla niepalacych :wink: Takie intelektualizowanie prowadzi do nikad. Osobiscie, jak bym byl na twoim miejscu, tobym pmasz'owi tylko bil poklon y i hakame skladal rotfl Tym sposobem moze cos bys sie nauczyl...inaczej - biada ci 8)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiana partnera

WOLNOSC ROWNOSC I BRATERSTWO :D


OOOOo to ty Sally demokracji szukasz w SW?


ja????? nie, to pmasz szuka
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024