Skocz do zawartości


Zdjęcie

Saam Pai Fut w Ving Tsun


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Saam Pai Fut w Ving Tsun
Spotkalem sie z teza, ze pierwsza forma Ving Tsun z przekazu Yip Mana i innych (Siu Lim Tao - "Mala Idea") moze byc od wystepujacej w niej trzykrotnej (na kazda reke oczywiscie) sekwencji chum sao - wu sao - fook sao takze nazywana "Saam Pai Fut" - "Trzykrotna Modlitwa do Buddy". Z drugiej strony, z tego co wiem (choc moja wiedza jest ograniczona) jedyna odmiana Ving Tsun, w ktorej wystepuje forma o nazwie Saam Pai Fut jest Chi Sim Ving Tsun, w ktorym, o ile sie orientuje, nie wystepuje dla odmiany Siu Lim Tao. To jak to w koncu jest? Czy te nazwy sa synonimiczne czy tez sa jakies roznice - czy sa podobienstwa miedzy Saam Pai Fut, uczona w Chi Sim Ving Tsun a Siu Lim Tao znana z przekazow Yip Mana? A moze to te same formy, tylko nazwa odmienna? Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Saam Pai Fut jako forma jest pierwowzorem wszystkich pozostalych form takich jak siu lim tao, chum, kiu czy biu chee.
mowi sie, ze do tej linii przekazu mieli dostep tylko nieliczni a inni chcac sie czegos nauczyc musieli w ukryciu podgladac lekcje mistrzow.
to wlasnie na jej podstawie oparte zostaly tamte nowoczesne formy.
w samej formie SPF istnieje sekwencja zwana "Trzykrotna Modlitwa do Buddy" ale wykonuje sie ja o wiele dynamiczniej i szybciej niz w wersjach Yip Manowskich. sekwencja ta pochodzi oryginalnie z formy Saam Pai Fut i zostala 'zapozyczona' do stworzenia formy Siu Lim Tao, jest tez calkiem mozliwe ze sama 'Modlitwa' wywodzi sie z korzeni stylu Hung Kuen.
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
??????
jakos nie zostalem zaskoczony odpowiedzia VingDragona, ale to wszystko nadal jest ciezkie do sprawdzenia, zwlaszcza jesli chodzi o oryginalnsc, o pochodzenie!!
jest tez calkiem mozliwe ze sama 'Modlitwa' wywodzi sie z korzeni stylu Hung Kuen[quote] to mi sie wydaje natomiast sensowne i jak dobrze moglem zrozumiec styl pochodzacy od Chi Sim'a, pozwole sobie powiedziec i tylko bez urazy, otrzymal mniej modyfikacji jaka byly dla tworzonego stylu formy kung fu pochodzace z shaolin, czyli styl tygrysa, weza itd. 
[/quote]"Trzykrotna Modlitwa do Buddy" ale wykonuje sie ja o wiele dynamiczniej i szybciej [quote] kireruja tu prawdopodobnie rozne zasady i rozne cele poszukiwane : rozluznienie, ciagla napor energi do przodu przy zupelnym rozluznieniu itd, i ten sposob wykonywania pozwala to osiagnac. dynamika pojawia sie w dalszej czesci formy caly czas zachowujac te same zasady. Ujme to tak : rozluzninie, koncentracja na energi wenwetrznej, koncetracja a nastepnie przelozenie tego w ruch dynamiczny i szybszy.
Pozdrowionka[/quote]

  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
sorki, sie troszke walnalem i za duzo poszlo w cytat... :oops:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Yareck, nie widziales a duzo mowisz, jak zobaczysz - zmienisz zdanie...
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
sorki, ale nie wiesz co widzialem! to raz
dwa : nie wiem czy wiesz, ale wszystcy maja tendencje do mowienia "moje jest pierwowzorem" tylko jak tak historycznie sie przygladam i patrze, to jakos dziwnie drogi si rozchodza u samego zrodla!

to fakt, ze w formie hung kuen istnieje bardzo podobno sekswencja, blizsza tej nauczanej w stylu Chi Sima, troszke rozna w odmianie Yip Mana, stad mowie o roznicy zasad (mozesz sie ze mna nie zgadzac, masz takie prawo!)


a duzo mowisz

to moja wada i zaleta jednoczesnie, ale jestesmy chyba na forum?? i warto sobie pogadac?? choc niektorzy wola rozmawiac o swych sekretach milczac! :wink:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

sorki, ale nie wiesz co widzialem!

co do cytatow: powiedzialem ze 'niewidziales...' a to zmienia sens, bo z twoich postow wynika ze stylu chisim w rzeczywistosci nie widziales...

nie wiem czy wiesz, ale wszystcy maja tendencje do mowienia "moje jest pierwowzorem" tylko jak tak historycznie sie przygladam i patrze, to jakos dziwnie drogi si rozchodza u samego zrodla!

ja nie powiedzialem ze moje jest pierwowzorem. ale prawda jest ze drogi sie rozchodza bo ludzie nie czytaja i nie badaja historii

niektorzy wola rozmawiac o swych sekretach milczac!

:D ja i tak wiem swoje...
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
historia (jesli sie myle to mnie popraw) wing chun (lub ving tsun) rozbiega sie dosc wczesnie, bo natychmiast po "rozbiegnieciu" sie pieciu starszych. Oczywiscie kazdy bedzie spogladal na to wydarzenie na swoj sposob, nawet twierdzac, ze zadnej kobiety nie bylo na poczatku istnienia tego stylu... Dzis wazne sa zasady jakie sie rozwinely w danym stylu i sa one prawdopodobnie rozne w odlamie pochodzacym od Yip Mana i od Chi Sima.
Sadze, ze wiele ludzi czytalo historie tylko ta rozniez sie rozbiega, jest bardzo roznie przedstawiana w zaleznosci od zrodla...
W stylu przekazanym przez YM, kwintesencja stylu znajduje sie wlasnie w pierwszej formie, bez zrozumienia ktorej bedzie ciezko pojsc do przodu. jak w kazdym stylu nauka przebiega przez etapy, lecz pierwsza forma wbrew pozorom jest bardzo trudna, lecz nie w samej mechanice ruchu!
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

historia (jesli sie myle to mnie popraw) wing chun (lub ving tsun) rozbiega sie dosc wczesnie, bo natychmiast po "rozbiegnieciu" sie pieciu starszych

mylisz sie - bo wlasnie tu sie dopiero zaczyna prawdziwa historia stylu

Dzis wazne sa zasady jakie sie rozwinely w danym stylu i sa one prawdopodobnie rozne w odlamie pochodzacym od Yip Mana i od Chi Sima

tak, to prawda

...w zaleznosci od zrodla...

a tym zrodlem jak narazie sa publikacje organizacji Yip Manowskich, ktore wykorzystujac popularnosc Bruce Lee i stylu poszli za ciosem nastawiajac sie na masowa propagande. warto jednak obudzic co nie ktorych i powiedziec ze jest to robione glownie dla komercji i globalizacji i nie ma nic wspolnego z prawdziwa historia.
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Widze, ze sie znasz na marketingu (to komplement!!)
[quote]Yareck napisał:
historia (jesli sie myle to mnie popraw) wing chun (lub ving tsun) rozbiega sie dosc wczesnie, bo natychmiast po "rozbiegnieciu" sie pieciu starszych

mylisz sie - bo wlasnie tu sie dopiero zaczyna prawdziwa historia stylu
[/quote] nie mam zadnej watpliwosci, tylko historia zawsze jest prawdziwa, jesli tylko mozna ja udowodnic :wink:

quote]a tym zrodlem jak narazie sa publikacje organizacji Yip Manowskich, ktore wykorzystujac popularnosc Bruce Lee i stylu poszli za ciosem nastawiajac sie na masowa propagande. warto jednak obudzic co nie ktorych i powiedziec ze jest to robione glownie dla komercji i globalizacji i nie ma nic wspolnego z prawdziwa historia.
szkoda, ze Bruce Lee nie cwiczyl odmiany Chi Sima? fakt popularnosc Bruce'a nadal nie zmalala, lecz pytajac sie Chinczykow na temat pochodzenia stylu Ving Tsun, jakos dziwnie podaja kobieta za kreatora!! 
Fakt zostala rozpowszechniona werja Yip Mana, tylko jakos dziwnie malo ludzi probuje dokonac doinformowania?! tylko prosze nie mowic mi, ze kto chce to moze sie dowiedziec, no bo przecez wystarczy wyjechac do Chin!! 
Inne wercje histori stylu nie zawsze sie kleja, sa owiane legenda!! bo moze wlasnie na tym polega urok Sztuk walki, tylko wtedy ciezko mowic o prawdzie historycznej...
nara
[/quote]
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
:) dzieki...
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

szkoda, ze Bruce Lee nie cwiczyl odmiany Chi Sima?

Bruce to juz inna historia

pytajac sie Chinczykow na temat pochodzenia stylu Ving Tsun, jakos dziwnie podaja kobieta za kreatora!!

poprzez lata ukrywania prawdziwego weng chun i ich tworcow celowo wprowadzano w blad dociekliwych by odwrocic ich uwage. innymi slowy jakby tobie przez wieki wmawiano glupoty to tez bys w koncu w to uwierzyl :)

malo ludzi probuje dokonac doinformowania?!

pogodzili sie z tym co znaja albo nie chce im sie szukac, tak jest im wygodniej.
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Ja widzialem i tez mam duze watpliwosci do tego co napisales. Ale jak juz nadmieniles AMERYKANINIE my polaczki to sie nie znamy na ving chunie
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

Ja widzialem i tez mam duze watpliwosci do tego co napisales. Ale jak juz nadmieniles AMERYKANINIE my polaczki to sie nie znamy na ving chunie

no ty to juz napewno sie nie znasz - jestem tego pewny na 151% :)
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
VingDragon, Yareck - dzieki za odpowiedzi.

Co do calej dyskusji w tym watku - ja oczywiscie mam w Ving Tsun o wiele mniejsze doswiadczenie niz Wy, i stawiam w nim dopiero pierwsze kroki, ale mozna chyba dojsc do jednej konkluzji: pokrewienstwa miedzy tymi formami istnieja, i to sie liczy, kwestia w zajemnych wplywow jest chyba zbyt skomplikowana, by dalo sie ja wyjasnic jednoznacznie i ostatecznie. Dochodzi do tego brak niesprzecznych zrodel - najwazniejsze (jesli sie myle, poprawcie mnie) zrodlo, jakim dzis dysponujemy to dzisiejszy wyglad tych form.

A ,jeszcze jedno: jest gdzies w necie do znalezienia jakis filmik/strona/chociaz spis ruchow z Chi Simowskim Saam Pai Fut?
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

pokrewienstwa miedzy tymi formami istnieja, i to sie liczy

to za mocno powiedziane... bo nie mozna brac pod uwage tylko kilku ruchow zeby powiedziec o podobienstwach,

jest gdzies w necie do znalezienia jakis filmik/strona/chociaz spis ruchow z Chi Simowskim Saam Pai Fut?

nie ma i nie bedzie A.H ma wylaczne prawa autorskie na prezentacje tych form i sam nie kwapi sie do publicznego ich ujawniania. jesli ktos chce zobaczyc lub nauczyc sie musi jechac bezposrednio do niego i slono mu za to zaplacic.

ja oczywiscie mam w Ving Tsun o wiele mniejsze doswiadczenie niz Wy, i stawiam w nim dopiero pierwsze kroki


i tutaj jest problem, bowiem poczatkujacym latwo jest zrobic 'pranie w mozgu' i nastawic ich na swoje tory, gorzej jest z tymi co juz sa 'po praniu'. ale z drugiej strony wszystko zalezy od ciebie samego czy jestes doglebnie zainteresowany zrodlem stylu i czy bedziesz sie w tym rozwijal czy nie.
dlatego dobrze jest rozpoczac nauke stylu, cwiczyc ale i jednoczesnie szukac innych mozliwosci i korzeni w obrebie Wing Chun.
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

Cytat:
malo ludzi probuje dokonac doinformowania?!
pogodzili sie z tym co znaja albo nie chce im sie szukac, tak jest im wygodniej.


to nie tak do konca, poniewaz nie wszyscy maja czas do dokonanie takich poszukiwan i mozliwosci. a co wiecej, prawda zawsze ma swe rozna oblicza...
co do Bruca to nie wszyscy wykorzystywali jego obraz do rozpowszechnienia swej nauki, choc czasem sie to wydaje naturalne skoro Bruce dla niektorych byl "bratem"... no ale to jest inna historia.
VingDragonie, czy mozesz mi powiedziec, czy istnieja jakies pozycje ksiazkowe na temat historii?? wydaje mi sie ze pisal cos... oj ulecialo mi jego nazwisko ale chyba Ritchi?

pokrewienstwa miedzy tymi formami istnieja, i to sie liczy, kwestia w zajemnych wplywow jest chyba zbyt skomplikowana, by dalo sie ja wyjasnic jednoznacznie i ostatecznie

moze nie bylo by tak ciezko... sadze ze roznia sie dzis troszke zasadami i poszukiwanymi celami, poniewaz sa to chyba troszke rozne systemy

pozdrowionka
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

A.H ma wylaczne prawa autorskie na prezentacje tych form i sam nie kwapi sie do publicznego ich ujawniania. jesli ktos chce zobaczyc lub nauczyc sie musi jechac bezposrednio do niego i slono mu za to zaplacic.

ahhh Ci Niemcy, maja raczke do biznesu!!!
to fakt, ze kazda wiedze sie placi, ale pan A.H chyba zwyczajnie sie nie kwapi do rozprzestrzenienia stylu/odmiany... moze i ma racje, poniewaz zyskuje sie na tradycji!!!

dlatego dobrze jest rozpoczac nauke stylu, cwiczyc ale i jednoczesnie szukac innych mozliwosci i korzeni w obrebie Wing Chun

zgadzam sie, jesli ma sie na to czas i checi to warto chocby dla wlasnej swiadomosci. ale chyba wazniejsze jest trafienie na dobrego nauczyciela, ktory nie przekazuje swej wiedzy jako magii lecz jako nauke, wiedze do zdobycia tylko przez ciezka prace! chyba sie ze mna zgodzisz?
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

...nie kwapi do rozprzestrzenienia stylu/odmiany...

hmm... ja mysle ze to jest czesc jego marketingu. traci na tym reputacja stylu i wszyscy ci ktorzy chca go poznac.

...chyba sie ze mna zgodzisz?

zgadzam sie, ale znajdz takiego...
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
[quote name="budo_VingDragon"] to za mocno powiedziane... bo nie mozna brac pod uwage tylko kilku ruchow zeby powiedziec o podobienstwach [/quote]
Tu swoją drogą wylania sie wedlug mnie ciekawy problem: z tego, czego mnie nauczono do tej pory, to sekwencje z form Ving Tsun (przynajmniej z Yip Manowskich odmian) nie maja odwzorowywac zadnej hipotetycznej sytuacji z walki, jesli tak jest, to znaczy ze ukladaniu tych form przyswiecaly inne zasady. Trzeba by przesledzic zasady i umiejetnosci, ktorych uczyc maja Saam Pai Fut i Siu Lim Tao, by moc z wieksza doza pewnosci wywnioskowac, czy istnieja miedzy nimi jakies glebsze pokrewienstwa. Bo gdyby formy te odwzorowywaly takie hipotetyczne sytuacje z walki, to jedna z mozliwych odpowiedzi na tak sformulowany problem byloby twierdzenie, ze dana sekwencja sluzy np. obronie przed danym atakiem i rzeczywiscie nie swiadczy to o pokrewienstwie form. Caly problem polega tu na tym, ze chyba nie mozemy ze stuprocentowa pewnoscia powiedziec do jakiego stopnia laczenie poszczegolnych technik w sekwencje odbywalo sie niezaleznie w roznych odmianach, a do jakiego stopnia mozna mowic o wzajemnych wplywach.
[/quote]
[quote name="budo_VingDragon"] nie ma i nie bedzie A.H ma wylaczne prawa autorskie na prezentacje tych form
[/quote]

Jak, do cholery, mozna mozna miec wylaczne prawa autorskie na prezentacje form??? :roll: :!: :?: Hoffmann chyba ich samodzielnie nie wymyslil, tylko ktos go ich nauczyl. Czy zatem jesli ktorys z jego nauczycieli zdecydowalby sie na zamieszczenie tych form w Internecie, czy Hoffmann podalby go do sadu? I czy to oznacza, ze Hofmann mialby monopol na Chi Sim Ving Tsun, nawet gdyby niezaleznie od niego wyszkolony zostal kto inny o podobnych co Hoffmann umiejetnosciach?
Poza tym, moim zdaniem to jest tak, jakby ktos zastrzegl sobie wylacznosc na przyklad na tanczenie jakiejs okreslonej formy menueta lub flamenco. Do tej pory wydawalo mi sie, ze sztuki walki mozna uznac do pewnego stopnia za dobro wspolne i dziedzictwo kulturowe calej ludzkosci (a jesli chodzi o kung fu to zwlaszcza Chinczykow). Coz, jak widac mylilem sie... :evil: Postawa Sifu Hoffmanna wydaje mi sie w tej mierze co najmniej niezrozumiala, jesli nie arogancka.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024