Skocz do zawartości


Zdjęcie

Saam Pai Fut w Ving Tsun


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

VD jeszcze jedno pytanko- czy Sam Pai Fut jest pierwsza z form nauczanych w Chi Sim ?

nie. za moich czasow aby poznac SPF trzeba bylo znac najpierw SLT, ChK, BCh i manekina oraz forme Sap Yat Kuen. pozniej Hoffmann pozmienial wszystko i odrzucil tamte formy pozostawiajac tylko Fa Kuen jako pierwsza, Sap Yat Kuen jako druga forma s Saam Pai fut na koncu. byc moze dodal jeszcze jakies inne ale tego to juz nie wiem. w kazdym razie SPF byla jedna z najbardziej sekretnych form
  • 0

budo_wij
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Pytam sie dla tego, ze JuTe napisal ze [quote]Jeżel8i chodzi opochodzenie tych form to po Yp manie zostało Siu Lim Tau, a po Chi Sim'ie forma Saam Pai Fut[/quote] A w wersji Yip Manowskiej jednak SLT jest nauczana jako pierwsza z form a nie jedna z ostatnich. [/quote]
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
gubisz sie dlatego ze nie zrozumiales moich wszesniejszych postow o SPF. JuTe ma racje ale nie wytlumaczyl nam do konca...

Forma Saam Pai Fut jest/byla pierwowzorem do stworzenia form takich jak SLT, CHk i BCh. one sa tylko uproszczeniem tej pierwszej i stad rowniez pochodzi slynna 'trzykrotna modlitwa' ktora zachowala sie w wersjach yip manowskich. wiem ze trudno w to uwierzyc ale tak jest i wynika to z historii systemu.
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
VingDragon, czy to ma sens aby ciale powtarzac :

Forma Saam Pai Fut jest/byla pierwowzorem do stworzenia form takich jak SLT, CHk i BCh. one sa tylko uproszczeniem tej pierwszej

skoro w innym temacie sam mowisz ze to co wazne to tu i teraz ??
pomiedzy liniami daje sie wyczuc wyzszosc lepszosc ! to nie polepsza sytuacji w juz troszke skloconym otoczeniu !! styl ewoluowal, a swiadczy o tym samo pochodzenie SPF...
natomiast nie rozumie dlaczego w Weng Chun cwiczy / cwiczylo sie formy SLT, Chum K et BCh ? skoro wszystko juz jest zawarte w Weng Chun?? i dlaczego tluamczyles kiedys zastosoawanie tych form, skoro sa one w miare dobrze rozpowszechnione, natomiast formy "oryginalne" opisujecie dosc skapo ??
pozdrowienia
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

czy to ma sens aby ciale powtarzac

skoro cie to drazni to juz nie bede, sorry :oops: wyjasnilem tylko Wij'owi bo sie pytal :)

styl ewoluowal, a swiadczy o tym samo pochodzenie SPF...

nie....... swiadcza o tym uproszczone formy z linii YM. wynika to z historii i kto od kogo sie uczyl. wejdz sobie na strone AHoffmanna [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i poogladaj sobie fotki mistrzow. zobaczysz tam zdjecie dziadka Yip mana ktory otwiera drzwi zaproszonemu przez siebie Chu Chun Manowi ... a nie na odwrot !!!

natomiast nie rozumie dlaczego w Weng Chun cwiczy/cwiczylo sie formy SLT, Chum K et BCh ? skoro wszystko juz jest zawarte w Weng Chun ?

to efekt marketingowy

i dlaczego tluamczyles kiedys zastosoawanie tych form, skoro sa one w miare dobrze rozpowszechnione, natomiast formy "oryginalne" opisujecie dosc skapo ??
pozdrowienia

podjalem temat w dziale 'VingChunowcy' i tlumaczylem wam zasady Weng Chun w oparciu o to co juz znacie po to byscie mogli mnie dobrze zrozumiec. od reklamy Chi Sima sa inni panowie, ja tylko zaczalem temat.
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

Yareck napisał:
czy to ma sens aby ciale powtarzac
skoro cie to drazni to juz nie bede, sorry wyjasnilem tylko Wij'owi bo sie pytal

tu nie chodzi oto ze mnie to drazni, czy nie, tylko o ciagle powtarzanie co jest bardziej tradycyjne

Yip mana ktory otwiera drzwi zaproszonemu przez siebie Chu Chun Manowi ... a nie na odwrot !!!

jesli kogos sie zaprasza, to normalka ze mu sie otwiera drzwi??! choc moze to nie jest takie logiczne!
dlaczego prowadzenie takiego efektu marketigowego ?? i skad Twoje zdziwienie ze usunieto je z programu nauczania A.H.??
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

jesli kogos sie zaprasza, to normalka ze mu sie otwiera drzwi??! choc moze to nie jest takie logiczne!

:D Yareck, chyba nie zrozumiales pojego 'podtekstu'... ale to nic,

dlaczego prowadzenie takiego efektu marketigowego ??

Rodzina Chi Sim Weng Chun nie prowadzila nigdy polityki masowego upowszechniania jak Rodzina Yip Mana. Jednak nadeszly czasy aby odkryc stare tajemnice, dlatego niektorzy mistrzowie oprocz tradycyjnych form nauczali tych nowoczesnych po to by przyciagnac do siebie zainteresowanych. Skoro Yip Man rozpropagowal ogolnie znana wersje Wing Chun to dla tych mistrzow tradycyjnych o tyle bylo trudniej sie przebic w swiecie polityki i pieniadza by nauczac Weng Chun.

i skad Twoje zdziwienie ze usunieto je z programu nauczania A.H.??

przepraszam, ale mnie to nie zdziwilo.
  • 0

budo_wij
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Sam Yip Man po osbie zostawil niezly rozgardiasz. Kazdy z jego uczniow naucza WCh w zupelnie inny sposob. To co np. robi William Cheung zupelnie nie przypomina tego co prezentuje Leung Ting. W znacznej mierze odbiega takze od tego co robil nizyjacy juz Wong Shun Lung, czy jeszcze zyjacy i nauczajacy na Tajwanie Lo Man Kam. Kazdy z tych odlamow ma wlasna historie, kazdy z nich odnosi sie w niej do pochodzenia Shaolinowskiego. A jednak sa wsrod nich roznice (niekiedy nawet bardzo znaczace). Przypuszczam, ze gdyby wersja Chi Sima byla bardziej rozpropagowana, to roznice znalazlyby sie pomiedzy jego poszczegolnymi przedstawicielami. Moze nawet obecni przedstawiciele ChS w Polsce juz troche inaczej prezentuja techniki, formy itp. niz VD kiedy byl uczniem Hoffmana? Dla tego niezwydaje mi sie, ze mozna tu mowic, ze ktoras z tych galezi jest bardziej tradycyjna od drugiej. Po prostu jakis czlowiek w pewnym okresie dodawal cos od siebie (mozna to nazwac jego doswiadczeniem) co takze robia wspolczesni instruktorzy. I dobrze ze sie tak dzieje.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

Sam Yip Man po osbie zostawil niezly rozgardiasz

...dlatego ze dziadek Yip sam nie mial usystematyzowanej wiedzy o stylu. nawet sam mowil swoim uczniom ze historie Wing Chun moze sobie kazdy wymyslec a tymbardziej techniki, dal im wolna reke i stad ten rozgardiasz. sam Yip Man byl tradycjonalista wiec watpie by dodawal cos sam od siebie. korzystal on z pewnoscia z wielu zrodel ale rozbieznosci w jego stylu to juz sprawa jego uczniow. po wielu latach doszli wreszcie co niektorzy do porozumienia i organizuja spotkania i konferencje w siedzibie VTAA by usystematyzowac wiedze. zapraszaja wszystkich uczniow z linii Yip Mana. w 1998 r na takiej konferencji byl chyba Janusz Szymankiewicz. mam material na DVD z tego spotkania i widzialem go wsrod uczestnikow.

Przypuszczam, ze gdyby wersja Chi Sima byla bardziej rozpropagowana, to roznice znalazlyby sie pomiedzy jego poszczegolnymi przedstawicielami

i tak juz jest poniewaz sam Hoffmann zmienia system co jakis czas.

I dobrze ze sie tak dzieje

wedlug mnie nie dobrze, poniewaz zatraca sie sens tradycji ktore krzewisz. a wtedy to juz nie sa tradycje tylko nowoczesnosc.
  • 0

budo_wij
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Tak, ja niewatpie ze Yip Man byl tradycjonalista, ale raczej chodzilo mi o to, kogo on nauczyl tradycyjnego WCh? Ponoc poznal on dwie odmiany tego systemu ale to zdaje sie jest opowiesc na temat ktory tez otwarles : "Historie i legendy Wing Chun" :wink:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
napisz o tym i rozwin temat, moze ktos cos wie i sie wlaczy do dyskusji?
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
uprzedzam fakty, chodzi o historyjke, wedle ktorej tylko jeden uczen otrzymal jedna wiedze, a rezszta druga (nie podaje nazwisk specjalnie)
mnie klotnie nie bawia a raczej nudza, jezeli ktos chce komus wyjasniac, to niech to robi w normalny sposob. VD znasz historie, wiec czy widzisz sens kolejnej klotni!!
troszke bez sensu, chceszkogos godzic, a tu prowokacje rzucasz
bez sensu
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
oh c'mon, ja nikogo nie prowokuje tylko zachecam do dyskusji. nie przesadzaj...

a to, jak kto reaguje i sie pozniej 'rzuca' to juz jego problem... :-)
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
nadajesz sobie role tego co chce tlumaczyc a do kolejego spiecia wzywasz, smiechu warte, sorki ale trujesz
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
oj, przesadzasz... :D :D :D
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
przykro nie moge ci odpowiedziec poniewaz adm mi ciagle zabrania niby odpowiadac na prywatne wiesci
sorki
stop
:cry:
  • 0

budo_wij
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 97 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun

uprzedzam fakty, chodzi o historyjke, wedle ktorej tylko jeden uczen otrzymal jedna wiedze, a rezszta druga (nie podaje nazwisk specjalnie)

- zupelnie jakby chodzilo o kogos z tego szacownego forum :lol:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
masz na mysli Andreasa Hoffmanna? :) :) :)
  • 0

budo_jute
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Łodzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
Witam Panowie
Całkiemniezła dyskusja sie rozwineła. Jeżeli chodzi o Hoffmana to i może otrzymał on papiery i tytuł dzierrzawcy przekazu. Na 100% tego nie wiem bo takich papierków nie widziałem. To że zmienia co jakiś czas to czego naucza o cóż ma z czego wybierać w końcu przekazy z trzech rodzin to nie mało. Z tego co wiem to trafił też do Pang Nama i Pat Cheonga. Moze to co robi to poprostu marketing, lub metoda mająca na celu wyodrębnić myślące jednostki od ślepo zapatrzonych w to co robi. Ewentuaknie wyłonienia oddanych mu uczni. Ale nie mnie go usprawiedliwiać. A jeżeli jest tak że ma całą wiedze w swojch rękach to dobrze byle zrobił z tego dobry użytek. Jeżdze do niego przyjmuję wiedze i robie swoje. Sprawa Yip Mana i Chiu Chiung Man'a skończyła się tak że obaj sie pokłucili i nie spotkali ze soba wiecej.
Sprawa form SLT ChK BCh w Chi Sim. Zostały one stworzone przez Cheng Kwonga połaczył on Ving Tsun i Weng Chun aby otworzyć publiczną szkołę. A takich form jak Ving Chum Kuen I Saam pai Fut uczył wybranych uczni, sam bym tak zrobił.
Wracając do Yip Mana tomógł być sobie kim chciał, tradycjonalista przewrotowcem. Dla mnie był narkomanem którego wykończył opium. Kogo nauczy łtradycyinego WCh? A no nikogo. Bo wyrzucił wszystkie kwieciste ruchy z systemu.
J . Szymankiewicz
Sam ćwicze Chi Sim I nic kwiecistego tam nie widze. 8)
A kłócić sie nie ma co dobrze jest wiedzieć co myslą inni na dany teman nawet jak nie zgadza sie to znaszymi poglądami.

POZDRAWIAM
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Saam Pai Fut w Ving Tsun
co masz na mysli piszac kwieciste ruchy??

Sprawa Yip Mana i Chiu Chiung Man'a skończyła się tak że obaj sie pokłucili i nie spotkali ze soba wiecej.

mozesz rowinac watek jesli wiesz wiecej??

pozdrowionka
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024