Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kopnięcia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia

Cze

Siła uderzenia w tym przypadku kopnięcia nie zalezy od tego czy jestes prawo czy lewo ręzcny
Zawsze jest jedna ręka dominująca nie zalezna od ręczności
Tak samo jest z nogą


Praworęczność wiąże się z częstszym (odruchowym) używaniem kończyny prawej, czego konsekwencją jest jej większa siła. Gdy kończyna dominująca jest jednocześnie tylną / zakroczną można nią uderzyć z maksymalną siłą i szybkością - bo dzięki pozycji walki, o której napisał Imadło, uderzenie wyprowadza tak jak z zamachu.
  • 0

budo_andy_hug
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia

Duieb bardzo lubi kop po łuku do wewnątrz przy przełamywaniu gardy, ćwiczono to na mnie mimo iż wiedziałem o co chodzi gardy nie utrzymałem, nie bardzo mogłem też wejść z kontrą, tyle że musi to być kop silny jak s...syn


uważaj na ostrze... możesz nie mieć na czym stanąć.
ostatnio tu, gdzie teraz mieszkam (Hamburg) zdarzyło mi się coś takiego.
na szczęście to ja jestem ten zły z ostrzem...
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
Wystarczyło napisać "uważaj na ostrze". Bo na nie trzeba przecież uważać cały czas, nawet gdy nie wykonuje się kopnięcia po łuku przełamującego gardę...
  • 0

budo_sniffles
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze slonecznej warmii
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
Znacie moze jakies cwiczenia na zwiekszenie sily kopniecia ?

Wiem , ze na silowni sa odpowiednie do tego maszyny itp. ale ja raczej nie mam mozliwosci chodzic na owe.

Najlepiej przydalyby mi sie cwiczenia ktore mozna wykonac w domu :D

Dzieki

P.S sorka za off-topic
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
- Biegaj.
- Jeźdź na rowerze.
- Pływaj, trzymając w rękach deskę i używając tylko nóg.
- Rób przysiady (angażują biodra i mięśnie czworogłowe ud).
- Rób półprzysiady (angażują biodra i przywodziciele).
- Podłóż sobie pod palce encyklopedię, włóż do plecaka kilka ciężkich książek i rób wznosy na palcach (łydki).
- Skacz na skakance (łydki).
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
Fragmenty wypowiedzi Kenshiro pochodzace ze strony Fanklub Sztuk Walki ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]):
NISKIE ATAKI:

Bardzo skuteczną bronią w ulicznej walce są ataki skierowane nisko, na nogi przeciwnika. Zazwyczaj są one nispodziewane i trudne do obrony nawet dla ludzi znających techniki walki. Warto je stosować a jeśli się ich nie zna, zwrócić się do któregoś z klubów nauczających sztuk walk. W samoobronie można dla przykładu stosować:

- kopnięcie miażdżące w przód ( całą powierzchnią stopy lub piętą )
- kopnięcie okrężne: w kolano lub wewnętrzną stronę uda ( powoduje to zazwyczaj mocny skurcz nogi i utrudnia poruszanie się )
- kopnięcie boczne: ( zwłaszcza z doskoku ) silne, mogące nawet złamać nogę w kolanie

Ataki te skutecznie odwracają też uwagę przeciwnika, który zazwyczaj odruchowo spogląda w dół umożliwiając skuteczny atak np. na głowę. ( zaraz po niskim kopnięciu można wykonać wysoki atak ręką lub na odwrót ).

TECHNIKI NOŻNE:

Każde kopnięcie, które chcemy skierować na obszar od brzucha w górę należy poprzedzić tak wysokim uniesieniem kolana, jak to możliwe. Dlaczego? Po pierwsze trudniej jest zablokować tak zadane kopnięcie. Gdyby "szło" ono z dołu ku górze wystarczyło by opuścić przedramię aby je zbić lub zablokować. Kopnięcia zaczynane wysoko mają krótszą drogę do przebycia i dążą do celu po linii prostej co zwiększa ich siłę (chyba najsilniejsze jest kopnięcie boczne skierowane na klatkę/brzuch). Zresztą, nawet jeśli nie zdążymy wykonać kopnięcia, uniesiona noga może nas odgrodzić od przeciwnika i służyć np. do odepchnięcia go na wymagany dystans.

W szybkiej walce największą popularność mają kopnięcia w przód, boczne (nogą wykroczną) i okrężne. Kopnięcia zahaczające nie mają dużej siły, a ich wykonanie wymaga dużej elastyczności i świetnej równowagi - lepiej zostawić je na pokazy. Kopnięcie w przód jest chyba najbardziej naturalne i dobrze nadaje się na dyktowanie tempa walki i utrzymywanie przeciwnika na odległość. Kopnięcie okrężne jest silniejsze, ale umiejętne jego wykorzystanie jest nieco trudniejsze. Jeżeli musimy ominąć gardę przeciwnika, musimy wykonać je bardzo szybko. Często przydaje się kopnięcie okrężne wykonane nogą wykroczną w okolice talii, tuż pod gardą. Jeśli wykonamy je błyskawicznie, możemy zmusić przeciwnika do mimowolnego opuszczenia zasłony i wykonać atak na głowę.

Należy pamiętać o wykrokach i doskokach w celu skrócenia dystansu. Mogą one być przydatne w celu zwiększenia siły kopnięcia, ale trzeba je wykonać niepostrzeżenie i bardzo szybko - tylko wtedy mogą zaskoczyć i spełnić swoje zadanie.

Kopnięcie w przód: Trzeba zwrócić uwagę, aby podczas jego wyprowadzania noga kopiąca przesuwała się jak najbliżej nogi podporowej. Musi się o nią niemal ocierać. W ten sposób energia kopnięcia nie ulegnie rozproszeniu i łatwiej utrzymamy równowagę po trafieniu w cel, niż gdybyśmy kopali szeroko. Poza tym nigdy nie należy pochylać się w kierunku przeciwnika w momencie zadawania kopnięcia (częsty błąd początkujących). Może to nas nawet narazić na atak pięścią. Ciało trzeba prosto lub odchylić nieco do tyłu przy wyższych kopnięciach.

Kopnięcie w bok: jeżeli wykonywane nogą zakroczną może być dosyć trudne. Tu przede wszystkim liczy się wysokie uniesienie kolana. Najtrudniejszym momentem kopnięcia jest prostowanie nogi z jednoczesnym obrotem ciała. Przez cały czas kolano musi pozostawać wysoko. Nie jest to łatwe, bo zazwyczaj ma tendencje do opadania, gdy zaczyna się obrót. Wymagana jest tu siła w nogach i dobra elastyczność stawów. Można ćwiczyć to kopnięcie przy drabinkach, parapecie, itp. wykonując obrót tam i z powrotem wolno i dokładnie. Pomocne bywa lustro lub pomoc partnera, który może przytrzymywać nogę. Korpus trzeba trzymać rozluźniony, nie pochylać go do tyłu - sam pochyli się o tyle, ile będzie potrzebował. Stopa podporowa musi być odwiedziona od celu o co najmniej 135 stopni, aby biodra były ustawione prawidłowo. (chyba, że wykonujemy yoko-geri-keage - w tym kopnięciu nie obraca się bioder, ani stopy podporowej).

Kopnięcie okrężne: tu zazwyczaj problemem jest utrzymanie linii prostej między biodrami a prostowaną nogą (patrząc na kopiącego z góry). Zazwyczaj brak elastyczności powoduje, że kopnięcie wykonywane jest bardziej do środka a biodra załamują się, tworząc literę "V". Wtedy zamiast mięśni odwodzących pracują zginacze mięśnia uda. Mięśnie odwodzące (zewnętrzna strona uda) są silniejsze niż zginacze, dlatego prawidłowo wykonane kopnięcie ma więcej mocy. Aby wyćwiczyć prawidłowy wyprost nogi, trzeba złapać się za coś solidnego (parapet, drabinka), podnieść nogę kopiącą ugiętą w kolanie (gotową do kopnięcia) i powoli prostować ją tak, aby wyprostowana tworzyła linię prostą od palców przez biodra aż do barków. Stopa nogi podporowej powinna być odwiedziona co najmniej 135 stopni od celu. Mięśnie brzucha i pośladki muszą być napięte - to pomoże w utrzymaniu równowagi. Najlepiej ćwiczyć w seriach, po 10 - 20 powtórzeń na nogę.
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia

Cze

Siła uderzenia w tym przypadku kopnięcia nie zalezy od tego czy jestes prawo czy lewo ręzcny
Zawsze jest jedna ręka dominująca nie zalezna od ręczności
Tak samo jest z nogą


Praworęczność wiąże się z częstszym (odruchowym) używaniem kończyny prawej, czego konsekwencją jest jej większa siła. Gdy kończyna dominująca jest jednocześnie tylną / zakroczną można nią uderzyć z maksymalną siłą i szybkością - bo dzięki pozycji walki, o której napisał Imadło, uderzenie wyprowadza tak jak z zamachu.


NIEPRAWDA
moj kolega perfekcyjnie kopie lewa noga (duzo lepiej i silniej od prawej) ,a jest prawo reczny
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia

moj kolega perfekcyjnie kopie lewa noga (duzo lepiej i silniej od prawej) ,a jest prawo reczny

Lewo/prawo ręczność nie zawsze jest miernikiem orientacji ciała (laternizacji? to się chyba fachowo nazywa). Niektórych "przestawiano" w dzieciństwie i potem biją prawą ale kopią lewą. Kumpel kiedyś tak bardzo zdziwił napastnika, skasował bilet w autobusie prawą ręką, schował do kieszeni też prawą, a zaczepiony machnął leweko lowka. Trafił :D
To chyba jedyny pożytek z "przestawiania" przez durne nauczycielki, babcie i rodziców.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
Mam pytanko: Jak ustawać stopę na której sie stoii przy wysokim kopnięciu z miejsca. Czy powinna stać prostopadle do kierunku kopnięcia, czy też równolegle, podkreślam chodzi mi o ustawienie samej stopy? Czy może jest to nieistotne?
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia

Niektórych "przestawiano" w dzieciństwie i potem biją prawą ale kopią lewą


Nie, to sa cechy wrodzone. Wiem, bo sam tak mam :)
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
Gambit:

Sa rozne szkoly, ale z tego, co mnie uczyli, generalnie w koncowej fazie kopniecia stoisz na stopie raczej prostopadle, zeby nie "blokowac" kopniecia (ustawienie stopy wplywa na pozycje bioder) . Sprobuj kopnac mawashi i mae geri w obu ukladach, powinienes poczuc, o co mi chodzi. Zreszta, co ja sie madrze, niech sie fachowcy wypowiedza.
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
zalezy jakie kopniecie, nie wazne czy wysokie czy niskie, tylko wazny jest rodzaj kopniecia.

Przy yop chagi - stopa nogi podporowej powinna byc skierowana w odwrotnym kierunku do nogi kopiacej, czyli pieta w strone nogi kopiacej, a palcami w strone przeciwna (rownolegle)

Natomiast przy kopnieciu frontalnym moze byc rownolegle , jak i prostopadle (sa to 2 diametralnie rozne kopniecia)

Przy kopnieciu okreznym (dollyo) stopa moze byc w 2 ulozeniach , tak jak i przy kopnieciu frontalnym,ale to tez 2 rozne kopniecia.
Tutaj noga podporowa moze byc prostopadle do kopiacej (skrocone dollyo "pilkarskie') lub rownolegle (ale skierowana w kierunku przeciwnym niz noga kopiaca) tak jak przy Yop Chagi
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopnięcia
Poza tym każdy ma inny staw skokowy i jedni mogą kopać na wprost z stopą równolegle do kopnięcia bez szkody dla techniki, a inni w ten sposób w ogóle nie kopną lub kopnięcie będzie bardzo słabe.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024