Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zawody - znalezione w sieci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Zawody - znalezione w sieci
Trochę stare, ale co tam...

Puchar Polski Młodzików - Elbląg 2001
Zawodnicy z Wałcza: cudowne objawienie roku czy zwykłe oszustwo ?

Chciałbym podzielić się swoimi refleksjami z wszystkimi, którzy uprawiają wschodnie sztuki walki na temat imprezy, w której uczestniczyłem. Mam na myśli seminarium oraz puchar Polski młodzików w Elblągu. Seminarium z Sensei Ilija Jorga to oczywiście wielkie przeżycie, i niech żałuje ten, kto tego nie doświadczył. W czasie seminarium odbył się turniej zorganizowany przez Alfreda Szpakowskiego - szkoła karate "Dragon" oraz Polską Federacje Karate Tradycyjnego Fudokan ze Zbigniewem Rutą na czele. Prowadzący z ramienia organizatora przywitał wszystkich zawodników bardzo sympatycznie i nic nie wskazywało, że ma nastąpić to, co potem wstawiło mnie w stan przerażenia. Pragnę w tym miejscu wspomnieć, że mam piętnaście lat i "siedzę w Budo" już prawie całe dziesięciolecie a więc od momentu jak tylko sięgam pamięcią. Na zawodach tej rangi byłem po raz pierwszy. Traktuje karate jako sztukę walki i rywalizacja sportowa jest mi obca, ale postanowiłem jednak w ramach treningu spróbować czegoś innego. Szybko się zorientowałem, że większość sędziów to osoby związane z ośrodkiem w Wałczu. Ten fakt wzbudził moje obawy i nie pokój, jak później się okazało nie bez podstawny. Na turnieju o randze pucharu Polski nie było sędziego głównego. Sędzia główny ustala składy sędziowskie na poszczególne konkurencje, pilnuje przestrzegania regulaminu turnieju, rozstrzyga wszystkie sytuacje kontrowersyjne, czuwa nad prawidłowym przebiegiem zawodów. Na jedną z plansz, na której rozgrywany był turniej wyznaczono aż trzech sędziów z Wałcza. W efekcie z tej planszy przeważnie zwycięsko wychodzili tylko zawodnicy związani z tym klubem. Złamano także regulamin zawodów zabraniający wykonywania w rundzie eliminacyjnej tak zwane kata wyższe, zezwalając na wykonanie oczywiście zawodnikom z Wałcza, bo innych już nie było. Nie musze nadmieniać, że pełne umiejętności można wyłącznie zaprezentować wykonując formę o dużym stopniu trudności. Sprawiało to wrażenie, że zawodnicy z Wałcza rzeczywiście są najlepsi. Rywalą z innych ekip nie dano takiej szansy, bo podobno regulamin tego zabraniał... Wiem, że byli tacy uczestnicy zawodów, którzy przygotowali do zaprezentowania różne mistrzowskie kata takie jak: Jion, Unsu, Jitte. Niestety nie byli oni z Wałcza. W pewnym momencie zauważyłem jak jeden z sędziów widząc, co tu się dzieje na znak protestu opuścił salę. Zauważyłem, że wiele dzieci nie zrozumiało regulaminu zawodów, było zagubionych i zdenerwowanych. Niektórzy próbowali wyjaśnić swoje wątpliwości podchodząc do sędziów, lecz spotkały się z ostrą reprymendą, płynącą z mikrofonu. Efekty "ciężkiej pracy sędziów" w eliminacjach można było zobaczyć w niedzielnym finale. Tam rywalizowali już prawie tylko zawodnicy ze znanej już nam szkoły. Na wszelki wypadek scenariusz powtórzono wprowadzając trzech "swoich" sędziów, choć było wielu innych i z konsekwencją eliminowano "obcych", którzy jakimś cudem dostali się do finału. W pewnym momencie Sensei Jorga próbował zmusić organizatorów do opamiętania się, ale było już za późno - "karty zostały rozdane".
Ponawiam moje pytanie: Zawodnicy z Wałcza - cudowne objawienie roku ? Czy zwykłe oszustwo ?
Wydaje mi się, że wielu młodych zawodników wyjechało z Elbląga z poczuciem wielkiej krzywdy, że na tym turnieju upadły niektóre autorytety, że w umysłach młodych ludzi zasiano ziarno demoralizacji.
Chce zadać pytanie nam wszystkim: Czy jesteśmy skazani na takie turnieje ? Czy pozwolimy sobą tak manipulować ? Czy możemy z tym walczyć ? Na te i na inne pytania możecie odpowiadać w dziale Księga Gości.
Otóż ja myślę, że możemy. Możemy ujawniać takie skandale tutaj w Internecie. Możemy stworzyć specjalną stronę internetową gdzie będziemy zamieszczać zdjęcia i dane sędziów, którzy sprzeniewieżają się zasadą budo. A raz w roku ogłosimy zwycięzce i przyznamy Puchar Polski dla sędziego oszusta roku. Na koniec chce powiedzieć, że mojego pomysłu nie kieruje do sfrustrowanych przegranych w tym czy w innym turnieju. Z pokorą należy przyjmować porażkę i z podziwem spoglądać na lepszych od siebie. Swój pomysł kieruje do tych, którzy dostrzegają fakt, że nami ktoś manipuluje, a zwycięzcami nie zostają najlepsi... Jeśli zetknąłeś się z takim turniejem jak ten to Napisz do mnie którzy to sędziowie, które to kluby. Będę to zamieszczał i ujawniał. Pozdrawiam wszystkich braci sztuki walki, tradycyjnym OSS !!!


Zwracam się z apelem do wszysktkich związków, federacji i klubów, działających w Polsce o podjęcie działań, które spowodują, że taki turniej już się nie powtórzy.


J u n i
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci

Pragnę w tym miejscu wspomnieć, że mam piętnaście lat i "siedzę w Budo" już prawie całe dziesięciolecie a więc od momentu jak tylko sięgam pamięcią. Na zawodach tej rangi byłem po raz pierwszy.


To moim zdaniem powinno wystarczyc za komentarz.

Pozdrawiam
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci

Pragnę w tym miejscu wspomnieć, że mam piętnaście lat i "siedzę w Budo" już prawie całe dziesięciolecie a więc od momentu jak tylko sięgam pamięcią. Na zawodach tej rangi byłem po raz pierwszy.


To moim zdaniem powinno wystarczyc za komentarz.

W sensie, że nie rozumiał tego co się działo?
Niestety o panu wspomnianym w tej relacji słyszałem wiele niezbyt pochlebnych opinii, więc zakładam, że to co tu napisano to prawda... :?
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci
Zrozumiał,czy nie,to cała sprawa wygląda niezbyt różowo.Jeżeli opis,pomijając refleksje sprawozdawcy jest zgodny z prawdą,to faktycznie takie przypadki należy umieszczać na jakimś internetowym pręgierzu,ku przestrodze i uciesze tłumów :evil: Ta sprawa pachnie trochę "spółdzielnią".Tym gorzej,że ta "spółdzielnia" dotyczyła dzieciaków-mogły się one zakręcić.Zresztą znam podobne przypadki z zawodów Tkd WTF :(
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci
No ja nie mowie, ze wszystko OK bylo 8) ... ale

Złamano także regulamin zawodów zabraniający wykonywania w rundzie eliminacyjnej tak zwane kata wyższe, zezwalając na wykonanie oczywiście zawodnikom z Wałcza, bo innych już nie było. Nie musze nadmieniać, że pełne umiejętności można wyłącznie zaprezentować wykonując formę o dużym stopniu trudności. Sprawiało to wrażenie, że zawodnicy z Wałcza rzeczywiście są najlepsi. Rywalą z innych ekip nie dano takiej szansy, bo podobno regulamin tego zabraniał... Wiem, że byli tacy uczestnicy zawodów, którzy przygotowali do zaprezentowania różne mistrzowskie kata takie jak: Jion, Unsu, Jitte. Niestety nie byli oni z Wałcza.


Nie chce mi sie wierzyc, ze w eliminacjach jednym pozwalano robic kata mistrzowskie a drugim nie (tak zrozumialem ten tekst :-) )
A tak pozatym puchar mlodzikow a Ci takie wysokie kata chca robic?! Jak ja startowalem/bywalem na zawodach to robilo sie kata ze swojego stopnia (albo jedno, dwa wyzej). chyba, ze tam same 15-letnie dany startowaly :)
Zreszta niewazne... ogolnie rzecz biorac szkoda zeby dzieciaki zrazac roznymi niejasnymi sytuacjami na zawodach do trenowania.

Pozdrawiam
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci
Zgadza się,na zawodach robi się formy na swój stopień,a jeżeli stopień wyżej,to wtedy sędziowie mogą dać lepsze noty (jeżeli forma oczywiscie zostanie dobrze wykonana).
A takie sytuacje tylko wprowadzają zamęt w głowach dzieciaków,bo wszystkie ideały,książeczki,przysięgi szlag trafia-ci,którzy mają być autorytetami,okazują się zwykłymi "mataczami".
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci
Jeżeli dzieci uczy sie stopni mistrzowskich ,które napewno po jakimś czasie mozna opanować to sami mistrzowie wystawiaja sobie świdectwo .Po drugie jeżeli dzieci bedą już umiały tyle co ich sensei to w takim razie czego będa ich uczyc przez nastepne miesiące.Taka metodyka wcześniej czy pożniej obróci sie przeciwko klubowi czy instruktorowi i wystawi złe świadectwo stylowi
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci
Uważam że mozna by sprawdzić co na ten temat ma do powiedzenia druga strona, ewentualnie można by rzucić zwrokiem na wyniki. To dałoby jakiś obraz.Poza tym o ile mi wiadomo PFKTF już nie istnieje i nie powinno być problemów.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci
Czyli kluby legitymujące się tą nazwą działają,hmm,samodzielnie,żeby nie rzec "piracko" :?: A może należą do PZKT...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Zawody - znalezione w sieci
Kto to wie - najlepiej zapytać instruktorów tych klubów , chyba że próbują otworzyć PFKTF od nowa...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024