Skocz do zawartości


Zdjęcie

"testy twardości"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_sniper
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nisko

Napisano Ponad rok temu

"testy twardości"
Witam

Zapisałem sie niedawno (na pocz. stycznia) na treningi Karate Kiokushin.
Chciałem sie dowiedzieć czy istnieja jeszcze w karate tzw. testy twordosci, o których czytałem w jakichś starych gazetach "Czarny Pas".
Jeżeli takowe testy sa przeprowadzane to na jakich stopniach i co Wy o nich sadzicie.

Dzięki. :D
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
Testy twardości?
Z tego co wiem,w okinawskich szkołach dużo utwardza się ręce-np. uderzając uchi(yoko) uke.W KK nacisk kładzie się z kolei na twardość mięśni brzucha,o czym masz (albo będziesz miał) możliwość się przekonać.
Jako takim testem twardości może być kolejny egzamin,coraz cięższy,z większą ilością walk i materiału.
Raczej nie stosuje się jednak jakichś konkurencji,po których chodziłoby się z podniesioną głową-przecież w karate chodzi o ciągłe doskonalenie się.Wyjątkiem jest tutaj test "100 kumite",ale to póki co nie dla Ciebie.I nie dla mnie :wink:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
a glowy sie nie utwardza?
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"

a glowy sie nie utwardza?


Głowe utwardza sie na zawodach :oops:
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
Albo w knajpie :drinking:
  • 0

budo_sniper
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nisko

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
Chodziło mi o nieco inne sposoby testowania twarosci uczniów.
Czytałem w wyżej wymienionych czasopismach o testach polegajacych na kopaniu w krocze stojących w sanchin dachi (sorki jesli źle napisałem) uczniów i zadawanie im innych ciosów np: na watrobę czu brzuch.
Pisano tam Również że promotorem tych działań był A. Drewniak.

Dzięki za odzew. I oczywiscie ponawiam pytanie "czy są i co onich sadzicie?"
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
Sprawa jest taka że to co pisał Murat w "Czarnym Pasie", trzeba traktować bardzo ostrożnie - właśnie przez wypowiedzi w tym stylu doszło do wielu konfliktów w środowisku sztuk walki, co miało spowodować zdyskredytowanie innych stylów i wywyższenie Tsunami ponad inne. Skutkiem tego było odejście większości stylów karate z Polskiej Federacji Dalekowschodnich sztuk walki, lącznie z niedawnym opuszczeniem jest przez Seitego Karate z powodu zamętu wywołanego przez niektórych jej członków - poszukajcie informacji w "Samuraju" - tam dokładnie to opisano.
  • 0

budo_lttiger
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
kiedy zaczynalem swoja przygode z kyokushin(poczatek lat 90) nawet czesto stosowane byly testy twardosci. stawalo sie w pozycji sanchin a trener uderzal najrozmaitszymi technikami - najczesciej tsuki i mae geri chudan. co do kopania w krocze uczylismy sie tego "teoretycznie" tzn. sensei tlumaczyl jak podciagac mięsnie itp. nie spotkalem sie z testem twardosci kin geri tzn. z kopaniem w krocze. baaa np.samo sanchin no kata polega na okladanu piesciami i kopaniu wykonujacego forme. im wyzszy poziom i staz mial adept tym silniejsze otrzymywal uderzenia. swietna forma utwardzania zarowno ciala jak i psychiki. samo oczekiwanie na uderzenie, nie cofanie sie przed nimi, a przy sanchin kata - zachowanie tempa formy nie zawazajac na uderzenia. z tego slynie kyokushin. a poza tym to beznadziejny i do niczego nie przydatny system.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
O tych praktykach stosowanych przez Drewniaka słyszałem też,ale to info z drugiej ręki.
A takie przyjmowanie technik w sanchin jest nadal praktykowane,przynajmniej u mnie w klubie. O ile mi wiadomo,w goju-ryu i uechi-ryu też ćwiczy się w ten sposób (tyle że w uechi sanchin jest na otwartych dłoniach).Istotnie jest to bardzo dobry element treningu,nie tylko kyokushin,bo to wywodzi się z goju-ryu-w tamtejszych dojo jest to podstawowa forma ćwiczona na każdym treningu (przynajmniej w Japonii i na Okinawie).Podobnie z utwardzaniem rąk-do bólu,prawie do miazgi,procentuje to po czasie.
A z tym kopaniem kin geri w nabiał,to oglądałem kiedyś na Discovery program,gdzie jakiś Amerykus założył szkołę o nazwie bodajże "combat gi"-żadnego kumite czy kata,tylko przyjmowanie technik,w tym na krocze i punkty witalne,krtań etc. :!: Najwyższym testem twardości tam jest przejście iluś stacji z opaską na oczach-ładują yoko,mae geri,tsuki,kin geri,shuto i inne techniki na każdej stacji inna w inne miejsce...
  • 0

budo_lttiger
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
tez widzialem. nawet rozmawialem na ten temat z sensei.w praktyce tego nie cwiczylismy(tzn. bez uderzen) ale przy odpowiednim napieciu miesni jest to mozliwe.ale co to sa styl(mowie o combat-gi) gdzie sie tylko uczy jak wp..... dostawac :)
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
A to nie było Combat-Ki? :roll:
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
A może Combat-Ki?to by sugerowało energię "ki" którą "emanowali" ćwiczący ten system...
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
Sniper
nie wiem skąd wtrzasnołes ten Czarny Pas,który przestał ukazywac sie pod koniec lat 80-tych,po tym jak Rysiek Murat przegrał sprawe Sądową o zniesławienie Drewniaka i miał go przeprosić na swoich łamach.
Dla wyjaśnienia podam,że redaktorem naczelnym czarmnego pasa był Rysiu Murat twórca polskiego karate o nazwie TSUNami ,który zdał w tajemniczych okolicznościacj juz dawno na 10 dan.

Testy twardości były i sa stosowane w róznych sztukach walki , a mają różnorakie znaczenie.Jeżeli ktos dopuszczał sie kopania w sanchin dachi w ktrocze to miał nieżle po układane pod sufitem.Ale pamiętam jak sprawdzano nas w sanchin czy uda sa odpowiednio napięte i skręcone do wewnątrz tak aby nie przeszła stopa ,symulując atak na jądara .Patrząc z boku ktos nie zoriętowany mógł to odbierać jako kopnięcie w krocze co było mylne i bezsensowne.
Shihan Drewniak 6 dan to jedyny polak trenujący u sosoai Oyamy kiedy innym śniło siei marzyło o trenowaniu karate.
Jego prace szkoleniową w Japonii kontynuje sensei Bogdan Jeremicz 4 dan z Gadńska ,który juz kilkakrotnie gościł w karaju kwitnącej wiśni pobierając nauki w najlepszych dojo w całej Japonii.Zresztą sensei ten co roku wyjeżdza tam na szkolenia i jest obecnie najlepszych szkoleniowcem relanego kyokushin w Polsce. :-)
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
testy takie daja zludne poczucie twardosci, tak naprawde to uderzenia maja wejsc na szczeke, nos, luk brwiowy, watrobe a tych czesci ciala niestety tym sposobem nie utwardzisz (ani zadnym innym)...
oczywiscie abstrahuje teraz od takiego systemu jak kyokushin w ktorym uderzen rekoma na glowe nie ma a uderzenia na korpus wywoluja jedynie grymas usmiechu na twarzy...
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
:) grymas na twarzy :)
  • 0

budo_sniper
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nisko

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
Dzieki za zaangazowanie.

Rozwialiście moje watpliwości i cieszę sie ze mnie nikt nie będzie na egzaminie po jajach okładał. Jak chyba kazdy chłopak poprostu nie lubie tego uczucia. Chyba się ze mna zgadzacie:-)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
Testy twardości - czysta abstrakcja. Jak komuś chcesz przypierdolić tak aby zszedł to nie ma takiej siły aby cię przed tym powstrzymała. Znane mi są nazwiska kilku sensei, którzy ze szczególną lubością dokonywali testów twardości przy sanchin dachi z ibuki, ale ze wzlędu na kulturę osobistą ich nie wymienie.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
No, zdarzali sie sadysci. Dzis zdaje sie nawet w kyokushin te testy sa juz zabronione. To relikty przeszlosci. Dlatego ubawilem sie sednie jak czytalen na jedmnym z foru, o tescie twardosci u dr. Bryla. Ktos wisi na drabinkach na rekach, inny uderza. Jakis absurd, czego to mialoby dowodzic? Relikt post kyoskushinkowski? Utwardzanie? Ale po co?
Np. taki wybitni piesciarze jak Felix Sawon rzyjeli (na glowe) w trakcie kariery po kilka celnych ciosow, a wygrali kilkaset walk z czego wiekszosc prze KO. To jest mistrzostwo!!!
Ciekawe ile walk by Savon wygral, jak by sie poddawal takim testom? Wybitni roznia sie tym od mniej wybitnych, ze nie zbieraja w leb.
K_P
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
To niezle temu pięściarzowi musi się odbijać mózg jak mu dekiej klepali przez tyle pojedynków.
Zresztą szkoda tych pięściarzy ,którzy za 5 minut sławy płaca całe zycie
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: "testy twardości"
karateka1 cos sie zle zrozumielismy?! Feliks Savon stoczyl okolo 400 zwycieskich walk, byl iles tam razy mistrzem swiata i olimpijskim. Odrzucil walke z M.Tyson'em za 10 mln $ argumentujac, ze nie walczyl i nigdy nie bedzie walczyl dla pieniedzy.
I ten Savon w czasie calej kilkunastoletniej kariery bokserskiej, jak policzyli znawcy przedmiotu tylko trzy, czy cztery razy byl trafiony troche mocniej w glowe! (wiekszosc zbiera tyle w czasie jednego sparingu...)
To swiadczy o wybitnej obronie Savona, co przy jego niesamowitym uderzeniu, dalo w rezultacie jednego z najwybitniejszych w dziejach piesciarza!
Obecnie zdrowy na ciele i umysle zajmuje sie szkoleniem swoich nastepcow.
K_P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024