Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
164 odpowiedzi w tym temacie

budo_natureza
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-ń

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
Zdarzają sie osoby, które w swojej historii z Capo miały jedną lub więcej xywek, ale zdarza sie to przeważnie wtedy gdy ktos zmienia grupę.
Inne przypadki to extremalna rzadkość.

Tak sobie niedawno byłem w kinie i pomyślałem, że fajnie by było dostać apelido "Van Helsing" :) albo Frankenstein 8O
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
Nieważne, czy zmieniasz grupy, czy nie. Batizado jest raz, raz dostaje sie apelido, idziesz do innej grupy, nowego batizado nie bedzie i zostaje Ci stare apelido.
  • 0

budo_noite
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

Tak sobie niedawno byłem w kinie i pomyślałem, że fajnie by było dostać apelido "Van Helsing" :) albo Frankenstein 8O


Tak, albo lepiej "coca-cola", ew. "nokia" :P
  • 0

budo_mana kanabis
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
Tak siem zastanawiam jak by było "czrodziejka z księżyca" :) :wink:
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

Nieważne, czy zmieniasz grupy, czy nie. Batizado jest raz, raz dostaje sie apelido, idziesz do innej grupy, nowego batizado nie bedzie i zostaje Ci stare apelido.


nooo nie zgodzilbym sie przynajmniej z czescia dot. batizado. jak przeniesiesz sie teraz do beribazu, to niezaleznie od twojego stazu bedziesz poczatkujacy i po roku bedzeisz mial swoje pierwsze batizado. apelido - zalezy. jak sie przyjmie to sie przyjmie. :)
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
To zalezy od podejscia do sprawy, czy batizado rozpatrujemy jako chrzest Capoeira czy chrzest grupy (ale skoro na chrzcie dostaje sie jakies apelido, a wiec mamy chrzest i imię, to jedno i drugie nie powinno się zmieniać). Na capoeira przychodzi się raz ;) A potem, to już tylko kolejne szczeble "kariery". Ja tak na to patrzę.
  • 0

budo_castanha
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

orzeszek, trochę to "drobnostkowo" brzmi.
Czyżby ktos Ci się kiedyś pod prysznic wtrynił ?

hehe nikt się nie wtrynił,a czy to "drobnostkowe" to ja bym dyskutowała na ten temat :wink:
  • 0

budo_jata
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
Natureza:

ale wtopa..:)))

co do apelido..
ja nie mam..

batizado pewnie dopiero w pazdzierniku..

hmm..

i sam nie wiem, jakie apelido moge dostac..:)

w sumie to wole nawet o tym nie myslec..

:) )))
  • 0

budo_sorriso
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rio de Janeiro

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

Tak siem zastanawiam jak by było "czrodziejka z księżyca" :) :wink:


czarownica to "feiticeira", a czarodziejka jeśli przyjmiemy ogólną zasadę zdrabniania za pomocą końcówki "-inha", to będzie pewnie "feiticerinha". Zatem czrodziejka przyjmując zasadę pana Beksińskiego (nieodżałowany tłumacz Monty Pythona na polski, jakby ktoś nie wiedział) będzie "feticerinha"

księżyc to "lua"

reasumując "czrodziejka z księżyca" w wolnym tłumaczeniu na portugalski może brzmieć "feticerinha de lua" :)
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

nooo nie zgodzilbym sie przynajmniej z czescia dot. batizado. jak przeniesiesz sie teraz do beribazu, to niezaleznie od twojego stazu bedziesz poczatkujacy i po roku bedzeisz mial swoje pierwsze batizado. apelido - zalezy. jak sie przyjmie to sie przyjmie. :)

wydaje mi sie, ze niekoniecznie. jest szansa (zalezy to od stazu treningowego), ze dana osoba moglaby dostac od razu drugi sznurek, a nawet i trzeci. na 100% nie moglaby dostac sznurka estagiario natomiast, przy sznurkach uczniowskich jest wiekszy liberalizm.
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
Tak jak imie pozostaje to przewaznie jak sie zmienia grupe to znowu trzeba zdawac pa pierwsza corda. Jesli wiec ktos jest dosc zaawansowany w jednej grupie i ja zmieni to powinien (w wiekszosci grup) znowu zdawac na pierwszy stopien. Niestety niezawsze to odzwierciedla umiejetnosci.
Nieco inaczej jak widac jest w niektorych grupach. Przykladem moze tutaj byc Companha Parnas Pro Ar (nogi w gorze). Coma, ktory mial 4 corda u Sem Memoria zachowal swoj dotychczasowy stopien wraz ze zmiana grupy. Musze tutaj zawczasu uprzedzic ewentualna klutnie bo mnie nieprzeszkadzaja zwyczaje innych grup i widocznie profesorowie z tamtej grupy sie na to zgodzili.
  • 0

budo_natureza
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-ń

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
tego posta trochę wyżej prosze usunąć.

To zalezy od podejscia do sprawy, czy batizado rozpatrujemy jako chrzest Capoeira czy chrzest grupy (ale skoro na chrzcie dostaje sie jakies apelido, a wiec mamy chrzest i imię, to jedno i drugie nie powinno się zmieniać). Na capoeira przychodzi się raz ;) A potem, to już tylko kolejne szczeble "kariery". Ja tak na to patrzę.


Uirapuru, zgadzam sie z Tobą, ale do pewnego momentu.
Owszem dla batizado najlepszym odpowiednikiem w naszej kulturze to właśnie chrzest. Wyobrażmy sobię teraz taką sytuację:
Osoba wyznania katolickiego zmienia religię na, powiedzmy judaizm. W tym momencie ta osoba musi się zapoznac z historią religi i z jej "przekonaniami". Później ta osoba musi wziąć ich chrzest by stać się pełnoprawnym członkiem społeczności żydowskiej.
Teraz to już samemu przenieście to na podłoże Capoeiry.

Napisałeś, że chrztu i imienia nie powinno się zmieniać, ale czasami bywa różnie, bo każda grupa ma jakieś tam wewnętrzne zasady którymi się kieruje i niektóre są czasami nie zrozumiałe dla członków innych grup.
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
Amerindio wez pod uwage ze Coma nie ma juz 4 stopnia tylko 6 tak wiec moze i kolor ten sam(azul) ale napewno wartosc cordao inna.
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

Musze tutaj zawczasu uprzedzic ewentualna klutnie bo mnie nieprzeszkadzaja zwyczaje innych grup i widocznie profesorowie z tamtej grupy sie na to zgodzili.


no sory ale wydaje mi sie,wrecz jestem pewny,ze osoby majace juz za soba kawalek drogi w capoeira zmieniajac grupe nie dostaja w tym przypadku corda branca - amarela tylko odpowidni do umiejetnosci czasu trenowania etc.przykladem jest np.sam Capanga z OdC ktory po przejsciu do wyzej wymienionej grupy otrzymal branca-azul(jesli sie nie myle)co oznacza ze jest 'obserwowany' :wink: :)

pozdro.
  • 0

budo_oreliusz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa - Praga Północ i trzy czwarte

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
No widzisz, my jesteśmy na tyle fajni, że u nas by dostał od razu cordao Azul :)

Wojtt- weź pod uwagę, że kolory sznurków są różne w różnych grupach, wiec mówienie, że ktoś jest zaawansowany bo ma jakiś-tam-kolor, często mi nic nie mówi, a nie chce mi się co chwila szukać w necie odpowiedniego systemu graduacji :) Już prędzej nazwa portugalska coś mi powie.
Pozdr.
mowa-trawa :twisted:
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
czytaj dokladnie
wlasnie o tym pisalem w dawnej aguia branca coma mial 4 st ( azul )obecnie ma graduado rowniez azul ale to juz jest 6 st w kolejnosci!tak wiec pisze glosno i wyraznie KOLOR SZNURA NIE WE WSZYSTKICH GRUPACH OZNACZA TO SAMO

a tak btw.mowa o osobach ktore cwicza juz po 7-8 lat tak wiec chyba smialo mozna powiedziec o zaawansowanych w porownianiu z np. branca-amarelo
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

smialo mozna powiedziec o zaawansowanych w porownianiu z np. branca-amarelo

to po co dajesz przyklad kolejnego koloru skoro polowie forumowiczow nic on nie mowi. :?
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
mi mowi :) ale fakt - lepiej by bylo gdybyscie podawali cordao numerem a potem ew. w nawiasie kolorami, bo sledzenie ktory jest ktory czasem jest troszke trudne. na przyklad capanga? ktory on teraz ma?
  • 0

budo_tora
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 833 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Calimshanu

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?

mi mowi :) ale fakt - lepiej by bylo gdybyscie podawali cordao numerem a potem ew. w nawiasie kolorami, bo sledzenie ktory jest ktory czasem jest troszke trudne. na przyklad capanga? ktory on teraz ma?

dostał tzw. corda tymczasowe (branco- azul) ponieważ przeszedł z innej grupy.
  • 0

budo_nara
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Co znaczy twoje Apelido?Czy wiesz?
nara- znaczy sprytna , podobno tez imie jakiejś sławnej brazylijki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024