Skocz do zawartości


Zdjęcie

..... te kolana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_owat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brave New World

Napisano Ponad rok temu

..... te kolana
Ćwicze Tkd dopiero pól roku i juz mam problemy z kolanami tzn . konkretnie z lewym bo prawe jakos mi za bardoz n ie preszkadza....
Więc odczuwam taki ból ,który bardziej denerwuje niz boli :D
jednak najgorzej jest gdy chce kopnąc yop chagi prawą noga to nie moge
utrzymac równowagi na lewej nodze ,trzensie mi sie kolano i wtedy odczuwam największy ból :(
Możecie mi cos polecic ? Może ktos z was zna takie przypadki i wie jak temu zaradzic ? Był bym bardzo wdzęczny

Pozdrawiam

Ps. Sorry ze tak jakos chaotycznie napisalem ,ale tak wyszło.......
  • 0

budo_kasiorek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
jak zaradzic to niewiem...
problemy z kolanami mialam prawie od poczatku treningow tkd a cwicze juz prawie 5 lat... w pewnym sensie przyzwyczailam sie juz do bolu!!!
jezeli bardzo mnie boli to poprostu mowie trenerowi ze niemoge "tego" robic. jestem zwolniona z wielu cwicze np. przysiady dżampki "kaczy chod" i te sprawy. jak narazie do tej pory zyje :) chociaz czasami mi to przeszkadza szczegolnie na zawodach!!!
  • 0

budo_dźwiedziu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
problemy z kolanami są nierozłącznie zwiazane z tkd (niestety), wiąże sie to z mnogością i dużym naciskiem na techniki nożne, oraz ich wykonywaniem w powietrzu które jest bardzo szkodliwe. Lekarze twierdzą, że z niewielkim bólem można spokojnie życ i trenować. Jeżeli naprawde Ci doskwiera zalecam lekarza specjaliste, niestety ale bardzo często ludzie po kilku latach treningu muszą korzystać z dorażnej pomocy lekarzy często nieunikniona jest operacja. Cóż no pain no game... :twisted:
  • 0

budo_owat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brave New World

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
cózzz pocieszyliscie mnie :) dzięki :P
tak sie sklada że byłem u lekarz i po przeswietleniu kolan lekarz stwierdzil ze "to nic grożnego".Przepisał proszki , które nic nie pomogły ~~

Pozdrawiam :wink:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Sprawy, o których sie często zapomina to:

- jak najbardziej ograniczyc kopanie w powietrze,
- wzmacniać nogi - na siłownię nie każdy ma czas, ale jest sporo ćwiczeń, któe można wykonywać z partnerem,
- rezygnować z ćwiczeń obciążających stawy kolanowe (takie jak wspomniane jumpingi czy siad płotkarski)

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Gizmo tylko jak ograniczyć kopanie w powietrze skoro to jedna z podstawowych metod treningowych. Co mam powiedzieć trenerowi, że nie będe kopał? Przecież w grupie początkującej musimy się nauczyć techniki. Podobnie z przysiadami, jumpingami czy siadem płotkarski (niecierpie tego ćwiczenia, jest wiele innych lepszych na rozciąganie, ale jeden z trenerów zawsze każe akurat to robić :evil: )
Też trenuje od pół roku a czuje już ból w kolanach :?
Jakie ćwiczenia na wzmocnienie nóg masz na myśli?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Jest parę bardzo fajnych książek poświęconych ćwiczeniom siłowym, jak i cwiczeniom w ogóle. Polecam "Atlas uniwersalnych ćwiczeń siłowych" w 2 częściach i "A-Z sprawności fizycznej" Talagi, można stamtąd naprawdę sporo wybrać.

No a z tym kopaniem w powietrze... Tu jest problem, generalnie zwłaszcza trzeba uważać przy wszelkich kopnięciach, gdzie mamy do czynienia z dynamicznym wyprostem nogi w trakcie kopnięcia w kierunku przeprostu stawu (ap chagi, dollyo chagi). Mniejszy problem sprawiają kopniecia typu naeryo czy bandae dollyo. Przede wszystkim należy bardzo uważać na tzw. przeprost, czyli jeśli już musimy kopać w powietrze, to raczej powoli i lekko. Oczywiście tu wyskakuje nam kolejny problem - układy, gdzie wszystko trzeba szybko i dynamicznie. No i tu mamy problem. Żeby nam się stawy nie porozpadały ze starości, trzeba naprawdę nieźle kontrolować technikę - czyli wyhamować końcówke napięciem mięśni, a nie charakterystycznym trzaskiem stawu... ;)

U siebie robię to tak, że kopnięcia w powietrze mają być lekkie, kontrolowane, na rozgrzewkę. Wszelkie silne i szybkie strzały - na łapach i tarczach. Dzieciaki zapoznają sie z łapami juz w pierwszych miesiącach trenowania...

Jumping, siad płotkarski to ćwiczenia, które u nas w klubie zanikły jakieś 8 lat temu i nikt po nich nie płacze... :D Podstawowym problemem przy siadzie płotkarskim jest to, że ćwiczenie to bardzo obciąża kolano nogi "tylnej" (czyli tej ugiętej). Prawdziwą masakrą jest robienie siadu płotkarskiego ze stopą ułożoną na podłodze wewnętrzną stroną (czyli stopa do podudzia pod kątem prostym) - wtedy nie tyle sie rozciągamy, co intensywnie skręcamy sobie kolano. A zdarza mi sie takie wynalazki jeszcze gdzieniegdzie oglądać. Podobnie jak ćwiczenia wykonywane w staniu, w rozkroku (do tzw. turka) z prostymi kolanami zamiast lekko ugiętymi - niezłe obciążenie stawów kolanowych w płaszczyźnie bocznej. Analizował to m. in. T. Kurz w swoich opracowaniach nt. stretchingu (polecam, naprawdę fajne).

Ja wierzę w to, że można naprawdę maksymalnie ograniczyć problemy z kolanami w taekwondo i to nie jest tak, że TKD = awaria kolan po paru latach. Owszem, u nas też czasem zdarzają sie kłopoty, ale wspominając swoje pionierskie czasy kopactwa z perspektywy lat cieszę sie, że jest ich obecnie znacznie mniej - pojedyncze przypadki na ponad 120 ćwiczących w klubie osób. Zdarzyły się niestety dwie przykre akcje na zawodach, w obu doszło do dośc poważnych urazów, z tym, że mogłyby one równie dobrze nastąpić np. na oblodzonym chodniku (skręcenia stawów przy upadkach w czasie walki). Sam nie ukrywam, że kiedy zakończyłem intensywne trenowanie parę razy w tygodni i zająłem się instruktorzeniem, to był taki okres, że stawiając krok nie do końca byłem pewien, w którą stronę mi się kolano ugnie ;) - wyniki mało przemyślanego trenowania, małej ilości ćwiczeń o charakterze ogólnym itd. Na szczęście teraz jest juz lepiej...

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Odradzam kopanie dollyo w powietrze na luźnym kolanie - niejeden sie na tym przejechał.
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Dobrze ze sie pojawil temat kolana (bo ja to już sie boje o cokolwiek pytac :) ). Zna ktoś
moze jakies sposoby (moga byc domowe) na wode w kolanie? Okłady z ALTACETU to o kant dupy
potłuc ( w sensie nieskuteczne).
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Z wodą w kolanie to tylko do weterynarza :->>>> Maja takie wielkie strzykawy do sciągania tej wody ....
  • 0

budo_kasiorek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
wwwwielkie strzykawy :shocked!:
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Za mało wody do strzykawy - tak powiedzieli. Powiedzieli tez ze sie sama wchlonie, ale już 4 tydzień siedze i g**** - zero efektu (no moze troszke :) )
  • 0

budo_plastus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pabianice

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana

Analizował to m. in. T. Kurz w swoich opracowaniach nt. stretchingu (polecam, naprawdę fajne).
Gizmo



Masz może jakieś namiary na te materiały...lub cokolwiek o Kurzu na sieci. Będe zobowiązany
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana

Masz może jakieś namiary na te materiały...lub cokolwiek o Kurzu na sieci. Będe zobowiązany

Np. Thomas Kurz "Stretching - trening gibkości", COS, Warszawa 1997
W księgarniach praktycznie niedostępne (również w internetowych), do wglądu w bibliotekach np. AWF. Również polecam tę książkę, nieduża objętość, duża porcja wiedzy.
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Dwa pytanka:

1. Czy staw kolanowy jest najbardziej skomplikowanym stawem?

2. Jakie sie podejmuje działania w przypadku przeprostowania kolana?
  • 0

budo_plastus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pabianice

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
1 Czy najbardzej skomplikowanym to nie wiem...ale treneży mówili mi że najwiekszym


2......co to jest przeprostowanie kolana?...jesli ktoś odpowie na pytanie co zrobić z przeprostowanym kolanem ,niech wspomni jeszcze w 2-3 zdaniach co to jest...bedę wdzięczny.
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Przeprostowuje sie kolano wtedy gdy sie zegnie nie w tą stronę co trzeba, czyli do przodu.
  • 0

budo_menth0l
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraśnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
Co prawda nie trenuje TKD ale Kyokushin ale problemy z kolanami mogą pojawić się te same. Gizmo napisał że przy siadzie płotkarskim nie powinno się kłaść tylnej nogi stroną wew. do ziemi... Pytam bo u mnie jest taki patent że jedna (prawa) noga sama mi się w ten sposób układa [lewa normalnie, na haisoku]... tak mi jest najwygodniej. Chodzi mi o to czy powinienem na siłę przestawiać tą stopę tak jak lewą czy zostawić tak jak jest. Co bedzię zdrowsze dla kolana??
  • 0

budo_wujek
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kościan

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana

Ćwicze Tkd dopiero pól roku i juz mam problemy z kolanami tzn . konkretnie z lewym bo prawe jakos mi za bardoz n ie preszkadza....
Więc odczuwam taki ból ,który bardziej denerwuje niz boli :D
jednak najgorzej jest gdy chce kopnąc yop chagi prawą noga to nie moge
utrzymac równowagi na lewej nodze ,trzensie mi sie kolano i wtedy odczuwam największy ból :(


Huh... ciezko cos powiedziec. Jezeli nie masz nic uszkodzone, a tylko cie boli mozliwe, ze masz slabe nogi. Pocwicz troche. Rób tez solidniejsza rozgrzewke (ja tak robilem i bole byly mniejsze). Z kolanami to roznie bywa i ciezko cos poradzic...
  • 0

budo_owat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brave New World

Napisano Ponad rok temu

Re: ..... te kolana
to było pól roku temu :)
A ból został zniwelowany ^^
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024