Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanka do Mora...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_miłosz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Pytanka do Mora...
Cześć Moro,
kumpel który pisał mi tekst na stronkę o TKD to stwierdził że nie masz do końca racji. Ponoć (nie jestem ekspertem) Sonkal daebi makgi to jest standardowy blok na wysokość kaunde i w pozycji nuncha sogi (czy coś takiego). Ale blok ten można w pełni wykorzystać jako uderzenie na tętnicę szyjną (na wysokość nopunde). Zgadza się z tym pewien rusek z 4 danem, który niedawno odwiedził Kraśnik i trener mojego kupla z 5 danem. Nie wiem czy ten "dany" coś Ci mówią ale chyba jest to jakiś Wasz wyznacznik prawdomówności :wink:
Miałem Ci to przekazać.
A i jeszcze jedno. Jak jest z tymi waszymi kupami? Słyszałem, że spolszczona wersja Kup jest poprawne tak samo jak używa się Gup (jak piszą stare certyfikaty) i Cup (po koreańsku). Która wersja jest najwłaściwsza?
Dzięki
Miłosz
PS: i nie najeżdżajcie na mnie bo ja z Kung Fu jestem i sie nie znam.
PS2: Moro jak mógłbyś jeszcze kiedyś sprawdzić [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] czy czegoś jeszcze nie trzeba poprawić to będę Ci wdzięczny.
  • 0

budo_greed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...
,,dany - wyznaczniki prawdomownosci''
fajnie powiedziane :) :) :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...
magki znaczy 'blok'... pewnie ze mozesz hmmmm zaatakowac :) blokiem ale sa do tego efektywniejsze nazedzia- tu np sonkal yop taerigi, dlatego dziwi mnie jak ktos pisze ze ..w ogole to wkleje ten tekst

Kolejnym popularnym uderzeniem jest uderzenie kantem wyprostowane ręki i dłoni po półokręgu tzw.Sonkal daebi makgi Jest to uderzenie stosowane ze względu na swoją ogromną siłę podczas uderzenia. Tym uderzeniu wyróżniamy dwie powierzchnie uderzające zmieniające tor uderzenia techniki w zależności od powierzchni zewnętrznej kantu dłoni(sonkal dung) lub wewnętrznej powierzchni. Wykonując tę technikę pamiętajmy o prawidłowym ułożeniu biodra (najpierw biodro z przekręceniem ciała a potem ręka). Przydatność to ok.7,5.

1) blok sonkal daebi magki nie jest wg mnie popularnym uderzeniem
2) chyba nie ma takiego czegos jak sonkal dung daebi magki :) :) co mozna wywnioskowac z powyzzeszgo tekstu ok- tu prawdopodobnie ja sie myle
3) wydaje mi sie ze ten tekst nawet dla kogos kto nie stycznosci z taekwondo jest malo spojny
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...
wracjac do tego bloku jako uderzenia- przedramie jest w nim ustawione pod katem prostym do ramienia... sprobuj w ten sposob porzadnie przywalic w cos... ciezko prawda?

nastepna rzecz:

Kolejnym charakterystycznym uderzeniem jest cięcie wyprostowaną ręką (dłonią) w przód tzw.Son sonkgut tulgi

ciecie to wlasnie jest taerigi :) czyli cios kantem dloni po luku, wyprostowana reka w przod podchodzi raczej pod pchniecie :)
...no nie chce mi sie nawet czytac tego co tam jest napisane, jeste jeszcze kilka rzeczy ktorych nie rozumiem.

a z GUP'ami sie jeszcze nie spotkalem :wink:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...

Nie wiem czy ten "dany" coś Ci mówią ale chyba jest to jakiś Wasz wyznacznik prawdomówności :wink:

nie jest :wink:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...
w kwestii formalnej tylko:

- nie wiem jak w ITF, ale w WTF jest blok taki jak sonkal dung daebi makki (tyle, że nazywa się sonnaldung momtong makki) - występuje w układzie formalnym Sipjin, moim ulubionym zresztą;

- formy kup, gup, cup są tak samo prawidłowe, spotkałem się jeszcze z formą geup (to jest chyba ta aktualnie obowiązująca transliteracja w Korei Pd. - zasady zapisu też się zmieniają). To mniej więcej tak jak z taekwondo - spotkałem się z zapisem t`aegwondo w bardzo poważnym opracowaniu i nie bardzo było do czego się przyczepić, zgodnie z wytycznymi koreańskich władz :)

BTW, w polskim WTF najpopularniejsza forma to kup, ta maksymalnie spolszczona. W ITF i GTF częściej spotykałem się z wersją cup lub gup - pewnie dlatego, że komuś kup się z kupą kojarzył ;)

Co do całego założenia używania bloków jako uderzeń - też o tym nieraz słyszałem. Nawet mistrz Kytu Dang na ostatnim seminarium u nas analizował pod tym kątem układy taekwondo. Można. Tylko... tak naprawdę po co? ;)

Gizmo
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...
no tak... w ITF jest cos w tym stylu, choongun sie tak zaczyna z tego co pamietam, chociaz w tym bloku druga reka jest na biodrze a nie jak w daebi magki na klacie :)
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...

Nie wiem czy ten "dany" coś Ci mówią ale chyba jest to jakiś Wasz wyznacznik prawdomówności :wink:

nie jest :wink:



zgoda w 100 %
znam tez kandydatow(kandydatki) na dany ...ktore nie zasluguja na niskie szkoleniowe stopnie ...
  • 0

budo_miłosz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanka do Mora...
Wielkie dzięki za konkretne odpowiedzi. Przekażę.
Pozdrawiam
Miłosz
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024