Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sposób prowadzenia treningów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Sposób prowadzenia treningów
Jak wiadomo, istnieją przynajmniej dwie szkoły nauczania: jedni nauczają omawiając i pokazując szczegóły techniki, a inni po prostu pokazują i pozostawiają uczniom dojście do szczegółów. Każda metoda ma swoje zalety i wady. Druga wydaje się trudniejsza, ale zmusza ćwiczącego do większego wysiłku nad zrozumieniem techniki. Można powiedzieć, że w tym przypadku tylko ci, którzy są dostatecznie zaangażowani w trening będą podnosić swój poziom, a pozostali cały czas będą pozostawać na tym samym poziomie nie zauważając niuansów.
Jaką metodę stosują wasi trenerzy?
  • 0

budo_misman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 629 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto, Dybowo, Knurów, inne... ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów

Jak wiadomo, istnieją przynajmniej dwie szkoły nauczania: jedni nauczają omawiając i pokazując szczegóły techniki, a inni po prostu pokazują i pozostawiają uczniom dojście do szczegółów. Każda metoda ma swoje zalety i wady. Druga wydaje się trudniejsza, ale zmusza ćwiczącego do większego wysiłku nad zrozumieniem techniki. Można powiedzieć, że w tym przypadku tylko ci, którzy są dostatecznie zaangażowani w trening będą podnosić swój poziom, a pozostali cały czas będą pozostawać na tym samym poziomie nie zauważając niuansów.
Jaką metodę stosują wasi trenerzy?


? Wlasciwa :) (co zreszta innego moglbym powiedziec :lol: :wink: )
Ja znam z kolei dwie podstawowe charakterystyki nauczycieli:
Typ 1 - "popatrzcie, jaki jestem mundry" :roll:
Typ 2 - "popatrzcie, jakie to proste..." :)
To, czy czegos sie nauczysz w wiekszosci zalezy i tak od Ciebie: przeciez zawsze mozesz sie zapytac, gdy masz watpliwosc... A gdy sie okaze, ze za zadane "glupie" pytanie musisz pompowac lub dostajesz po zebrach - to czas zmienic klub/sekcje/trenera* . W koncu sie uczysz, a jak kaleczysz rzemioslo niemilosiernie to trener i tak podejdzie i Cie wyprostuje.. Albo exam oblejesz, albo co.. :)


* niepotrzebne skreslic
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów

? Wlasciwa :) (co zreszta innego moglbym powiedziec :lol: :wink: )
Ja znam z kolei dwie podstawowe charakterystyki nauczycieli:
Typ 1 - "popatrzcie, jaki jestem mundry" :roll:
Typ 2 - "popatrzcie, jakie to proste..." :)

Typ 2 coś mi przypomina... matematyków - "Dowód jest trywialny". :)

To, czy czegos sie nauczysz w wiekszosci zalezy i tak od Ciebie: przeciez zawsze mozesz sie zapytac, gdy masz watpliwosc... A gdy sie okaze, ze za zadane "glupie" pytanie musisz pompowac lub dostajesz po zebrach - to czas zmienic klub/sekcje/trenera* . W koncu sie uczysz, a jak kaleczysz rzemioslo niemilosiernie to trener i tak podejdzie i Cie wyprostuje.. Albo exam oblejesz, albo co.. :)

* niepotrzebne skreslic

Chodziło mi raczej o sposób przedstawiania technik. Bo są i tacy co mówią: "Robimy to i tamto" - i ani słowem nie wspomną co i jak. Masz po prostu obserwować, bo inaczej nici z nauki. No, ale takich osób jest chyba mało... a może się mylę?
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów

Chodziło mi raczej o sposób przedstawiania technik. Bo są i tacy co mówią: "Robimy to i tamto" - i ani słowem nie wspomną co i jak. Masz po prostu obserwować, bo inaczej nici z nauki. No, ale takich osób jest chyba mało... a może się mylę?

Ja się z czymś takim nigdy nie spotkałem. W tv tylko mi się gdzieś na oczy rzuciło... :-)
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
Są ludzie, którzy szybko "czują bluesa" i nie potrzeba im wiele tłumaczyć. Łapią techniki i czynią szybkie postępy. Jednak w przypadku "sztywnych" osób, nie posiadających uzdolnień do MA, ale ambitnych, lepiej jest, gdy trener objaśni całą technikę. O grupach początkujących nie wspomnę-tam trzeba pokazywać każdą fazę,punkt wyprowadzania siły, strefę uderzenia/bloku/kopnięcia etc. i jego zastosowanie.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
trochę zboczę może z tematu, ale sposób nauczania trzeba dostosować do każdego ucznia indywidulnie- jedni sa sprawni fizycznie i kumaci, ci załapują szybko o co chodzi i nie trzeba im długo tłumaczyć o co biegusia ale brak pracy nad tym co robią powoduje że jak dochodza do etapu, że wrodzony talent nie wystarcza zatrzymują sie bo nie nawykli do wysiłku, wiekszośc takich ludzi wtedy odpada - tu jest zadanie trenera tak poprowadzić człowieka by zastał. Druga grupa to tak zwani mózgowcy, ci którym idzie cieżko ( każda kończyna w inną strone ) tym trzeba pomagać na początku by zaczęli robić postępy, później jak się wyrobią i nabiorą pewności ( sprawności) w tym co robią, już nie trzeba ich tak kontrolować, pójdą do przodu sami bo nawykli do pracy.

troche to zawiłe co napisałem ale tak to wygląda, nie ma dobrej metody nauczania, trzeba byc elastycznym w stosunku do kazdego.


Mój trener z karate pokazuje technikę i prowokuje do naśladowania go podczas cwiczenia, nie gadając za wiele, z reguły mówiać nazwe techniki i co jest najważniejsze w jej wykonaniu, to skuteczna metoda, poza tym mamy dwa razy w tygodniu trening tzw. wolny kiedy każdy robi co chce, można wtedy iść do trenera i powiedzieć w czym problem.
Z kolei trener z jiu-jitsu preferuje gadanie i długi pokaz techniki ( kilkakrotny),może to też jest dobre ale nie potrafię powiedzieć w jakim aspekcie - mnie się treningi po prostu dłużą.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
Zgadzam się w 100% z przedmówcą.Nic dodać,nic ująć!
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów

Druga grupa to tak zwani mózgowcy, ci którym idzie cieżko ( każda kończyna w inną strone )


chyba naleze wlasnie do tej grupy :)

Trenuje shorin-ryu. Moj trener zawsze pokazuje technike kilkakrotnie, zwracajac uwage na wszystkie szczegoly, pokazuje co jak nalezy zrobic i czego nie nalezy robic. Zawsze tlumaczy dokladnie po co jest jaki ruch. Moim zdaniem to dobrze. Przez to nie ucze sie zlych nawykow, ktore i tak trzeba by pozniej wyplenic.

Wykorzystanie technik trzeba juz wyczuc samemu w trakcie sparingow.

Czesto na treningu mamy troche czasu na dopracowanie konkretnych technik z partnerem. Wtedy to my ustalamy co ćwiczymy. Zawsze mozna zadawac trenerowi pytania o szczegoly.

Czy taki sposob prowadzenia treningu jest dobry - pewnie zalezy dla kogo, ja jestem zadowolony.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
No i dobrze.Niektórzy trenerzy stosują metodę "jak spaść z konia,to wysokiego" i przez to nieraz zniechęcają nowicjuszy.
Ważną rolę odgrywają też starsi stopniem partenrzy,którzy powinni przekazywać wiedzę,a nie wyżywać się i szpanować przed "młodymi"...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
właśnie o to chodzi ale z drugiej strony nie można bawić w kosi-kosi łapci. Przuchodzący na trening powinien mieć od początku swiadomość, że nie przyszedł do sali fitness, tylko tam mówiać obrazowo biją i gdzie jak się zrobi coś głupiego może zaboleć.
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów

właśnie o to chodzi ale z drugiej strony nie można bawić w kosi-kosi łapci.


Chodzi ci o to ze na treningu nie nalezy byc zbyt delikatnym nie tylko wobec siebie ale i wobec innych?

Przuchodzący na trening powinien mieć od początku swiadomość, że nie przyszedł do sali fitness, tylko tam mówiać obrazowo biją i gdzie jak się zrobi coś głupiego może zaboleć.


Przeciez jak sie idzie na trening to wiadomo ze jesli wejdzie technika partnera to sie obrywa. Jezeli cwiczy sie z kims o porownywalnym poziomie technicznym to chyba jasne ze czasem sie bije, a czasem jest sie bitym :lol:
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
No,tylko z tym biciem nie można przeginać w drugą stronę.Kiedyś w Poznaniu był sobie taki "mistrz",który na "dzieńdobry" wypłacał ćwiczącym tsuki jodan albo chudan,zależnie od jego humoru...
Co powiecie na taki "trening"? :)
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
To były dobre czasy :)
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
Spoko koleś :wink:
Ciekawe ilu miał uczniów? :D
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
na, ale przynajmniej był pewny, że ci których uczy naprawde kochają sztuki walki :twisted: :lol:
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
Pytasz sie ile było uczniów , a powiem Ci,że w jednym klubie trenowało tyl co obecnie w całym województwie mazowieckim :-)
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
O poświęceniu mozna przekonac sie w inny sposob niz uderzajac na wstepie w twarz. :twisted: Jesli ktos regularnie chodzi na treningi, widac u niego postepy i chec stania sie lepszym to mozna chyba powiedziec, ze kocha MA.

A moze sie myle?
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
karateka1 - co to kurna za klub? I co sie stalo ze teraz juz nie trenuje tam tyle osob ? To juz male przegiecie zeby w jednym klubie trenowalo tylu gosci co w calym wojewodztwie. No chyba ze mowisz o jakims specyficznym stylu i wtedy byl to jedyny taki klub w duuuuuzzej okolicy :)
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
Sepulka,karateka ma rację-kiedyś to były czasy,kiedy ludzie prosto z kin po obejrzeniu "Wejścia smoka" szli na karate,judo czy cokolwiek związanego z MA.Dojo pękały w szwach.A korzystali na tym nieraz niedouczeni instruktorzy, a może douczeni z książek i kaset :) ,którzy stosowali podobne metody do opisanych przeze mnie.
Nie wiem,czy karateka myślał o tym samym co ja,ale to był klub KK-o jego mistrzu jest co nieco w temacie "SEITEDO".Dzisiaj wrócił do KK,tyle że IKO Matsushima i urządza małym dzieciom K1 :)
A ludzi nie odstraszały wtedy takie metody.Był po prostu boom...
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: Sposób prowadzenia treningów
Tak, to rzeczywiscie wyjasnia. A z tym K1 dla malych dzieci to musi byc niezly odjazd. :)
Ci instruktorzy pewnie sami sie z filmow o Bruslim uczyli :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024