Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zastosowanie techniki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Dlatego nikt nie mowi ze aikido jest proste..

co do reala - nie wiem dlaczego, ale jakos nikt nigdy nie chcial sprawdzac czy dam sobie rade...
Moze dlatego ze Opole to male miasto, a ja systematycznie spogladam na ludzi ze scian i slupow :)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Mr Smail - listy goncze ?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Karol Matuszczak s. w jednym z tatami pisał cos o tym ze Irimi najlepiej nadaje sie na ulice z repertuaru technik aikido. Ja w realu zastosowalem je tylko raz (jak bylem mlody i głupi :) na kolesiu który cwiczył Seitedo Karate. Atak nie był ustalony. A irimi zrobiłem w wersji omote.

Co do kaiten nage moj kolega z dojo obronil się kiedyś przed pijaczkiem za pomocą tej techniki (w wersji soto). Ja osobiscie nie ufam tej technice :)
  • 0

budo_capsco
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nad Wisłą

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki

Mam pytanie i wolalem z pewnych wzgledow wlozyc je tu a nie do dzialu Ulica.
Czy uwazacie, ze w warunkach typowej bojki ulicznej jest mozliwe zastosowanie ( lub tez czy wykonaliscie kiedys ) irimi nage albo kaiten nage ? Czy ciezko jest cos takiego wykonac w warunkach niekorzystnych ( tzn poza mata ) ?


Nie wnikając w to czy da sie to zrobic czy nie, obie techniki kończą się padem, więc głowę można rozwalić
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
nie ma prostych drog do poznawanie rzeczy trudnych . M.C Sklodowska
dzikki.. co do pytania.. o aikido ? ze jest przekombinowane? Nie jest.. wydaje sie ,ze jest. trzeba to poznac.. rozkrec zegrarek i go zloz.. pogubisz sie ? A sa ludzie ktorzy to robia zawodowo ..
prostsze rozwiazani? owszem.. takie sie robi w sytuacjo bojowej. nie ma czzasu na eleganncjie i inne piredy, idziesz jak burza i mordujesz wszystko co wpadnie w rece.. najprostrzymi srodkami..
ilosc technik w aikido powoduje to ,ze zyskujesz swobode sytuacyjna..
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Aikimordulec
:)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
jak cos robic to dobrze..
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Dzieki za wyjasnienia wszystkim.
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
W sprawie wykonywalnosci iriminage w warunkach bojowych:

wersja aikikajowa ura (w nomenklaturze Szczepana "walczyk")- nie do zrobienia na ulicy, chyba, ze sie ma do czynienia z kompletnym leszczem lub pijakiem. atak powinien byc przy tym w miare desperacki i dynamiczny.

wersja aikikajowa normalna ("krakowiak")- raczej nie do zrobienia. konieczny idealny timing, mocne wychylenie, bo sile zawracamy bezposrednio o 180 stopni. niewskazane przy duzej roznicz wag.

wersja podstawowa PUA (szybkie iriminage)- jak najbardziej do wykonania, tyle ze na ulicy nikt nie zrobi yoko ukemi. wiecej, to nawet nie bedzie rzut tzlko niszczacz wjazd na twarz.

co do kaiten nage w jakiejkolwiek wersji trudne do wykonania- chyba ze wersje mocno skrocone. ale po co robic kaiten nage, gdy kontrolujac juz glowe uke mozna zrobic z przeciwnikiem pare innych numerow.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Waldek.. wersja bojowa.. nie ma rzutow .. 100% adenaliny i lamiemy kosci. Jezeli zamianimy rzuty na uderzenia to wychodzi wszystko.. poza jakimis "fantazjami"
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
na co dzień ćwiczę styl gdzie jest kilka zbliżonych do aikido rzutów typu irimi-nage, są one jednak szybciej i krócej wykonywane. Zastosowałem to raz na dworcu kiedy paru drechów próbowało mnie skroić, jeden ruszył do przodu, dostał lekko w nos, potem złapałem go za łeb i obracając się o jakieś 90 stopni rzuciłem go na glebę. Może być skuteczne to o czym mówicie - wszystko zależy od sytuacji i psychiki broniącego się. Drechy, skejty i tym podobny inwentarz, zawsze oceniają ofiarę pod kontem emocjonalnym zaś ofiara nie powinna oceniać ich pod kontem racjonalnym - dam radę czy nie, tylko przejść do akcji nie dając im czasu.
Pozdrowienia
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki

na co dzień ćwiczę styl gdzie jest kilka zbliżonych do aikido rzutów typu irimi-nage, są one jednak szybciej i krócej wykonywane. Zastosowałem to raz na dworcu kiedy paru drechów próbowało mnie skroić, jeden ruszył do przodu, dostał lekko w nos, potem złapałem go za łeb i obracając się o jakieś 90 stopni rzuciłem go na glebę. Może być skuteczne to o czym mówicie - wszystko zależy od sytuacji i psychiki broniącego się. Drechy, skejty i tym podobny inwentarz, zawsze oceniają ofiarę pod kontem emocjonalnym zaś ofiara nie powinna oceniać ich pod kontem racjonalnym - dam radę czy nie, tylko przejść do akcji nie dając im czasu.
Pozdrowienia


Żeby to było takie łatwe..... hehe Ciebie chyba nigdy nie zaatakował wściekly dres.... rotfl
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki

W sprawie wykonywalnosci iriminage w warunkach bojowych:

wersja aikikajowa ura (w nomenklaturze Szczepana "walczyk")- nie do zrobienia na ulicy, chyba, ze sie ma do czynienia z kompletnym leszczem lub pijakiem. atak powinien byc przy tym w miare desperacki i dynamiczny.

wersja aikikajowa normalna ("krakowiak")- raczej nie do zrobienia. konieczny idealny timing, mocne wychylenie, bo sile zawracamy bezposrednio o 180 stopni. niewskazane przy duzej roznicz wag.

wersja podstawowa PUA (szybkie iriminage)- jak najbardziej do wykonania, tyle ze na ulicy nikt nie zrobi yoko ukemi. wiecej, to nawet nie bedzie rzut tzlko niszczacz wjazd na twarz.

co do kaiten nage w jakiejkolwiek wersji trudne do wykonania- chyba ze wersje mocno skrocone. ale po co robic kaiten nage, gdy kontrolujac juz glowe uke mozna zrobic z przeciwnikiem pare innych numerow.

Jeszcze powinieneś napisać przy wersjach aikikai - od którego nauczyciela .Może jakiś przewodnik? :lol:
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki

Waldek.. wersja bojowa.. nie ma rzutow .. 100% adenaliny i lamiemy kosci. Jezeli zamianimy rzuty na uderzenia to wychodzi wszystko.. poza jakimis "fantazjami"

Aiki a jeszcze jedno pytanie - czytalem gdzies ( nie pytaj mnie gdzie bo nie pamietam ),ze w aikido powinno sie nie dopuszczac do trwalego uszkadzania przeciwnika ani zadawania dlugotrwalego bolu bo swiadczy to (tutaj postaram sie o dokladnosc) "degeneracji stylu" albo "niekompletnej i niedojrzalej osobowosci wykonujacego technike".
Ja nie mowie, ze sie z tym zgadzam ale co ty jako cwiczacy sadzisz o tym ?
Jesli dobrze pamietam to bylo w jakiejs ksiazce albo na stronie dotyczacej aikido.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
To taka idea, zwan przez niektorych fix...
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Dzikki. owszem ktos tak napisal.. ale dotyczy to treningu i tylko wylacznie treningu..
Aikido jest sztuka wojenna i sluzy do tego by dac sobie rade z przeciwnikiem. Gdy dochodzi do sytuacji krytycznej nie ma potrzeby martwienia sie czy nabijesz mu wiekszego czy mniejszego guza. Repertuar technik umozliwia wprawdzie obezwadnianie by nie robic krzywdy.. ale jak sie ma do czynienia z kilkoma chuliganami ? Sprawa jest prosta. Ja nie mam skrupułów.
Niby czemu aikidoka ma byc obciązony klątwa "nieskrzywdzenia przeciwnika"? Zajmujemy sie studiowaniem wyrafnowanego systemu wojennego.. i nagle ktos nam mówi ,ze to jest fajne i skuteczne ale.. ale w walce to robimy z tego 10% bo chuligana nie wolno bić mocno?
I jeszcze jedno.. to

ze w aikido powinno sie nie dopuszczac do trwalego uszkadzania przeciwnika ani zadawania dlugotrwalego bolu bo swiadczy to (tutaj postaram sie o dokladnosc) "degeneracji stylu" albo "niekompletnej i niedojrzalej osobowosci wykonujacego technike

- ciązy do dziś na aikido w PL. Pisałem o tym wielokrotnie. mało instruktorów uczy ataku, mało sobie zdaje sprawe ,z tego czego nauczaja.
Jak na treningu słysze o miłosci i harmonii to chce mi sie wyjsc.
Jak napisał Smail - idee fix.. jak oddzielisz to co sie dzieje w dojo i to co poza nim bedzie ok.
  • 0

budo_brand
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki

Jak na treningu słysze o miłosci i harmonii to chce mi sie wyjsc.
.


Taa... na treningu dopuszczalne jest tylko: krew, pot i łzy. Jeśli ktoś czerpie tylko z tego przyjemność, to jest masochistą (moim zdaniem).
Pisałeś tylko o aikido? Bo jeśli ktoś trenuje np. capoeirę, to dobrze aby uczył się harmonii. 8)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki

Dzikki. owszem ktos tak napisal.. ale dotyczy to treningu i tylko wylacznie treningu..
Aikido jest sztuka wojenna i sluzy do tego by dac sobie rade z przeciwnikiem. Gdy dochodzi do sytuacji krytycznej nie ma potrzeby martwienia sie czy nabijesz mu wiekszego czy mniejszego guza. Repertuar technik umozliwia wprawdzie obezwadnianie by nie robic krzywdy.. ale jak sie ma do czynienia z kilkoma chuliganami ? Sprawa jest prosta. Ja nie mam skrupułów.
Niby czemu aikidoka ma byc obciązony klątwa "nieskrzywdzenia przeciwnika"? Zajmujemy sie studiowaniem wyrafnowanego systemu wojennego..

O i to rozumiem.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
Dzikki - starałem sie jak moglem
Brand - owszem poza sporadycznymi kontaktami z judo i karate nie ma innych doswiadczen
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie techniki
pot krew i lzy - to z plakatu bjj?

fajne :)
powiem moim, ze my teraz tez tak bedziemy :idea:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024