Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ki i Kotodama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Ki i Kotodama
Czesc wywiadu z Sugano sensei(8 dan aikikai):


Używanie zwykłego języka do opisu rzeczy pozwala na łatwiejsze rozumienie. W aikido, powiedzenie " użyj twojej ki " ma kluczowe znaczenie. Mówisz " ki"i nawet kiedy ludzie rozmawiają o tym bez jasnego zrozumienia, czuje się coś specjalnego [smiech...]. Jest to zapożyczone z innych systemów, jak religia, które typowo mają wiele terminologii. Zródłem słowa ki jest oczywiście taoism, ale w Chinach, wszystko jest ustawione logicznie, ki również. Ale kiedy uzywanie tego słowa weszło do Japonii, ludzie zaczęli używać go w innych znaczeniach. Zaczęli identyfikować ki jako źrodlo wszystkiego co się nie da wytłumaczyć. Ale w Chinach każde znaczenie ki jest wyraźnie zdefiniowane.

Jest to u nich bardzo logiczny system, istnieją 3 lub 4 różne rodzaje ki, co najmniej 3 : kuki, uchiki, uanchi. W większości przypadków, kiedy mówisz chi lub ki, slowa te opisują moc seksualną. Inny rodzaj ki, kuki obejmuje ilość pożywienia i powietrza, ten rodzaj ma swój poczatek w płucach. Inny typ ki ma swój początek w " źrodle " ciała. Tak więc chińczycy mają 3 odmienne rodzaje ki z bardzo logiczym znaczeniem.

Ale kiedy te słowo przeszło do Japonii, zaczęto używać wiele rodzajów ki, jak np pogoda która nazywa się tenki. Lub np ; Genki-desuka. Najważniejszą rzeczą jest rozumieć, że to nie było tak jak w obecnych czasach. Kiedyś istniało bardzo wiele zjawisk, które były niemożliwe do opisania naukowo. Więc oczywiście, użycie słowa ki jako źrodła takich rzeczy było jedynym dostępnym sposobem ich wyjaśnienia i ludzie zaczęli go używać.

Nie mam pojęcia, czy ktokolwiek teraz używa, nawet w Japonii, terminologii ki aby wyjasnić rzeczy spotykane podczas treningu. Myśle że to Tohei sensei glównie promował i używał terminologii ki. Myśle że Zalożyciel nigdy nie używal tej terminologii. Było kunoki, O sensei używał słowa ki w kunoki wyjaśniajac coś, ale to był jedyny kontext w którym to używał.
W religii Omoto, w mistycyźmie Shinto, używa się zasadniczo trzech metod / głównych zasad w systemie kotodama : tumoni, kuzitama, etc. Tak więc, istnieje 3 lub 4 różnorodne podstawowe zasady. Większość systemu kotodama nie jest specjalnie logiczna. Jest raczej kompletnie nielogiczna. Tak naprawdę można to praktykować wyłącznie w języku japońskim.

Czy myśli pan, z drugiej strony, że ki jest dobrą metodą do wyjaśniania rzeczy, czy to po prostu powoduje u ludzi konfuzje/niezrozumienie, poplątanie pojęć ?

Pytajęc tak, dzielisz ki na pozytywne i negatywne. Nie wiem czy w dzisiejszych czasach ktokolwiek używa tego do wyjaśniania czegokolwiek na treningu. W systemie kotodama, mają oni kilka różnych okresleń ki, ale myśle że żadne z nich nie jest używane, chyba nie.

W ten sposób, można prześledzić kilka punktów, ale większość z nich, pochodzi z wyjasnień O'senseia na temat wibracji w ciele. Można to zrozumieć używając terminologii japońskiej. Na przykład, kami, znaczy bóg, dzieli się na ka oraz mi. Dzwięk ka był równoznaczny z ogniem, a dzwięk mi jest równoznaczny z wodą. W slowie Ka-mi wszystko jest razem zlączone, ogień jest pionowy, woda jest pozioma, więc symbole te tworzą krzyż, i właśnie tak się do tego zrozumienia dochodzi, tak się to używa w kotodamie.

Może nie jest konieczne wierzyć w to , jako w rodzaj totalnej religii. Dużo łatwiej jest po prostu wierzyć, ponieważ zaczynasz od przywiązania emocjonalnego, więc nie musisz być logiczny. Ale jesli ktoś chciałby studiować to jako system, spoglądał by on na to w intelektualny i logiczny sposób, i taki rodzaj studiowania jest czasami trudny. Tak samo jest z Zazen. Nawet cwicząc Zazen, nie jest konieczne być wierzącym, ale po prostu wydobyć z tego system siedzenia.

Znaczy używać tego jako ćwicznia.

Taaaa........ćwiczenia. O sensei prawdopodobnie nie dokonczył całkowicie rozwijania aikido. Pozostało po nim dużo poematów i pism, ale w większości wypadków musisz po prostu zgadywać co on chciał przez to powiedzieć...cdn
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki i Kotodama

Czesc wywiadu z Sugano sensei(8 dan aikikai):


czekamy na cd.
Szczepan, czy możesz podac link lub wręcz zamieścić tutaj ten wywiad po angielsku? Zależy mi na tym, aby przeczytać go w oryginale.

Co do tłumaczenia słowa ki w oddzieleniu od kontekstu to NIE MOZNA tego robic.
Nawet po polsku, jesli uzyjesz niejasnego zwrotu "żołnierze mieli silnego ducha" (w znaczeniu "wysokie morale") to nie możesz wyrwać z kontekstu tego "ducha" bo czym on jest?
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki i Kotodama
ufff
ciesze sie :)
bo mnie tez Raf nic o Ki nie przemyca na treningach :) ))

czyli co cale to Ki to wymysl Tohei Sensei? hmmm... a tyle ludzioff w to swiecie wierzy... :?

dobry wywiad, kiedy CD?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki i Kotodama

dobry wywiad, kiedy CD?


Widzisz Szczepan jak ich rozpuściłeś teraz do kazdego wywiadu na okładke chcieliby CeDeka. ;]
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki i Kotodama

Widzisz Szczepan jak ich rozpuściłeś teraz do kazdego wywiadu na okładke chcieliby CeDeka. ;]


heh
garry, umysl jak brzytwa :!: :balisong3:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024