Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wejście białego królika...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_pietro
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...
Zdziwiłem się, że ćwiczy się tam również XingYi, zawsze Shaolin kojarzył mi się ze stylami zewnętrznymi.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...
No cóż, skoro mnisi z Shaolinu potrafią na swoich międzynarodowych tournee demonstrować np. styl Chen taijiquan, w dodatku w wariancie powstałym w latach 80. wyłącznie do celu rywalizacji sportowej w konkurencji form, to czemu w ogóle się dziwić.
Oczywiście, jeśli ktoś jeździ do Shaolinu i bawi go to, to fajnie. Co nie zmienia faktu, że nawet to co ćwiczą w miarę autentyczni mnisi, to w dużej mierze warianty standaryzowane odtworzone z pozostałych skrawków w instytutach wushu. Co nie znaczy, że odradzam ćwiczenie. Jeśli ktoś zdaje sobie sprawę z tego jak sytuacja wygląda, i świadomie to akceptuje, to jak dla mnie wszystko jest w porządku.
  • 0

budo_marcind
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...

zreszta jesli od dawna czegos takiego jak osobny styl, sysytem "Shaolin" po prostu nie ma.... (i nigdy nie bylo jednego....)

Jak to nie ma. Jezeli jestes zainteresowany, to chetnie Cie go naucze :) . I to bez zadnego sciemniania i preparowania faktow.

Marcin
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...

Zdziwiłem się, że ćwiczy się tam również XingYi, zawsze Shaolin kojarzył mi się ze stylami zewnętrznymi.



Jeśli zewnętrzne miałoby się kojarzyć z typowym treningiem fizycznym, a wewnętrzne z umysłem, qi i tymi sprawami, to w Shaolinie od dawna do tej "wewnętrzności" przywiązywano ogromną wagę i ćwiczenia typu qigong i twardego i miękkiego były tam czym bardzo ważnym. Ćwiczono tam system xinyiba, spokrewniony z systemami xingyiquan/xinyiquan. Wang Xiangzhai na początku XX wieku uczył się tam właśnie od mnich Henglin (w innych wariantach zapisu Xianglin) właśnie xinyiba.
W sumie nie wiem, czy xingyiquan o którym mowa we wspomnianym artykule to xingyiquan, czy chodzi może jednak o ten shaoliński xinyiba. Zresztą mnisi i ludzie ukrywający się niegdyś w Shaolinie po prostu uprawiali różne style i zachodziła między nimi wymiana. Ćwiczono tam m.in. formy, czy style łudząco podobne do taijiquan (z pewnością nie będące sportową formą stylu Chen :-) ).
  • 0

budo_pietro
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...
Media wypromowały na świecie klasztor Shaolin - nasuwa mi się pytanie, czy słusznie tak się satało - czy mnisi z Shaolin cieszyli się w przeszłości uznaniem wśród reszty światka kungfu w Chinach?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...
Legenda Shaolinu funkcjonowała także w dawnych Chinach. Było kilka faktów historycznych, które dawały jej podstawę.
  • 0

budo_chiron
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...

Ja wiedziałem że tak będzie ... tam, tam, tara,tam,tam
Ja wiedziałem że tak będzie ... tam, tam, tam


/jakis kabaret/

W zasadzie uprzedzałem chłopaków z WR że tak będzie.
Obawiałem się że jak nic się nie zmieni to powielą schemat Pałysologi (RT).
W sumie trochę przykre, ale chyba im się należało.(Sorry MarcinT)

Pozdrawiam.

Maciek Manowski


A jak należało sie gówniarzom!
Przyszedł taki maciek roztoczył piękną wizję - jak to będzie nas uczył zaczniemy wyjeżdżać na seminaria i wogóle bedzie cool nie tak jak w RT, po czym bez słowa zniknął!
Naiwni byli należało im sie!
  • 0

budo_maciekm
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...
Chiron, przybliz mi swoja osobe bo chyba Cie nie znam ...

Przyszedł taki maciek roztoczył piękną wizję - jak to będzie nas uczył zaczniemy wyjeżdżać na seminaria i wogóle bedzie cool nie tak jak w RT, po czym bez słowa zniknął!

Co ja Tobie obiecalem ??????-Czy Ty w ogole sluchales co ja mowilem i do kogo ?????
O przyczynynach mojego odejscia nie mowilem bo o to poprosil mnie Kamil.Z nim zreszta to wjasnilem...

Nie chce juz drazyc tego tematu ( nie na forum ), ale jest dokladnie tak jak mowilem : z tego niestety zrobiula sie "palysologia".Nie mam nic przeciwko WR, ale mialo byc troche inaczej.

Jak chcesz o tym porozmawiac na spokojnie to wpadnij, jestem prawie codziennie na boisku przy szkole NAM'a-przy Filtrach.

Tylko zejdz ze mnie,zwlaszcza jesli jestes niedoinformowany.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wejście białego królika...
Jaaa cieee... Pobijcie się :)

Rence mnie opadli.

Chiron, miej litość - odświeżanie tematu z grudnia zeszłego roku jest delikatnie mówiąc niestosowne.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024