Skocz do zawartości


Zdjęcie

dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

To po co uderzać w lewym prostym przecież to jest jawne wystawienie głowy na strzała w jeb.


Akurat przy prawidlowym lewym prostym az tak jawnie nie wystawiamy sie na uderzenie - prawa reka (piesc) zaslania szczeke z prawej strony, a lewy bark w momencie uderzenia oslania lewa szczeke. Co do ogolnej tezy to zgoda: wychodzac z takiego zalozenia nic nie powinnismy wykonywac, poniewaz na wszystko mozna wykonac skuteczna odpowiedz. Takie rozumowanie jest przeciez bledne.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

... ze sie wtrace... Oczywiscie, ze w K1 mozna zobaczyc gedan barai, wielu zawodnikow je stosuje w obronie przed frontalnym kopnieciem , czesto mozna je zauwazyc u Ernesto Hoosta. Gedan barai mozna polaczyc z przechwytywaniem nogi, podnieciami, itp. Nie rozumiem wiec postulatow freestylera.


Pozdrowienia,
MR

PS
Chyba nikt nie smie sadzic, ze przez gedan barai uzywane w walce rozumiemy twardy blok z hikite druga reka - wersja do walki wyglada inaczej ale wciaz jest to gedan barai.

Dokładnie. Akuret gedan barai to chyba jedyny blok "tradycyjny" którego używa się w walce. Freestyler - mówisz o k1 ale spójrz na NHB. Tam używają gedana. Pewnie że możesz zrobićzmyłe ale co z tego. Można wiele żeczy. jak gedan jest mocny i w czasie jego wykonywania siętrochę cofasz i schodzisz na bok to przeciwnik jest w złej pozycji żeby cię scignąć.
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
zawsze blokuje dol nogami, gore garda i zbiciami, to jedyny z blokow ktory skreslilem z listy poniewa z jako jedyny tak odslania...
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

...
PS
Chyba nikt nie smie sadzic, ze przez gedan barai uzywane w walce rozumiemy twardy blok z hikite druga reka - wersja do walki wyglada inaczej ale wciaz jest to gedan barai.


No niewiem niewiem chyba caly problem wlasnie tkwi w tym co nazywamy np. gedan barai. Jak slysze gedan barai to mam wiele roznych blokow przed oczami - te z nowoczesnego karate, te z shotokanu....

Ja tam stoje na zdaniu ze bloki tradycyjne w takim kihonowym wydaniu do walki sie nie nadaja, co innego miekki gedan ktory sluzy do delikatnej zmiany kierunku uderzenia mae geri lub ewentualnie do jego przechwycenia.

Moze wiec wyjasnijcie sobie te niescislosci. Poza tym freestyler ma racje bo jest z WROCŁAWIA :)
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
:) tak sobie pomyślałem ale nie to niemozliwe ale czy sa tutaj osobnicy uzywajacy gedan barai vs low kick? 8O
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

:) tak sobie pomyślałem ale nie to niemozliwe ale czy sa tutaj osobnicy uzywajacy gedan barai vs low kick? 8O


hehehe, kiedyś z takim sparowałem :) A poważnie to wielu shotokanowców tak niestety robi :? Ciężko mówić o tym jakiego gedan baraja mam na myśli. Napewno się różni od kihonowego acz kolwiek wcale nie zawsze jest miękki. Np przy zejsciu na zewnątrz to można całkiem niezle nim walnąc a na kontre się nie narażać. Ja po gedanie zcinac lubię, albo lowy sadzic na odsloniętą drugą nogę.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

... ze sie wtrace... Oczywiscie, ze w K1 mozna zobaczyc gedan barai, wielu zawodnikow je stosuje w obronie przed frontalnym kopnieciem , czesto mozna je zauwazyc u Ernesto Hoosta. Gedan barai mozna polaczyc z przechwytywaniem nogi, podnieciami, itp. Nie rozumiem wiec postulatow freestylera.


Pozdrowienia,
MR

PS
Chyba nikt nie smie sadzic, ze przez gedan barai uzywane w walce rozumiemy twardy blok z hikite druga reka - wersja do walki wyglada inaczej ale wciaz jest to gedan barai.



o tym wlasnie caly czas mowie tylko nie umiem tak ladnie jak Mariusz wytlumaczyc :oops: .
w momencie kiedy przechwyci sie juz noge to monentalnie wchodzi sie na wycinke lub po prostu ciagnie ja to tylu i ten strzal co ma niby wejsc na twarz gdzies sie tam plata w powietrzu :)
oczywiscie jak ktos zrobi tylko blok i staje w miejscu to dostanie ten strzal na twarz

aha zeby bylo jasne (sugestia Piotrka) wyjsniam ze mowie o blokowaniu kopniec typu maegeri lub bocznych (blok zaczyna sie podbnie ale trzeba dolzyc ruch ciala aby zepchnac na bok) atakowanych na KORPUS :!:
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

Gedan barai mozna polaczyc z przechwytywaniem nogi, podnieciami, itp. Nie rozumiem wiec postulatow freestylera.


Temat gedan barai bardzo mnie ciekawi i nie rozumiem waszych
krytycznych wypowiedzi o nim.
Był taki czas gdy byłem jeszcze młody i głupi (no teraz jestem powiedzmy starszy :) )
próbowałem się nauczyc karate z książki.
No te wszystkie age uke, soto uke, tzuki i te pe.
No i gedan barai było jedyną techniką która mi się w bójce przydała.
Serio, gdybym koło tysiąca razy nie wykonał tego (co podobno wystarczy
do opanowania techniki :) ) to bym ilus kopów nie wyłapał.

Co jest nie tak z gedan barai? Z mojego doświadczenia jak ktoś kopie
zwłaszcza niewprawnie, to nie potrafi za chwile sprawnie uderzyć.

A
P.S. Jak byście zastanawiali się skąd mój sentyment do karate :-)
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

... Co jest nie tak z gedan barai?


Ja juz chyba wiem, A. Moze naszym ekspertom od nazewnictwa japonskiego chodzilo o to, ze blok o ktorym myslimy nazywany jest harai uke, a nie gedan barai? Bo inaczej nie moge sobie wytlumaczyc braku racji przedmowcow. :)

Pozdrowienia,
MR.

PS
Piotrek, az strach pomyslec co by to bylo, gdyby faktycznie o tym czy masz racje decydowalo to, ze jestes z Wroclawia. :-)
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

PS
Piotrek, az strach pomyslec co by to bylo, gdyby faktycznie o tym czy masz racje decydowalo to, ze jestes z Wroclawia. :-)


:D No wiesz ktos musi miec tu racje a ze na argumenty merytoryczne jednej ze stron ciagle pojawiaja sie kontrargumenty merytoryczne drugiej ze stron przyjołem rozwiązanie strategiczne :) ( ale to wszystko filozoficzne )

A teraz do rzeczy gedan barai o ktorym ja mysle i podejrzewam rowniez Jarek i Mariusz wyglada w nastepujacy sposob: ( tutaj akurat wersja ahihara karate )
Dołączona grafika
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
Dołączona grafika[/quote]

o tym rozmawiamy tylko jedyna roznica jako widze (w przypadku gdyby mial to byc blok przed mae geri) to ja robie na koncu z dloni taki hak/lodke ktora to zachaczam noge przeciwnika na wysokosci jego sciegna achillesa
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
ugh jezeli to jest jednyna roznica jak widzisz miedzy tym a np.shotokanowym gedan barai to ja wycofuje sie z dyskusji :?
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

ugh jezeli to jest jednyna roznica jak widzisz miedzy tym a np.shotokanowym gedan barai to ja wycofuje sie z dyskusji :?


:? :? :? :? :? jaki shotokan :? :? :? :?

przeciez ja cwicze shotokanu :!: :!: :!:

uzylem waszej japonskiej nazwy podpowiedzianej mi prze kolege ktory kk robil do opisania bloku jaki wykonuje i teraz mowie tylko czym sie blok wykonywany przeze mnie rozni od tego co widze na rysunku :!:

przeciez nie bede z wami dyskutowal rzucajac chinskie nazwy... :?
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
ok moj blad :D
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
Piotrek - BTW: Jarek nie wypowiadal sie chyba na ten temat.

Po za tym: istotnie, to jest mniej wiecej taki blok - a jezeli juz mowimy o merytoryce to kazdy knockdownowiec i zawodnik wszelkiego rodzaju MMA wie, ze o taki wlanie blok (parowanie) chodzi. Oczywiscie wiele jest odmian tego bloku, jednak generalnie pozostaje to wciaz gedan barai (jezeli chcemy to nazywac po karatecku i japonsku).
Co do zdjec: to wersja knockdownowa, druga reka nie skupia sie za bardzo na ochronie glowy. W wersji dla MMA przeciwna reka powinna byc wyzej i ustawiona bardziej krzyzowo w kierunku strony reki blokujacej.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
przeciez ja cwicze shotokanu :!: :!: :!:

tez walnelem niezly blad :oops:

powinno byc: przeciez ja NIE cwicze shotokanu :!: :!: :!:
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

o tym rozmawiamy tylko jedyna roznica jako widze (w przypadku gdyby mial to byc blok przed mae geri) to ja robie na koncu z dloni taki hak/lodke ktora to zachaczam noge przeciwnika na wysokosci jego sciegna achillesa


O, jezeli dobrze zrozumialem to prawie robisz taki podobny do shidokanowego gedan barai. :)


Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

o tym rozmawiamy tylko jedyna roznica jako widze (w przypadku gdyby mial to byc blok przed mae geri) to ja robie na koncu z dloni taki hak/lodke ktora to zachaczam noge przeciwnika na wysokosci jego sciegna achillesa


O, jezeli dobrze zrozumialem to prawie robisz taki podobny do shidokanowego gedan barai. :)


Pozdrowienia,
MR.


Mysle Mariusz ze mnie dobrze zrozumiales :)
a jak podobny to znaczy ze nie moge powiedziec ze cwicze styl tradycyjny :twisted: :) :?:

Pozdrowionka
tomek
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
.... no wlasnie, zerknalem wstecz i Jarek nic nie pisal o gedan barai.
Wspomnial jedynie o biodrze.

Tu musze Cie Tomasz zasmucic - Jarek ma zupelna racje. :)
Najwieksza sila kopniecia (szczegolnie technik okreznych) bierze sie z pracy biodrem, zwiazanej z jego energicznym wyrzucaniem w przod. CZyli mowimy o typowej dla np. Thai boxu (czy Shidokanu takze) mechaniki kopniec.

Schowane biodro nie da maksywalnej sily kopniecia.

Przy tak kopiacym przeciwniku nie mysli sie o tym aby kopnac go w krocze, a wylacznie o tym aby przetrwac kopniecie uzywajac blokow czy pracy na nogach.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

a jak podobny to znaczy ze nie moge powiedziec ze cwicze styl tradycyjny


Och, jeden blok nie stanowi systemu !! :twisted:


Pozdrowienia,
MR.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024