Skocz do zawartości


Zdjęcie

dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

Zresztą wy to już shido.


Nie jestem shido. Nie jestem stowarzyszony. Jestem wolnym strzelcem teraz:-) po opuszczeniu szeregow Oyama Karate. Robie sobie teraz MMA i jest mi cool.

Za jakiegos super zabijake czy wojownika tez sie nie uwazam gdyz wiem dobrze co potrafie i ze jest bardzo duzo innych lepszych ode mnie.

Co do podejscia to my wlasnie preferujemy cos takiego zeby trenowac ciezko i ostro:-)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
O co chodzi z tymi starymi kopnięciami?? Wszędzie kopnięć mnie uczyli takich samych i na kioku, i na kicku i na gosoku?? Z Shotokanem jako takim nigdy styczności nie miałem. hmm, ale w sumie to przychodził kiedyś na treningi jakiś2 dan shito ryu ze stanów. No i jakoś dziwnie kopał, fakt. Tak krótko i bez siły. Ogólnie cieńki był.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
No wlasnie o to chodzi. Poza tym np. w stylu shotokan wykonanie pivota podczas mae geri uwazane jest za blad, w gosoku chyba tez z tego co widzialem na materialach szkoleniowych.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

No wlasnie o to chodzi. Poza tym np. w stylu shotokan wykonanie pivota podczas mae geri uwazane jest za blad, w gosoku chyba tez z tego co widzialem na materialach szkoleniowych.

Pivota? Co masz na myśli: obrót na stopie? Mógłbyś bliżej wyjaśnić :?:
A co do różnic w nauczaniu uderzeń, to ja nie byłbym aż tak restrykcyjny...w jednych systemach układa się tak ręce/nogi...w innych inaczej, ale w sumie to ważne jest jak to boli (tego, który uderzenie przyjmuje :wink: ). Jak boli dobrze i przy tym takie wykonanie uderzenia nie niszczy ciała uderzanego, to jest to dobre :wink: Co do shotokanu, to sensei Nishyama prowadził sobie w USA badania z biomechaniki, dlaczego tak uderzać, a nie inaczej i jak mówił miał nowoczesny dowód, na to dlaczego tak go uczyli, a nie inaczej. I fajnie :P ale ja nie krytykowalbym innych systemów...boli? to dobrze :wink:
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
Tak obrot na nodze podporowej, przez co uzyskujesz mozliwosc uzycia calego biodra podczas kopniecia, bez tego obrotu biodor jest "zablokowane" poza tym co do uderzen mimo wszytsko sposob zadawania uderzen ma duze znaczenie i ja bede stal na stanowisku ze bokserskie sa silniejsze niez karatecke. Przemawiaja wlasnie za tym uwarunkowania biomechaniczne. Ale ze mam za mala wiedze szczegolowa nie bede sie dalej wymadrzal. Wez tylko prosze pod wuage ze w karate przy kasycznym gyaku tsuki nie skrecasz biodra tak mocno jak przy prawym krzyzowym i pracujes zbez barku a w boksie dochodzi do tego jeszcze wlasnie sila barku. Fak ze jedno i drugie boli zapewne tez nokautuja obydwa ale tutaj masz wieksza sile, bardziej naturalna prace ciala itp.
PS. Co do pivota to wysle ci skana we wtorek latwiej bedzie ci zobaczyc o co mi chodzi. Jakies 800kb moze byc?
Piotrek
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

No wlasnie o to chodzi. Poza tym np. w stylu shotokan wykonanie pivota podczas mae geri uwazane jest za blad, w gosoku chyba tez z tego co widzialem na materialach szkoleniowych.

Nie wiem o co z tym pivotem chodzi. Na jakich materiałach widziałeś coś takiego?? Może jest to tylko na "papierze" a nikt tego nie przestrzega?
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

Nie wiem o co z tym pivotem chodzi. Na jakich materiałach widziałeś coś takiego?? Może jest to tylko na "papierze" a nikt tego nie przestrzega?


To tym gorzej swiadczy o stylu...
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

Tak obrot na nodze podporowej,...Fak ze jedno i drugie boli zapewne tez nokautuja obydwa ale tutaj masz wieksza sile, bardziej naturalna prace ciala itp.
PS. Co do pivota to wysle ci skana we wtorek latwiej bedzie ci zobaczyc o co mi chodzi. Jakies 800kb moze byc?
Piotrek

To chyba wiem, o co ci chodzi...no to Ci powiem, że w wado-ruy dodają jeszcze taki specyficzny ruch biodrami, który przypomina nieco ruch wibracji, co u nas w shotokanie pewnie uznają za błąd, a tam to pewnie służy do zwiększenia siły/penetracji, czy czegoś...A prowadzący u nas staż z wado-ryu nie mówił, że my uderzamy źle :wink:
Do czego zmierzam...ćwiczymy wg jakiś zasad: ważne jest, aby te zasady były zrozumiałe i stosowane konsekwentnie. Ja tam się nie upieram, że to co robię jest najsilniejsze, ale rozumiem te zasady i staram się je stosować. Nie jestem też jakimś zatwardziałym 'tradycjonalistą', jak ktoś mnie nauczy czegoś innego/ a może nawet czegoś, co wydawało mi się, że znam i okaże się, że jest to silniejsze/efektywniejsze...to będę to robił. Pamiętam, że mój pierwszy nauczyciel shotokanu był taki sobie, potem poszedłem do człowieka, o którym krążyły legendy, że krew po ścinach tryska :) i okazało się, że jest tyle elementów, na które trzeba zwrócić uwagę (i jak pojechałem do USA to się potwierdziło) (a większość naokoło tej uwagi nie zwracała :cry: ) i nagle technika zaczęła być mocna. Ale np. u senseia Shirai-a (też 9 Dan) nie zwracają takiej uwagi na te elementy, a to jednak jego ludzie najbardziej łupią innych podczas zawodów...Ja w każdym razie jestem otwarty na zmiany, bo chcę i ćwiczę karate pod moje ciało i możliwości. Kiedyś byłem bardziej ostry w poglądach, co jest dobre, a co złe (technicznie). A teraz już taki nie jestem, pewnie dlatego, że zrozumiałem jakie znaczenie ma psychika/ki czy jak to nazwiecie. Dalej mądrzyć się nie będę, bo ja badań z biomechaniki nie prowadziłem. Pewnie by wyszło, że najsilniejsze uderzenie to ma chłopak, co całe życie na wsi przepracował, albo w porcie paczki nosił... :)
PS. To poproszę o ten skan.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

...co u nas w shotokanie...

Bożeszzz co ja piszę, przecież ja już nie jestem w żadnej organizacji shotokanu :)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

Tak obrot na nodze podporowej, przez co uzyskujesz mozliwosc uzycia calego biodra podczas kopniecia, bez tego obrotu biodor jest "zablokowane"


Piotrek jak cwiczysz sportowe karate to mozesz je sobie odblokowac ale z tego co wiem to styl tradycyjny wymaga zamkniecie tego biodra aby chronic krocze :!: jezeli wypchniesz biodro to wystarczy ze koles ktorego kopiesz zepchnie ta noge miekkim gedan barai z hakiem z dloni na podchwyt nogi i kopie cie bez patrzenia w idelanie odloniete i napiete krocze i zapewniam ze bol jest straszny...
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
wykonanie gedan barai w walce to gwozdz do trumny...dla wykonujacego gedan barai :) bloki dolne wykonuje sie nogami a gore chroni sie ustawieniami gardy, zbiciami i zejscaimi z linii ataku...opusc reke a nie bedziesz mial zabkow jak mawiaja najstarsi gorale... :D
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

wykonanie gedan barai w walce to gwozdz do trumny...dla wykonujacego gedan barai :) bloki dolne wykonuje sie nogami a gore chroni sie ustawieniami gardy, zbiciami i zejscaimi z linii ataku...opusc reke a nie bedziesz mial zabkow jak mawiaja najstarsi gorale... :D



najpierw jeszcze raz przeczytaj co napisalem a pozniej sie przemadrzaj :twisted:

a jeszcze obejrzyj pare Pride to zobaczysz blok a ktorym mowilem a jak chwile pomyslisz to zobaczysz ze zaden z nich nie trzyma gardy i jakos dalej maja zabki... :twisted:

a w ogole to przeczytaj o czym rozmawiamy i sprobuj zbic maegeri ustawieniem gardy :) :) :)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

wykonanie gedan barai w walce to gwozdz do trumny...dla wykonujacego gedan barai :) bloki dolne wykonuje sie nogami a gore chroni sie ustawieniami gardy, zbiciami i zejscaimi z linii ataku...opusc reke a nie bedziesz mial zabkow jak mawiaja najstarsi gorale... :D



najpierw jeszcze raz przeczytaj co napisalem a pozniej sie przemadrzaj :twisted:

a jeszcze obejrzyj pare Pride to zobaczysz blok a ktorym mowilem a jak chwile pomyslisz to zobaczysz ze zaden z nich nie trzyma gardy i jakos dalej maja zabki... :twisted:

a w ogole to przeczytaj o czym rozmawiamy i sprobuj zbic maegeri ustawieniem gardy :) :) :)


jako ze juz stary jestem to mam skleroze i zapomnialem dopisac do konca :oops:

ostatnio taki blok zrobilem wczoraj sparujac z amerykaninem ktory wczesniej miedzy innymi robil kk i thaibox i jakos kurde nie stracilem zabkow za to pociaglem go za przechwycona noge (walczymy bez rekawic lub w otwartych typu Pride zalezy od dnia i humoru) i sie kurde wywrocil zamiast wybic mi zeby belzebub
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
Nie mów już nic proszę na temat zamykania biodra i chronienia krocza :? Jeżeli celem kopnięcia jest ochrona własnego krocza - bo siły takie kopniecie nie prezentuje niestety - to po co w ogóle kopać ? To po co uderzać w lewym prostym przecież to jest jawne wystawienie głowy na strzała w jeb.
No bez przesady, jak sie chowamy to się chowamy, ale jak ładujemy w to ładujemy. Nie można zrobić dwóch rzeczy na raz i obu dobrze.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

Nie mów już nic proszę na temat zamykania biodra i chronienia krocza :? Jeżeli celem kopnięcia jest ochrona własnego krocza - bo siły takie kopniecie nie prezentuje niestety - to po co w ogóle kopać ? To po co uderzać w lewym prostym przecież to jest jawne wystawienie głowy na strzała w jeb.
No bez przesady, jak sie chowamy to się chowamy, ale jak ładujemy w to ładujemy. Nie można zrobić dwóch rzeczy na raz i obu dobrze.


Jarek moim zdaniem otwierajac biodro to tylko zwiekszasz zasieg sily Ci to nie daje, sile masz z wypchniecia biodra do przodu (posladki tak jakbysie podginaja lekko do gory, kurde nie wiem jak to wytlumaczyc) ale moze ja to inaczej kopie bo nie w Polsce mnie tego uczyli :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
Tomaszu martwisz mnie.

A jak uderzasz ręką to nie pracujesz barkiem ? Ja pracuję i ręką i barkiem a często i biodrem - pewnie, że zwiększasz zasięg, ale ładujesz cały ciężar własnego ciała a nie tylko ciężar kończyny.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo

Tomaszu martwisz mnie.

A jak uderzasz ręką to nie pracujesz barkiem ? Ja pracuję i ręką i barkiem a często i biodrem - pewnie, że zwiększasz zasięg, ale ładujesz cały ciężar własnego ciała a nie tylko ciężar kończyny.


no niby masz racje ale nie otwierajac biodra tez mozesz wlozyc caly ciezar ciala w to kopniecie, kwestia wycwiczenia...

wiesz ja w sparingach z chlopakami (a taki maly fightclub zalozylismy ostatnio) niestety dostalem w krocze bo otworzylem biodro i qrwa nigdy wiecej tego nie powtorzylem to bardzo szybka lekcja...

aha my mamy w regulaminie ze wolno w jaja dlatego tez teraz nosze taki fajny ochraniacz :twisted:
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
widzialem w pride i ufc tych co nie trzymali gardy :) fajnie wygladali...wyskocz do k1 bez gardy i wykonuj gedan barai..
chcialbym zobaczyc to mae geri z zamknietym biodrem o krotkim zasiegu przeciwko mae geri z otwartym biodrem o zasiegu 25 cm wiekszym, jak nie wierzysz ze mozna obronic sie przed mae geri bez blokowania to zapraszam... :twisted:
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
he, he dopiero teraz zajarzylem ze mieszkasz w pekinie...stad te innowacje : brak gardy, zamkniete mae geri, blokowanie dolu reka itp. dobra chinska szkola... :) nie pomyslales o tym ze tylko czeka sie na leszcza broniacego dolu reka zeby po zwodzie zapakowac mu na czaszke?widziales kiedys thaiu, k1, kick boxingu gedan barai?
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego warto ćwiczyć połączenie tradycyjnego karate z nowo
... ze sie wtrace... Oczywiscie, ze w K1 mozna zobaczyc gedan barai, wielu zawodnikow je stosuje w obronie przed frontalnym kopnieciem , czesto mozna je zauwazyc u Ernesto Hoosta. Gedan barai mozna polaczyc z przechwytywaniem nogi, podnieciami, itp. Nie rozumiem wiec postulatow freestylera.


Pozdrowienia,
MR

PS
Chyba nikt nie smie sadzic, ze przez gedan barai uzywane w walce rozumiemy twardy blok z hikite druga reka - wersja do walki wyglada inaczej ale wciaz jest to gedan barai.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024