Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kakuobi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Kakuobi
Witam od czasu nurtuje mnie pewna myśl dotycząca ubioru. W naszej szkole pod hakame zakłada się kolorowy, szeroki pas. Nie spotkalem się nigdzie indziej z taką praktyką, nawet kiedys o to pytałem na forum bodajże.
Mało tego często gdy mam przyjemnośc cwiczyć w obcym dojo, moj pas budzi ogólne zdziwienie i jest powodem wielu pytań. Najbardziej zdziwił sie chyba Taisho, kt. mysłal ze to jakieś majtasy wygladają zza hakamy. :) Zaczelem juz nawet wątpić czy rzeczywiscie takie obi pod hakame się zaklada. Tymczasm znalazlem w oferci. na stronie Marka Kaczmarza

Kakuobi do aikido lub iaido
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Czyli mozna je u nas dostac, a skoro MK to ściagą to pewnie nawet są chętni.

Ciekawi mnie czy jeszcze ktos w polszy poza nami (PAA) taki pas nosi.
Oryginalne Kakuobi, jest sztywnym materialem, hakama bardzo dobrze na nim się trzyma. Do napisania tego wątku sklonilao mnie to ze bylem w wielu miejscacj gdzie hakamę zakladalo się w moim mniemaniu dosc niechlujnie. Fakt ze jest to stroj do treningu niczego nie zmienia. Hakama zakladana na zwykle obi z przodu (gdzie jest wiązany węzeł) ma wybrzuszenie do tego jest wciskana za pas w rezultacie wyglada to niezbyt estetycznie. Oczywiscie Kakuobi ten problem nie istnieje. Co o tym myslicie?

Zanalazlem tylko jedna wadę Kakuobi, dlugo się to zaklada i dlugo sklada :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
od slakladani powinno miec sie uke.. jezeli juz sie uzywa tego stuffu.
Uzywanie tego jest normalne i sam wole to niz zwykle obi. Hakama lepiej sie trzyma.

Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi

Witam od czasu nurtuje mnie pewna myśl dotycząca ubioru. W naszej szkole pod hakame zakłada się kolorowy, szeroki pas.


ten szeroki pas (wprawdzie nie kolorowy) wywodzi sie z iaido.
A czemu macie kolory? oznaczacie nimi stopnie?
u nas sa dwa kolory pasa - bialy - jak ktos ma bialy charakter i czarny dla tych co maja czarny charakter.
Nie wiem dlaczego ktokolwiek mialby wciskac hakame pod pas, moze jak ma za dluga?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
U nas kolory kakuobi mają tylko estetyczne znaczenie ^^
dla przykladu sensei Dariusz Bieńkowski nosi zielone.

Wciskanie hakamy za pasek zauwazylem tylko w prawie wszystkich obcych sekcjach, jak juz mówiłem u nas nosimy kakuobi.
Z tego co mi mówiono wciska się po to aby hakama się nie zsuwała.

Tak jak wspomnial Aiki na szerokim pasie hakama lepiej sie trzyma. Ja moge tylko wierzyc na slowo (nie tylko jego) bo sam korzystam z pasa domowej roboty, który raczej średnio spełnia to zadanie ^^

=> Aiki, co do skladania hakamy, to przeciez nie jest obowiazek twoich uczniów, a raczej ich dobra wola i gest podziękowania o_-
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
to Garry : sensej bez osobistego uke wyglada co najmniej dziwnie..
jaks eigne pamiecia takl bylo.. poza tym dobrze jest widziane gdy mlodzi skladaja starzyszym hakamy.. ale to juz kwestia kultury dojo.

Aiki
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
zgadza się to kwestia kultury ......
Jak widzę jak jakiś koleś rzuca hakamę i jego uczniowie czekają na nią jak psy, to rzeczywiście od razu mam o nim jak najlepsze zdanie .... :?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Eee- Wallace ty mi tu nie dramatyzuj. ;) Widziales jak probowalem to zrobic wzgledem twojego bylego nauczyciela, odmowil i ok.

Nie robilem tego bo 'mi rzucil' tylko na polski przekladajac poprosilem go o to czy moge mu zlozyc hakame w podziekowaniu za trening.

Troche was zatkalo, ale taki u nas zwyczaj i juz :))
Teraz przynajmniej bedziesz wiedzial, ze tak tez mozna.
Tak na marginesie z takich zwyczajów w dobrym tonie jest również prosic nauczyciela o wniesienie jego broni do dojo i ulozenie jej przed kamiza.

Ale rozmawialismy o kakuobi. Wallace poniewaz jestes jednym z 'wciskaczy hakamy za zwykle obi', moze powinienes sprobowac czy kakuobi nie byloby lepszym rozwiązaniem ^^
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Przyzwyczaiłem się już do moich "śmigieł" wystających spod hakamy :)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi

zgadza się to kwestia kultury ......
Jak widzę jak jakiś koleś rzuca hakamę i jego uczniowie czekają na nią jak psy, to rzeczywiście od razu mam o nim jak najlepsze zdanie .... :?


That´s right. Tutaj traktuje sie ludzi jako röwnych z natury i nie widzialem jeszcze, zeby ktos komus skladal hakame. I bardzo dobrze. Kto wie, moze w innych federacjach uke wykonuje tez inne uslugi, no bo czegöz w koncu nie robi sie dla swojego ukochanego sensei, nicht wahr?
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi

zgadza się to kwestia kultury ......
Jak widzę jak jakiś koleś rzuca hakamę i jego uczniowie czekają na nią jak psy, to rzeczywiście od razu mam o nim jak najlepsze zdanie .... :?


That´s right. Tutaj traktuje sie ludzi jako röwnych z natury i nie widzialem jeszcze, zeby ktos komus skladal hakame. I bardzo dobrze. Kto wie, moze w innych federacjach uke wykonuje tez inne uslugi, no bo czegöz w koncu nie robi sie dla swojego ukochanego sensei, nicht wahr?

hymm składanie hakamy to nie 'inne usługi' i nic uwłaczającego...ten który składa hakamę sam o nią prosi, a nie odwrotnie, nikt nikomu nic nie narzuca :lol: Parę lat temu, jak pierwszy raz zetknąłem się z tym obyczajem, byłem tak oburzony, jak np. bujin, ale kilka lat minęło i mam inne zdanie na ten temat, sam staram się złozyć hakamę swojemu nauczycielowi i nie jest to żaden 'akt slużalczości', jak dla mnie co najwyżej ćwiczę sobie trochę pokory 8) zwłaszcza, że mi nikt nie chce składać hakamy :( za wyjątkiem kolegi, z którym się trochę obijam w kumite w innych systiemach...i tak składając 2 hakamy mogę pomyśleć nieco o pokorze oraz popatrzeć na piękne dziewczyny na zajęciach nastepnej sekcji... :wink:
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Widziałem na stażu z sensei Yamada , że Jego uczniowie składali Jemu hakamę. Sensei Tamura zawsze wchodzi i wychodzi z dojo w hakamie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Osobiscie bylem swiadkiem w Polsce jak instruktor rzucil hakame na tatami swojemu uczniowi do skladania i jeszcze rozkazujacym glosem kazal mu to robic. Moja spontaniczna reakcja bylo"ooopss, ale mu nawalilo" choc z grzecznosci nic sie nie odezwalem.

Co innego jak student danego shihana sam chce mu skladac hakame - ale to inna sprawa - shihani to super tradycyjni japonczycy i z nimi postepuje sie inaczej. Juz nie mowiac ze starsi ludzie.
Jak tam jeszcze ciagle daje rade skladac wlasna hakame :wink:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi

Wciskanie hakamy za pasek zauwazylem tylko w prawie wszystkich obcych sekcjach, jak juz mówiłem u nas nosimy kakuobi.
Z tego co mi mówiono wciska się po to aby hakama się nie zsuwał


Nosząc kakuobi nie trzeba wciskać za niego hakamy. Jeżeli wiązanie jest prawidłowe leży i trzyma się naprawdę nieźle, jeżeli jednak ktoś kiepsko sobie z nią radzi, bądź chce mieć lepszy komfort polecam hakamy z wewnętrzną zakładką do włożenia za pas, takie jak stosują w iaido.

Składanie sensei , czy sempai hakamy to oczywiście nie jest przymus, to raczej kwestia dobrych manier, lekcja pokory, możliwość zwrócenia na siebie uwagi wśród dłużej praktykujących i wykazania większego zaangażowania. Nauka jest swojego rodzaju kradzierzą, wiec jeśli ćwicząc z baedziej doświadczonym gościem coś zdołaliśmy uszczknąć z jego doświadczrenia to jest okazja by mu za to podziękować, zamiast szybko się zawinąc pod prysznic. Jak to mówią : pokorne ciele dwie matki ssie.

Pokora jest podstawą sztuk walki, więc polecam ją rozwijać. Budo ma za zadanie nie uczyć czegokolwiek, ale wszystko zapomnieć, przede wszystkim o swoich ograniczeniach i uwarunkowaniach.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi

Jak tam jeszcze ciagle daje rade skladac wlasna hakame :wink:


Ja także nie mam ze swoją problemów, ale nie raz robiło mi sie ciepło :oops: gdy składałem coś co ciężko było złożyć. Różne hakamy różnie się składają, podobnie jak techniki, różnie chodzą z różnymi uke.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Nosilem hakame na zwyklego paska i na szerokiego (aktualnie tez tak nosze)

Szeroki pasek wzial sie nie od iaido, tylko od hakamy.
Jest to poprostu tradycyjny japonski pas, ktorym owijalo sie szmatki na grzbiecie i do ktorego wiazalo sie szerokie gacie.
Jesli chodzi o pasek waski, jest to pasek wiesniacki :)
bez urazy - chodzi o to ze nosili go ludzie ktorzy nie nosili hakamy (wiesniacy na ten przyklad - stad takie paski w karate).

Noszenie waskiego paska wiazanego na guzel z przodu do hakamy nie jest ani wygodne, ani estetyczne, ani tradycyjne, ani....

Wynika najczesciej z niedoinformowania, braku mozliwosci zakupu oraz braku finansow. Japonskie kakuobi kosztuje ok 50 $ (amerykanskich, nie kanadyjskich :D )
  • 0

budo_emi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Kiedyś na obozie uczyłam się składać hakame, na hakamie Mr Smaila, ale jakoś nigdy mi nie wychodziło :( i do tej pory nie umiem :( :oops:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi

Szeroki pasek wzial sie nie od iaido, tylko od hakamy.
Jest to poprostu tradycyjny japonski pas, ktorym owijalo sie szmatki na grzbiecie i do ktorego wiazalo sie szerokie gacie.
Jesli chodzi o pasek waski, jest to pasek wiesniacki :)
)


mocno sie mylisz Smailu.
popatrz tutaj:

Dołączona grafika

Jest np sporo SW bardzo tradycyjnych ktore nosza pas NA hakamie rotfl
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Samil racja.. nie ma sie co dziwic.. jak popatrzysz na ludzi w dojo to jak peoni mexykanscy... Kiedys taki ubior byl statusem spolecznym i materialnym. teraz to jedynie pokazanie zaawansowania. Wiesz, kiedys slyszalem ,ze czarna barwa pasa wziela sie po prostu z brudu. Po prostu sie go nie pralo i z wiekiem stawal sie coraz bardziej ciemny.. Nie wiem ile w tym anegdowty ale brzmi sensownie..
A co do pasa.. nie nasuwa ci sie porownanie z polskim pasem sluckim ? Ze nie wspomne o wygladzie polskiego husarza ( nie mylic z huzarem) a japońskim wojownikiem.
BTW - moglem kiedys kupic taki pas za 25$ .. podrożalo ?
Aha.. zrobilem sobie wlasny jedwabny i przstalem uzytwac obi. Do mometu kiedy mi ktos tego nie ukradl.. ot podelc..

Aiki
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi
Jak narazie Szczepanie rozmawialismy o tym co jest pod hakama, a nie na niej.
Co ten sympatyczny siwuszek mial pod hakama?

Co do tego ze cienkie paski nosi sie na wierzchu - prawda.
po co?
Zeby stopien zademonstrowac posiadany.
Bo kolorow hakam by zabraklo....
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kakuobi

Jak narazie Szczepanie rozmawialismy o tym co jest pod hakama, a nie na niej.
Co ten sympatyczny siwuszek mial pod hakama?

Och, to bylo tylko do pokazania ze towj argument o przytrzymywaniu gaci przez pas jest niesluszny :lol: Pod hakama nie musisz nic nosic - Maya przez ostatnie pare lat nie nosi zadnego pasa - jak dobrze umiesz zawiazac hakame to nic tego nie ruszy :wink:

Co do tego ze cienkie paski nosi sie na wierzchu - prawda.
po co?
Zeby stopien zademonstrowac posiadany.
Bo kolorow hakam by zabraklo....


Och nie, znowu pudlo ..........hmh.....musisz isc na jakisc doksztal, czy co?
Te, tak podkreslane przez ciebie tradycyjne SW nie mialy zadnych stopni tylko licencje i nie nosili zadnych oznak poziomy wyszkolenia typu kolorow pasa czy hakamy rotfl

Kolory symbolizujace poziom wyszkolenia to sa dla dzieci, zeby mialy fun :wink: Na polu bitwy, wtedy liczyly sie realne umiejetnosc 8) a nie kolory.....[tu kiwam z niedowierzaniem glowa na wszystkie strony]

Tak oni nosza pas zeby zademonstrowac jak nosilo sie obi bedac w zbroi.Zwykle jeszcze z przodu maja zatkniete tanto.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024