Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jo w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_edwin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jo w aikido
Ćwiczyłem aikido Aikikai przez kilka lat. W tym okresie udało mi się poznać podstawy kija w tym stylu. Niestety nie miałem dotąd okazji zapoznać się z kijem z Nishio i Kobayashi. Czym różnią się techniki z tych systemów od technik z aikikai?
Pozdrawiam
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
co to Nishio ??
bo Kobayashi to wiem..

Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
Z tego co widzialem, instruktorzy z Hombu dojo aikikai(bo poza Hombu to istnieja tacy co cwicza powaznie bron) prezentuja szczatkowa wiedze i umiejetnosci w dziedzinie poslugiwania sie bronia. To co uwaza sie za prace bronia w Hombu dojo to jakies niedouczone "techniki" z bokenem i jo z systemu Saito sensei z Iwama.

Instruktorzy zpoza Hombu aikikai, jak Nishio, H.Kobayashi, Chiba, Kanai, Hikitsushi sensei opracowali swoje wlasne systemy cwiczenia broni, czesto na podstawie doswiadczen w innych SW (iaido,jodo,kenjutsu..itd..)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

Instruktorzy zpoza Hombu aikikai, jak Nishio, H.Kobayashi, Chiba, Kanai, Hikitsushi sensei opracowali swoje wlasne systemy cwiczenia broni, czesto na podstawie doswiadczen w innych SW (iaido,jodo,kenjutsu..itd..)


Jak zawsze ciekawie piszesz, ale oglądając taśmy z O`S zauważam wyraźną kontynuację z tym co nauczał np. H Kobayashi. Z pewnością są tu odczuwalne wpływy JODO... trudno się im jednak dziwić.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

Jak zawsze ciekawie piszesz, ale oglądając taśmy z O`S zauważam wyraźną kontynuację z tym co nauczał np. H Kobayashi. Z pewnością są tu odczuwalne wpływy JODO... trudno się im jednak dziwić.


Nie mysle ze istnieje jakakolwiek kontynuacja, a szczegolnie juz technik miecza czy jo.
Wynika to z tego ze Dziadek w ogole nie uczyl, nie mial zadnego systemu nauczania, zero podejscia pedagogiczneogo w nowoczesnym tego slowa znaczeniu. Jeszcze techniki bez broni to jeszcze, jakos tam sie jego uvczniowie na wieczornych kompletach douczali po cichu.......ale.... jesli chodzi o bron, to bez tego ani rusz.
Troche pokazal cwiczen dla Saito sensei w Iwamie(jak sie oglada zdjecia Saito sensei w owym czasie to byl to chudzina, chudzina......moze kazal mu to cwiczyc aby tezyzny fizycznej troche nabral?), ten to poukladal i posystematyzowal (co kompletnie odebralo temu jakikolwiek sens moim zdaniem) i to by bylo na tyle. W Hombu dojo w ogole broni nie uczyl i wsciekal sie jak probowali cos cwiczyc bo walili takie straszne badziewie..

Ze strony purytanskich mistrzow miecza Dziadek byl ostro krytykowany za swoje inne podejscie do broni. Sa powazne przypuszczenia ze uzywal broni do wyrazania swoich rytualow religijnych, a wiec znaczenie tych technik jako zdatnych do prawdziwego uzytku jest zadne. No ale niektorzy nadal uparcie mysla ze aikiken i aikijo to to cwiczenia prawdziwej broni :wink:
Dlatego sie z toba Marilyn M nie zgadzam, niestety.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

co to Nishio ??
bo Kobayashi to wiem..

Aiki


Sorry aiki, jakos umknal mi ten post..

Nishio sensei rozwinal swoj system cwiczenia broni w oparciu o iaido(musoshinden ryu) oraz jodo. Ciekawe jest ze tak to zaokraglil i poprzerabial ze nadaje sie do nauczania technik aikido, jako narzedzie pedagogiczne. Ale nie do walki.
Jednak to bardzo ciekawy system. Bardzo fachowo to gosciu cwiczy. W jego rekach to faktycznie bron, no ale on ma wysokie dany w karate, jodo, iaido i chyba kendo :lol: Jego uczniowie to jednak zupelnie co innego. Ponoc gdzies w Danii cwicza jego styl.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

Nie mysle ze istnieje jakakolwiek kontynuacja, a szczegolnie juz technik miecza czy jo.
Wynika to z tego ze Dziadek w ogole nie uczyl, nie mial zadnego systemu nauczania, zero podejscia pedagogiczneogo w nowoczesnym tego slowa znaczeniu. Jeszcze techniki bez broni to jeszcze, jakos tam sie jego uvczniowie na wieczornych kompletach douczali po cichu.......ale.... jesli chodzi o bron, to bez tego ani rusz..


Domyślam się, że jesteś tego zdania co twoi nauczyciele, ich opinia bierze się wyłącznie z ich subiektywnych spostrzeżeń, więc temu co muwisz wcale sie nie dziwię

.

No ale niektorzy nadal uparcie mysla ze aikiken i aikijo to to cwiczenia prawdziwej broni :wink:


Na shoho geiko nie praktykujemy z prawdziwą bronią, użycie drewna ma swoją symbolikę, o której mówił O`S, ale nie wszyscy to zauważyli i zapamiętali, a pózniej snuli różne teorie i miotają się do dziś

Dlatego sie z toba Marilyn M nie zgadzam, niestety

miło mi
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
Dla mnie ciekawe jest to, że uczniowie O'Sensei'a ucząc sie teoretycznie u niego stworzyli tak kosmicznie różne systemy jo i każdy z nich uważa siebie za kontynuatora. jestem ciekaw czy ktoś z nich ma, miał nauczyciela jodo i ćwiczył jakąś konkretną szkołę... ja tam nie wiem. na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Chiba Sensei opowiada o tym, że O'Sensei nie miał kompletnie żadnej metodyki prowadzenia zajęć i jedynie przez forme - nie nauczał, ale uprawiał przy nich swoja sztukę. co podpatrzyli to ich..., bardzo ciekawy wywiadzik.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

Domyślam się, że jesteś tego zdania co twoi nauczyciele, ich opinia bierze się wyłącznie z ich subiektywnych spostrzeżeń, więc temu co muwisz wcale sie nie dziwię


nie ma zielonego pojecia co mysla na ten temat moi nauczyciele. U nas nikt na ten temat nie rozmawia. To sa moje subiektywne spostrzezenia :lol: oparte na wlasnych doswiadczeniach w cwiczeniu roznych styli aikido :wink:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
W takim razie złamałeś

TABU

OJ, MARNIE CIĘ WIDZĘ KOLEGO !!!
  • 0

budo_edwin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
czy sprawdzaliscie kiedys realnosc tych technik nie koniecznie z FMA, ale rowniez miedzy soba takie randori technikami aikido z jo. tylko nie piszczie ze to sprzeczne z naukami o' sensei
  • 0

budo_grey fox
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
Do do systemu Sensei Nishio:
Sensei Nishio -jak już Szczepan zauważył -miał dość wysokie stopnie w innych dziedzinach budo -judo, karate, iaido (7 dan Nihon Zendoku Iaido Renmei o ile pamiętam) -jednak z tego co wiem to Sensei Nishio ćwiczył Muso Jikiden, a nie Muso Shinden), jodo (Shinto Muso Ryu)...
Broń służy do uczenia aikido i w tym kierunku poszedł Sensei Nishio tworząc system nauczania. Podobne ruchy wykonuje się z mieczem, z jo i z pustymi rękami -oczywiście nie całkowicie identyczne, gdyż każda z broni różni się nieco od siebie, stąd też i szczegóły są nieco inne. Polecam zapoznanie się z Aikido Toho Iai -pierwsza technika o dwóch nazwach - Mae i Shohatto jest w zasadzie spotykana w każdej szkole iaido, choć szczegóły mogą być różne. Natomiast drugą nazwą drugiej techniki jest "Ikkyo". Występują dwa warianty nikyo -ai-hanmi i gyaku-hanmi, itd. Oczywiście wszystko wykonywane z mieczem.
Czy system poradziłby sobie w starciu z np. innym systemem miecza -nie wiem, ale raczej nie w tym celu został stworzony. Jednak jeśli ktoś chce równolegle trenować iaido, jodo, kendo, judo czy karate to wszystko będzie się ładnie przekładać na aikido.
Pozdrawiam
Grey Fox
PS Jeślim babola popełnił, uniżenie proszę o poprawienie mię :wink:
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
Ściągnąłem film ze stażu z Nishio sensei pod nazwą Aiki To Ho. Dla ciekawskich moge wrzucić o ile to nie sprzeczne z regulaminem... :wink: Pokazane są formy tylko z mieczem.
Plik waży 396 mb...
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido



Instruktorzy zpoza Hombu aikikai, jak Nishio, H.Kobayashi, Chiba, Kanai, Hikitsushi sensei opracowali swoje wlasne systemy cwiczenia broni, czesto na podstawie doswiadczen w innych SW (iaido,jodo,kenjutsu..itd..)


Jak zawsze ciekawie piszesz, ale oglądając taśmy z O`S zauważam wyraźną kontynuację z tym co nauczał np. H Kobayashi. Z pewnością są tu odczuwalne wpływy JODO... trudno się im jednak dziwić.


A w czym się przejawia ta kontynuacja, jestem bardzo ciekaw :?: :twisted:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

Dla mnie ciekawe jest to, że uczniowie O'Sensei'a ucząc sie teoretycznie u niego stworzyli tak kosmicznie różne systemy jo i każdy z nich uważa siebie za kontynuatora. jestem ciekaw czy ktoś z nich ma, miał nauczyciela jodo i ćwiczył jakąś konkretną szkołę... ja tam nie wiem. na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Chiba Sensei opowiada o tym, że O'Sensei nie miał kompletnie żadnej metodyki prowadzenia zajęć i jedynie przez forme - nie nauczał, ale uprawiał przy nich swoja sztukę. co podpatrzyli to ich..., bardzo ciekawy wywiadzik.


Też mnie to zastanawiało, co więcej dotyczy to również przecież technik bez broni (tai-jitsu)- są tak rózne, u każdego z nauczycieli...
Teraz rozumiem, że uczenie konkretnych technik w jakiś ściśle określony spósób w wypadku dziadka byłoby kompletnie bez sensu, ponieważ nie działaja one dla tego, że są one zestawem następujących po sobie trików, nie są perfekcyjne w dosłownym tego słowa znaczeniu, co więcej są bardzo czesto byle jakie. Ueshiba równie dobrze mógłby wykonywać techniki karate, judo, czy jakiekolwiek inne i było dokładnie to samo, ponieważ ich duch, istota, Ki jest tym czego on nauczał - on po prostu uczy esencji budo, a nie jakichś tam określonych technik.
  • 0

budo_benek1313
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
Dodam tylko do wypowiedzi Grey Foxa, że oprócz opisanych przez niego są też interpretacje technik bokken-bokken i bokken-jo.
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

co to Nishio ??
bo Kobayashi to wiem..

Aiki


Sorry aiki, jakos umknal mi ten post..

Nishio sensei rozwinal swoj system cwiczenia broni w oparciu o iaido(musoshinden ryu) oraz jodo. Ciekawe jest ze tak to zaokraglil i poprzerabial ze nadaje sie do nauczania technik aikido, jako narzedzie pedagogiczne. Ale nie do walki.
Jednak to bardzo ciekawy system. Bardzo fachowo to gosciu cwiczy. W jego rekach to faktycznie bron, no ale on ma wysokie dany w karate, jodo, iaido i chyba kendo :lol: Jego uczniowie to jednak zupelnie co innego. Ponoc gdzies w Danii cwicza jego styl.


W Polsce też ćwiczą.
Skoro w rękach S. Nishio bya to faktycznie broń to znaczy, że nadaje się do walki co nie??
Jeśli chodzi o konfrontację to s. Hosoda zrobił nam jej namiastkę i myślę, że jest to coś więcej niż system metodyki do nauczania aikido.

Podstawową różnicą z jo jest pozycja początkowa, techniki są krótsze. Nie wykonujemy kata (numerowanych) z jo. Ćwiczymy boken jo lub ręka jo.
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
Przykładowe interpretacje kata


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido
Że to niby jest ładne albo poprawne? Ja tam nie widzę skupienia, postury ani dokładności. Polecam filmiki z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jo w aikido

Że to niby jest ładne albo poprawne...?


Czytaj ze zrozumienieniem, ja napisałem, że to "przykładowa interpretacja"
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024