Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shihonage z mocnego uchwytu za ramie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Czy to w ogole jest mozliwe? jesli tak, to jak to nalezy wykonac zeby atakujacy nie sciagnal lokcia w dol albo do siebie?
Zauwazylem tez znaczna roznice w wykonaniu shihonagi z uchwytu w ogole i z zablokowanego/przekierunkowanego uderzenia. Czy w ogole ma sens odwracanie sie plecami do atakujacego, bo w pewnym momencie tej techniki musimy to zrobic?
Chetnie poczytam wasze doswiadczenia wtym zakresie...

ps acha, jak tu zrobic, zeby sie atakujacy nie odkrecil w tym samym kierunku co dzwignie i nie zneutralizowal jej?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Z tego co mi wiadomo to wg. przekazu hombu dojo, najpierw należy krzyknąć: "nie tak moćno" ;]
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Hehehe Garry widze ze mamy wspolne korzenie :)

Szczepan jak to odwracac sie plecami do atakujacego - uciekasz czy co?
U nas w prawdziwym aikido to atakujacy sie kreci, az go szlag trafi Upssss.... tzn az droge wlasciwa przez zycie znajdzie...
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Czy to w ogole jest mozliwe? jesli tak, to jak to nalezy wykonac zeby atakujacy nie sciagnal lokcia w dol albo do siebie?
Zauwazylem tez znaczna roznice w wykonaniu shihonagi z uchwytu w ogole i z zablokowanego/przekierunkowanego uderzenia. Czy w ogole ma sens odwracanie sie plecami do atakujacego, bo w pewnym momencie tej techniki musimy to zrobic?
Chetnie poczytam wasze doswiadczenia wtym zakresie...

ps acha, jak tu zrobic, zeby sie atakujacy nie odkrecil w tym samym kierunku co dzwignie i nie zneutralizowal jej?


Ja bym to zrobił tak:
łapię uke od dolu pod łokieć i skrętem bioder wykręcam mu rękę. Bolesne ale działa. Nie wiem czy jasno to opisalem.
Silvio
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Hehehe Garry widze ze mamy wspolne korzenie :)

Szczepan jak to odwracac sie plecami do atakujacego - uciekasz czy co?
U nas w prawdziwym aikido to atakujacy sie kreci, az go szlag trafi Upssss.... tzn az droge wlasciwa przez zycie znajdzie...


Tak sie kreci sam z siebie, czy co? A czy to tori ma go tak krecic? ale JAK?

No plecami, bo zeby zrobic shihonage, to musisz w pewnym momencie znalesc sie plecami do atakujacego, nie?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
ps Jestem niezwykle zaskoczony kompletnym brakiem(oprocz niesmialego opisu Silvio) kokretnych opisow technicznych!!

bardzo rozczarowany Szczepan :?
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

ps Jestem niezwykle zaskoczony kompletnym brakiem(oprocz niesmialego opisu Silvio) kokretnych opisow technicznych!!

bardzo rozczarowany Szczepan :?


Mam nadzieje, ze na zakonczenie podasz jedynie sluszne rozwiazanie :) .

Ja zaczynam od mocnego skretu bioder- uke sam mi sie ustawia do shiho nagi; rownoczesnie druga reka usztywniam lokiec przeciwnika. Jesli uke udalo sie mimo to wyjsc z dzwigni, to wchodze irimi i zakladam duszenie.
C´est tout.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Jak dla mnie to po złapaniu i mocnym trzymaniu za rękaw shiho nie da się za chol..... zrobić :( - przynajmniej na moim poziomie .....
Zdecydowanie tutaj najlepiej rozpocząć atemi, a potem nikyo, bądź hijikime ..... albo jeszcze dźwignię transportową na łokieć od zewnętrznej strony ....
ale shihonage z zatrzymacia i przy mocnym uścisku - nie ma bata ...
Jedyne wyjście to co najwyżej wcześniejsze rozpoczęcie akcji i nie dopuszczenie do silnego złapania za rękaw, ale przechwycenie ręki, tak jak w katatetori, przy bardzo precyzyjnym zejściu i obrocie .....
to tyla 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Bujin, skad taki doskonaly pomysl z jedynie slusznym rozwiazaniem? Takie owszem istnieje - wtedy kiedy technika dziala, nie? rotfl

Ale Wallace poruszyl szereg waznych problemow - wlasnie,jak zaczac ruch, jak jest mocne trzymanie (przy czym moze ono byc na roznych wysokosciach!). Jak zaczac ruch, jak jest trzymanie tak jak judocy lapia - skrecajac dodatkowo zlapane keikogi i dajac ta trzymajaca reka "niechcace" atemi w twarz :lol:

Druga sprawa to jak wlasciwie zakladacie dzwignie na lokciu zeby ruszyc goscia, albo zeby mu nie dac zgiac bardziej? Ktos probowal na rece jak ma napiete naprawde wszytkie miesnie?

No bo od robienia aikido PRZED kontaktem to mamy Mistrza Smila!
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Druga sprawa to jak wlasciwie zakladacie dzwignie na lokciu zeby ruszyc goscia, albo zeby mu nie dac zgiac bardziej? Ktos probowal na rece jak ma napiete naprawde wszytkie miesnie?


Jak ma napięte wszystkie mięsnie, to chyba jest trupem ze stężeniem pośmiertnym. Jaki sens ma takie trzymanie?
Jeśli człowiek trzyma napinając wszystkie mięśnie ręki, to można go łatwo wytrącić z równowagi.
W praktyce spotkałem sie wprawdzie z mocnym chwytem nadgarstkiem, ale ręka uke była elastyczna a przez to nie można się było ruszyć ani w tył ani w przód.
Silvio
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
da sie zrobic.. i jest to proste.. jak na wiekszosc tych postow odpowiadam - moge pokazac.
aha...w wiekszosci przypadkow pokazujemy plecy uke.. no.. ale on ma tak malo czasu ,ze nie widzi...

Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Jak ma napięte wszystkie mięsnie, to chyba jest trupem ze stężeniem pośmiertnym. Jaki sens ma takie trzymanie?
Jeśli człowiek trzyma napinając wszystkie mięśnie ręki, to można go łatwo wytrącić z równowagi.
W praktyce spotkałem sie wprawdzie z mocnym chwytem nadgarstkiem, ale ręka uke była elastyczna a przez to nie można się było ruszyć ani w tył ani w przód.
Silvio


Zgadzam sie jesli chodzi o 2 czesc twojej wypowiedzi, ze to trudna sprawa. Oczywiscie kilka rozwiazan istnieje i da sie calkiem spokojnie opisac na forum :lol:
Co do pierwszej czesci, jak myslisz, dlaczego w judo dostaja ostrzezenia za pasywnosc jak blokuja jakiekolwiek wejscie sztywnymi rekami? Znaczy, ze jest calkiem mozliwe i czesto spotykane miec nie tylko napiete, ale i sztywne miesnie ramion, i miec calkiem stabilna pozycje :wink:
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Zdaje mi sie, ze to w ogole problem wielu aikidoköw, takze i moj: jak zrobic technike z mocnego trzymania, kiedy uke stanal deba, jak wprawic w ruch kogos, kto oporuje. etc.
Temat bumerang, napisales na ten temat sporo na innych forach takze. Ciagle czujesz niedosyt wiedzy?
No bo chyba nie zadajesz pytania, na ktore z göry znasz odpowiedz?

Sorry, Szczepan, ale "resisting uke" to Twoja idée fixe i znak rozpoznawczy nie tylko w kraju :) .
  • 0

budo_maku
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Ja osobiscie uwazam ze nie powinno sie dopuscic do silnego chwycenia ciebie przez twojego przeciwnika na tym chyba polega Aikido aby wejsc w odpowiednim tempie a jesli juz zostaniesz zlapany i to w dosc silny sposob to jest jedna moliwosc jezeli twoj przeciwnik sie usztywni to go mozesz wytracic z rownowagi tak jak to napisal Silvio a drudim sposobem jest rozluznienie miejsca w ktorym zostales zlapany i wtdy bedziesz mial wieksze pole manewru. :wink: :wink: :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Zdaje mi sie, ze to w ogole problem wielu aikidoköw, takze i moj: jak zrobic technike z mocnego trzymania, kiedy uke stanal deba, jak wprawic w ruch kogos, kto oporuje. etc.
Temat bumerang, napisales na ten temat sporo na innych forach takze. Ciagle czujesz niedosyt wiedzy?
No bo chyba nie zadajesz pytania, na ktore z göry znasz odpowiedz?

Sorry, Szczepan, ale "resisting uke" to Twoja idée fixe i znak rozpoznawczy nie tylko w kraju :) .


Interesuja mnie rozwiazania tej trudnej sytuacji u innych ludzi. No przeciez jest naiwnoscia zakladac ze ZAWSZE da sie uniknac mocnego uchwytu. I jest zupelnie oczywiste, ze cwiczymy zeby wyprzedzic atak odpowiednio sie do tego ustawiajac.


ALE...

zdarzaja sie sytuacjie dosc czesto(bo nikt nie jest doskonaly) ze timing zawodzi i co dalej? siasc i plakac? uderzac atami i jeszcze raz atemi? Miec pretensje ze technika nie wyszla i to wszystko jest wina atakujacego? Wytresowac tak uke zeby nigdy nie osmielil sie zaatakowac naprawde?

CO ROBIC?

Ja np probuje sie wtedy ruszyc calym cialem ale tak zeby jednoczesnie uke nie mogl sie ruszyc, zeby nie mogl podazyc za moim ruchem. To wytwarza dodatkowa wolna przestrzen i czesto jednoczesnie nieco rozluznia uchwyt. Nazywam to zmiana dystansu.W tym momencie odpowienia praca nog jest absolutnie najwazniejsza, bo nogi sa tak silne, ze zawsze da sie ruszyc. Np Jedna noga blokuje sie nogi atakujacego a druga sie przestawia(oczywiscie nie byle jakim kierunku, wazne tu sa odpowiednie katy przesuniecia sie...) - co wychyla w normalnej sytacji trzymajacego. dlatego nalezy unikac szerokich pozycji a la Tissier, bo z niej juz nie da sie ruszyc.
Mozna tez jednoczesnie probowac rozciagnac uchwyt przez polozenie dloni na szczece atakujacego i stopniowym odepchnieciu jego glowy jak sie nasze cialo przesuwa.Oczywiscie musi to byc dlon ze strony przeciwnej niz zlapana....

O wlasnie takie pomysly TECHNICZNE mi chodzi. Jak wy to robicie?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Klania sie Mr Smail mistrz aikido bezkontaktowego.

Mam drobne pytanie?
Po co cos robic, skoro nie ma ataku?
Gosc sobie spokojnie stoi z mocno napietymi miesniami, z usztywnionymi stawami, w mocnej pozycji - co on Ci przeszkadza?
Niech sobie stoi, napina sie, az sie zmeczy...

Klaniam.
  • 0

budo_piwosz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Po co cos robic, skoro nie ma ataku?
Gosc sobie spokojnie stoi z mocno napietymi miesniami, z usztywnionymi stawami, w mocnej pozycji - co on Ci przeszkadza?
Niech sobie stoi, napina sie, az sie zmeczy...

Klaniam.


I co cały czas będziesz tak stał?
Nie rozumiem tej filozofii ataku w aikido. Gość Cie trzyma więc jakś cel ma.
Zaraz może sie pojawić jego kolega i tradycyjnie już walnąć z pięści.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
ze tak niby prewencyjnie? heh to mozna kazdemu na ulicy.. bo ewentualnie moze zaatakowac..

Aiki
  • 0

budo_piwosz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Nie prewencyjnie. Ostatecznie jak ktoś Cię trzyma i nie daje Ci się spokojnie oddalić to coś jest nie tak, ale mniejsza z tym. Sytuacja się robi kolorowa kiedy jedna osoba Cię trzyma ale statycznie, tylko żeby unieruchomic do czasu kiedy przyjdzie druga, która już zaatakuje ''prawidłowo'' i Ty o tym wiesz (Józek trzymam go, walnij go zaraz :) ). No i co robi wtedy aikidoka- trzymanie jest statyczne więc nie jest to prawidłowy atak, przy napiętych mięśniach przeciwnika żadnej dźwigni raczej się nie da założyć ale coś trzeba zrobić bo za chwilę do akcji wejdzie kolega napastnika?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Hej Piwosz, jak Cie czytam to Ty faktycznie jezdes king brus li karate miszcz.
poklon poklon polkon poklon
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024