Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shihonage z mocnego uchwytu za ramie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

A juz na pewno jak uke wykona ruch zlapania za ramie


Jeżeli uke chwyta za ramię przestaje być uke.

nigdy jeszcze nie widzialem zeby jakikolwiek shihan [b]cierpliwie czekal na koleny atak


Wydawało mi się, że tam w Canadzie jesteście bardziej wyluzowani i cierpliwsi niż np w takim Usa

Oczywiscie inicjowanie techniki to tylko jedna z mozliwych strategii w aikido, niemniej jednak istnieje!


Jasne, że istnieje, to jego podstawa.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Jeżeli uke chwyta za ramię przestaje być uke.


a kim sie staje?

Wydawało mi się, że tam w Canadzie jesteście bardziej wyluzowani i cierpliwsi niż np w takim Usa


w Kanadzie w ogole nie ma shihanow :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Jesli chcesz zrobic technikę dobrym pomysłem mogło by okazac się meguri.
Choc to nawet w polowie nie rozwiaze twojego dylematu odnosnie sciagnietego lokcia.

Twoje pytanie jest tez niedokonca precyzyjne, poniewaz inna prace musisz wykonac przy shihonage omote, a inną przy ura.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
geez... sorki ale mam bardzo mało czasu - chodzilo mi o prace statyczna , meguri rozluzni trochę uchwyt.
Pytanie czy jest to potrzebne przy shihonage. Wydaje mi sie ze z punktu widzenia uke nie ma sensu sciagac do siebie łokcia podczas słabego uchwytu.

Ale jak mi sie wydae Szczepan rozpatrujesz sytuacje nie tylko po mocnym uchwycie ale takza juz PO sciagnieciu łokcia. To troche gorsza sytuacja, ale jak juz sie uparles na to shihonage, to teraz pozostaje kwestia w jakie jestes pozycji, a ai-hanmi masz dodatkowo do dyspozucji atemi, w gyaku masz problem, moze dobrym wyjsciem by bylo w tym momencie zrezygnowac z shihonage i zastosowac strzala w grzdyla ala Shioda :))

Oj! leniwy jestem dzisiaj Oj! :))
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
meguri niczego ci nie rozluzni.. jak cie zlapali to koniec. Są ludzi ktorzy jak złapia to tylko suche im w reku zostaje. Usilowalem to kiedys robic z zapasnikami Stali Rzeszów ( wieloletni mistrz Polski w zapasach- m.in Sandurski ale uuke!! , Falandys, itd.) Po chwycie za nadgarstek pozostaje sie modlic by nie dostac w pałe.Bo nie da sie zerwac tego uchwytu.


Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Jesli chcesz zrobic technikę dobrym pomysłem mogło by okazac się meguri.
Choc to nawet w polowie nie rozwiaze twojego dylematu odnosnie sciagnietego lokcia.

Twoje pytanie jest tez niedokonca precyzyjne, poniewaz inna prace musisz wykonac przy shihonage omote, a inną przy ura.


Faktycznie sorki, powinienem napisac ze uchwyt jest za keikogi na wysokosci barku.Aczkolwiek tak samo odnosi sie do chwytu za keikogi na wysokosci lokcia.
Chwyt za nadgarstek jest zbyt latwym przykladem 8)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
[quote="Szczepan
Faktycznie sorki, powinienem napisac ze uchwyt jest za keikogi na wysokosci barku.[/quote"]

Przy takim chwycie nikt przy zdrowym rozsadku nie robi shiho nage, tylko nikkyo, nie chlopaki?

Ale skoro juz sie uparles, to Ci powiem, ze z innym moim nauczycielem robilem ten wariant. Wygladalo to troche dziwacznie, bo w istocie napinales reke uke szyja(sic!), a w realnej walce bylo tam wiele mozliwosc zorbienia tori kuku. Ale, jesli chodzi ci o mozliwosc zrobienia samej techniki, to jak najbardziej.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Przy takim chwycie nikt przy zdrowym rozsadku nie robi shiho nage, tylko nikkyo, nie chlopaki?

Ale skoro juz sie uparles, to Ci powiem, ze z innym moim nauczycielem robilem ten wariant. Wygladalo to troche dziwacznie, bo w istocie napinales reke uke szyja(sic!), a w realnej walce bylo tam wiele mozliwosc zorbienia tori kuku. Ale, jesli chodzi ci o mozliwosc zrobienia samej techniki, to jak najbardziej.


Powiedzilbym ze nikkyo bardzo trudno zrobic, szczegolnie jak chwyci za szmaty skrecajac zrecznie nadgarstek ruchem jakby wkrecal srube w gore.Zeby wtedy nikkyo wyszlo trzeba stosowac dosc wyrafinowane srodki.
Dla odmiany te napiecie reki o ktorym mowisz jest doskonale i calkiem niespodziewane, choc duzo zalezy na jakiej wysokosci jest zlapanie i jakiej wysokosci jest atakujacy. Ja wtedy staram sie zrobic raczej plecami niz szyja dzwignie na lokiec(dosc nieprzyjemna bo przeciwko naturalnemu zginaniu sie lokcia). To albo uszkodzi lokiec, albo atakujacy straci rownowage.....no i wtedy mozna zalozyc jakas technike.
Napinanie reki na szyi pokazywal nie raz Tamura sensei i jest to powiedzialbym wariant "light" znaczy nie robi szkody dla atakujacego, ale wymaga doskonalej i niezawodnej techniki. Aczkolwiek nie mow raczej o realnej walce :wink:

To napisz teraz jak to wyglada shihonaga jak najbardziej ?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Napinanie reki szyja brzmi jak wysowanie czlonka z ramienia na czolo....
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
juz przestalem to czytac.. metne to jest coraz bardziej.. sensu nijakiego nie ma.. i to moderator.. tak trudno sie przynac ,ze sie czegos nie wie?


Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Drodzy koledzy!
Od paru dni usiluje zawziecie wykrzesac okruchy wiedzy technicznej. Nie jest to latwe, pisac jak sie technicznie robi jaks technike. Paru ludzi probowalo i chwala im za to. Zawsze chetnie czytam i probuje robic inne wersje technik niz te ktore robimy u nas - bo uwazam ze to wzbogaca moje aikido. Mam nadal nadzieje ze naplyna dalsze wypowiedzi na ten temat. Uwazam ze dyskusje scisle techniczne sa o niebo bardziej wartosciowe niz jakies osobiste wycieczki i takie dyskusje formuja coraz wyzszy poziom tego forum.

Sa jednak tacy - jak przykladowo Aiki, ktorzy nie tylko nic nie wnosza pod wzgl technicznym do dyskusji, ale w kazdym momencie usiluja zepchnac dyskusje w strone bzdetnych rozgrywek osobistych.

Oto uwagi techniczne Aiki z tego topiku:

meguri niczego ci nie rozluzni.. jak cie zlapali to koniec. Są ludzi ktorzy jak złapia to tylko suche im w reku zostaje. Usilowalem to kiedys robic z zapasnikami Stali Rzeszów ( wieloletni mistrz Polski w zapasach- m.in Sandurski ale uuke!! , Falandys, itd.) Po chwycie za nadgarstek pozostaje sie modlic by nie dostac w pałe.Bo nie da sie zerwac tego uchwytu


tere - fere


ze tak niby prewencyjnie? heh to mozna kazdemu na ulicy.. bo ewentualnie moze zaatakowac..


hmm no tak w sume jak ktos zlapie to juz mozna zapomniejc o techice. Wiecpytanie jest durne. Nie pomysalem o tym .
gdyby to bylo - shiho nage z ataku.. no tak.. to ma sens..a tak nie ma..


W aikido liczy sie moment ataku.. a tego nei ma gdy ciwczymy : "zlapale- no to teraz techniak.. ale slabiej trzymaj bo nie zrobie" Czego sie mozna nauczyc? Niczego. no.. Może trzymanki.. przydaje sie w autobusach.


i inne, nie chce mi sie juz szukac. Czy ktokolwiek moze sie nauczyc z tego jak robic shihonage? Wynika z tego Aiki, ze albo nie umiesz pisac technicznie, albo nie chcesz, albo nie masz zielonego pojecia co to jest shihonage. To sie mnie nie czepiaj czy ja cos umiem czy nie. Zamiast tego, napisz jak ty robisz shihonage - z dowolnego ataku , dla ulatwienia.

Smailu, widzisz, co daje jezdzenie na staze z innymi instruktorami niz twoj wlasny - nagle odkrywa sie ze istnieja inne techniki, ktorych w zyciu nie widziales :wink:
  • 0

budo_grey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Heh, a czy ktokolwiek może się naucyć robić shihonage z czytając tylko???
Szczepan, jest w tym topiku coś, co rzeczywiście trąci myszką. Pisanie o szczegółach technicznych, raz jest bardzo trudne jak wspomniałeś, dwa nigdy do końca nie można być pewnym, czy się dobrze zrozumiało, tak więc pisanie o technikach W CELU NAUKI jest rzeczywiście pozbawione sensu.
Co innego otwarcie na pewne nowości (dla siebie), na inne podejści itd.
Ale tej inicjatywy nie wykazuje ani jedna strona (Aiki, MrSmile), ani druga (Szczepan).
Ćwiczycie coś co się nazywa aikido, a wykazujecie zaawansowaną nietolerancję.

Co do tekstu Ueshiby, że nikt za nim nie poszedł - tyle razy go słyszałem... nie raz cytowałem... ale teraz myślę, że chodzi o połączenie Omote kyo z aikido, a nie same aikido. Z punktu widzenia współczesnego Europejczyka Morihei był świrem, można to różnie nazywać, chociażby "oświeceniem", ale zachowania i sposób wypowiedzi o czymś świadczy. Kiedy zaczynałem ćwiczyć aikido traktowałem Dziadka jak świętego... ale wyrosłem z tego.

Tak więc reasumując. Nie dogryzajcie sobie, nie wyzywajcie się od judo (hehe, dobre), tylko przedstawiajcie swoje rozwiązania - albo nie. Choć pewnei bicie painy niektórzy mogą uważać za rodzaj relaksującego sportu...

Pozdrawiam
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
nie robie osobistych wycieczek, napisalem ,ze moge to pokzac. To ,ze nauka czegokolwiek via net jest bezsensem tez juz pisalem.
Drażni mnie jedynie udawanie wiedzy..
Poza tymm.. Szczepan jak cytujesz wyrwane fragmenty z kontextu rzeczy obniżasz sobie poziom. Moderatorowi nie przystoi.
Jak sie ingorowalo moje posty do tej pory - no coz.. takie sa konsekwencje..
Mr.Smail ci tlumaczyl ,ze nei masz racji, ja tez. dzis dołączył Grey..
Cos tu nie gra?
Co do sprawy merytorycznej.. hmm "jak robicie.. ?"
"Uchwyt za ramie" hmm.. nadgarstek ? lokieć? bark? Jedna rąką, dwoma?
jakby bylo napisane ,ze katatodori albo kakatetori.. to jasne. a tak sciema.
Co do idei "uchwytu" juz pisalem. Expert od wyrwanych txtów bedzie wiedzial gdzie. To nie dziala. I juz.
Grey - to nie jest nietolerancja. Jezeli 2x2=4 a ktos mowi ,ze 3,5 to powedzeni mu ,ze sie myli nie jest nietolerancja. Mozna powiedziec, rón jak uważasz... tylko wtedy zachodzi pytanie po co w ogóle pyta?
Hmm.. nikt nie wyzywa od "judo" staz jak pamietam odbył sie na karowej z Errikssonem.. i wiekszośc ludzi miala takie wrażenie.
Heh.. sposob uzywanie jo przez tego gościa przypomial wiejska zabawe.
I o do nowego podejscia.. hmm.. jestem pragatykiem,.. i albo cos dzial - good , jak nie dziala - not good. I tak jest w przypadku wielu technik . nie robie i nie uważam za stosowne uczyc tego , pokazywac .. bo nie dziala. przyjęcie nowinki tylko dlatego ,ze jest nowinka.. hmm idiotyzm.
Jestem daleki od dogryzania - ale glupty chetnie wytkne.. No coz.. ten model ( moj) tak ma.:-)))))))))

Aiki
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Tak, pisanie o aspektach technicznych nie ma sensu. Lepiej pokazywac. Zamykamy laptopa i idziemy trenowac. Bo po co dyskutowac, skoro to i tak nic nie da?

A zatem w kwestii formalnej:

niech wiec ci, co neguja sensownosc takiej dyskusji, nagraja pare klipöw i wrzuca do sieci...
wtedy to nie bedzie pusta dyskusja, prawda kolego Aiki?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

Jak sie ingorowalo moje posty do tej pory - no coz.. takie sa konsekwencje..
Aiki


powiem ci calkiem szczerze: jesli posty kogokolwiek dotycza lub powoduja utraczki osobiste - ja je ignoruje. Nie bede tracil czasu na takie glupoty, mam rzeczy wazniejsze do zrobienia a doba ma tylko 24 godziny.

Co mnie interesuje, to aikido. Dawno juz doszedlem do wniosku ze roztrzasanie zalet lub wad innych ludzi nie podowuje ze staja sie lepsi.
Takie podejscie ma kilka innych zalet - ilosc moich wrogow wzrasta wolniej :lol:
Tak ze ja dyskutuje na temat topiku a nie na temat charakteru ludzi bioracych udzial w dyskusji.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
hmm sure sure. kolego bujin.. ale sadze , by czegos uczyc to musie byc bezposredni przekaz. oza tym..cos tu nie gra .. formalnie.. namowisz prawnika by ci udzielal porad via net? albo lekarza?
Hmm?

powiem ci calkiem szczerze: jesli posty kogokolwiek dotycza lub powoduja utraczki osobiste - ja je ignoruje. Nie bede tracil czasu na takie glupoty, mam rzeczy wazniejsze do zrobienia a doba ma tylko 24 godziny.

- nie jest to prawda.. bo wtraciles sie do dyskusji mkojej z Przemkiem udielajac mi ostrzezenia na public.

Takie podejscie ma kilka innych zalet - ilosc moich wrogow wzrasta wolniej

- ale wzrasta.. ja nie mam wrogow.

Tak ze ja dyskutuje na temat topiku a nie na temat charakteru ludzi bioracych udzial w dyskusji.

- nie jest to prawda, Bo ja nie dyskutuje nad twoim charakterem jedynie wytknalem ci niekonsekwencje i niefachowac. zabraklo ci przynania sie do tego . Gdybys napisale.. ok. pomylilem sie.. to nie tak.. jest iinaczej.. bylbys wielki.. a tak.. no coz..
jestes wielki.. inaczej

Aiki
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
Jezdilemn Szczepanie na duzo stazy - kazdy z innym nauczycielem. Kiedys.
Potem odkrylem,ze sa inne techniki i prawde powiedziawszy jest ich tyle, ze nie bardzo chce mi sie szukac innych, bo doba ma tylko 24 godz, a tydzien 7 dob...
Co do dyskusji technicznej - ma ona jedna wade - nieuchronnie prowadzi do wycieczek osobistych...
Mysle, ze albo te wycieczki zaakceptujemy (np: jako pewien folklor tego (i innych) forum), albo w koncu wszyscy sie na siebie obraza i zamkniemy forum...

Z szacunkiem
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
fakt.. gdy sie czlowiek zajmuje tym zwodowo , nie ma czasu na pierdoly. Jezlei sie ma w miesiacy 3-4 staze z roznymi sensejami to wraca sie do domu z chaosem w glowie. Zadnej mysli przewodnej.
hmm.. ale to chyba niekoniecznie na temat


Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie

fakt.. gdy sie czlowiek zajmuje tym zwodowo , nie ma czasu na pierdoly. Jezlei sie ma w miesiacy 3-4 staze z roznymi sensejami to wraca sie do domu z chaosem w glowie. Zadnej mysli przewodnej.
hmm.. ale to chyba niekoniecznie na temat


Aiki


Zgodzilbym sie tu jesli chodzi o zupelnie poczatkujacego, ale juz od 5 kyu spoko mozna jezdzic.
Jak ja jezdze na staze to wyszukuje WSPOLNE idee ktore usiluja przekazac rozni prowadzacy. I przy takim podejsciu, nagle nie ma zadnego chaosu, bo mimo ze wiele zewnetrznych form niby sie rozni, to w gruncie rzeczy wszyscy pokazuja to samo. Wszyscy oni sie uczyli u jednego nauczyciela - u Dzuadka :lol:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shihonage z mocnego uchwytu za ramie
co ma piernik do wiatraka Szczepan.. wez odpisz na moj przedostatni post. To co napisalm to bylo do Mr. Smail..
jak masz odwage rzucac oskarzenia pt. ,ze nie pisze o sprawach technicznych. to odpowiedz an moj post a nie graj glupa ze go nie widziales.

Aiki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024