Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostra broń


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ostra broń
W moim stylu Aiki na 1 dan jest jiyu waza z ostrym nożem (atak dowolny), na 3 dan Tachi dori ostrą kataną. Wielu ludzi jednak uważa że nie powinno się stawiać takich wymagań i ćwiczyć z drewnianą bronią.
A co wy na to?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

W moim stylu Aiki na 1 dan jest jiyu waza z ostrym nożem (atak dowolny), na 3 dan Tachi dori ostrą kataną. Wielu ludzi jednak uważa że nie powinno się stawiać takich wymagań i ćwiczyć z drewnianą bronią.
A co wy na to?


co to dokladnie znaczy dowolny atak ostrym nozem? Czy atakujacy moze faktycznie atakowac dowolnie(jak np w kali czy escrimie) czy tez dowolnie sposrod klasycznych atakow typu shomen, yokomen..Czy w zwiazku z tym uczycie sie atakowac nozem czy powtarzacie typowe ataki w aikido?

Ostra katana? Nawet jak gosciu z paroletnim treningiem iaido ma tepa katane, to i tak nie wejdziesz mu do poldystansu, no chyba ze cie atakuje dostosowujac sie do twego poziomu. to samo jest z nozem.

Ogolnie uwazam ze to troche nie ma sensu, bo jest nierealne. Co innego jak uzywaz drewnianego tanto lub bokenu, tu przynajmniej nie ma nieporozumienia ze to jakas samoobrona :wink:
Z drewnem to wiadomo ze to tylko cwiczenia...
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

co to dokladnie znaczy dowolny atak ostrym nozem?

Czy nie uważasz że gdy uke miałby za zadanie zabić tori to byłoby u nas mało 1 danów? :) ataki są klasyczne oczywiście, ale nie zawsze.

Czy w zwiazku z tym uczycie sie atakowac nozem czy powtarzacie typowe ataki w aikido?

Jeśli o to chodzi to jest to bardziej bogaty dział niż klasyczne ataki.

no chyba ze cie atakuje dostosowujac sie do twego poziomu. to samo jest z nozem.

Trenuje u nas jeden 4 (jak sie nie myle) dan Iaido. Jakby on był uke to by się to krwawo kończyło. Jasne że atak jest dostosowany do możliwości.

Ogolnie uwazam ze to troche nie ma sensu, bo jest nierealne. Co innego jak uzywaz drewnianego tanto lub bokenu, tu przynajmniej nie ma nieporozumienia ze to jakas samoobrona

To zależy jak na to patrzeć. Obrona przed drewnianą bronią jest nierealna z tego względu że nie boisz się ostrza. A to ma duuuuuuże znaczenie.
Trenując tylko z ostrą bronią nie można sobie pozwolić na typowo realny atak. Wiadomo dlaczego. A więc są 2 strony medalu.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
Taisho mam dwa pytanie:
1. Czy w Waszym stylu są jacyś wybrańcy, czy tylko mi się dziwnie wydaje, że nawet fachowcy od knife fighting walczą na markery ostrych narzędzi.
2. Coś mi się zdaje, że nie do końca wypełniacie wymagania co do ostrej broni, chyba że jest ona ostra i trzymana w zamkniętej szafce. Na dobre cięcie kataną we prawdnej ręce nie pomoże żaden dan, nawet 15 chyba że dobrze dobrana proteza.

Chciałbym kiedyś spotkać się z takim masterem z 1 danem kiedy będę miał w ręku nóż. Denat gotowy w trzech atakach trzy dziury :)

Gadka na wyrost, w żadne słowo nie wierze.
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

co to dokladnie znaczy dowolny atak ostrym nozem? Czy atakujacy moze faktycznie atakowac dowolnie(jak np w kali czy escrimie) czy tez dowolnie sposrod klasycznych atakow typu shomen, yokomen..Czy w zwiazku z tym uczycie sie atakowac nozem czy powtarzacie typowe ataki w aikido?

Ty szczepan wąchałeś coś? :wink: no jak może być dowolny atak nożem!
Toć wiadmo że chodzi albo o tsuki albo shomen, itepe, czysta zabawa.
Nóż w aikido nie istnieje, jest coś sam nie wiem co?

btw. wiecie że harris nie używa ochraniaczy przy walce na noże? zgadnijecie czemu?
  • 0

budo_pedro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
Jarek .. sluchaj chlopcze :) :) :)
nie wiem jak u was, ale jak u nas ktos dochodzi do tego 3 dana, czy nawet pierwszego .. to nie chcemy, zeby zginal przy pierwszej jiyu wazie.. 8O to jest TRENING ( T - R - E - N - I - N - G , czyt. trening ) :)

tu nie chodzi o to zeby zaj*** tori na macie tylko po to zeby on sie czegos nauczyl nie? Jak nie bedzie wogole cwiczyl, to nigdy nie bedzie mial szans wygrania z nozownikiem.. a z kazdym treningiem, nawet nie realnym jego szanse rosna..
i nie piepsz mi tutaj ze dobre ciecie katana jest nie do przechwycenia.. gdyby tak bylo to cale aikido bylo by jednym wielkim oszustwem..
jak sobie bedziesz cial bambusy to tak mozesz mowic, ze jak jestes dobry to drzewko nie ma szans.. druga strona tez moze byc albo lepsza albo gorsza.. jezeli bedzie ktos kto do perfekcji opanowal ciecie katana i aikidoka ktory do perfekcji opanowal zejscia z lini ataku, to sie moga zabiegac na smierc zanim ktos komus cos zrobi...
odmaszerowac, przemyslec, odpowiedziec :) :twisted: :roll: :)
pozdrowionka :)
  • 0

budo_defence
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
Pozwolę sobie zając głos w tej merytorycznej :) )))) dyskusji:)
Jest taki gość który nazywa się Maurizio Maltese facet od noża i filipińskiego kalaki zajmuje się tym z 30 lat i ma pewnie z 15 dana:) Niedawno jakies 2 lata temu:)) jak zobaczył atak i obronę przed nozem na filmie - o zgrozo szkoleniowym jakiegos dana, pewnie tez 15 powiedział "czemu Ci ludzie wymyślają i zajmują się czymś na czym się nie znają" - jak sadze miał na myśli wszystkie sw nie tylko aikido - zeby nie było:)) to tyle - i poprę fiodora bądz tez powtórze za nim nie ma noża w aikido:))
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
hmm.. w 1987 roku bytlem na stazu z P . Hendrixs w Wawie.. w repertuarze bylo tanto. Od tego czasu jezdzilem na staze wyposazony w jo, boken i tanto. A tu mi ktos wmawia,ze nie ma noza w aikido. Moze pytajacy nie cwiczyl aikido? Moze chodzil na jakies aiki-budo?
Anyway.. moim zdaniem ostra bron w dojo to przesada.Ale to juz zalezy od instruktora. Jezeli uwaza, ze wyszkolil ludzi na taki poziom,ze da im ken i sie nie pozabijaja.. jest ryzyko - jest zabawa.

Aiki
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

hmm.. w 1987 roku bytlem na stazu z P . Hendrixs w Wawie.. w repertuarze bylo tanto. Od tego czasu jezdzilem na staze wyposazony w jo, boken i tanto. A tu mi ktos wmawia,ze nie ma noza w aikido.

Bo nie ma, jest jakaś namiastka ala przechwyty ręki z nożem i obrona przed prostymi atakami, a to nie nóż tylko jakieś kfi pro kfo, nazywanie tego walką nożem to obraza dla nożowników.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
pewnie taka sama jak nazywanie nozownikow przedstawicielami sztuk walki.
Juz kiedys pisalem ,ze widzialem pokaz tego co mozna z nozem w wykonaniu Savegnago.. co to tego ze namiastka... noz jest przedluzeniem reki.. w sumie..nic szczegolnego.. noz, ken, butelka, sztacheta czy orczyk.. zasady sie nie zmieniaja..

Aiki
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

pewnie taka sama jak nazywanie nozownikow przedstawicielami sztuk walki.
Juz kiedys pisalem ,ze widzialem pokaz tego co mozna z nozem w wykonaniu Savegnago.. co to tego ze namiastka... noz jest przedluzeniem reki.. w sumie..nic szczegolnego.. noz, ken, butelka, sztacheta czy orczyk.. zasady sie nie zmieniaja..

No to powiedz mi o tych zasadach, jak uczysz się walki nożem bez noża w aikido, jakie techniki wykonujesz, może ty masz rzeczywiście rację?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
oj.. zajrzyj w pryncypia aikido.. cos tam jest o kontroli uke. Kontorli jego centrum, po cos sie w koncu czlowiek uczy przewidywac atak, prowokowac atak. Nie napisalem ,ze ucze aikido z nozem. Napisalem ,ze dla mnie nie ma znaczenia co sie ma w rece.

Aiki
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

oj.. zajrzyj w pryncypia aikido.. cos tam jest o kontroli uke. Kontorli jego centrum, po cos sie w koncu czlowiek uczy przewidywac atak, prowokowac atak. Nie napisalem ,ze ucze aikido z nozem. Napisalem ,ze dla mnie nie ma znaczenia co sie ma w rece.

A co to za dziwna gadka? podaj techniki aikidockie które można póżniej stosować w walce nożem, zresztą ja powiem: nie napiszesz nic bo takich technik nie ma. I tu nic nie wymyślesz, nauka to nie tylko odpowiedź na dany atak ale przede wszystkim wymiana technik w sparringu a tego jak wiadomo w aikido niet.
Co byś nie robił, jakich technik nie wykonywał, bez sparringu dupa zbita, bo nie wiesz jak się zachować, jak markować, chodzić itepe itede.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
a qq! napisalem... jakie techniki? prawie kazda.. zastap atak katate dori badz tsuki na pchniecie nozem.. i juz.. :-)) easy...


Aiki
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

a qq! napisalem... jakie techniki? prawie kazda.. zastap atak katate dori badz tsuki na pchniecie nozem.. i juz.. :-) ) easy...
Aiki

Ależ mi imponujesz aiki :)
atak katate tori? ty chcesz abym na serducho wykopsnał? 8O
jak napiszesz że ktoś cię atakuję kopnięciem mae geri to mi powiesz że w aikido są kopnięcia?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

a qq! napisalem... jakie techniki? prawie kazda.. zastap atak katate dori badz tsuki na pchniecie nozem.. i juz.. :-) ) easy...

Ktoś, kto ma niejakie pojęcie o walce nożem nie będzie nim pchał na takim dystansie jak w rozbiegu do skoku o tyczce... :? Nóż służy głównie do cięcia, do dźgania są włócznie.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
są.

Aiki
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
to slaszysz: noz ma te wade ,ze mozna nim cic lub pchac. Mlody leszcz z reguly skupia sie na nozu. Zablokowanie przedramienia to bajecznie proste i tu leszcze traca orientacje w terenie. Hm.. co do fachowacow od noza.. ci wiedza,ze noz daje chwilowa przewage (bardziej element zaskoczenia) i sa w stanie zmieniac atak, ulozenie noza w rece. A gdy go straca to tez nie straca glowy. Nie fetyszyzuje noza- jest dla mnie takim samym elementem sztuk walki jak kazde inne narzedzie.
Zadne mecyje... osobiscie wole boken jest bardziej wymagajacy.. albo jo.. bo daje w kosc.. a noz.. no coz.. nudą wieje...

Aiki
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń

Jak nie bedzie wogole cwiczyl, to nigdy nie bedzie mial szans wygrania z nozownikiem.. a z kazdym treningiem, nawet nie realnym jego szanse rosna..

Zmartię cię Pedro, w ten sposób trenuje się kilkadziesiąt lat i na nic to wszystko...
I nie ma szans z nożownikiem, chyba że sam jesteś nożownikiem panie dzieju, no niestety tak jest, ruch nożownika jest niezauważalny, szybki markowany myślisz że będzie ciął po krtani, a tu coś wbija ci się a lewe jajko...


i nie piepsz mi tutaj ze dobre ciecie katana jest nie do przechwycenia.. gdyby tak bylo to cale aikido bylo by jednym wielkim oszustwem..


przechwycenie katany? może szczepan się wypowie, ja ta nie wiem może faktycznie się da?

btw. aby nie być gołosłownym przytoczę przykład: 3 dan aikido podszedł do nas (sparowaliśmy tanto) i chciał spróbować, no to zaczeliśmy i jaki był efekt? non stop ciąłem gdzie się dało, po rękach, po brzuchu, krtani, wszystko wchodziło, zero ruchu ze strony aikidoki
zaraz...ale jak się tak poważnie zastanowić, hehe przecież ja mam 2 dana... może faktycznie to dzięki aikido :wink:
  • 0

budo_pedro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostra broń
Fiodor.. of koz ne mowie zeby za ostrze lapac :]
zazwyczaj sie lapie za rekojesc, miedzy jedna a druga reka atakujacego, ..
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024