Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pozycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pozycja
Na stażu w Zabrzu największym problemem była pozycja.
Gdy był trening Yoshinkanu lub Shudokanu Garry cięgle był upominany o "złą" pozycję. A gdy Garry prowadził, to sytuacja była odwrotna.

Chodzi konkretnie o ułożenie bioder. W moim systemie biodra muszą być skierowane idealnie przodem do uke. Zaś w innych systemch stoi się "profilem".

Jakie są zalety i wady jednej i drugiej pozycji?
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Na stażu w Zabrzu największym problemem była pozycja.
Gdy był trening Yoshinkanu lub Shudokanu Garry cięgle był upominany o "złą" pozycję. A gdy Garry prowadził, to sytuacja była odwrotna.

Chodzi konkretnie o ułożenie bioder. W moim systemie biodra muszą być skierowane idealnie przodem do uke. Zaś w innych systemch stoi się "profilem".

Jakie są zalety i wady jednej i drugiej pozycji?


Prawde mowiac, to nie widze zadnych zalet stania przodem, a nie profilem do uke. Rozumiem, ze jestes odwrotnego zdania. Zamieniam sie przeto w sluch.
  • 0

budo_oskar szrajer
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
ja bym powiedzial ze powinno sie stac przodem gdyz centrum jest z przodu jest to bardzo wazne przy technikach takich jak kokyunage. Pozatym stojac przodem mamy wieksza stabilnosc postawy. Latwiej prowadzi nam sie uke mnie energi do tego zurzywamy trzymamy odleglosc zachowujemy pelna kontrole. To chyba tyle no rece stojac przodem mamy idealna pozycje z profilu rece sa nierowno ulozone i trzeba wiecej sily do przemieszania uke.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Haha, ciesze sie ze Taisho poruszyles ten temat. ;))))
Przeciez to czysto akademicka dyskusja :)))

ja bym powiedzial ze powinno sie stac przodem gdyz centrum jest z przodu jest to bardzo wazne przy technikach takich jak kokyunage. Pozatym stojac przodem mamy wieksza stabilnosc postawy. Latwiej prowadzi nam sie uke mnie energi do tego zurzywamy trzymamy odleglosc zachowujemy pelna kontrole.


Oskarze ja osobiście czuje ze jest dokladnie odwrotnie ;)))
Stąd ten temat

To chyba tyle no rece stojac przodem mamy idealna pozycje z profilu rece sa nierowno ulozone i trzeba wiecej sily do przemieszania uke.


Pomidor! Skąd wysnełeś taką teze?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
No właśnie ja też czuję że frontalna pozycja daje dużo mocniejszą technikę.
Kiedy próbowałem cokolwiek robić profilem, odrazu technika słabła, ale to jest subiektywne zdanie, bo profilem nigdy wcześniej nie ćwiczyłem.
Dużo lepiej też się czuję będąc atakowanym. Stoję przodem więc i ręce mam z przodu co pozwala na wygodniejszą i bardziej naturalną kontrolę uderzeń.
Przy profilu strasznie ciężko jest kontrolować uderzenia okrężne, które są bardzo mocne, jednak prostym znów trudniej trafić.
Kiedy chodzimy w naturalny sposób, biodra zawsze mamy przodem do kierunku poruszania. A więc uważam że pozycja frontalna jest najbardziej naturalna a co za tym idzie szybsza i stabilniejsza.
Ale to tylko moje odczucia.

Czekam na argumenty związane z profilem.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Tak na dobrą sprawę, nie wiem czy pamietasz co mówiłem na podczas moich zajęc z bronią, że zobaczycie dlaczego profil. Tam mieliście namacalne argumenty. Jak sam stwierdziles tworzymy mniejszą powierzchnię do ataku.
A juz bezsprzecznym argumentem byłąby forma której niestety nie udało mi sie dokończyć w sensowny sposób.

Pierwszy atak byl tsuki
Tori robi Furikomi
jak na tym zdjeciu :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Nastepnie tori zbija jo i przechodzi do Hasso (zagarniając drugiego uke), jak tu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Aby objąć całą tę sytuację musisz być w profilu, nie wyobrazam sobie robić tego z frontalnie ustawionymi biodrami. Dlatego chciałem dojśc do takiej formy mimo tego ze do łatwych takie techniki nie należą.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
gdy sie nie wi jak - czyta sie instrukcjie. w instrukcji stoi.. pozycja w aikido jest trojkątna. Co do bioder... praca bioder aaa tam.. niech sobie ktos przypomni funa kogi undo. Co tu wiecej pisac. Jak ktos wie o co chodzi to dobrze a jak nie wie.. to niech idzie na trening

aiki
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
1. frontalna pozycja jest narazona na ataki typu kin-geri (kopniecie w krocze). W profilu ta przestrzen jest zamknieta, a otwiera ją się tylko w wypadku zmiany profilu.
2. Pozycja w profilu jest bardziej mobilna, a raczej przemieszczenie moze obejmowac większą przestrzeń.
3. To co pokazywalem po treningu, wszystkie zejscia (w tym tenkany i irimi tenkany) robione sa bardzo wąsko, i niemal niewidoczne dla atakującego.
4. W technikach z bronią dzieki profilowi istnieje mozliwość ukrycia broni.
5. W technikach z bronią gdy atakuje kilku uke (tak jak na przytaczanym przykladzie, istnieje mozliwość doboru osoby od której chcesz zacząc wykonywanie technik. Zazwyczaj wystarczy kaiten-tenkan.
6. itd. itp.

Musze leciec :)
  • 0

budo_oskar szrajer
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
i tu pojawia sie kolejne niedomowienie wydaje mi sie ze nikt rozsadny nie stoi frontalnie przyjmujac atak ale gdy technika zostanie wprowadzona w ruch bardzo wazne staje sie frontalne ustawienie bioder (centrum) wzgledem uke, gdyz wtedy praca tori ogranicza sie do swobodnego kierowania uke a nie glupiego silowania sie z nim
  • 0

budo_pedro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
a wiec wedlug mnie jest tak..
aikido pochodzi od miecza prawda? kazdy sie ze mna zgodzi mam nadzieje.. :) wiec.. Jak wy chcecie trzymac miecz, tak by byl w waszym centrum, skierowany do uke i jednoczesnie stac w profilu !?!?? :bad-words: no way :]
FRONTALNA POZYCJA i TYLE :) 8) :twisted: :lol:

jak sadzicie? mam racje? :]
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
NA stazu w Zabrzu chłopakom pokazywałem jak wyglada wyprofilowana pozycja z mieczem. Wiec zapytaj Taisho jakbys byl przejazdem :))
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

i tu pojawia sie kolejne niedomowienie wydaje mi sie ze nikt rozsadny nie stoi frontalnie przyjmujac atak ale gdy technika zostanie wprowadzona w ruch bardzo wazne staje sie frontalne ustawienie bioder (centrum) wzgledem uke, gdyz wtedy praca tori ogranicza sie do swobodnego kierowania uke a nie glupiego silowania sie z nim


Zupełnie nie rozumiem o czym Ty piszesz.

Co ma profil do siłowania się?
Stan przed lustrem frontalnie a potem w profilu i zasanów sie, jak latwiej by było zadać ci strzała.
  • 0

budo_pedro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
garry.. a jak stoisz w profilu obrocony centrum w lewo, masz odslonieta prawa strone.. nerczyny.. watrobe (nie pamietam po ktorej stronie jest :P ) i takie tam.. wiec jestes jeszcze bardziej podatny na uderzenia..
8O szermierze z kyokushinu tez stoja frontalnie.. a oni cos wieca o obijaniu sie :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Pedro wybacz ale pozycja walki kyokushin, zwłaszcza zmodyfikowane jest bardzo daleka od frontalnej. Pozycja walki jest lekko boczna, z kolanami skierowanymi do środka co powoduje, że żadne kin geri nie jest w stanie wejść między kolana. I chociaż jak często powstarzam akurat pozycja walki kyokushin nie jest idealna, to na pewno jest lepsza od wielu innych prezentowanych przez wszelkakie, mniej kontakowe systemy walki.

Mam natomiast przeczucie, że ta otwartość, którą opisujesz to otwartość pozycji z zawodów, która jest zupełnie chora w stosunku do tego co być powinno. Na zawodach raczej nikt nie oczekuje wejśca frontalnego w partie ciała niżej pasa i dlatego ta przestrzeń nie jest chroniona jak należy :)
  • 0

budo_pedro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
poklon :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

garry.. a jak stoisz w profilu obrocony centrum w lewo, masz odslonieta prawa strone.. nerczyny.. watrobe (nie pamietam po ktorej stronie jest :P ) i takie tam.. wiec jestes jeszcze bardziej podatny na uderzenia..
8O szermierze z kyokushinu tez stoja frontalnie.. a oni cos wieca o obijaniu sie :)


Watrobe masz bardziej odłoniętą przy frontalnej. BTW. nie ma idealnej pozycji. :>
To czy jestem bardziej podatny, nie sadze, bo:
1. Stanowię mniejszy obszar do ataku
2. zwieksza się dystans

Jedyne co mam bardziej narazone to przednie kolano na low-kicki i na hizageri. Pozostałe Ataki myszą pokonać większy dystans.

Pozatym masz rece opuszczone wiec jakby nie patrzyc watroba jest jednak deko schowana :))
  • 0

budo_oskar szrajer
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
z tego co w koncu moj slabo rozwiniety mozg pojal mowicie caly czas o pozycji przed atakiem, a tu akurat wedlug mnie chodzi o pozycje tori wzgledem uke podczas techniki gdy juz sie ja wykonuje wtedy pozycja frontalna powinna byc caly czas zachowana
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Podczas robienia technik tak pozycja jest jak najbardziej zachowana.
oczywiscie jesli robisz krok ze zmianą profilu, to przez momemnt jestes w pozycji frontalnej, ale tylko przez krótki moment o tym jz pisalem.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
GARY,
a co dzieje się u Ciebie z pozycjš w suwari waza?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Beee - no to mnie rozwaliłeś :)

Rzeczywiscie suwari waza, zaczynamy i konczymy od pozycji chmmm.... frontalnej. Zbiles mnie z tropu :)))

Frontalny jest tylko poczatek i koniec. W trakcie techniki jestes w profilu. Przemieszczając się dążysz od jednego profilu do drugiego. Ale przeciez czasem rozpoczynasz technikę kiedy partner jest z boku. :/

Nie cierpie suwari waza :]

Ale ostatnio myslałem nad tym tematem. Zastanwiałem się gdzie leży źródło takiej techniki. Miałem nadzieje że patrząc na trening z bronią mnie oświeci. Oglądałem wiec filmy z jodo i doszedlem do wniosku, ze profilowana pozycja mimo ze zazwyczaj dość wyraźnie istnieje w trakcie wykonywania technik (dla przykładu gyaku-te-no-kamae) o tyle rzadko jest pozycją początkową (Czasem jest). Mimo to jest to dla mnie slepy trop.

Teraz juz po prostu niewiem. Dlaczego we wszystkich skołach (no moze poza Kyudo) pozycja jest frontalna. A jeszcze bardziej mnie trapi czy jest to pomysł O'Sensei, czy Kobayashi sensei. Śledztwo w toku :)))
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024