Skocz do zawartości


Zdjęcie

cudze chwalicie .... (miecze)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
251 odpowiedzi w tym temacie

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
No wiesz...jak ktos woli sake od zubrowki :P :P:P:P
Nieno ja tam jestem patriota :)
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Nie powiedziaęłm że wole Sake. Powiedziałęm tylko ze nasza tradycja opiera się w 50% na picu alkoholu. Zresztą nei tylko my mamy ten problem ale 3/4 świata. Tlko że to my polacy jako jedyni uchodzimy za pijaków :evil:
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Poza tym jestem polakiem. I nie mam zamiru sie tego wypierać.
Nie ciwcże Iaido po to by być japonczykiem. "nieważne jak bardzo się będziesz starał, nie można byc bardziej japońskim niż sam japonczyk"( To samo odnosi się do innych kultur np. afromarykańskiej :) ) Ćwiczę Iaido i studiuje etos samurajów ponieważ nie spodobał mi się etos rycerstwa europejskiego i polskiego( porostu co innego mnie intersuje). Tak samo europejczycy jak i japonczycy stosowali hamskie chwyty, pili alkohol( ale wydaje mi się że w japoni było takich pijakow mniej) zamiast wody :D i wiele rzeczy do których dzisjesza historia woli się nei przynawać. W europie ludzie mordowali innych ludzi bo tamci byli poganami albo im się nudziło. W japoni jedna prowincja najrzeżdzała drugą by zmniejszyc zaludninie. Jedni są warci drugich. To nei ma znaczenia czyją kulturę wojenną kultywujemy. Wszystkiemu przysłuża tem sam cel-zabijać. A że jedni uważaja to za sztukę a inni za rozrwykę to juz inna sprawa.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
End nieporownuj Iaido czy kendo do bractw rycerskich bo to zupelnie cos innego. Jesli chodzi o Iaido to tak jakbys porownywal balet do boksu a kendo to porowanie szermierki sportowej a bojowej czyli rzeczy zupelnie inne rozne pod prawie kazdym wzgledem. W bractwach faktycznie chodzi o podtrzymanie tradycji ale rownierz o nauke poslugiwania sie orezem. Czy wiekszy nacisk jest polozony na obyczaje stroje zachowania czy na walke zalerzy od bractwa, u nas akurat chodzi bardziej o trening walki tak jak to bylo robione w dawnych szkolach rycerskich czy w bractwach mieczowych i u nas ludzie naprawde potrafia poslugiwac sie bronia z ktora cwicza. Przekonalo sie juz o tym paru wyzywajac nas do walki sa tez tacy ktorzy sie boja podjac wyzwania a mienia sie za mistrzow miecza :) Twoj trener z Iaido cos powinien o tym wiedziec :) .

Pozdrawiam
Lukew
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Jeśli tak uważasz :)
Wiem ze nei powininem tego mówić ale wielu iaidoków ćiwczy nie tylko samo iaido. Jest u nas w sekcji były bokser, kilku aikidoków, karateków a ja ćwicze jiu-jitsu. Poza tym mamy tez ciwczenia na zwinność( głwonie by uniknąć wypadków), szybkość, dokładoność i siłe cięcia. Myślę że nie miałbyś łatwej przeprawy z kimś kto ćwiczy kendo, iaido i np. jiu-jitsu. Każdy kto wie że walka jakim kolwiek mieczem nie jest łatwa ani przyjemna (jakby się mogło wydawać keidy siepatrzy na ćwiczacych Iaido) nie będzie łatwym przeciwnikiem.
Ale może kiedyś się spotkamy w pełnym rynsztunku bojowym to wtedy ocenimy :twisted:
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
End nieintaresuje mnie co ktos cwiczy poza Iaido :)
Mi chodzi o samo Iaido czy cwiczycie walke (mowie o sparingach) na miecze nie. Wiem ze kata macie sporo i jakies tam uklady ale wiesz dobrze ze to niejest to. Jasne ze mozemy sie potrzaskac na udeptanej ziemi kiedys :twisted: w zbroi lub bez niej

Pozdrawiam
Lukew
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Co do uibtej ziemi- Żeby uduwonić co lepsze któryś z nas musiałby zginąć. Z kilku powodów np. tego że w iaido na naprzeciwnika przezncza się z 2 albo 3 ciosy(wprzypadku nei ubranego w zbroję) i nie ceregieli się z nim nadmiernie. Ponadto nei sądzę byście mieli zbroje samuraja na składzie( my też nie) więc nie wicie gdzie celeowaci i gdzie są słąbe punkty z broji japońskiej(my natomiast nie znamy słbych punktów zbroi europejskiej). a jeśli juz mowa o słabych punktach to przecierz walka opiera sien a celowaniu tylko w te punkty.( więc sparing przyjacielski odpada raczej). A jeśli juz cos takeigo miało by sie stać to za kilak lat.

A ta kwogule to nie twierdzę że Iaido to system bojowy albo nauka walki w warunkach bojwych. Jak już wiele razy mówiłem( i czasem nawet z wielki mżalem) jest to sztuka przedstawiajaca jak to kiedyś było.
  • 0

budo_takashi
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Porównanie kendo z szermierką japońską - czego nie robię - faktycznie byłoby śmieszne, jako że kendo to jest szermierka japońska, no bo przecież nie chińska czy malajska. Nie ma czego porównywać.
Nie jest to wszystko, tylko jeden z wielu przejawów tej szermierki, niemniej jednak jest japońska, co tu śmiesznego.
CO do pojedynku, to nikt nie twierdzi, że on ma przypominać walkę uliczną. To było spotkanie towarzyskie i pokazowe, nikt przecież nie chce się zabijać na macie, choć w innych walkach typu taekwondo i śmierć się zdarza. Znajoma (3 dan) była świadkiem. Bywa.
W ogóle każda szermierka, a nie tylko kendo, ma się nijak do walki ulicznej, bo nikt w dzisiejszych czasach nie chodzi z mieczem, szablą po ulicach. Każda szermierka jest obecnie raczej sztuką dla sztuki, dla sportu, kondycji, zabawy, dla gier czy spotkań pokazowych. To jest zresztą właśnie fajne. Jak ktoś chce obijać się na ulicach to se idzie na boks albo krav magę + troche kickboxingu, nie potrzeba mu wschodnich sztuk walki, chyba że chce być pozerem, ale taki doś szybko wymięknie, gdy spotka osobą, która ćwiczy dla siebie. Ale to łatwo poznać, co z tego, że macha nogą na wysokości głowy, kiedy można go rozłożyć jednym przemyślanym kopniakiem.
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
japonia kontra europa-temat fascynujacy wszystkich!!! dawno dawno temu (zaczyna się jak bajka :wink: ) wystartowałem z rapierem i lewakiem przeciwko katanie - wynik jeden - smierc samuraja!!!! powiem jeszcze ze jak chodzi o umiejetnosci to oponent bił mnie na głowę!!!
Faktem jest że dwuręczny chwyt skraca dystans, a pchniecie rapierem z wypadem jest szybsze niż cięcie kataną-lewak zabezpieczał mnie przed skróceniem dystansu i stąd taki wynik.
nie mielismy wakizashi-moze wtedy było by inaczej.

a co do porównywania snajpera ze sportowcem to pragne przypomniec ze większośc czołowych "sportowców" (mówię o strzelectwie) wśród naszych wschodnich sasiadów było (a moze nawet jest nadal) zawodowymi rzołniezami własnie snajperskich formacji (zwłaszcza w biatlonie sie specjalizowali)

kooniu
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
tak z ciekaowści. Mógłbyś dokładniej opisać tą walkę? Tzn. co ty miaęłś na sobie, co miał ten "samurai". Co obaj ćwiczyliście? Bo ten opis jakiś taki lakoniczny
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
na sobie nie mieliśmy nic i cud ze zyjemy !!!! (a raczej ze zyje mój kumpel ) stanęlismy w pozycji ja w czwartej on z katana przed sobą, wykonałem wypad i właściwie byłoby po sprawie dobrze ze zdązyłem skierowac szych lekko w bok bo jelec oparłbym o klatę!! potem tylko kontrolowałem sytuację nie dopuszczajac do skrucenia dystansu obejscie mnie w lewo było niemozliwe a rapier w linii trzymał ":samuraja" w odpowiednim miejscu-wykonanie dowolnego pchniecia było bezproblemowe
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Iziiii chłopaki... Wydaje mi się , że porównywanie szermierki europejskiej z japońską na podstawie kendo i tego co robi się w bractwach rycerskich jest z góry skazane na porażkę bo tak naprawdę są to diametralnie różne rzeczy i obie mają mało wspólnego z walką na prawdziwe sprzęty (gwoli ścisłości, Iaido też ma mało wspólnego z tak zwaną "realną" walką) i tak naprawdę (przynajmniej w założeniu) służą do czegoś innego niż ponapie*dalanie sie dla zajawki po obejrzeniu braveheart czy LoTR... Chociaż jeśli chodzi o bractwa :wink: ...
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Kendoka to co sie robi w bractwach rycerskich ma malo wspolnego z walka ? hahah widze ze malo widziales jesli chodzi o bractwa albo ktos ci naopowiadal bzdur. Przejdz sie na trening do jakiegos bractwa porzadnego i zobacz czy to co robia ma malo wspolnego z walka :) jesli starczy ci odwagi to zmierz sie z kims lepszym. Nieporownuj walk na filmach z walkami prawdziwymi na stal bo to zupelnie cos innego. Przejedz sie kiedys tez do Bielska kiedy sa urzadzane bitwy to zobaczysz cos.

Pozdrawiam
Lukew (Chorągiew Ziemi Górnośląskiej)
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Dokladnie dokladnie :)
Co innego jakies glupie sciemy mlodziakow i ataki na miecz a co innego walka :)
Na filmach uderzaja w miecz nad glowa kolesia. My uderzamy w jego glowe :twisted:
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
no to jeszcze ja się tu wtrące
ktoś wcześniej wspominał pojedynek szbla vs. katana
w Polsce były takie pojedynki dwa jako szablista dwukrotnie przyjmował wyzwanie p. Wojciech Zabłocki za pierwszym razem walczył z Japończykiem ekspertem do kendo (postaram się do jutra znaleźć nazwisko) walka pozostała nierozstrzygnięta (powiedzmy że honorowo wybrano remis) za drugim razem z kataną wystąpił Wojtek Cynarski i tu nie było decydującego wyniku (może poza jednym ciekawym faktem że jedną katanę p Zabłocki panu Cynarskiemu w trakcie walki rozwalił) obaj panowie upuścili sobie trochę krwi bodajże z ręki i z ucha i tyle...
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
prof. Kozo Ando (Śp)... Tak się nazywał ten gość...

Lukew pamiętaj, że pies, który głośno szczeka nie gryzie... :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Kazda bron(rapier, szabla, miecz...) maja swoje wady i zalety. Kazde tez zostalo wyprodukowane w innym celu. Np jedne do przebijania zbroi, inne do ciecia kogos bez zbroi...itd...

Oczywiscie wykorzystanie broni jej zalet i wad w pojedynku, zalezy tylko i wylacznie od umiejetnosci szermierza. Nie ma cudownej broni, ktora jest lepsza od wszystkich innych.

Jak ktos cwiczy tylko i wylacznie kata to nie bedzie w stanie stoczyc zadnego pojedynku, bo nie ma rozwinietej umiejetnosci dynamicznej oceny timingu i dystansu. Juz nie mowie o taktyce czy strategii walki. Poza tym, taki cross-pojedynek, bylby absolutnie niebezpieczny dla obu stron, przeciez nie mozna ciac czy pchnac na pol gwizdka? Przeciez nie mozna ustanawiac zadnych "przyjacielskich regul". Miecz japonski to nie sport, ani nie zabawa w samuraja.

Wracajac do walk sportowych, to w poczatkach kendo, nie bylo regulaminu co do dlugosci shinai. Wiec jedna szkola wprowadzila ok 2 metrowe shinai, i wygrywala wszystkie pojedynki walczac podobnie jak w obecnej szermierce europejskiej, poprzez pchniecia.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
jeszcze raz sobie pozwolę na wtrącenie się
ktoś tu wspominał też o użyciu przeciwko rycerstwu shurikenów...
z całym szacunkiem za dużo filmów o ninja
shuriken dosyć płytko się wbija więc może skaleczyć ale żeby zabić trzeba by mieć nieprawdopodobne szczęście (bo przy rozważanym trafieniu w gościa w zbroi pędzącego na koniu można mówić tylko o szczęściu) nawet w Japonii shurikenem rzucano w potencjalnego przeciwnika (np. w twarz) aby odwrócić jego uwagę na moment od miecza(czasem zamiast shurikena używano kozuka)
acha i jeszcze jedno w zależności od źródła informacji shuriken jest terminem używanym zamiennie z shaken przy czym jedno oznacza "gwiazdki" a drugie ostrza do rzucania
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Niech każdy cwiczy "swoje" i neich nie patrzy na innych.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: cudze chwalicie .... (miecze)
Shurikeny byly maczane w truciznie. Jeden z uczniow M.Ueshiba(zalozyciela aikido) - M.Saito sensei posiadal takie zatrute. U niego tez cwiczyli rzucanie ale tylko do celow statycznych.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

1 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024