Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tresura uke jak psow Pawlowa...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Tresura uke jak psow Pawlowa...

wezwany- odpowiadam,

Nie, nikogo nie olewam. ale.. no właśnie.. jest pare ale. Jednym z atrybutów nauczyciela jest wykreowanie dobrego uke. Takiego z którym można zrobuić pokaz i takiego na którym można pokazać technike na lekcjach.
Aiki


Mam nadzieje ze Aiki nie wezmiesz tego osobiscie. To szeroki temat, ale ja mam na to wyrobione zdanie - NIE TRESOWAC W OGOLE!

Tresura to taniocha i pojscie po najmniejszej linii oporu. Instruktor w ogole nie musi sie wysilac i podnosic swoich umiejetnosci - wytresowany uke sam bedzie latal jak i kiedy trzeba.
Tresura, to zaprzeczenie podstawowej idei - Sztuki Walki.
Tresura uniemozliwia rowniez rozwoj spontanicznego zastosowania technik i dla tori i dla uke.

A jakie jest wasze zdanie?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Nie mam powodu. Jedynie czego wymagam od uke , to realny atak. Dalej.. no coż.. niech się martwi :-))))))

Aiki
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Gratuluje awansu na wojownika :) :) :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
ze co...?

Aiki

PS..
mozemy to opic... ale co ?
never mind
  • 0

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
apropos tematu
uważam, że tresowanie ma swoje dbre i złe strony.
u uke tworzy dobre reakcje obronne i pomaga dobrze nauczyć się padów.
Ciemną stroną tresowania jest brak realności w technikach. Jeżeli uke jest już wyrobiony to powinno się ową tresurę łamać, poprzez randori i ćwiczenia, w których uke nie wie jaka technika będzie robiona.
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Kiedyś ćwiczyłem z uke który był złośliwy i utrudniał mi wykonywanie wszelkich technik... Na treningach markowaliśmy atemi, ale po kilku razach straciłem cierpliwość i strzeliłem gościa w pysk :) ... jego mina przez moment wyglądała mniej więcej tak - 8O - a ja bez żadnych kłopotów zrobiłem co miałem do zrobienia :-)

Tak więc nie lekceważcie magicznej mocy atemi 8) A nie zaszkodzi też czasem swojego uke zaskakiwać, z czasem taki uke się wyrobi :lol:

Pozdrawiam
PERUN
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...

Nie mam powodu. Jedynie czego wymagam od uke , to realny atak. Dalej.. no coż.. niech się martwi :-) )))))

Aiki


Tak, niech kurwa upadnie na pysk i sobie zęby wybije. Mnie to wisi kalafiorem, bo najwazniejsze ze zrobilem technikę.
dupa
i jestem kurwa gość! 8)
Silvio
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...

Nie mam powodu. Jedynie czego wymagam od uke , to realny atak. Dalej.. no coż.. niech się martwi :-) )))))

Aiki


To akurat stoi w sprzecznosci z cytatem twego postu u samej gory :wink:
Tam stoi wyraznie napisane ze potrzebujesz dobrego uke na pokaz :lol:
oraz ze najwazniesze zadanie nauczyciela to wyszkolic uke...itd...
to jak to wlasciwie jest?


Tak, niech !#@%#! upadnie na pysk i sobie zęby wybije. Mnie to wisi kalafiorem, bo najwazniejsze ze zrobilem technikę.
dupa
i jestem !#@%#! gość! 8)
Silvio


Widzisz Silvio, to troche bardziej skomplikowana sprawa niz western, gdzie dobry charakter ma bialy kapelusz a zly - czarny i wszysko jasne 8)

To pewne ze uke szkoli sie zeby sobie zebow nie wybil, ale z drugiej strony dojo aikido to nie ochronka czy zlobek jakis... :roll:
Juz nie mowie o tym, ze techniki w aikido sa tak aplikowane ze naprawde lagodniej juz nie mozna. Osobiscie uwazam ze przegiecie jest raczej w kierunku lagodnosci....
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Na srodku masz pokazac technike a nie walczyc.
Nie zmienia to faktu ze uke ma byc rzetelny w ataku na srodku, ale nie powinien przeginac. "Wytrenowany UKE" pozwoli pokazac prowadzącemu dobrze technike. W zasadzie jako UKE nie mozesz sugerowac sie tym co robi prowadzoący, bo czasem być może technika ulegnie zmianie na inną. Wiec uke musi byc czujny a zarazem miec obycie z padami. Nikt nie zagwarantuje ze po delikatnej kokyu-nage nie zrobisz nagle brutalnego irimi. Z drugiej strony nie w kazdym miejscu nalezy wymagac pełnej kontroli. Tzn. Jesli np. idzie atemi na krocze uke powinien zareagowac.
Ono oczywiscie nie powinno dojsc. Ale jesli uke nie mysli i nie zareaguje. To powinien dostac to atemi. Tak rozumiem wytrenowanego uke. Czyli takiego który jak zaobaczy lokiec przed swoją twarza nie bedzie go blokował. Ponadto dobrze jesli to interaktywny Uke, tzn. Taki który slucha co mówi prowadzący i kiedy jest mowa o tym ze tak nie mozna bo... uke juz powinien pokazac dlaczego tak nie mozna :)))

zapytasz pewnie o rozwój dla nauczyciela?

Po peirwsze - poprawianie poczatkujących. Ale trzeba tu zauwazyc fakt ze gdy nie wiedzą jak reagowac, moze powodowac pewne zagrozenia, czesto zachowuja sie wbrew logice.
Ale mimo to mozesz pokazac technike, ale tak by ich nie uszkodzic :>
To tez z pewnoscia nie jest miejsce do walki choc dobre miejsce do oceny kontroli :)

Na weryfikacje swojego poziomu sa staze mozna sobie tam pocwiczyc z innymi wyjadaczami. Troche jezdzisz na staze to chyba wiesz jak tam jest :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Spokojnie..(sorry ale mam kaca). Jest tak.. dobry uke powinien umieć zaatakowac rzetelnie. To jest podstawa. Nie można tego interpretować,ze wisi mi to ,co sie z uke stanie po rzucie. Bo nie wisi. Ale też jestm daleki od niańczenia uke. Co innego kiedy sie ćwiczy w parach a co innego gdy się pokazuje techniki na lekcjach.
Założenia następujące : że należy dbać o to by uke nie odnióśł kontuzji itd są jak najbardziej aktualne. Ale też nie można sobie pozwolić , by uke się nauczył ,zę robimy trzy iriminagi do przodu, potem shiho-nage, i coś tam jeszcze. No way. ale też nie można stressować uke.. Więc co? Jedynie co pozostaje to być uczciwym wobec niego ( bo to partner - i to niejednokrotnie wieloletni) czyli w zamian za rzetelny atak - obdarzyć go rzetelną i dobrze wykonaną techniką.

Aiki
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Czy ktos trenuje po to ,zeby byc wzorowym uke.Myslalam,ze dobry uke to mistrz,ktory atakuje(ale tylko dla sportu :) ) lepszego od siebie mistrza (czasem naprawde,a czasem bo tak sobie zalozyli rotfl ).poczym doznaje przyjemnosci jednej lub wiecej technik aikido i przezywa rotfl wariat ,bo swietnie pada itp. :) Wow,wmieszalam sie w powazna dyskusje :) 8)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Wydaje mi si, że termin uke jest w tej dyskusji odrobinę okrojony, nadmienię tylko, że uke pochodzi od słowa biorący, przyjmujący akcję.

:splat:

Być może pozwoli to Wam wypowiadać się bardziej precyzyjnie
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...

Czy ktos trenuje po to ,zeby byc wzorowym uke.Myslalam,ze dobry uke to mistrz,ktory atakuje(ale tylko dla sportu :) ) lepszego od siebie mistrza (czasem naprawde,a czasem bo tak sobie zalozyli rotfl ).poczym doznaje przyjemnosci jednej lub wiecej technik aikido i przezywa rotfl wariat ,bo swietnie pada itp. :) Wow,wmieszalam sie w powazna dyskusje :) 8)


qrna, paskuda, cos malo zrozumialem z twojej wypowiedzi, mozesz mi przetlumaczyc powoli i prostszymi slowami s'il vous plait?

merci!
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Kurcze, a ja zrozumiałem Cię paskudko wyjątkowo dobrze.... aż w szoku jestem - ładnie to ujęłąś :-)

Szczepan - wczytaj się dobrze!
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
istotą uke powinien być atak, nie upadek
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
cool
Aiki
  • 0

budo_asix
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Ukemi to SZTUKA. Na macie samoobronę ćwiczy nie tyko nage ale i uke.

Ps
A pamięta jeszcze ktoś pojęcie KI może wrto byłoby odnieść je nie tylko do tego jak się robi techniki na moacie, ale jak się na niej traktuje ludzi. Poza nią zresztą też. W całym swoim trenowanoiu spotkałam wielu nauczycieli wszyscy mieli jedną cechę wspólną- im byli gorsi tym bardziej demonstrowali swoją przewagę "zanęcając się" nad uke...

:agrue:
A może by tak spróbować bez atemi? :idea: Próbował ktoś? Polecam.
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
Szczepan nie sadzilam,ze potrzebujesz łopatologi. Wyczuwam w Tobie odrobine lekcewazenia wobec mojej skromnej osoby :wink: Szkoda,bo jak zadasz sobie troche trudu,aby zrozumiec moj troche zartobliwy tekst,to zauwazysz ,ze sa poparciem Twoich tez.Uke to nie pies Pawlowa.Chyba,ze nie oto ci chodzilo? :wink: Mnie za to sie spodobalo,jak blyskotliwie zaczales nowy temat 8)
:) Mr Smail-thx poklon
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...

Szczepan nie sadzilam,ze potrzebujesz łopatologi. Wyczuwam w Tobie odrobine lekcewazenia wobec mojej skromnej osoby :wink: Szkoda,bo jak zadasz sobie troche trudu,aby zrozumiec moj troche zartobliwy tekst,to zauwazysz ,ze sa poparciem Twoich tez.Uke to nie pies Pawlowa.Chyba,ze nie oto ci chodzilo? :wink: Mnie za to sie spodobalo,jak blyskotliwie zaczales nowy temat 8)
:) Mr Smail-thx poklon


mylisz sie paskuda, ja nie jestem aiki, nie lekcewaze nikogo, a na pewneo nie plec piekna. Moze dlatego ze wlasna zona mnie systematycznie leje na treningach, a moze z jakiegos innego powodu... 8)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tresura uke jak psow Pawlowa...
"mylisz sie paskuda, ja nie jestem aiki, nie lekcewaze nikogo.."

poczulem sie urażony.


Aiki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024